Imp e Gard rial rus s Prov e cheva ian offi cers ena lier. nce: sabr e, Gus taf m ann erhe im. Armémuseum stockholm 5 NOVEMBER 2012 AUKTION 19 Probus Vapen & Ordnar Auktion nr 19 den 5 November 2012 Auktion och visning på ARMÉMUSEUM, Riddargatan 13, Stockholm AUKTION Måndag 5 November kl 9.30 VISNING Fredag 2 November kl 15.00-17.00 Lördag 3 November kl 11.00-16.00 Söndag 4 November kl 11.00-16.00 Slutpriser: på www.probusauktioner.se dagen efter auktion Anbud: fax +46 (0)8 660 58 19 t.o.m söndag 4 november kl. 12.00 Auction nr 19 Arms & Orders will be held in SEK. All estimates in the catalogue, bidding and payment are in SEK. 3 Probus Probus KÖPEVILLKOR Valuta Auktionen hålles i SEK. Utropspriser är angivna i SEK. Budgivning sker i SEK och fakturering sker i SEK. Betalning sker till Probus konto på Handelsbanken 6112-589 764 292. IBAN SE88 6000 0000 0005 8976 4292, SWIFT/BIC HANDSESS Utropspriser Katalogens utropspriser angivna SEK utgör en vägledning för köparen. Slutpriset kan överstiga eller understiga utropet. Säljare har i vissa fall bevakningspriser på föremålen, dessa får dock aldrig överstiga utropspriset. Budgivning och betalning sker i SEK Katalogisering Samtliga föremål säljs i befintligt skick. Det ankommer på köparen att innan auktionen undersöka och bedöma föremålens skick och beskaffenhet. Kataloguppgifter och uppgifter i konditionsrapporter är endast vägledande för köparen och befriar inte köparen från hans undersökningsplikt. Är väsentlig uppgift i katalogen direkt felaktig kan detta utgöra grund för hävning av köp. Om katalog-uppgifter ändras, anslås eller meddelas detta vid auktionstillfället. Probus ansvarar ej för naturligt slitage eller smärre skador, defekter eller naturliga förändringar i material som exempelvis trä, papper och läder. Eventuella fel skall reklameras omedelbart i samband med utlämning (då köparen märkt eller bort märka felet) dock senast 10 dagar efter auktionen. Uppgift angående upphovsman dock senast två år från auktionsdagen. Ansvar Probus ansvar gentemot köparen är alltid begränsat till prisavdrag eller att som mest ersätta klubbat pris jämte inropsavgift och mervärdesskatt. Probus ansvarar inte för indirekta eller direkta skador köparen kan ha drabbats av. Budgivning Budgivare skall registrera sig hos kundtjänst. Bud avges med tydligt tecken. Auktionskommisarien avgör med vilket belopp ett bud skall höjas för att räknas som nytt anbud. Han avgör även vid lika bud, vilket som skall äga företräde. Auktionskommissarien äger ensam rätt att bortse från avgivna bud, samt avgöra om budgivning skall återupptas vid tveksamheter angående budgivningen. Inropsuppdrag Skriftliga inropsuppdrag mottages för kunders räkning mot uppvisande av legitimation. Inropsuppdrag behandlas konfidentiellt och kundtjänst köper till belopp motsvarande näst högsta bud + normal höjning. Inropsuppdrag skall vara Probus tillhanda dagen före auktiionen senast kl 12 00. Återkallande av anbud skall var Probus tillhanda till samma tid. Probus ansvarar ej för någon skada som kan drabba uppdragsgivaren om Probus försummar att utföra inropsuppdraget. Kund ansvarar för köp som kommer till stånd genom av honom felaktigt eller svårtolkat ingivet inropsuppdrag. Svårlästa eller svårtolkade anbud behöver ej beaktas. Vid lika bud gäller det först registrerade uppdraget. Det ankommer på uppdragsgivaren att kontrollera om anbud leder till köp. Telefonbud Kund kan bjuda per telefon på enstaka poster. Framställan om telefonbudgivning bör ske skriftligen eller per fax senast kl 12.00 dagen före auktionen. Normalt erfordras referens. Framställan måste ange vilka nr som är aktuella samt aktuellt telefonnr till budgivaren. Budgivaren förbinder sig att minst vara beredd att minst bjuda utropaspris för aktuellt objekt. Möjligheten till telefonbudgivning är begränsad till antalet tillgängliga telefonlinjer. Telefonbudgivning sker på budgivarens risk och Probus kan inte hållas till ansvar om budgivning, oavsett orsak, ej kommit till stånd. Inropsprovision Vid köp tillkommer för varje enskilt auktionsföremål en inropsprovision på 22,5% inkl. moms Betalning Betalning till auktionen sker till Probus konto på Handelsbanken 6112-589 764 292. IBAN SE88 6000 0000 0005 8976 4292, SWIFT/BIC HANDSESS Vid betalning med bankkort (svenska) utgår ingen extra avgift. Betalning med kontokort/betalkort tillkommer 3% på fakturan. Vi tar ej emot Eurocheckar eller utländska checkar. Betalning och avhämtning sker senast 14 dagar efter auktionen. Därefter debiteras köparen 2 procent ränta per månad samt förvaringsavgift per objekt och kalenderdag med 30 kronor. Uteblir betalning har Probus rätt att häva köpet. Avhämtning Sker på Armémuseum auktionsdagen därefter den 7-8 november på Grevgatan 6, kl 14.00-17.00, därefter enligt överenskommelse. Force majeure Probus är befriat från påföljd för underlåtenhet att fullgöra viss förpliktelse enligt detta avtal om underlåtenheten har sin grund i omständighet av det slag som anges nedan och omständigheten förhindrar eller avsevärt försvårar fullgörandet i rätt tid därav. Som befriande omständighet skall anses bl a krigshandling, valutarestriktioner, knapphet på transportmedel, eldsvåda, myndighetsåtgärd, ändrad lagstiftning, arbetstagarkonflikt, allmän varuknapphet, inskränkningar i drivkraft, olyckshändelse eller därmed jämställda omständigheter. Tvist angående dessa villkor skall avgöras enligt svensk lag vid domstol i Sverige. I januari månad 1891 blev den 24 åriga Gustaf Mannerheim förflyttad till Maria Feodorovnas Chevaliergarde i Sankt Petersburg, något som var få förunnat. Under sin tid vid Chevaliergardet bar han den pallasch som han senare skänkte till sin brorson Augustin Mannerheim, han berättade också för familjen att han uppskattade att bära pallaschen då den var lätt och smidig, nu säljer vi pallaschen under nr 242. Gustaf Mannerheims bror Johan Mannerheim, född året efter sin bror, var bosatt i Sverige och stöttade brodern under frihetskriget 1918 med ekonomiskt stöd och vapenanskaffning, för sina insatser fick han Frihetskorset I:a klass (nr 558). Friherren och Översten Mauritz Posse var officer i Karl XII:s armé, han hann även med att resa till Frankrike, Italien, Holland och England innan han slog sig ner på sin egendom Edeby i Ripsa när hans regemente, Upplands ståndsdragoner, upplöstes 1721. Hans jaktgevär (nr 150) med graverat namn och datering 1722 på pipan har brukats under lång tid, vid 1800-talets mitt har man byggt om låset till slaglås. Den 9 juli 1790 erövrades vid Svensksund 53 fientliga fartyg i kriget mot Ryssland. Kaptenen Anders Fredrik Hygrell var en av de officerare som deltog i striderna, hans Svensksundsmedalj (nr 553) kommer nu att säljas på höstens auktion. En stort antal intressanta blank- och eldhandvapen finns representerade. En rysk St Georgssabel för tapperhet (nr 246), tilldelad en kavalleriofficer efter 1913, bär den äldre tsar Alexander III:s monogram på fästets kappa vilket visar att officeren påbörjat sin militära bana under den äldre tsarens regenttid (1881-1894). En fin japansk samurajhjälm från 1600-talet som pryds med ettusenåttahundranittio spetsformade nitar! Bland de yngre föremålen finns en tysk sjöofficersstickert (nr 409) från tidigt 1900-tal, den ursprungliga ägaren Korvettenkapitän Hans Diestel skänkte stickerten till sin svärson Kapitänleutnant Heinz Bielfeld som var ubåtskommendant under II:a världskriget. Hans Diestel brukade stickerten efter att ha satt i sin egen klinga. Av 39000 tyska ubåtsmän var han en av de 28000 som adrig återvände. De nämnda föremålen utgör endast en liten del av höstens utbud, välkommen och botanisera bland alla föremål från 1500- till 1900-tal! Välkomna till Auktion 19 Max Sjöberg och Jörgen Martinsson Conditions of sale, page 4 4 3 Probus Probus Conditions of sale Currency The auction will be held in SEK. All estimates in the catalogue, bidding and payment are in SEK. Payment to Probus account at Handelsbanken 6112-589 764 292. IBAN SE88 6000 0000 0005 8976 4292, SWIFT/BIC HANDSESS The catalogue All lots are sold “as is”. The bidder accepts full responsibility to inspect and evaluate the lot to his or her satisfaction prior to the auction. Descriptions in the catalogue are guidelines for the buyer and do not exempt the buyer from his or her responsibility to inspect the lots being sold. Auctioneer announcements. If a description in the catalogue is changed, this will be posted during the preview or announced by the auctioneer prior to any bidding at the auction. Probus is not liable for natural wear or small damages, defects or natural changes in material such as wood, paper or leather. If essential information in the catalogue description is wrong this may be the grounds for revoking a purchase. A claim due to defects must be submitted in connection with the collection of the lot or at the latest 10 days after the auction. Questions concerning the authenticity or maker of the work must be raised within 2 years of the day of the auction. Estimates The estimates stated in the catalogue are in SEK and serve as a guideline for the buyer. The purchase price may be higher or lower than the estimate. The consignor may have set a reserve on the lot. A reserve never exceeds the estimate in the catalogue. Responsibility/liability Probus responsibility to the buyer is always limited to a reduction in price or at the most refunding the hammer price plus commission including VAT. Probus is not responsible for direct or indirect damages the buyer. Bidding Bidder Paddles. All presumptive buyers must obtain a bidder’s paddle at customer service prior to bidding. Bidders must clearly show their bidding paddle while bidding. A lot shall be sold to the highest bidder as determined by the auctioneer. The auctioneer has the right to reject any bid, refuse to acknowledge any bidder, challenge bids, reject any advance in the bidding if the auctioneer deems it insufficient an otherwise regulate the bidding and its increments. In the event of a dispute between bidders the auctioneer has the absolute right to determine the successful bidder or to re-offer the lot in dispute. Absentee bids and telephone bidding Written bids are accepted on the behalf of customers with valid identification. Absentee bids are treated confidentially and customer service will bid on your behalf, and will attempt to purchase the indicated lot(s) at the lowest possible price without exceeding the indicated amount. Absentee bids, which are faxed, must be received by Probus at noon the day before the auction. Absentee bids may be left at customer service at the preview until closing time. Recall of bids must either be faxed by noon the day before the auction or recalled at the preview by closing time the day before the auction. If we receive more than one bid of the same value, the first one received will take precedence. Telephone bids Telephone bids are accepted on individual lots. Application for a telephone bid must be made in writing at the viewing before closing time or by fax before 12 pm (noon) the day before the auction. New customers must supply bank references and identification. Lot numbers and the customer’s telephone number must be noted. Telephone bids are only accepted if the bidder will at least bid the estimate for the noted lot. Telephone bidding is limited by the number of available lines. Telephone bids are accepted at the risk of the bidder. Absentee bids, whether written or executed by telephone, is a service for the client, Probus will not be liable for errors, omissions or failures to execute bids. Probus is not liable for any loss that the client may be caused if Probus fails to carry out the absentee bids. The buyer is responsible for purchases executed through absentee bidding. The client is held responsable for purchases registrated from an illegible or incorrect absentee bid Probus reserves the right to not accept an unclear or illegible written bid. 1 Results It is the responsibility of the absentee bidder to check that his or her bid has led to a successful purchase. Purchase and Payment The purchase price to buyer for the lot is the amount of the successful bid price and the buyer’s premium of 22,5% including VAT. - payment by bank card/debet card issued by a Swedish bank is accepted at the auction, no surcharge is added - (payment by other accepted creditcards up to a value of 100.000 sek is accepted. A surcharge of 3% is added €) 2 Probus does not accept Eurochecks or other foreign checks. When paying by bank transfer, all transfers must state relevant lot or invoice number and buyer’s bid number. Bank transfers may be sent directly to: Handelsbanken SE-1 Stockholm Sweden Phone +46(0)854581370 IBAN SE88 6000 0000 0005 8976 4292 SWIFT/BIC HANDSESS For the account of Probus Auktioner 6112-589 764 292 Payment and collection is made at the latest 14 days after the auction. Probus reserve the right to charge a late payment fee of 2% per month on the purchase price if payment is not received on time. After 14 days a storage fee of 30 SEK will be charged on lots not removed. If the buyer fails to comply with these conditions Probus has the right to cancel the sale of the lot(S) in which the buyer is in default. 3 Collection of purchased lots No purchase may be claimed or removed until it has been fully paid for, unless otherwise agreed by Probus. On the day of the auction lots may be collected until the end of the action at Armémuseum. Between November 7-8 lots may be collected at Grevgatan 6, from 14.00 to 17.00 (2 -5 pm), or at other times by agreement. Force majeure Probus is exempt from sanction for failure to meet a certain obligation in accordance with this agreement if the failure is based on a circumstance of the type stated below and the circumstance prevents, or considerably hinders, the obligation being met promptly. Circumstances providing grounds for exemption include act of war, currency restrictions, shortage of transport, fire, measures taken by an authority, change in legislation, industrial conflict, general shortage of goods, restrictions on fuel, accident or equivalent cirumstances. If Probus meeting of a certain obligation is delayed more than three months owing to a circumstance providing grounds for exemption, the purchaser is entitled, without having to pay compensation, to cancel the purchase in writing. Disputes Disputes concerning these terms shall be settled in accordance with Swedish law at a court in Sweden 4 1 5 SNAPPLÅSGEVÄR Albanskt, pipa med text, varbygel av mässing, 167 cm. Lock with small damage 4 000 (471 €) 2 SNAPPLÅSGEVÄR SNAPPLÅSGEVÄR lås med silverdekor, kolv med skuren dekor, 149 cm Balkan, järnbeslag med graverad dekor, 147 cm. Small damages 3 5 4 000 (471 €) SNAPPLÅSGEVÄR Balkan, stock med graverad dekor, 180 cm. Small damages 5 000 (588 €) 4 4 5 000 (588 €) SNAPPLÅSGEVÄR Nordafrika, stock med silverbeslag och koraller, 173 cm, damages, small parts missing 8 000 (941 €) 5 Probus Probus 13 6 7 8 SNAPPLÅSGEVÄR turkiskt, pipa med stämpel, stock med silverdekor, 99 cm. Small repairs 5 000 (588 €) 9 FLINTLÅSPISTOLER, 1 par lås, pipor och beslag med stålskuren dekor, pipband av mässing, 53 cm. One hammer bent, stocks with damages 6 000 (706 €) 8 10 FLINTLÅSPISTOL pipa med stålskuren dekor, mässingsbeslag, 50 cm 9 12 2 500 (294 €) 11 FLINTLÅSPISTOL turkisk, järnbeslag, 51 cm 12 6 SNAPPLÅSSTUDSARE 20 000 (2 353 €) SNAPPLÅSGEVÄR turkiskt, lås och pipa med guldtaucherad dekor, stock med silverdekor, 115 cm, damages 10 000 (1 176 €) 6 FLINTLÅSPISTOL turkisk, stock med silverbeslag, dekor av korall, 51 cm turkisk, lås och damaskerad pipa med guldtaucherad dekor, kolv med inläggningar, 115 cm, kal ca 14 mm. One lockscrew and two pipewedges missing, buttplate later, small damages and old repairs 7 2 000 (235 €) 3 000 (353 €) 13 10 FLINTLÅSPISTOL orientalisk, stock med förgyllda beslag, 51 cm. Hammer an old replacement 3 500 (412 €) 14 FLINTLÅSPISTOLER, 1 par orientaliska, förgyllda stockar, 50 cm. part of hammer missing 20 000 (2 353 €) 11 14 7 Probus Probus 19 SVÄRD kinesiskt, fäste och balja med förgylld och försilvrad dekor samt monterad med koraller, klinga med silvertaucherad dekor och text, 104 cm. Small damages 20 000 (2 353 €) 20 18 15 18 SNAPPLÅSPISTOL kaukasisk, 49,5 cm; omarbetad 2 500 (294 €) 15 000 (1 765 €) 21 SVÄRD, 2 st kinesiska, fästen och baljor med förgylld och försilvrad dekor samt monteringar av malakit m.m, 79 cm. Stones missing, small damages 16 15 SVÄRD kinesiskt, fäste och balja med förgylld och försilvrad dekor samt monterade med koraller och turkoser, svärdsknapp och släpsko av jade, 74 cm. Stones missing, small damages 20 000 (2 353 €) FLINTLÅSPISTOL troligen grekisk, förgylld stock av låghaltigt silver, 51 cm; näsband saknas, senare varbygel. Pipe-mount missing, later trigger guard 6 000 (706 €) 16 SNAPPLÅSPISTOL Balkan, stock med reliefdekor, 50 cm 17 5 000 (588 €) SNAPPLÅSPISTOL kaukasisk, lås, pipa och beslag med guldtaucherad dekor samt text, pipa med stämpel, förgyllda beslag med niellodekor, kolvkula av ben, 42 cm 60 000 (7 060 €) 17 8 19 20 21 9 Probus Probus 26 22 KHANDA 24 indisk, silverklätt fäste med textdekor, damaskerad klinga, balja, 106 cm, small damages 20 000 (2 353 €) 23 FIRANGI svärd, indiskt, silverklätt fäste, 118 cm, klinga 96 cm. Grip with damages 27 25 2 000 (235 €) 24 KILIJ turkisk, hornkavel, fäste och baljbeslag av mässing, 77 cm, klinga 62 cm. Hilt with small repair TULWAR indisk, fäste med guldtaucherad dekor, damaskerad klinga, 78,5 cm, klinga 66 cm 6 000 (706 €) 5 000 (588 €) 26 YATAGAN fäste med niellodekor, klinga med text, balja med dekor av segelfartyg m.m, 73 cm. Hilt with old repairs 8 000 (941 €) 27 28 YATAGAN fäste med dekor av korall, benkavel, klinga med guldtaucherad dekor samt text, balja, 79 cm. Small repair 4 000 (471 €) 28 YATAGAN 29 benkavel, klinga med dekor och text, 72 cm. Gripplates an old replacement 1 500 (176 €) 29 DHA fäste och baljbeslag troligen av låghaltigt silver, 100 cm, klinga 40 cm. Upper scabbard mount with damage 22 10 23 25 3 000 (353 €) 31 30 30 DHA burmesisk, benfäste, silvermontering, 37,5 cm 1 500 (176 €) 31 DHA burmesisk, silverklätt fäste och balja, 33 cm 1 500 (176 €) 11 Probus Probus 32 32 41 40 39 42 KRIS Bali, försilvrat mässings fäste med färgat glas, damaskerad klinga med stålskuren dekor, balja med sköldpadd, 50 cm 4 000 (471 €) 33 KRIS mässingsklädd kavel med glasdekor, damaskerad klinga, balja med försilvrad driven dekor, 57 cm 33 43 3 000 (353 €) 34 34 KRIS javanesisk, mässingsklätt fäste, 59 cm 35 1 200 (141 €) KRIS javanesisk, fäste med silverkula monterad med små diamanter, damaskerad klinga, 45 cm 2 500 (294 €) 36 KRIS benfäste, damaskerad klinga, mässingsklädd balja, 46 cm. Small damages 1 000 (118 €) 37 KRIS benfäste, damaskerad klinga, mässingsklädd balja, 44 cm 1 000 (118 €) 38 KRIS 12 36 37 1 500 (176 €) 41 1 500 (176 €) 42 KRIS garudafäste, benmontering, 23,5 cm, klinga 17,5 cm 2 000 (235 €) 44 1 000 (118 €) KRISER, 2 st javanesiska, en med skulpterat träfäste, en med benfäste, båda med damaskerad klinga, 43,5 cm resp 45,5 cm; benfästet med lagning 39 KRIS KRIS Java-Madura, hornfäste, damaskerad klinga, balja märkt 30.11. 1868, 49 cm 43 benfäste, damaskerad klinga, mässingsklädd balja, 41,5 cm 38 40 benfäste, damaskerad klinga, balja med försilvrad dekor, 45,5 cm. Scabbard with damage 1 000 (118 €) 35 44 KATAR indisk, fäste med guldtaucherad dekor, 50 cm. Damages 2 500 (294 €) KATAR indisk, fäste med guldtaucherad dekor, 39,5 cm; Worn 3 000 (353 €) 13 Probus Probus 45 46 47 48 50 51 52 49 45 54 KATAR indisk, öppningsbar klinga, silvertaucherad dekor, 36,5 cm 1 500 (176 €) 46 DOLK indopersisk, fäste av mässing, 29 cm 47 48 2 000 (235 €) 2 000 (235 €) BICHWA dolk, indisk, mässingsfäste med gravyr, 30 cm 2 000 (235 €) 49 DOLK ottomansk, benfäste med silvermontering, klinga med rester av guldtaucherad dekor, silverklädd balja, 36 cm. Grip with small damage 4 000 (471 €) 14 KINDJAL rysk, silver med niellodekor, fäste och klinga med stämplar, balja med stämplar och text, 40,5 cm 53 3 000 (353 €) 7 000 (824 €) BICHWA dolk, indisk, genombrutet järnfäste, 29 cm 50 QUADDARA kavelplattor av horn, klinga med guldtaucherad dekor och text samt stämplar, 78 cm; skador. Grip plate with damages 51 KINDJAL fäste och balja med niellodekor, klinga med stämpel, 52,5 cm 2 000 (235 €) 52 KINDJAL kavelplattor av horn, klinga med stämplar, baljbeslag med silvertaucherad dekor, 60,5 cm. End of lower scabbard mount missing 54 4 000 (471 €) 53 KINDJAL kavelplattor av horn, klinga med stämpel, 54 cm. Leather on scabbard later 1 500 (176 €) 15 Probus Probus 55 58 62 56 59 57 55 DUBBELSVÄRD 63 tvillingsvärd, kinesiskt, mässingsmontering, balja, 55,5 cm 1 500 (176 €) 60 64 61 59 56 CEREMONIDOLK Ikul, Kuba-folket, 37 cm 57 58 2 000 (235 €) 60 YXA indopersisk, silvertaucherad dekor, skaft med stickvapen, 67 cm 1 500 (176 €) SVÄRD, 2st kongo, 54 cm 16 1 500 (176 €) KRUMKNIV kongo, 62 cm STÅNGVAPEN kinesiskt, bronsmontering i form av drakhuvud, 217 cm (83 cm) 1 500 (176 €) 2 000 (235 €) 61 RYTTARPILBÅGE persisk, damaskerad stålbåge med silvertaucherad dekor, 77 cm 5 000 (588 €) 62 PILBÅGE indopersisk, båge i horn och trä, 4 pilar, 237 cm, small damages 8 000 (941 €) 63 KATANA svärd, japanskt, fäste och balja av skulpterat ben, 137 cm, klinga 90,5 cm. Small damages 4 000 (471 €) 64 DAISHO parsvärd, japanska, katana: klinga med signatur, Koto 15-1600-tal, klinga 65,7 cm; shortened, wakizashi: klinga med signatur, Shinto 1600-tal, klinga 38,7 cm 20 000 (2 353 €) 17 Probus Probus 70 71 72 65 TEPPO luntlåsgevär, japanskt, lås och hane med silverdekor, fängpanna med text i guld, pipa med stålskuren guld- och silvertaucherad dekor samt familjevapen, 108 cm, pipa 70,5 cm, kal ca 18 mm, vikt ca 8 kg. Ramrod missing 30 000 (3 529 €) 73 66 KABUTO hjälm, japansk, 1600-tal, med nitar, foder. Rusted iron. Visor rivet missing 30 000 (3 529 €) 67 68 69 65 68 DAISHO parsvärd, japanska, katana: klinga, Koto/Shinto 15-1600tal, klinga 64,7 cm, wakizashi: klinga Shinto 1600-tal, klinga 44,2 cm. Damages 15 000 (1 765 €) 66 KATANA svärd, japanskt, klinga Koto/Shinto 15-1600-tal, klinga 65 cm; kortad. Blade shortened, damages 15 000 (1 765 €) 67 KATANA svärd, japanskt, klinga Shin Shinto ca 1865-70 med signering, klinga 66,5 cm. Grip and scabbard with damage, lower scabbard mount missing 15 000 (1 765 €) 18 KATANA svärd, japanskt, klinga Koto/Shinto 15-1600-tal, tashimontering, klinga 67,5 cm; ej öppnad. Damages 4 000 (471 €) 69 WAKIZASHI kort svärd, japanskt, klinga Shinto, 16-1700-tal, kortad, klinga 41 cm; skador. Damages 2 500 (294 €) 70 WAKIZASHI kort svärd, japanskt, klinga Shinto, 16-1700-tal med signering, klinga 51,5 cm 2 000 (235 €) 71 TANTO dolk, japansk, klinga 1800-tal, klinga 20,5 cm; renoverad. Restored 1 500 (176 €) 72 73 19 Probus Probus 74 74 KHULA KHUD hjälm, persisk, samt sköld med målad dekor, skölden 44 cm 20 000 (2 353 €) 75 HJÄLM persisk, stålskurren, graverad och etsad dekor, spår av förgyllning 10 000 (1 176 €) 76 BÖCKER 2 band, P. Holstein: ARMES ORIENTALES, 1931 4 000 (471 €) 77 HJULLÅSPISTOL lås sent 1500-tal, stock med beninläggningar 1800-tal, 56 cm. Composite wheellock pistol, 16 and19th century 35 000 (4 118 €) 75 20 76 77 78 HJULLÅSPISTOL lås 1600-talets mitt, 1800-tals-stock med inläggningar, 66 cm. Composite wheellock pistol 20 000 (2 353 €) 78 21 Probus Probus 81 83 81 80 79 6 000 (706 €) FLINTLÅSPISTOLER, 1 par franska, omkring 1670-80, lås signerade Bavdovin a Muron (Baudouin), järnbeslag, 46 cm. Forend stocks restored (6-8 cm) 82 80 83 35 000 (4 118 €) FLINTLÅSPISTOL fransk, omkring 1680-90, gravyr samt text: A SEDAN, graverade järnbeslag, 51 cm; senare avtryckare och laddstock, skador. Trigger and ramrod later, damages 22 20 000 (2 353 €) FLINTLÅSPISTOLER, 1 par troligen belgiska, tidigt 1700-tal, järnbeslag, 53 cm 40 000 (4 706 €) 79 FLINTLÅSPISTOL holländsk, omkring 1700, lås märkt Mastreck, lås, pipa och järnbeslag med stålskuren och graverad dekor, 53 cm; delar saknas, skador, lagningar. Parts missing, damages FLINTLÅSPISTOL engelsk, tidigt 1700-tal, lås märkt John Hosey (ca 1690-1720), pipa med Londons kontrollstämpel, järnbeslag, 47 cm. Stock with damages and repairs, later hammer 82 7 000 (824 €) 23 Probus Probus 87 FLINTLÅSPISTOLER, 1 par skotska, 1700-tal, lås signerade John Campbell, pipor samt stockar med graverad dekor, silverinläggningar, 29 cm 60 000 (7 059 €) 84 85 84 FLINTLÅSPISTOL 87 fransk, 1700-talets första hälft, lås signerat Delety Paris, pipa med guldtaucherad dekor märkt Lazarino Cominazzo, järnbeslag med graverad dekor, sidbleck, tumplåt och kolv kappsdekor av silver, 37 cm. Old hammer a replacement 13 000 (1 529 €) 85 FLINTLÅSPISTOL lås, pipa och beslag 1700-talets mitt, stock 1800-tal, lås och pipa med stålskuren och förgylld dekor, förgyllda mässingsbeslag, 43 cm; hanen med lagning. Hammer with repair 4 000 (471 €) 86 88 FLINTLÅSPISTOLER, 1 par 88 1700-talets senare hälft, mässingsbeslag, 38 cm; en stock och beslag av senare tillverkning. One stock with mounts an old replacement 7 000 (824 €) 24 86 FLINTLÅSPISTOL engelsk, lås märkt Ketland & Co, mässingspipa märkt London samt med Londons kontrollstämplar, mässingsbeslag, 34 cm; stocken med skador. Stock with damages 87 3 000 (353 €) 25 Probus Probus 92 91 93 89 89 FLINTLÅSPISTOLER, 1 par svenska, 1700-talets senare hälft, lås signerade Nusbaum Stockholm (Jacob N 1731-1802), lås och järnbeslag med graverad dekor mot guldbotten, räfflade pipor, 29 cm; One forend stock with repair 35 000 (4 118 €) 94 93 91 SLAGLÅSPISTOL engelsk, lås märkt W Child (William C 1832-48), damaskerad pipa märkt W Child Strand London, 34,5 cm 4 000 (471 €) 90 90 SLAGLÅSPISTOLER, 1 par franska, 1830-40-tal, graverade lås märkta FNI PAR BLANCHARD A PARIS, damaskerade och räfflade pipor, graverade stålbeslag, 43,5 cm, kal ca 12 mm; smärre skador. Small damages 20 000 (2 353 €) 26 92 SLAGLÅSPISTOL dubbelpipig, omändrad från flintlås, belgisk/fransk, omkring 1800, graverade mässingsbeslag, 31 cm; en hane med smärre defekt. One hammer with small damage SLAGLÅSPISTOL ändrad från flintlås, omkring 1800, lås signerat CW Kyhl Kiöbenhavn, mässingsbeslag, 38 cm 2 500 (294 €) 3 000 (353 €) 94 SLAGLÅSPISTOL fransk, 1800-talets mitt, lås och stålbeslag med graverad dekor, räfflade och damaskerade pipor med Liege kontrollstämpel och text: FP Devisme a Paris (verksam 183459), 32 cm, kal ca 18 mm. Stock with crack and old repair 10 000 (1 176 €) 27 Probus Probus 97 95 98 96 95 SLAGLÅSPISTOLER, 1 par tidigt 1800-tal, ändrade från flintlås, lås signerade Aubron a Nantes, nålräfflade pipor med guldtaucherad dekor, graverade stålbeslag, kolvkappor med ansiktsmaskaroner troligen av silver, 32 cm, kal ca 15 mm; senare laddstockar. Later ramrods 20 000 (2 353 €) 28 96 SLAGLÅSPISTOLER, 1 par i schatull omkring 1840, pipor med text i guld J Adam Kuchenreuter, låshus med text i guld: an Regensburg, pipor med Liege kontrollstämpel, 17,5 cm, originalschatull. Case with small damages 25 000 (2 941 €) 98 97 SLAGLÅSPISTOLER, 1 par 1800-talets mitt, lås signerade Aury a St Etienne, räfflade och damaskerade pipor, 40 cm, kal ca 13 mm, i schatull, schatullets mått 54x20x8 cm. Powder flask missing 20 000 (2 353 €) SLAGLÅSPISTOL fransk, ca 1840, lås märkt: Iles Aubron Fils de Laine Arqr a Nantes, nålräfflad pipa med Liege kontrollstämpel, graverade stålbeslag, 39 cm, kal ca 12 mm, originalschatull med tillbehör, schatullets lås med märkning; schatullet med skador. Case with damages 15 000 (1 765 €) 29 Probus Probus 102 100 99 SLAGLÅSPISTOLER, 1 par engelska, lås märkta Sherwood, pipor märkta Portsmouth, stålbeslag med graverad dekor, kolvkappor med lejonmaskaroner troligen av silver, bälthakar, 28 cm; hanarnas tumgrepp senare. Hammers thumbpieces later 12 000 (1 412 €) 100 SLAGLÅSPISTOLER, 1 par engelska, 1800-talets mitt, märkta Theops Richards, London, pipor med Birminghams kontrollstämplar, 21 cm, originalschatull med tillbehör. One hammer with repair and one mechanism defect 10 000 (1 176 €) 99 103 101 SLAGLÅSREVOLVER engelsk, 1800-talets mitt, pipa märkt Manton London samt med Birminghams kontrollstämpel, graverad dekor, 30 cm, originalschatull med tillbehör, 34x20x6 cm 101 30 12 000 (1 412 €) 102 SLAGLÅSREVOLVER engelsk, Tranter, double trigger, graverad text: Tho s Williams South Castle St Liverpool No 3533T, cylinder med Londons kontrollstämplar, 30 cm, originalschatull med tillbehör bl.a. nummerriktig kultång, 37x19x6,5 cm 20 000 (2 353 €) 103 SLAGLÅSREVOLVER Colt Pocket m/1849, nr 202167, 25,5 cm, originalschatull med tillbehör, 27,5x14x4,5 cm, läderväska medföljer 20 000 (2 353 €) 31 Probus Probus 109 SLAGLÅSREVOLVER Savage North Navy, 36 cm. Grip plate with repair, worn 5 000 (588 €) 110 SLAGLÅSREVOLVER Beals 36, Navy, nr 14225, grip plate with inspectors mark, 33 cm 7 000 (824 €) 109 111 SLAGLÅSREVOLVER Colt Army m/1860, nr 102123, 34,5 cm. Small restorations 7 000 (824 €) 112 SLAGLÅSREVOLVER Colt Navy third model 1851, kolvplattor av ben, nr 41255, barrel nr 63213, 33 cm 104 5 000 (588 €) 113 SLAGLÅSREVOLVER 110 Colt Pocket m/1849, nr 151033, 21,5 cm 6 000 (706 €) 114 SLAGLÅSREVOLVER Colt Pocket m/1849, belgisk tillverkning, kolvplattor av ben, nr 25709, 23,5 cm. Worn 2 000 (235 €) 105 115 SLAGLÅSREVOLVER 107 engelsk, 1800-talets mitt, Adams patent, nr 8434R, 29 cm. Small rust damages 6 000 (706 €) 111 106 104 SLAGLÅSREVOLVER Colt Pocket, nr 183371, försilvrade beslag, 22 cm, originalschatull 14 000 (1 647 €) 105 SLAGLÅSREVOLVER 112 engelsk, 1800-talets mitt, cylinder med Birminghams kontrollstämpel, 30 cm 3 000 (353 €) 106 SLAGLÅSREVOLVER engelsk, 1800-talets mitt, pipa märkt Smith 72 John St London, cylinder med Birminghams kontrollstämpel, 30,5 cm 4 000 (471 €) 107 SLAGLÅSREVOLVER Starr, m/1863, nr 28627, 33,5 cm 5 000 (588 €) 108 SLAGLÅSREVOLVER Starr, m/1863, cylinder märkt 38935, grip plate with inspectors mark, 35 cm 7 000 (824 €) 32 108 113 114 115 33 Probus Probus 116 120 121 126 123 127 128 117 123 SLAGLÅSPISTOLER, 1 par engelska, 1800-talets mitt, märkta Clark London, Birminghams kontrollstämplar, 16 cm. One lock with damage 122 4 000 (471 €) 116 SLAGLÅSREVOLVER 124 MINIATYR/SLAGLÅSPISTOLER, 1 par engelsk, 1800-talets mitt, Birminghams kontrollstplr, 27 cm 3 000 (353 €) belgiska, 1800-talets mitt, Liege kontrollstämpel, graverad dekor, kolvar av ben, 10,5 cm; skador. Damages 124 117 SLAGLÅSREVOLVER 118 5 000 (588 €) Adams patent, amerikansk tillverkning, Mass. Arms Co, nr 2719, 19,5 cm 125 MINIATYR/SLAGLÅSPISTOLER, 1 par 3 000 (353 €) belgiska, 1800-talets mitt, Liege kontrollstämpel, graverad dekor, kolvar av ebenholts, 10,5 cm; skador. Damages 118 FLINTLÅSPISTOL 4 000 (471 €) sent 1700-tal, pipa med inläggn. och beslag i mässing, 20,5 cm 2 000 (235 €) 126 SLAGLÅSPISTOL 119 FLINTLÅSPISTOLER, 1 par 1800-talets senare hälft, lås och pipa med etsad dekor, 19 cm engelska, omkring 1800, märkta J N Jones London, Birminghams kontrollstämplar, 16 cm 1 000 (118 €) 3 500 (412 €) 127 KNIVPISTOL 120 FLINTLÅSPISTOL engelsk, 1800-talets mitt, blad märkt James Rogers Sheffield, pipa med Birminghams kontrollstämpel, 16,5 cm; defekt kultång. Ballmould defect engelsk, omkring 1800, märkt Sharpe London, Birminghams kontrollstämpel, 16,5 cm. Small damages 1 500 (176 €) 121 FLINTLÅSPISTOL engelsk, omkring 1800, låshus och pipa av mässing märkt H Nock London, Birminghams kontrollstämpel, 17 cm 119 34 2 500 (294 €) 3 000 (353 €) 125 122 FLINTLÅSPISTOLER, 1 par omkring 1800, märkta Jepson Lincoln, Londons kontrollstämpel, 17 cm 4 000 (471 €) 128 KOMBINATIONSVAPEN 1800-tal, slaglåspistol med Liege kontrollstämpel, graverad dekor, knivblad med stämpel, 40 cm 4 000 (471 €) 35 Probus Probus 136 SLAGLÅSPISTOL sammansatt av äldre delar vid 1800-talets mitt, mässingsbeslag, 44 cm 2 000 (235 €) 129 136 133 130 134 137 137 FÅNGVÅRDSHUGGARE svensk, m/1865, kombinationsvapen med tvåpipig slaglåspistol, CG Granberg, nr 47, balja, 50,5 cm; senare kavelplattor, smärre skador. Grip plates later, small damages 12 000 (1 412 €) 138 ARMBORST 131 österrikiskt, 1800-talets första hälft, stämpel med märkning: Contriner Wien, graverad dekor, 45 cm, båge 39,5 cm. End of stock with repair and small damage 135 8 000 (941 €) 132 SLAGLÅSREVOLVER sexpipig s.k pepperbox, amerikansk, 1800-talets mitt, Allens patent, pipa märkt Allen & Thurber Worcester, 18 cm 2 000 (235 €) 132 133 SLAGLÅSREVOLVER 129 SLAGLÅSREVOLVER sexpipig s.k pepperbox, engelsk, 1800-talets mitt, märkt B Cogswell London, Londons kontrollstämplar, 19 cm 2 500 (294 €) 130 SLAGLÅSREVOLVER belgisk, 1800-talets mitt, fyrpipig av Mariettes patent, graverad dekor, 17,5 cm. Small damages 2 500 (294 €) 134 SLAGLÅSREVOLVER sexpipig s.k pepperbox, engelsk, 1800-talets mitt, graverad dekor, Birminghams kontrollstämpel, 19,5 cm 1800-talets mitt, sexpipig av Mariettes patent, pipknippe med Birminghams kontrollstämplar, 18,5 cm; senare kolvplattor: Grip plates later 131 SLAGLÅSREVOLVER 135 SLAGLÅPISTOL 3 000 (353 €) s.k pepperbox, 1800-talets mitt, sexpipig, pipknippe märkt Allen & Thurber Worcester, graverad dekor, 18,5 cm 3 500 (412 €) 36 2 500 (294 €) sexpipig, stämplad IEH (Johan Engholm Ödestugu, 18201918), 22, 5 cm; nipplar saknas, defekt. Nipples missing, damages 1 500 (176 €) 138 37 Probus Probus 141 139 HJULLÅSSTUDSARE 1600-talets mitt, lås märkt IBP 1667, pipa märkt CR LVDVVIG (Ludvig) HOHENELB samt stämpel CL i ring, stock med rika inläggningar av hjorthorn, kolvkappa med familjevapen, 123 cm, kal ca 14 mm; avtryckare samt rörkor senare, smärre skador och kompletteringar. Ramrod pipes and trigger later, small restorations and damages 60 000 (7 059 €) 142 143 139 144 140 TSCHINKE lås med graverad dekor, pipa med stämpel GK, stock med inläggningar av horn och pärlemor, 120 cm, kal ca 7 mm; renoveringar, skador. Restored, damages 30 000 (3 529 €) 143 HJULLÅSSTUDSARE 141 HJULLÅSGEVÄR omkring 1600, stock med inläggningar, senare ej passande pipa, 115 cm; Later, not fitting barrel, damages and repairs 30 000 (3 529 €) 140 142 HJULLÅSSTUDSARE 1600-talets mitt, lås med hjulhus av mässing, stock med bendekor, 91 cm; Barrel later, damages and repairs 30 000 (3 529 €) 38 16-1800-tal, sammansatta delar, stock med beninläggningar, 95 cm, kal ca 15 mm; Composite wheellock rifle, 17th-19th century; damages 10 000 (1 176 €) 144 FLINTLÅSGEVÄR tyskt, lås signerat MC Pistor (Matthias Conrad P 16911761) Offenbach, pipa med stämplar, mässingsbeslag, tumplåt med vapen, halvstock, 148 cm; Later ramrod 10 000 (1 176 €) 39 Probus Probus 148 145 149 146 150 147 145 FLINTLÅSGEVÄR 1700-talets mitt, lås märkt Lorentz Haertl in Zisterdorf, pipa med stämplar, svansskruv märkt nr 6, järnbeslag, halvstock, 137 cm. Stock with repairs, later ramrod 10 000 (1 176 €) 146 FLINTLÅSGEVÄR 1700-talets mitt-senare hälft, lås 1700-talets första hälft märkt LLARPIL, pipa 1600-talets mitt med stålskuren dekor, graverade järnbeslag, 142,5 cm 10 000 (1 176 €) 40 147 FLINTLÅSTROMBON 150 SLAGLÅSGEVÄR bayersk, 1700-tal, pipa märkt Domas Micks a Wernsdorf, mässingsbeslag, 86,5 cm; smärre stockskador. Small stock damages 8 000 (941 €) 148 FLINTLÅSGEVÄR sent 1700-tal, lås märkt Jos Hill, pipa med kontrollstämplar, mässingsbeslag, 130 cm. Later ramrod 8 000 (941 €) 149 FLINTLÅSGEVÄR franskt, tidigt 1800-tal, lås märkt Le Page a Paris, blånerad och räfflad pipa med guldtext: Le Page a Paris, stålbeslag, 117 cm, kal ca 18 mm 20 000 (2 353 €) ändrat från flintlås, lås märkt Casper Fuchs, pipa med stålskuren dekor samt text: Baron Mauritz Mauritzon Posse Anno 1721 (MM Posse 1670-tal-1724, Överste för Upplands ståndsdragonregemente), järnbeslag med stålskuren dekor, 140 cm; laddstock och ca 15 cm på framstocken senare. Forend stock (15 cm) and ramrod later 15 000 (1 765 €) 41 Probus Probus 155 151 151 SLAGLÅSGEVÄR ändrat från flintlås, lås signerat P Rundberg Jönkiöping (Peter R 1718-1780), damaskerad pipa med silverdekor och initialer P:R:B, järnbeslag med graverad dekor typisk för Rundberg, 131 cm; äldre lagningar, smärre skador 152 VENDERGEVÄR med slaglås, omändrat från flintlås, lås märkt Iean De Wye a Utrecht, pipknippe 1800-tal, 138 cm 4 000 (471 €) 8 000 (941 €) 156 152 153 SLAGLÅSSTUDSARE 153 tysk, 1800-talets mitt, pipa med signatur i silver CH Schindler Sohn in Zella bei Gotha, lås och beslag med graverad dekor och silvertauchering, 125,5 cm, kal ca 14 mm; senare laddstock. Later ramrod 25 000 (2 941 €) 157 155 SLAGLÅSSTUDSARE engelsk, 1800-talets mitt, lås med signatur R Redman, pipa märkt London, 111 cm, kal ca 21 mm; senare laddstock, skador. Later ramrod, rust damages, worn 4 000 (471 €) 156 SLAGLÅSGEVÄR 154 SLAGLÅSSTUDSARE tysk, 1800-talets mitt, lås och beslag med graverad dekor, pipa märkt i silver: IP Sauer u sohn a Suhl, 116 cm, kal ca 13 mm. Safetycatch and thumbpiece on hammer broken 154 42 6 000 (706 €) ändrat från flintlås, belgiskt, lås signerat Mas Pecklers (Mathias P Liege 1770-1811), graverade stålbeslag, skulpterad stock med silverdekor, 120,5 cm; smärre skador. Small damages 12 000 (1 412 €) 157 SLAGLÅSSTUDSARE 1800-talets mitt, graverat lås med signatur Hanson, kammare med vridblocksmekanism, graverade stålbeslag, halvstock, 94 cm, kal ca 8 mm; senare laddstock 4 000 (471 €) 43 Probus Probus 158 158 SLAGLÅSGEVÄR dubbelpipigt, ändrat från flintlås, ca 1800, lås sign Bizouard Marseille, pipa med rest av guldtext Canon Tordu, kolv med fack för medföljande bajonett, 128 cm, bajonett 16,5 cm; Later ramrod, damages and repairs 159 6 000 (706 €) 159 SLAGLÅSGEVÄR dubbelpipigt, ändrat från flintlås, belgiskt, omkring 1800, lås signerat Francois Bury (Liege), damaskerade pipor, graverade stålbeslag, stock med stiftdekor, 124 cm 5 000 (588 €) 160 SLAGLÅSGEVÄR 160 163 dubbelpipigt, 1800-talets mitt, damaskerade pipor med stämplar, 114,5 cm; Later ramrod 164 163 REVOLVERGEVÄR med slaglås, svenskt, 1800-talets senare hälft, cylinder och låshus av mässing, 109 cm, kal ca 12 mm 9 000 (1 059 €) 164 REVOLVERGEVÄR med slaglås, troligen svenskt, 1800-talets mitt, cylinder med märkning 1 - 6, 128 cm, kal ca 13 mm; slitage. Worn 4 000 (471 €) 165 OFFICERSVÄRJA 1620-30-tal, järnfäste med tumbygel och genombruten parerplåt, klinga med etsad dekor samt text, 106 cm, klinga 89 cm, gripbound later 50 000 (5 882 €) 2 000 (235 €) 161 SLAGLÅSGEVÄR 161 dubbelpipigt, 1800-talets mitt, pipspång med graverat namn Heinrich Wesche, lås och stålbeslag med gravyr, halvstock, 118 cm; Safetycatches missing 2 500 (294 €) 162 LODBÖSSA med slagsnapplås av norrbottentyp, kolv med 14 stift, dekor av björn och ägarinitialer samt datering 1896, 128 cm, kal ca 13 mm 162 44 2 000 (235 €) 165 45 Probus Probus 166 172 175 167 173 170 168 169 171 166 VÄRJA nederländsk typ, omkring 1630-40, järnfäste med tumbygel och spår av graverad dekor, klinga med solingenulv samt 1441, 93 cm, klinga 77,5 cm; en parerstång samt kavellindningen senare. One quillon and gripbound later 8 000 (941 €) 167 VALLONVÄRJA holländsk, 1600-talets senare hälft, järnfäste, klinga med Amsterdams kontrollstämpel, SAHAGON samt solingenulv, 99 cm, klinga 83 cm; tumbygeln saknas. Thumb piece missing 8 000 (941 €) 168 VÄRJFÄSTE omkring 1640, järn med tumbygel, monterad med bred tveeggad klinga, 98 cm, klinga 82 cm; skador. Composite sword, 17th century, damages 7 000 (824 €) 46 174 169 VÄRJA s.k schwedendegen, 16-1700-tal, järnfäste med tumbygel, klinga märkt 1441 samt med solingenulv, 96 cm, klinga 81,5 cm; senare kavellindning samt skruvar. Gripbound and screws later 3 500 (412 €) 170 SABEL 172 SABEL sent 1600-tal, schwedendegen-typ, järnfäste med tumbygel, klinga med dekorstämpel, 96 cm, klinga 82 cm 6 000 (706 €) 173 SCHIAVONA sent 1600-tal, schwedendegen-typ, järnfäste med tumbygel, klinga med dekorstämpel, 90 cm, klinga 76 cm italiensk, 16-1700-tal, järnfäste med bronsknapp, klinga med spår av etsad dekor, 94 cm, klinga 79 cm; senare knapp. Pommel later, blade with small nicks 171 VÄRJA 174 SCHIAVONA 8 000 (941 €) 5 000 (588 €) sent 1600-tal, schwedendegen-typ, järnfäste med tumbygel, klinga med solingenulv, 88 cm, klinga 74 cm; senare lindning. Gripbound later, blade with rust damages 4 000 (471 €) italiensk, 1500-tal, 98 cm, klinga 82 cm; senare kavel och knapp, skador. Composite sword, grip and pommel later, rust damages 6 000 (706 €) 176 175 VÄRJA fäste omkring 1620-30, äldre klinga, 115 cm, klinga 96 cm; senare parerplåtar, lindning saknas, lagningar. Composite rapier, later shellguards, lining missing, repairs 7 000 (824 €) 176 VÄRJA delvis omkring 1600, sammansatt av delar, 118 cm, klinga 103 cm; fäste och klinga med lagning. Composite rapier, hilt and blade with repair 5 000 (588 €) 47 Probus Probus 179 178 178 KAVALLERIOFFICERSVÄRJA karolinsk, tidigt 1700-tal, mässingsfäste, klinga med CXII (Karl XII) och blodränna med dekorstämplar, 105,5 cm, klinga 89,5 cm 50 000 (5 882 €) 179 KAVALLERIVÄRJA svensk, m/1729 för manskap, mässingsfäste, klinga med P-stämpel, blodränna med dekorstämplar, 109,5 cm, klinga 93,5 cm 177 VÄRJA 177 48 svensk, för Holstein-Gottorp, 1690-tal, för officer eller drabant, förgyllt mässingsfäste av kavallerimodell, klinga med blodränna och dekorstämplar samt ryggställda F för hertig Fredrik av Holstein-Gottorp (hertig av Holstein-Gottorp 1694-1702), 108 cm, klinga 91 cm; senare kavellindning. Gripbound later. Proveniens: Töjhusmuseet Köpenhamn. Den 7 februari 1714 kapitulerade den holstein-gottorpska armekåren vid Tönning i HolsteinGottorp, danskarna tog som krigsbyte bl.a 61 värjor av denna modell. 60 000 (7 059 €) 30 000 (3 529 €) 180 KAVALLERIVÄRJA svensk, m/1739, fäste med svärdsfejarstämpel, parerstång med krona, klinga med P-stämpel och dekorstämplar, 113 cm, klinga 95,5 cm 30 000 (3 529 €) 180 49 Probus Probus 186 185 PALLASCH svensk, m/1773 för manskap vid N skånska kavallerireg, Livreg till häst och Östg kavallerireg, variant med värjknapp, P-stämpel, balja, 115 cm, klinga 98 cm; fästet med bortslipade kronor, klingan går ej helt ner i baljan 12 000 (1 412 €) 186 PALLASCH 181 184 svensk, m/1773 för manskap vid Norra skånska kavalleriregementet, Livregementet till häst och Östgöta kavalleriregemente, klinga med P-stämpel, 117 cm, klinga 99 cm; fästet med bortslipade kronor 8 000 (941 €) 187 utgår 188 PALLASCH svensk, m/1778 för Västgöta kavalleriregemente, parerplåt märkt W:C:B:C No 3, klinga med P-stämpel, märkt B:C: No 3, 108 cm, klinga 89 cm; kaveln med skador, tråd saknas 30 000 (3 529 €) 189 SABEL m/1775 för Savolax lätta infanteriregemente, parerstång med stämpel GN, klinga med P-stämpel, balja, 81 cm 7 000 (824 €) 182 181 KAVALLERIVÄRJA svensk, m/1739, mässingsfäste märkt: S:S:R:M C No 23, 108,5 cm, klinga 90,5 cm 20 000 (2 353 €) 182 KAVALLERIOFFICERSVÄRJA svensk, 1730-40-tal, förgyllt mässingsfäste, blodränna med dekorstämplar, 114 cm, klinga 97,5 cm 25 000 (2 941 €) 183 PALLASCH svensk, m/1773 för manskap vid Södra skånska kavalleriregementet, klinga med P-stämpel, balja, 109 cm, klinga 96 cm; senare kaveltråd 30 000 (3 529 €) 184 PALLASCH svensk, m/1773 för manskap vid Norra skånska kavalleriregementet, Livregementet till häst och Östgöta kavalleriregemente, 116 cm, klinga 99,5 cm; senare kaveltråd 15 000 (1 765 €) 50 183 185 188 188 189 51 Probus Probus 196 HUGGVÄRJA svensk, m/1832 för flottan, omändrad infanterimanskapsvärja m/1685, kassationsstämpel, balja, 90 cm, klinga 73 cm 3 500 (412 €) 197 HUGGVÄRJA 190 svensk, m/1832 för flottan, omändrad infanterivärja m/1685, kassationsstämpel, 88 cm, klinga 73 cm 3 000 (353 €) 198 HUGGVÄRJA 196 197 198 199 200 201 svensk, m/1832 för flottan, omändrad infanterimanskapsvärja m/1685, kassationsstämpel, 89 cm, klinga 73,5 cm 191 3 000 (353 €) 199 HUGGVÄRJA svensk, m/1832 för flottan, omändrad infanterimanskapsvärja m/1685, kassationsstämpel, 88 cm, klinga 73,5 cm 192 3 000 (353 €) 200 HUGGVÄRJA svensk, m/1832 för flottan, omändrad infanterivärja m/1685, kassationsstämpel, 90 cm, klinga 74 cm; klingan med hack. Blade with nicks 2 000 (235 €) 194 193 193 KAVALLERIOFFICERSVÄRJA m/1775 för Savolax lätta infanteriregemente, klinga med P-stämpel, balja, 78 cm svensk, tidigt 1800-tal, fäste med rester av förgyllning, balja, 103 cm, klinga 87 cm; baljan lagad. Scabbard with repairs, Proveniens; Fredrik Daniel von Rosen (1785-1860) Överste vid Skånska dragonregementet 191 SABEL 194 UNDEROFFICERSVÄRJA 190 SABEL 7 000 (824 €) svensk, m/1775 för Savolax lätta infanteriregemente, parerstång märkt K, klinga med P-stämpel, 80 cm, klinga 68 cm; defekt kavellindning. Gripbound with damage 5 000 (588 €) 192 SABEL svensk, m/1775 för Savolax lätta infanteriregemente, fäste med svärdsfejarstämpel CD, klinga med P-stämpel, 80 cm, klinga 68 cm 6 000 (706 €) 52 201 PALLASCH dansk, m/1789 för kavalleriet, knapp märkt 4:98, 109 cm, klinga 92,5 cm; kaveln med slitage. Grip worn 4 000 (471 €) 6 000 (706 €) svensk, m/1807, parerplåt märkt MC No 72, klinga av kavallerimodell, 93,5 cm, klinga 79 cm 202 BROAD SWORD 4 000 (471 €) skotskt, sent 1800-tal, järnfäste, klinga med spår av etsad text London, 94 cm, klinga 79 cm; klingan lagad. Blade broken and repaired 195 SOLDATVÄRJA svensk, 1660-talsmodell, järnfäste med tumbygel, parerplåt med flottans kassationsstämpel, klinga med dekorstämplar, 88 cm, klinga 72,5 cm. Historik: Jmfr exemplar på Armémuseum med klinga daterad 1667 40 000 (4 706 €) 195 2 500 (294 €) 202 53 Probus Probus 203 VÄRJKLINGA 1700-tal, etsad och förgylld dekor, blodränna märkt Francisco Ruiz, fäste av infanteriofficerstyp, delvis 1900-talstillverkning, klinga 75 cm 1 500 (176 €) 204 INFANTERIOFFICERSVÄRJA 203 svensk, omkring 1800, fällbar inre parerplåt, colichemardeklinga med etsad dekor av Gustav IV Adolfs monogram, lilla riksvapnet m.m, 89,5 cm, klinga 73,5 cm; Grip bound later, damages 2 500 (294 €) 205 INFANTERIOFFICERSVÄRJA svensk, tidigt 1800-tal, klinga 1700-tal med etsad dekor, 90 cm, klinga 75 cm 2 500 (294 €) 206 INFANTERIOFFICERSVÄRJA 204 209 211 210 212 svensk, 1820-30-tal, vikbar inre parerplåt, förgyllt fäste med gjuten kavel, klinga med etsad dekor av Karl XIV Johans och kronprins Oscars monogram, balja, 91 cm, klinga 76,5 cm; Hilt and blade with cracks, scabbard with damage 1 500 (176 €) 207 INFANTERIOFFICERS VÄRJOR, 2 st 205 213 214 svenska, fästen 1770-80-tal, 96 cm, klinga 82 cm; lindning och handbygel senare. 90 cm, klinga 76 cm; senare lindning, skador. Damages, later parts 3 000 (353 €) 208 INFANTERIOFFICERS VÄRJOR, 2 st 206 svenska, 1820-30-tal, klingor med etsad dekor av Karl XIV Johans och kronprins Oscars monogram m.m, 94 cm, klinga 79 cm; skador. 92 cm, klinga 77 cm; senare lindning. Gripbound later 3 000 (353 €) 209 VÄRJA omkring 1800, förgyllt mässingsfäste, 100 cm, klinga 84 cm; rostskador. Rust damages 3 000 (353 €) 207 210 OFFICERSVÄRJA fransk, mässingsfäste, parerplåt med krönt vapensköld med tre franska liljor, klinga märkt Manuf re Royale de Klingenthal sep 1822, 97 cm, klinga 81 cm 1 200 (141 €) 208 54 215 211 VÄRJOR, 2 st franska, 1800-tal, 92,5 cm, klinga 75,5 cm resp. 87 cm, klinga 73,5 cm. Quillon missing 1 500 (176 €) 212 VÄRJA amerikansk, sent 1800-tal, klinga med etsad dekor märkt M George samt Willough by Hill & Co Chicago III, stålbalja, 80 cm, klinga 67 cm 2 000 (235 €) 213 VÄRJA tysk, sent 1800-tal, förgyllt fäste och baljbeslag, klinga med etsad dekor märkt Gebrüder Pohl Stettin, 92 cm, klinga 77 cm 2 000 (235 €) 216 214 VÄRJA 1800-tal, fäste av vitmetall, klinga med dekor av etsad krona, 83 cm, klinga 69 cm 1 000 (118 €) 215 DRÄKTVÄRJA 1700-talets mitt, järnfäste med genombruten dekor, klinga med etsad dekor, 99 cm, klinga 81 cm 3 000 (353 €) 216 DRÄKTVÄRJA 1700-talets senare hälft, järnfäste med genombruten dekor, 103 cm, klinga 86 cm 2 500 (294 €) 55 Probus Probus 217 224 225 226 228 229 230 227 221 218 219 220 222 217 ORDENSSVÄRD 224 VÄRJA svenskt, försilvrat fäste 1830-40-tal, klinga med etsad, förgylld och blånerad dekor, Adolf Fredriks monogram (1751-1772) samt lilla riksvapnet, balja, 97 cm, klinga 78,5 cm. Hilt with minor repairs empire, förgyllt fäste, klinga med etsad, förgylld och blånerad dekor, balja, 96,5 cm, klinga 83 cm 3 000 (353 €) 20 000 (2 353 €) 225 VÄRJA 218 VÄRJA svensk, empire, 1814-18, förgyllt fäste och baljbeslag, kavelplattor av pärlemor med initialer SA under hertigkrona, klinga med etsad dekor av kronprins Karl Johans monogram samt Sveriges och Norges vapen, 101 cm, klinga 85,5 cm 6 000 (706 €) 219 ÄMBETSMANNAVÄRJA svensk, empire, förgyllt fäste och baljbeslag, 82 cm, klinga 67,5 cm 3 000 (353 €) 220 ÄMBETSMANNAVÄRJA svensk, sent 1800-tal, förgyllt fäste med lilla riksvapnet märkt CA & AD EK, klinga märkt GE Svalling Rosenfors, balja, 89 cm, klinga 76 cm 3 000 (353 €) 56 empire, förgyllt fäste och baljbeslag, klinga med etsad dekor, 93 cm, klinga 81,5 cm; senare kavelplattor. Later grip plates 223 1 500 (176 €) 221 ÄMBETSMANNAVÄRJOR, 2 st svenska, 1800-talets mitt-senare hälft, fästen med lilla riksvapnet, 89 cm, klinga 75 cm resp 90 cm, klinga 74 cm 3 000 (353 €) 222 ÄMBETSMANNAVÄRJOR, 2 st svenska, 1800-talets mitt-senare hälft, fästen med lilla riksvapnet, 94 cm, klinga 81 cm resp 90 cm, klinga 75 cm 2 500 (294 €) 223 ÄMBETSMANNAVÄRJA fransk, empire, förgyllt fäste, klinga med etsad, förgylld och blånerad dekor, 93 cm, klinga 79 cm 3 000 (353 €) 226 ÄMBETSMANNAVÄRJA Baden, 1800-talets mitt, förgyllt fäste med Badens vapen, klinga med etsad, förgylld och blånerad dekor, 96 cm, klinga 82,5 cm 3 000 (353 €) 227 ÄMBETSMANNAVÄRJA bayersk, 1800-talets mitt, mässingsfäste med vapensköld med krönt L (Leopold), klinga med etsad dekor av Fredrik Wilhelms monogram (FW IV, kung av Preussen 1840-61), preussisk örn m.m, klinga och munbleck med märkning: Nohascheck, Mainz, 88,5 cm, klinga 76 cm 4 000 (471 €) 231 228 ÄMBETSMANNAVÄRJA fransk, ca 1850-70, förgyllt fäste och baljbeslag, klinga med etsad, förgylld och blånerad dekor, balja, 94 cm, klinga 79 cm. Scabbard with damages 3 000 (353 €) 229 ÄMBETSMANNAVÄRJA fransk, ca 1850-70, försilvrat fäste och baljbeslag, klinga med etsad, förgylld och blånerad dekor, balja, 91 cm, klinga 77 cm 3 000 (353 €) 230 VÄRJA troligen fransk, sent 1800-tal, förgyllt fäste och baljbeslag, klinga med etsad, förgylld och blånerad dekor, balja 93 cm, klinga 78 cm 3 000 (353 €) 231 ÄMBETSMANNAVÄRJA svensk, 1800-talets mitt, förgyllt fäste med Göta lejon, 96 cm, klinga 83,5 cm; fästet med skada och lagning. Hilt with repair and damages 1 500 (176 €) 57 Probus Probus 240 ÄMBETSMANNAVÄRJA svensk, sent 1800-tal, förgyllt fäste och baljbeslag, 88 cm, klinga 74 cm 2 500 (294 €) 241 VÄRJA spansk, fäste med försilvrad dekor, parerplåt med Kastiliens vapen, klinga med text: Fca de Toledo 1874, balja, 87 cm, klinga 73,5 cm 2 000 (235 €) 240 232 233 234 235 236 237 238 239 232 ÄMBETSMANNAVÄRJA svensk, sent 1800-tal, förgyllt fäste och baljbeslag, empireklinga med etsad, förgylld och blånerad dekor, 84 cm, klinga 70 cm; Grip plate with damage 236 ÄMBETSMANNAVÄRJA 233 ÄMBETSMANNAVÄRJA 237 ÄMBETSMANNAVÄRJA 3 000 (353 €) svensk, 1800-talets senare hälft, förgyllt fäste med lilla riksvapnet, äldre balja, 86,5 cm, klinga 74 cm. Scabbard an old replacement 2 000 (235 €) 234 ÄMBETSMANNAVÄRJA Carl Gustaf Emil Mannerheim 18671951. Officersutbildning i Helsingfors och S:t Petersburg. Rysk officer vid Maria Feodorovnas Chevaliergarde i S:t Petersburg 1891. Han deltog i rysk-japanska kriget 1904-1905, blev befordrad till överste och 1909 till generalmajor. Deltog i första världskriget och dekorerades med S:t Georgskorset 1914. Var 1917 generallöjtnant och kommendör för 6:e ryska kavallerikåren och 1918 ordförande för den finska militärkommittén och överbefälhavare för armén. Han förde de vita till seger över rödgardisterna i det blodiga inbördeskriget 1918. När Sovjet anföll Finland den 30:e november 1939 blev Mannerheim utnämnd till överbefälhavare för Finlands krigsmakt. Han förärades hederstiteln marskalk av Finland den 4 juni 1942. Baron Carl Gustaf Emil Mannerheim ( 1867 – 1951) 2 500 (294 €) svensk, efter 1905, förgyllt fäste med riksvapnet, etsad klinga, förgyllt baljbeslag, 95 cm, klinga 80 cm 2 500 (294 €) 238 ÄMBETSMANNAVÄRJA svensk, efter 1905, förgyllt fäste och baljbeslag, klinga märkt Carl Eickhorn Solingen, etsad dekor, balja, 85,5 cm, klinga 71 cm 235 ÄMBETSMANNAVÄRJA 239 ÄMBETSMANNAVÄRJOR, 2 st svensk, omkring 1900, förgyllt fäste och baljbeslag, klinga med monterad text: ”Sverige”, 89 cm, klinga 74,5 cm 2 000 (235 €) 58 was the military leader of the Whites in the Finnish Civil War, Commander-in-Chief of Finland’s Defence Forces during World War II, Marshal of Finland, and a Finnish statesman. He was Regent of Finland (1918–1919) and the sixth President of Finland (1944–1946). He made a career in the Imperial Russian Army, rising to the rank of lieutenant general. He also had a prominent place in the ceremonies for Tsar Nicholas II’s coronation and later had several private meetings with the Russian Tsar. After the Bolshevik revolution, Finland declared its independence but was soon embroiled in a civil war between ”Reds”, who declared for the working class, and ”Whites”, who represented the aristocracy, landowners, and the middleclass they were the troops of the Senate of Finland. Mannerheim was appointed the military chief of the Whites. Twenty years later, when Finland was at war with the Soviet Union during 1939–1944, Mannerheim successfully led the defence of Finland as commander-in-chief of the country’s armed forces. In 1944, when prospect of Germany’s defeat in World War II became clear, Mannerheim was elected President of Finland and oversaw peace negotiations with the Soviet Union and the Allies. He resigned the presidency in 1946 and died in 1951, retaining universal respect as Finland’s greatest statesman. . svensk, omkring 1900, förgyllt fäste med lilla riksvapnet, förgyllt baljbeslag, 89 cm, klinga 74,5 cm svensk, sent 1800-tal, förgyllt fäste med lilla riksvapnet, etsad klinga, förgyllt baljbeslag, 90 cm, klinga 75 cm 2 500 (294 €) 241 2 500 (294 €) svenska, 1800-talets senare hälft, fästen med lilla riksvapnet, 88 cm, klinga 75 cm resp 94 cm, klinga 80 cm 2 500 (294 €) 59 Probus Probus 242 OFFICERSPALLASCH rysk, m/1826 för kyrassiär, förgyllt fäste med tillverkarstämpel och inskription: TILL MIN BRORSON AUGUSTIN MANNERHEIM samt Gustaf Mannerheims valspråk: CANDIDA PRO CAUSA ENSE CANDIDO, spansk klinga med etsad, förgylld och blånerad dekor: ”Fabrica de Toledo”, stålbalja, S:t Georgsportepé, 105 cm, klinga 91 cm Provenance; Gustaf Mannerheim This sword was a gift from Gustaf Mannerheim to his nephew Augustin Mannerheim Exhibited: Statliga Eremitaget S:t Petersburg 25/1-5/6 2005, katalognummer 183, avbildad sid. 36. Finlands Nationalmuseum Helsingfors 5/7-9/10 2005. S:t Michaels konstmuseum S:t Michael, 27/10 2005-29/1 2006. Åbo Landskapsmuseum Åbo, 23/2-14/5 2006, avbildad sid. 55 244 175 000 (20 588 €) 242 243 243 S:T GEORGS-PORTEPÉ efter 1914, 35 cm. Proveniens: Gustaf Mannerheim 10 000 (1 176 €) 244 TEXTIL porträtt av Gustaf Mannerheim, ca 1918-19, design Edward Cooper, Vasa väveri, 43x26 cm (49x31 cm). Proveniens: Brodern Johan Mannerheim 242 60 2 000 (235 €) 245 245 SKULPTUR föreställande Gustaf Mannerheim 1940, bronserad gips, under sockeln text: Till Doktorn Augustin Mannerheim den 16.6 2002 Tammerfors Reservofficerare rf Frihetskrigarnas Värdstiftelse rs, 57 cm 3 000 (353 €) 61 Probus Probus 251 247 252 248 253 249 254 250 251 OFFICERSSABEL 247 MANSKAPSSCHASKA rysk, m/1881, klinga med stämpel, balja, 89 cm 3 000 (353 €) 248 OFFICERSSABEL rysk, m/1826, förgyllt fäste, klinga märkt Gebr. Weyersberg Solingen, 93 cm, klinga 78 cm 7 000 (824 €) 249 OFFICERSSABEL rysk, sent 1700-tal, mässingsfäste, parerstång med stpl dubbelörn, klinga med Katarina II:s monogram, 90 cm, klinga 76 cm 7 000 (824 €) 246 S:T GEORGS-SABEL rysk, m/1913 för kavalleri förgyllt fäste med tillverkarstämpel samt text: för tapperhet, kappa med Alexander III:s monogram samt emaljerat S:t Georgstecken, klinga med etsad dekor och Nicholaus II:s monogram, rysk dubbelörn samt tillverkare, stålbalja med dekorerade mässingsbeslag, 103 cm, klinga 88 cm. Scabbard with rust 246 62 200 000 (23 529 €) 250 OFFICERSSABEL svensk, 1810-tal, modell för Livregementets dragoner, klinga med etsad dekor av Karl XIII och kronprins Karl Johans monogram m.m, 88,5 cm, klinga 75 cm; kavellindningen defekt. Part of grip bound missing 3 000 (353 €) svensk, omkring 1820 för Livgardet till häst och Kronprinsens husarer, klinga med spår av etsad dekor bl.a. Norges vapen, balja, 93 cm, klinga 79 cm 5 000 (588 €) 252 OFFICERSSABEL svensk, ca 1830-50 för Livgardet till häst och Kronprinsens husarer, 96 cm, klinga 83 cm; inre styrskenan senare. Inner langet a replacement 2 000 (235 €) 253 OFFICERSSABEL omkring 1820, mässingsfäste, etsad, förgylld och blånerad klinga med signatur samt Solingen, 94 cm, 81 cm 5 000 (588 €) 254 OFFICERSSABEL svensk, m/1852 för livregementena till fots, förgyllt fäste och baljbeslag med mönstring, Morell & Co Stockholm, 91 cm, klinga 77 cm 4 000 (471 €) 63 Probus Probus 255 262 259 266 256 263 260 267 257 264 261 268 258 OFFICERSSABEL svensk, sent 1800-tal, fäste av infanterimodell med Oscar II:s monogram, klinga med etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja av husarofficersmodell, 92,5 cm, klinga 79 cm; baljans läder med skada. Leather on scabbard with damage 258 svensk, m/1899 för infanteriet, tysk tillverkning, klinga med etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja efter 1912, 98,5 cm, klinga 86 cm 2 500 (294 €) 3 000 (353 €) 255 SABEL svensk, m/1853 för sergeant vid Livregementerna till fots, 87 cm, klinga 73,5 cm 1 500 (176 €) 256 OFFICERSSABEL svensk, m/1859 för infanteriet, klinga med etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, 91 cm, klinga 79 cm; baljan ej tillhörande. Wrong scabbard 1 500 (176 €) 257 OFFICERSSABEL svensk, m/1859 för infanteriet, fäste märkt Morell & Cni, klinga märkt W. Schmolz, etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja efter 1912, 92 cm, klinga 79,5 cm; baljan med smärre tryckskador. Scabbard with small damages 2 000 (235 €) 64 265 OFFICERSSABEL 265 259 SABEL svensk, omkring 1900, möjligen för auditör, E Svalling Eskilstuna, förgyllt fäste med Oscar II:s monogram, klinga med etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja, 92 cm, klinga 79,5 cm 262 OFFICERSSABEL svensk, m/1893 för kavalleriet, tysk tillverkning, balja efter 1912, 106 cm, klinga 91 cm 2 500 (294 €) 4 000 (471 €) 260 OFFICERSSABEL svensk, sent 1800-tal, förgyllt fäste, tysk klinga med etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja efter 1912, 91 cm, klinga 77 cm 263 OFFICERSSABEL svensk, m/1893 för kavalleriet, tysk tillverkning, balja efter 1912, 113 cm, klinga 89,5 cm; smärre skador. Damages 2 000 (235 €) 2 000 (235 €) 261 OFFICERSSABEL svensk, m/1893 för kavalleriet, GE Svalling Rosenfors, stålbalja, 109 cm, klinga 93 cm; släpskon sliten 2 000 (235 €) 266 OFFICERSSABEL 264 UNDEROFFICERSSABEL svensk, m/1893 för kavalleriet, tysk tillverkning, balja efter 1912, 111 cm 2 000 (235 €) svensk, m/1899 för infanteriet, tysk tillverkning, klinga med etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja efter 1912, 100 cm, klinga 86 cm 2 500 (294 €) 267 OFFICERSSABEL svensk, m/1899 för infanteriet, GE Svalling Rosenfors, klinga med etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja efter 1912, 99 cm, klinga 87 cm 2 500 (294 €) 268 OFFICERSSABEL svensk, m/1899 för infanteriet, klinga med etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet, 93 cm, klinga 80 cm 1 500 (176 €) 65 Probus Probus 273 269 269 UNIFORMSVÄRJA svensk, m/1824 för sjöofficer, benkavel, fäste och baljbeslag av förgylld mässing, klinga med etsad, förgylld och blånerad dekor av Karl XIV Johans monogram m.m, munbleck med ägarinitialer G Kff, 87 cm, klinga 75 cm; kaveln med smärre sprickor. Grip with small cracks 15 000 (1 765 €) 277 274 270 UNIFORMSVÄRJA 270 278 279 svensk, m/1824 för sjöofficer, benkavel, fäste och baljbeslag av förgylld mässing, klinga med etsad dekor av Karl XIV Johans monogram m.m, 88 cm, klinga 76 cm 8 000 (941 €) 280 276 MANSKAPSSABEL svensk, m/1791 för husarer, klinga med P-stämpel, balja med järnbeslag, 102 cm; smärre skador och lagningar 10 000 (1 176 €) 277 MANSKAPSSABEL svensk, m/1807 för kavalleriet, balja, 101 cm 275 276 273 SJÖOFFICERSSABEL 271 271 SJÖOFFICERSSABEL svensk, 1800-talets senare hälft, fransk modell, förgyllt fäste och baljbeslag, parerplåt med Oscars monogram, unionsflagga, ankare m.m, 87 cm, klinga 73 cm 10 000 (1 176 €) 272 SJÖOFFICERSSABEL svensk, 1800-talets senare hälft, fäste och baljbeslag med förgylld dekor, fäste märkt Morell & Cni, klinga med etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet samt Eskilstuna Jernbolags stämpel, 90 cm, klinga 78,5 cm; klingans dekor något sliten 272 66 6 000 (706 €) svensk, m/1915, klinga med etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja, munbleck med ägarinitialer CW, 89 cm, klinga 75,5 cm 278 MANSKAPSSABEL 274 SJÖOFFICERSSABEL 279 SABEL svensk, m/1807 för kavalleriet, klinga märkt Zetterberg (Eskilstuna), balja, 102 cm 5 000 (588 €) 3 000 (353 €) svensk, m/1915, tysk tillverkning, fäste och baljbeslag av förgylld vitmetall, klinga med etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja, 89,5 cm, klinga 74,5 cm; munbleckets låstapp saknas svensk, m/1808 för kavalleriet, engelsk m/1796 för tungt kavalleri, klingrygg märkt Cooper & Banks, 100,5 cm, klinga 88,5 cm; senare kavelläder. Leather on gripbound later, restored 3 000 (353 €) 2 500 (294 €) 275 MANSKAPSSABEL svensk, m/1759 för husarer, klinga med P-stämpel, 100 cm, klinga 87 cm 6 000 (706 €) 5 000 (588 €) 280 MANSKAPSSABEL svensk, m/1814 för dragoner, mässingsfäste, klingrygg märkt: Manufacture de Solingen, balja, 102 cm 6 000 (706 €) 67 Probus Probus 289 285 281 290 295 291 286 282 292 297 296 293 287 283 298 294 MANSKAPSSABEL 294 289 SABEL 288 284 svensk, m/1867 för kavalleriet, balja efter 1912, 105 cm svensk, m/1825 för kavalleriet, balja märkt IS No 8, 103 cm; slitage. Worn 3 000 (353 €) 282 MANSKAPSSABEL svensk, m/1831 för artilleriet, balja, 101 cm; kaveln med slitage. Grip worn 1 500 (176 €) 283 MANSKAPSSABEL svensk, m/1854 för kavalleriet, balja efter 1912, 103 cm 1 500 (176 €) 284 MANSKAPSSABEL svensk, m/1864 för kavalleriet, modellriktig balja typ 1, 104 cm 2 000 (235 €) 68 1 500 (176 €) 285 MANSKAPSSABEL 281 MANSKAPSSABEL preussisk, m1721 för husarer, 102 cm; slitage. Worn svensk, sent 1800-tal, fästet närmast likt underofficerssabel m/1862, GE Svalling Mölntorp, stålbalja, 96 cm 1 500 (176 €) 286 MANSKAPSSABEL svensk, m/1889 för artilleriet, GE Svalling, balja, 95 cm; baljans skruvar saknas. Screws on scabbard missing 1 200 (141 €) 287 SABEL svensk, försöksmodell 1889 för kavalleriet, Cederströms projekt, järnfäste, klinga med stämpel H.H J.S, stålbalja, 103 cm; en skruv på munblecket saknas. One screw on scabbard missing 5 000 (588 €) 288 MANSKAPSSABEL svensk, m/1893 för kavalleriet, balja efter 1912, 109,5 cm 1 200 (141 €) 290 UNDEROFFICERSSABEL svensk, m/1899 för infanteriet, E Svalling Eskilstuna, balja efter 1912, 100 cm, klinga 85,5 cm 1 500 (176 €) 291 POLISSABEL 6 000 (706 €) 295 BLÜCHERSABEL tysk, klingrygg med datering 1833, balja, 95 cm, klinga 82 cm 4 000 (471 €) 296 PALLASCH tidigt 1800-tal, för kyrassiärofficer, mässingsfäste, 111 cm, klinga 96 cm 3 000 (353 €) svensk, 1920-30-tal, för överkonstapel, balja, 78,5 cm 1 500 (176 €) 292 POLISSABEL svensk, 1920-30-tal, kappa med text Hässleholms polis, balja, 76,5 cm 1 500 (176 €) 293 MANSKAPSSABEL underofficerssabel svensk, för husar omkring 1800, Wedevågsmodell, 96 cm 1 500 (176 €) 297 MANSKAPSSABEL dansk, m/1818 för kavalleriet, mässingsfäste, stålbalja, 99 cm; kaveln med skador. Grip with damages 3 000 (353 €) 298 MANSKAPSSABEL dansk, m/1843 för kavalleriet, klinga märkt Fredriksverk 1851, stålbalja m/1898, 103,5 cm; kaveln med slitage. Grip worn 2 500 (294 €) 69 Probus Probus 299 305 300 306 303 307 304 301 OFFICERSSABEL 302 empire, av fransk typ, förgyllt fäste, kavel av ebenholts, klinga med etsad, förgylld och blånerad dekor, balja, 99 cm, klinga 85 cm. Lower scabbard mount missing 6 000 (706 €) 302 SJÖOFFICERSSABEL amerikansk, 1800-talets senare hälft, mässingsfäste, kappa med amerikansk örn, parerplåt märkt USN (US Navy), klinga med etsad dekor av 13 stjärnor m.m, 86 cm, klinga 72,5 cm 301 4 000 (471 €) 303 SJÖOFFICERSSABEL 299 MANSKAPSSABEL finsk, m/1922 för kavalleriet, omändrad fransk m/1822, handbygel med regementsbeteckning, klingrygg med bl.a. tillverkningsår 1876, stålbalja, 95 cm 1 500 (176 €) 300 MANSKAPSSABEL amerikansk, 1865 för kavalleriet, klinga märkt US J.C.W 1865, stålbalja, 103 cm 3 000 (353 €) 70 308 305 VÄRJKLINGA österrikisk, omkring 1900, fäste och baljbeslag med förgylld dekor, klinga med etsad dekor märkt Franzthill Neff Wien, 85 cm, klinga 72 cm 1600-tal, etsad text: YNTE.DOMINE.EN.PEXAVI.NO.CON. FUNDAN.YNETE.NU, 86 cm; fästet och del av den etsade dekoren senare. Blade 86 cm, with ricasso 92 cm, hilt and part of decoration later 304 SABEL 306 VÄRJA 3 000 (353 €) tysk, sent 1800-tal, mässingsfäste, klinga med etsad dekor och rygg märkt Werth Solingen, läderbalja, 94 cm, klinga 82 cm 1 500 (176 €) 5 000 (588 €) 1800-tal, renässanstyp, knapp 1600-tal, 117,5 cm, klinga 104 cm. Composite rapier, 19th century, pommel 17th century 2 000 (235 €) 307 VÄRJA 1800-tal, renässanstyp, 106 cm, klinga 90 cm. 19th century 2 000 (235 €) 308 SVÄRD 1800-tal, renässanstyp, 111 cm, klinga 92 cm. 19th century 3 000 (353 €) 71 Probus Probus 312 316 309 317 313 317 FLANKÖRPISTOL svensk, m/1820-57 för kavalleriet, Carl Gustafs stad, nr 12, 42 cm; smärre skador. Damages 2 000 (235 €) 318 SLAGLÅSPISTOL svensk, m/1845 för flottan, reparationsmodell med pipa m/1704, nr 140, 40,5 cm 310 5 000 (588 €) 319 SLAGLÅSPISTOL svensk, m/1845 för flottan, nr 535, 41 cm; bälthaken saknas, senare laddstock. Belthook missing, later ramrod 314 2 500 (294 €) 311 311 FLINTLÅSPISTOL 309 HJULLÅSPISTOL tysk, 1600-talets mitt, pipa med stämplar bl.a. Suhl, järnbeslag, 60 cm; senare avtryckare. Later trigger 40 000 (4 706 €) 310 FLINTLÅSPISTOL svensk, m/1704, lås märkt NT (Norrtälje faktori) samt smedstämpel GR, krönt pipa, svärtad stock med stockmakarstämpel (MS?) samt stämplad 5, kolvkappa med ring för husarpistol m/1759, 53 cm; överläpp med skruv samt laddstock senare 40 000 (4 706 €) 72 svensk, m/1759 för husarer, tumplåt med Gustav III:s monogram, mässingsbeslag, stock med skvadronsmärkning (ankare), 56 cm; smärre stockskador och lagningar 315 312 STUDSARPISTOL 315 STUDSARPISTOL 314 STUDSARPISTOL svensk, m/1820 för kavalleriet, med löskolv, 42 cm (68 cm) 10 000 (1 176 €) 17 000 (2 000 €) svensk, m/1807, kolvkappa märkt 117, 47 cm; smärre skador svensk, m/1820 för kavalleriet, pipa med Huskvarna faktoris stämpel, 41,5 cm; defekt eldstålsfjäder 313 FLINTLÅSPISTOL 316 STUDSARPISTOL 3 500 (412 €) 7 000 (824 €) svensk, m/1816 för Skånska karabinjärregementet, 42 cm; en bandfjäder saknas, skador och lagningar. Damages 2 500 (294 €) 318 svensk, m/1820-57 för kavalleriet, Carl Gustafs stad, nr 130, 42 cm; senare varhake, smärre skador. Damages 2 000 (235 €) 319 73 Probus Probus 327 320 331 324 328 332 321 331 FLINTLÅSPISTOL fransk, m/1763, mässingsbeslag istället för järn, 39,5 cm. Damages, repairs, worn 3 000 (353 €) 332 FLINTLÅSPISTOL ryskt lås märkt Thula 1780, 45 cm 325 8 000 (941 €) 329 322 326 324 STUDSARPISTOL 323 320 SLAGLÅSPISTOL svensk, m/1854 för flottan, Huskvarna faktori, nr 1197, 41 cm 5 000 (588 €) 321 SLAGLÅSPISTOL svensk, m/1854 för flottan, Huskvarna faktori 1855, nr 823, 40,5 cm 5 000 (588 €) 322 SLAGLÅSPISTOL svensk, m/1854 för flottan, Huskvarna faktori 1859, nr 113, 41 cm 3 500 (412 €) 323 STUDSARPISTOL svensk, snarlik m/1850, Huskvarna faktori, skena för löskolv märkt 2, 46,5 cm 4 000 (471 €) 74 333 svensk, m/1850 för kavalleriet, Carl Gustafs stad 1856, nr 1911, 46 cm; kolven med spricka. Stock with crack. Löskolv, nr 597, märkt 6R 35 No 2, 30,5 cm; lagning. Repair 330 325 STUDSARPISTOL 328 FLANKÖRPISTOL 4 000 (471 €) svensk, m/1850 för kavalleriet, Carl Gustafs stad 1852, nr 121, stock märkt 5R B S No 72, 46 cm; stocken med lagning, pipan sliten. Repairs and damages 2 000 (235 €) 326 STUDSARPISTOL svensk, m/1850 för kavalleriet, nr 1377, stock märkt 5R A SNo 84, 46 cm; låset defekt, skador. Damages 2 000 (235 €) 327 STUDSARPISTOL svensk, m/1850 för kavalleriet, Huskvarna faktori, stock med märkning 6R 7S No 65 (Skånska dragonerna), 46 cm; skador och slitage. Damages 2 000 (235 €) svensk, m/1850 för kavalleriet, Carl Gustafs stad 1856, nr 68, 46 cm 3 000 (353 €) 334 329 FLANKÖRPISTOL svensk, m/1850 för kavalleriet, Carl Gustafs stad 1852, nr 4, stock märkt 5RKaS No 20 (Skånska husarerna), tillhörande löskolv märkt nr 3 samt 5RKaS No 20, 45,5 cm (69 cm); stockskador. Stock damages 333 FLINTLÅSPISTOL 330 FLINTLÅSPISTOL 334 FLINTLÅSPISTOL 5 000 (588 €) 1700-talets senare hälft, vänsterlås, mässingsbeslag, 45 cm; senare laddstock. Later ramrod 7 000 (824 €) engelsk, omkring 1800, Sea Service, Tower-lås, mässingsbeslag, 47 cm; bälthaken saknas. Belthook missing, later ramrod 6 000 (706 €) engelsk, omkring 1800, New Land pattern, Tower-lås, varbygel märkt 55, stock med stämplar av krönt TA, 38 cm 5 000 (588 €) 75 Probus Probus 342 335 343 342 SLAGLÅSPISTOL 339 dansk, m/1848, Liege-modell, pipa märkt 6 DR 3 E 134, 44 cm 6 000 (706 €) 343 OPRÖRERNES ARTILLERIPISTOL (rebel), dansk, m/1848, stock märkt nr 216, 44 cm. Historik: Levererad till Bornholms milis 7 000 (824 €) 345 FLINTLÅSGEVÄR s.k subsidiegevär, engelskt, tidigt 1800-tal, Tower, 139 cm, pipa 99,5 cm; laddstock saknas, senare varhake, skador. Later safetycatch, damages and small later carving 336 3 000 (353 €) 340 346 FLINTLÅSGEVÄR 344 svenskt, reparationsmodell 1805, 146 cm 3 500 (412 €) 347 FLINTLÅSGEVÄR svenskt, reparationsmodell 1815, Potzdamlås, 146 cm 337 3 500 (412 €) 341 338 345 338 FLINTLÅSPISTOL norsk, tidigt 1800-tal, reparationsmodell för flottan, lås, pipa och mässingsbeslag 1700-tal, 46 cm. Proveniens: Äldre norsk samling 6 000 (706 €) 335 FLINTLÅSPISTOL engelsk, tidigt 1800-tal, lås märkt Fisher Warranted, pipa med Birminghams kontrollstämpel, mässingsbeslag, 37 cm 5 000 (588 €) 336 FLINTLÅSPISTOL norsk, tidigt 1800-tal, reparationsmodell för flottan, lås, pipa och mässingsbeslag 1700-tal, 46 cm; korn saknas. Proveniens: Äldre norsk samling 6 000 (706 €) 337 FLINTLÅSPISTOL norsk, tidigt 1800-tal, reparationsmodell för flottan, lås, pipa och mässingsbeslag 1700-tal, 46 cm. Proveniens: Äldre norsk samling 6 000 (706 €) 76 346 339 SLAGLÅSPISTOL omändrad från flintlås, fransk, m/1822, lås märkt Manufre Royale de Charleville, 34 cm; låsfjädern saknas, senare laddstock. Mainspring missing, later ramrod 2 000 (235 €) 340 SLAGLÅSPISTOL omändrad från flintlås, fransk, m/1822, lås märkt Mre Rle de Tulle, pipa med datering 1836, 34 cm 2 500 (294 €) 341 SLAGLÅSPISTOL dansk, m/1848, Liege-modell, pipa märkt 3 DR 4 E 1, 44 cm 6 000 (706 €) 347 344 FLINTLÅSGEVÄR engelskt, omkring 1800, lås märkt Thomson, stock med kontrollstämpel (1803?), 139 cm, med bajonett 54 cm. Stock with repair over the lock 4 000 (471 €) 348 FLINTLÅSGEVÄR svenskt, m/1815, Huskvarna faktori, 147 cm 4 000 (471 €) 348 77 Probus Probus 349 354 351 349 FLINTLÅSGEVÄR 355 svenskt, m/1815, Norrtälje faktori, nr 193, 146 cm; defekt eldstålsfjäder 357 SLAGLÅSGEVÄR svenskt, m/1845, flottan, Carl Gustafs stad 1853, nr 473, 127 cm 3 500 (412 €) 3 000 (353 €) 350 FLINTLÅSSTUDSARE 358 SLAGLÅSGEVÄR svensk, m/1815-20 för jägare, Norrtälje faktori, med bajonett, 114 cm; stocken med sprickor runt låset. Stock with cracks svenskt, m/1845, flottan, Huskvarna 1848, nr 65, 127 cm 3 000 (353 €) 6 000 (706 €) 356 359 SLAGLÅSGEVÄR 351 FLINTLÅSGEVÄR svenskt, m/1845 för flottan, Carl Gustafs stad 1853, nr 724, 146 cm svenskt, m/1826 för jägare, Huskvarna faktori, kolvkappa märkt 219, 129 cm; monterad med ej tillhörande karolinsk pipa. Replaced barrel 3 000 (353 €) 360 SLAGLÅSGEVÄR 2 500 (294 €) svenskt, m/1845, flottan, Huskvarna, 1848, nr 137, 127,5 cm 352 PARADKARBIN 2 000 (235 €) 357 svensk, 1820, karbinstång med ring, 107 cm 15 000 (1 765 €) 353 SLAGLÅSSTUDSARE svensk, omändrad från flintlåsstudsare 1761, pipa med stämplar, järnbeslag, 121 cm; mindre stocklagning vid svansskruven. Small repair 361 KADETTGEVÄR 352 svenskt, m/1845, Huskvarna faktori 1846, nr 82, 125 cm 2 500 (294 €) 350 4 000 (471 €) 358 360 353 359 354 SLAGLÅSSTUDSARE svensk, m/1840-48 för jägare, Carl Gustafs stad, nr 390, 124 cm 7 000 (824 €) 78 355 SLAGLÅSSTUDSARE svensk, m/1840-48, Carl Gustafs stad, nr 102, 124 cm; sikte saknas. Breech-sight missing 7 000 (824 €) 356 SLAGLÅSGEVÄR svenskt, m/1815-45, Norrtälje faktori, nr 36, kolv märkt 24R 4K No 1, 146 cm 2 000 (235 €) 361 79 Probus Probus 371 KAMMARLADDNINGSGEVÄR svenskt, 1860-tal, för skarpskyttekåren, lås märkt PF Wahlqvist Malmö, kammare märkt 77, 126 cm 7 000 (824 €) 372 KAMMARLADDNINGSGEVÄR 369 362 svenskt, 1860-tal, för skarpskyttekåren, lås märkt PF Wahlqvist Malmö, nr 28, 128 cm; skador. Damages 3 000 (353 €) 373 KAMMARLADDNINGSGEVÄR 362 KAMMARLADDNINGSGEVÄR bayerskt, Podewils-Lindner m/1858-67, lås märkt Amberg 1861, pipa med nr 102 316, 130,5 cm svenskt, 1840-tal, Sandbergs projekt, nr 6, 127 cm, tillhörande bajonett 62 cm 25 000 (2 941 €) 363 363 KAMMARLADDNINGSGEVÄR 6 000 (706 €) 370 svenskt, m/1851 för flottan, PJ Malherbe & Cie a Liege, nr 156, 124 cm franskt, lås märkt M Rle de Tulle, pipa med datering 1845, svansskruv märkt med modellår 1842, nr 2248, 141,5 cm; senare laddstock. Later ramrod 5 000 (588 €) 364 KAMMARLADDNINGSGEVÄR 364 svenskt, m/1851 för flottan, Carl Gustafs stad, nr 217, stock med datering 1858, 123 cm; stocken med liten spricka. Stock with small crack 3 500 (412 €) 374 SLAGLÅSGEVÄR 3 000 (353 €) 375 TÄNDNÅLSGEVÄR 371 franskt, m/1866, Chassepot, märkt nr 13, pipa med stämplar på undersidan, 130 cm 4 000 (471 €) 365 KAMMARLADDNINGSGEVÄR 365 svenskt, m/1851 för flottan, Carl Gustafs stad, nr 174, stock med datering 1858, 123 cm; stocken med liten spricka. Stock with small crack 3 000 (353 €) 366 KAMMARLADDNINGSGEVÄR norskt, m/1849-55, nr 853, kolvkappa märkt R.M.C.A, 141 cm 8 000 (941 €) 372 367 SLAGLÅSGEVÄR 366 svenskt, m/1855, PJ Malherbe & Cie a Liege, nr 2562, 122 cm 3 000 (353 €) 368 SLAGLÅSGEVÄR svenskt, m/1860, Huskvarna faktori 1861, nr 287, 139 cm; smärre skador. Small damages 2 000 (235 €) 367 373 369 SLAGLÅSGEVÄR svenskt, m/1860, Carl Gustafs stad 1861, nr 710, 139 cm 2 000 (235 €) 370 SLAGLÅSGEVÄR svenskt, 1860-tal, för skarpskyttekåren, lås märkt PF Wahlqvist Malmö, nr 88, 138 cm; skador. Damages 368 80 2 000 (235 €) 374 375 81 Probus Probus 376 SLAGLÅSGEVÄR svenskt, lås av Gernandts konstruktion, Carl Gustafs stad, nr 361, 149 cm. Historik: År 1838 befalldes att 400 gevär skulle tillverkas för prov i större skala 5 000 (588 €) 376 384 377 385 386 387 388 389 390 391 388 HUGGARE svensk, m/1885 för underofficerskorpral vid flottan, GE Svalling Mölntorp, fäste märkt nr 137, parerstång märkt GA Nyström, balja märkt nr 70, 67 cm 1 500 (176 €) 378 378 FLINTLÅSTROMBON 377 FLINTLÅSTROMBON ryskt lås omkring 1800, kolvkappa av mässing med Katarina II:s monogram, 99 cm. Stock restored 389 HUGGARE ryskt lås Thula 1805, mässingsbeslag, 93 cm. Stock with repairs and damages svensk, m/1885 för underofficerskorpral vid flottan, GE Svalling Rosenfors, fäste märkt nr 294, balja, 67,5 cm 4 000 (471 €) 6 000 (706 €) 1 500 (176 €) 390 HUGGARE 392 393 394 395 383 HUGGARE 379 383 379 HUGGARE svensk, 1810-tal, för Gotlands nationalbeväring, balja, 83 cm 2 000 (235 €) 380 380 HUGGARE svensk, m/1810 för Gotlands nationalbeväring, 82 cm 1 500 (176 €) 381 381 HUGGARE svensk, m/1838 för flottans kanonjärkår, fäste och baljbeslag av mässing, 70 cm, något avvikande klinga 4 000 (471 €) 382 HUGGARE svensk, m/1846 för skeppsgossekåren, mässingsfäste märkt 2:C 68, balja, 69 cm 382 82 3 000 (353 €) svensk, m/1885 för underofficerskorpral vid flottan, GE Svalling Rosenfors, fäste och balja märkta nr 352, 67 cm 2 000 (235 €) svensk, för flottan, 75 cm; klingan med hack. Blade with nicks. Se Olof P Berg, Svenska Blankvapen del VI, sid 92 ”Huggare, försöksmodell 1844 för flottan”. 391 HUGGARE 384 HUGGARE 392 HUGGARE 3 000 (353 €) svensk, m/1849 för flottan (engelsk m/1804), klinga med kronstämpel, balja, 83 cm 2 500 (294 €) 385 HUGGARE svensk, m/1851 för flottan, GE Svalling Rosenfors, balja, 72 cm 1 500 (176 €) 386 FASKINKNIV svensk, m/1848, med bärläder och handrem, balja, 58 cm 1 500 (176 €) 387 HUGGARE svenska, m/1885 för underofficerskorpral vid flottan, E Svalling Eskilstuna, balja med doppsko märkt 905, 67,5 cm 1 500 (176 €) svensk, m/1748, gelbgjutarstämpel, balja, 74 cm 2 000 (235 €) svensk, m/1795 för artilleriet, gelbgjutarstämpel, parerplåt och munbleck märkta 63, 76 cm 3 000 (353 €) 393 HUGGARE svensk, m/1803 för infanteriet, klinga med P-stämpel, 70 cm; handbygelns skruv senare 4 000 (471 €) 394 HUGGARE svensk, m/1856, gelbgjutarstämpel GL, balja, 75 cm 1 500 (176 €) 395 HUGGARE svensk, m/1856, balja med munbleck märkt 29R 6K 17, 72,5 cm 1 000 (118 €) 83 Probus Probus 404 HUGGARE svensk, m/1903 för kustartilleriet, märkt V.K.AR 24 (Vaxholms kustartilleriregemente), balja, 63 cm 1 200 (141 €) 404 396 398 405 399 402 400 406 401 396 HUGGARE, 2 st svensk, m/1856 med ryskt fäste, 71 cm, dansk med avkortad sabelklinga, 77 cm 2 000 (235 €) 403 407 397 HUGGARE rysk, järnfäste, klinga märkt Thula 1789, 85 cm; lindning saknas. Gripbound missing 8 000 (941 €) 398 HUGGARE rysk, fäste stpl 1853, balja med regementsbeteckning, 63 cm 2 500 (294 €) 399 BEBOUT kindjal, rysk, m/1907 för artilleriet, klinga med stämplar samt datering 1917, 59 cm 2 000 (235 €) 400 BEBOUT kindjal, rysk, m/1907, klinga med stämplar och datering 1911, 59 cm 2 500 (294 €) 84 397 401 BEBOUT kindjal, rysk, m/1907, klinga med stämplar och datering 1912, 59 cm. Scabbard with damages 1 500 (176 €) 402 HUGGARE, 3 st 408 407 SJÖOFFICERSSTICKERT 1800-talets mitt, mässingsfästen, 62 cm, 71,5 cm och 72,5 cm 405 SJÖOFFICERSSTICKERT 403 HUGGARE 406 SJÖOFFICERSSTICKERT 2 500 (294 €) svensk, m/1846 för fångvården, stålbalja, 78 cm 1 200 (141 €) rysk, förgyllda beslag, balja, 42,5 cm rysk, kappa med Nicholaus II:s monogram, balja, 34,5 cm. Lower scabbard mount an old replacement 6 000 (706 €) rysk, kappa med Nicholaus II:s monogram, balja, 34,5 cm 7 000 (824 €) 5 000 (588 €) 408 STICKERT sovjetisk, för infanteriofficer, klinga märkt NA 2372 K, 31 cm 2 000 (235 €) 85 Probus Probus 411 412 409 409 SJÖOFFICERSSTICKERT tysk, tidigt 1900-tal, benkavel, damaskerad klinga omkring 1940 med etsad, förgylld och blånerad dekor med text: Claussen s.l. Bielfeld, 33,5 cm. Proveniens: Korvettenkapitän Hans Diestel, född 1885. Deltog bl.a. i Skagerakslaget 1916 där han sårades. Därefter brukades stickerten av hans svärson Kapitänleutnant Heinz Bielfeld, född 1916. Stupad som kommendant på ubåt 1222 vid Biscayabukten den 11 juli 1944. 15 000 (1 765 €) 410 SJÖOFFICERSSTICKERT 413 tysk, Weimar-republiken, 1920-tal, hornkavel, svartlackerad balja, 33,5 cm 3 000 (353 €) 411 STICKERT italiensk, 1930-tal, för sjökadett, klinga med stämpel G Gilardoni Milano, nr 402, mässingsmontering, balja, 32,5 cm 6 000 (706 €) 414 412 SJÖOFFICERSSTICKERT svensk, senempire, förgylld balja med graverad dekor, 30 cm Heinz Bielfeld 6 000 (706 €) 413 SJÖOFFICERSSTICKERT svensk, 1800-talets första hälft, benkavel, balja med dekor av unionsflaggor, 26 cm 6 000 (706 €) Hans Diestel 414 SJÖKADETTSTICKERT modell före 1878, fäste och baljbeslag av mässing, 30 cm 415 5 000 (588 €) 415 SJÖOFFICERSSTICKERT 416 STICKERT svensk, m/1878, kavel av ebenholts, förgyllda beslag, parerplåt och doppsko märkta nr 36, 28 cm 410 86 5 000 (588 €) svensk, m/1878 för sjökadett, tre baljbeslag, stickert och munbleck märkta nr 35, 28,5 cm 416 1 500 (176 €) 87 Probus Probus 417 STICKERT 429 HYLSBAJONETT svensk, m/1952 för flygvapenofficer, kavel med adjutantsemblem Gustav V, 34 cm. Proveniens: Överste Karl EG Raab, född 1907 svensk, m/1762, 70 cm 3 000 (353 €) 417 430 HYLSBAJONETT svensk, m/1775, 70 cm 418 STICKERT svensk, m/1952 för flygvapenofficer, klinga märkt Import, 34 cm. Proveniens: Överste Karl EG Raab, född 1907 425 svensk, m/1799, 70 cm 419 STICKERT svenska, m/1762 och m/1799, 70 cm 1 000 (118 €) 433 HYLSBAJONETTER, 2 st 420 DOLK svensk, s.k permissionsdolk, klinga märkt Erik Frost Mora Sweden, 33 cm 800 (94 €) svenska, för flottan, m/1851, nr 467, m/1845, 1853, nr 1496 1 200 (141 €) 427 434 HYLSBAJONETTER, 3 st 421 SABELBAJONETT svenska, två m/1815, 52 cm, en m/1840 med balja, 66 cm svensk, m/1815-20 för fältjägare, 71 cm; senare fjäder. Spring later 1 200 (141 €) 1 500 (176 €) 419 422 SABELBAJONETT 435 HYLSBAJONETTER, 6 st svenska, 1800-tal 428 svensk, m/1815-20 för fältjägare, 73 cm; senare kavelläder, ring med bristning. Later leather, ring with crack 1 700 (200 €) 420 1 000 (118 €) 432 HYLSBAJONETTER, 2 st 426 2 000 (235 €) 418 1 000 (118 €) 431 HYLSBAJONETT 2 500 (294 €) svensk, m/1952 för flygvapenofficer, portepé, 34 cm 1 000 (118 €) 1 200 (141 €) 436 BAJONETT dansk, m/1855-56, stämplar samt regementsbeteckning 2.I.C.A.19, 67 cm 429 1 500 (176 €) 423 SABELBAJONETT svensk, m/1867, Eskilstuna Jernmanufaktur, nr 3575, 63 cm 700 (82 €) 421 424 SABELBAJONETT svensk, m/1867, Jernaktiebolaget Eskilstuna, flottans kassationsstämpel, 63 cm 700 (82 €) 425 SABELBAJONETT, HUGGARE (2) 422 430 svensk, m/1867, 62,5 cm. HUGGARE, svensk, m/1903 för kustartilleriet, parerstång märkt V.K.A.R 412, 63 cm 1 500 (176 €) 434 431 432 426 BAJONETT 423 435 svensk, ca 1915, försöksmodell, Carl Gustafs stad, nr 021, 43 cm 3 000 (353 €) 433 427 BAJONETT 424 88 svensk, försöksmodell ca 1915, nr 023, klinga med Jernbolagets stämpel (Eskilstuna), 44 cm 3 000 (353 €) 428 HYLSBAJONETT svensk, m/1716, klinga med stämpel, hylsa med punsad märkning, 70,5 cm; skruv saknas. Screw missing 3 000 (353 €) 436 89 Probus Probus 437 SABELBAJONETT preussisk, m/1860, fäste märkt nr 1457 och nr 88, klinga märkt Clauberg Solingen, krönt W 68, balja märkt S.A.C. 88, 63,5 cm; skador. Damages, scabbard slightly short 2 000 (235 €) 437 446 449 438 438 BAJONETT 439 dansk, m/1867-93 för marinen, Weyersberg Kirschbaum & Co Solingen, nr 355, 68,5 cm 2 000 (235 €) 439 HYLSBAJONETT 440 sent 1800-tal, troligen schweizisk s.k weidmesser, med yataganklinga, märkt nr 555, 65 cm 2 000 (235 €) 440 SABELBAJONETT 450 fransk, m/1866, klingrygg med datering 1869, balja, 69 cm 1 000 (118 €) 441 SABELBAJONETTER, 2 st 441 franska, 1842 och 1869, stålbaljor, 69 cm, troligen tyskt krigsbyte från fransk-tyska kriget 1870-71. Damages 447 2 000 (235 €) 442 PERMISSIONSBAJONETT tysk, m/1860, förnicklad/plated, balja, 62 cm 451 2 500 (294 €) 442 448 SKÖLD renässansstil, 61 cm. 19th century 443 BAJONETT 443 tysk, m/98 lång, Simson & Co Suhl, förnicklad/ plated, balja, 65,5 cm 1 000 (118 €) 444 SABELBAJONETT schweizisk, m/1914, balja, 61 cm 444 90 omkring 1600, tillverkad av två halvor. Two piece skull 448 8 000 (941 €) 1600-talets mitt-första hälft, fyra senare hål för upphängning. Later small holes for hooks 450 POTT 447 HARNESK 451 YXA 5 000 (588 €) 445 HYLSBAJONETT rysk, Berdan II m/1870, 58,5 cm 445 449 MORION 446 HARNESK 800 (94 €) 1 000 (118 €) 3 000 (353 €) svenskt, karolinskt av 1680-tals modell, märke efter provskott, insidan med kronstämpel, smedstämpel under kragen 12 000 (1 412 €) 1600-talets första hälft, slagen i ett stycke 5 000 (588 €) jordfynd, troligen medeltid, yxblad 19x11,5 cm; senare skaft. Fyndort: Tjölling 2 000 (235 €) 91 Probus Probus 457 452 458 453 460 454 456 455 456 OXTUNGA 452 DOLK sent 1500-tal, järnfäste med genombruten parerplåt, klinga med kopparinlagd stämpel, 46 cm; skador. Damages 10 000 (1 176 €) 453 DOLK omkring 1600, järnfäste, 44,5 cm. Pommel and gripbound later 5 000 (588 €) 454 STILETT italiensk, renässans, helstål, 31,5 cm 8 000 (941 €) 455 KANONJÄRSTILETT italiensk, renässans, hornkavel, klinga med graderad skala, 37,5 cm 8 000 (941 €) 92 461 italiensk, 1600-tal, blad med etsad dekor, 222 cm; senare styrskenor och skaft 6 000 (706 €) 459 457 HILLEBARD omkring 1600, etsad dekor, 244 cm. Damages 5 000 (588 €) 458 HILLEBARD troligen dansk, 1700-talets mitt, underofficerstyp, 212 cm. Proveniens: Äldre norsk samling 3 000 (353 €) 459 OFFICERSSPONTON 1700-talets första hälft, etsad dekor, 202 cm 461 PIKAR MED KORSJÄRN, 2 st m/1810 för Gotlands nationalbeväring, 280 och 270 cm 5 000 (588 €) 460 PIK MED KORSJÄRN kallad m/1697, 231 cm 462 2 500 (294 €) 462 STÅNGVAPEN, 2 st jaktspjut, 16-1700-tal, 250 cm; omändrat, prydnadshillebard, 260 cm 1 500 (176 €) 1 500 (176 €) 463 463 STÅNGVAPEN 16-1700-tal, blad med genombruten dekor, 210 cm 1 000 (118 €) 93 Probus Probus 464 ÄNTERBILA svensk, m/1780 för flottan, 69 cm 2 000 (235 €) 465 ÄNTERBILA svensk, m/1780 för flottan, 86 cm 464 3 000 (353 €) 472 466 ÄNTERBILA svensk, 1800-talets första hälft, för flottan, 78 cm 3 000 (353 €) 467 JAKTSVÄRD 465 ca. 1900, för jägmästare, förgyllt fäste, etsad och förgylld dekor, 100 cm, klinga 86 cm. Proveniens: har enligt uppgift tillhört en jägmästare Davidsson i Mullsjö, Småland 4 000 (471 €) 473 468 HIRSCHFÄNGARE svensk, ca 1760-70, parerstång av mässing, klinga med etsad dekor och Adolf Fredriks monogram (1751-1771), 57 cm; del av inre kavelplatta samt en nitskalle saknas. Damages 3 000 (353 €) 466 474 467 477 474 PALLASCHFÄSTE 468 danskt, m/1785 för dragonerna, märkt nr 244, monterad med svensk 1700-talsklinga för officer med etsad dekor av tre kronor m.m, 105 cm, klinga 87 cm 475 471 8 000 (941 €) 469 HIRSCHFÄNGARE 475 KULARMBORST dansk, försilvrat fäste och baljbeslag, baljans kniv märkt Nyrop Kiöbenhavn, 59 cm; smärre skador 3 000 (353 €) 469 470 HIRSCHFÄNGARE fransk, 1700-talets senare hälft, silvermontering, benkavel, klinga med etsad dekor, balja, 67 cm. Gripbound and lower scabbard mount missing 2 500 (294 €) 471 KADETTSABEL fransk, m/1882, mässingsfäste, klinga med etsad dekor, stålbalja, 74 cm, klinga 62 cm; trubbig spets 470 94 1 500 (176 €) engelskt, tidigt 1800-tal, märkt Higham Warrington, stålbeslag, 75 cm, båge 74 cm; skador. Damages 5 000 (588 €) 476 476 SALUTKANON 472 BARNSABEL tysk, omkring 1900, mässingsfäste, balja, 60 cm 1 500 (176 €) 473 OFFICERSSCHASKA rysk, m/1909, kappa med Nicholaus II:s monogram, klinga med stämpel, balja, 85,5 cm, klinga 72 cm. Grip with damages 4 000 (471 €) svensk, 17-1800-tal, gjutjärn stämplat HF (Hällefors eller Hällefornsnäs bruk i Södermanland), kammare märkt IV, 48 cm; gjutskada med piphål framför vänster tapp 1 500 (176 €) 477 AMBASSADÖRSFRACK svensk, 1930-tal, guldbroderad, med byxor. Proveniens: Ambassadör Gunnar Hägglöf 1912-1995, slitage 5 000 (588 €) 95 Probus Probus 478 482 483 485 KASK svensk, m/1845 för infanterimanskap, foder stämplat Berlin; en piksockelnit saknas, smärre skador. One rivet missing, small damages 480 3 000 (353 €) 486 BICORN svensk, omkring 1900, för hovet, med ask samt broderad krage 1 500 (176 €) 487 EPÅLETTER, 1 par 485 484 svenska, m/ä för sjöofficer, med ask 484 KASK svensk, m/1887 för underofficer vid fotgardet, med plym; mindre skador. Small damages 479 3 000 (353 €) 481 478 LITEN STADSRÅDSUNIFORM svensk, tidigt 1900-tal, frack och byxor 1 500 (176 €) 479 LITEN HOVUNIFORM svensk, 1904, frack, väst, byxor och bicorn. Proveniens: Baron J de Geer 1 500 (176 €) 480 UNIFORM svensk, 1927, för attache, frack med guldbrodyr, två par byxor och bicorn, slitage, malhål. Proveniens: Ambassadör Gunnar Hägglöf 1912-1995 2 000 (235 €) 96 1 200 (141 €) 481 BICORN för sjöofficer, 1800-tal, medföljer originaldekorerad plåtask 800 (94 €) 482 HJÄLM fransk, m/1912 för Gendarmeri cheval; foder saknas. Lining missing 3 500 (412 €) 487 483 HJÄLM 488 EPÅLETTER, 1 par Österrike-Ungern, m/1905, för dragonofficer. One small rivet missing, small damages 6 000 (706 €) 488 ryska, guldgalon, 14,5 cm. Minor damages 486 2 000 (235 €) 97 Probus Probus 495 494 490 489 499 491 498 496 492 500 503 501 504 500 SADELHÖLSTER 493 svenskt, troligen för pistol m/1807, 38,5 cm 1 500 (176 €) 489 PORTEPÉ rysk, S:t Anna, 28 cm. Repairs 2 000 (235 €) 490 TRUPPSLAGSTECKEN svenskt, m/1906 för officer och fanjunkare vid Norra skånska infanteriregementet, August Holts gulddragerifabrik Stockholm 700 (82 €) 491 KARTUSCHLÅDA svensk, m/1815-49 för officer vid Skånska husarerna; emaljgloben med skador 2 500 (294 €) 492 KARTUSCHLÅDA svensk, m/1893 för officer vid Norrlands artilleriregemente 1 200 (141 €) 98 501 KRUTHORN 502 496 TRUMMA med trummpinnar, sverige, 18/1900 tal, liten modell 497 5 000 (588 €) 700 (82 €) 493 SABELTASKA svensk, 1800-talets senare hälft, för officer vid Livregementets husarkår och Kronprinsens husarer 10 000 (1 176 €) 494 SABELTASKA svensk, m/1835 för husarmanskap; en krona med skada. One crown with damage 700 (82 €) 495 SABELTASKA svensk, m/1835 för husarmanskap 1600-talets första hälft, graverad dekor, järnmontering med bälthake, 26,5 cm 497 KRUTFLASKA barock, inläggningar av ben och mässing, förgyllda beslag, 17x14 cm 30 000 (3 529 €) 498 KRUTFLASKA rysk, barock, svarvad rot med järnbeslag, 15,5x12 cm 6 000 (706 €) 499 KRUTFLASKA 1 000 (118 €) barock, järnbeslag, 14x11 cm 502 KRUTHORN 1600-talets första hälft, järnbeslag, 30 cm; Belthook and small ironpart missing 4 000 (471 €) 503 KRUTHORN 17-1800-tal, reliefdekor med jaktmotiv, 22,5 cm 2 500 (294 €) 504 LADDTYG 2 000 (235 €) svenskt, 1800-tal 1 000 (118 €) 99 Probus Probus 512 505 506 507 518 519 513 511 520 508 KRUTFLASKA fransk, 1800-talets mitt, skulpterad kokosnöt med masurbjörk och försilvrad montering, 18,5 cm 8 000 (941 €) 516 509 HORN 1800-tal, ben med skulpterad dekor, 19,5 cm 508 509 2 000 (235 €) 510 KULTÄNGER, WEDEVÅG, 2 st omkring 1800, för hagel, märkta med krönt W (Wedevågs bruk), 38 cm; en hake saknas, skador. One hook missing, damages 1 200 (141 €) 514 515 521 517 511 YXA 1800-tal, etsad dekor, 67 cm 512 GUNSTOCK KLUBB 510 Fidji, 19th century, 85 cm 505 KRUTFLASKA 1800-talets mitt, M Flask & Capco, 22 cm. Mount with old repairs 513 KLUBBA 506 KRUTFLASKOR, 4 st 514 TLINGITDOLK prärieindianer, 74 cm, klubbhuvud 13 cm 1 000 (118 €) 1800-talets mitt, koppar, ca 20 cm 1 500 (176 €) 507 KRUTFLASKA, KRUTHORN, HAGELPUNG 1800-talets mitt 100 3 000 (353 €) 1 500 (176 €) 1900-tal, polska modeller, ca 24 cm 2 000 (235 €) 6 000 (706 €) Alaska, troligen av valben, 40 cm, Provenance; Vancouver early 20th century 2 000 (235 €) 515 VÄSKA MED PÄRLBRODERI prärieindianer, 19x16 cm 516 MINIATYRSABLAR, 4 st 1 500 (176 €) 2 000 (235 €) 517 MINIATYRSABLAR, 3 st omkring 1900, svensk m/1859, 22 cm, svensk m/1893, 22,5 cm samt tysk, 28,5 cm 1 500 (176 €) 518 HJULLÅSNYCKEL 1600-tal, med krutmått, 15 cm; smärre skador 2 000 (235 €) 519 INSTRUMENT för uppsättning, artilleri, 1700-tal, mässing och bly, 29,5x8 cm 1 500 (176 €) 522 520 FLINTLÅS svenskt, 1700-tal, för karbin, smedstämpel samt krönt S (Söderhamns faktori), 16 cm; låsfjäder saknas. Mainspring missing 1 000 (118 €) 521 FNÖSKEDOSA datering 1789, mässing, 7,5 cm 1 500 (176 €) 522 MINIATYRKINDJAL rysk, silver med emalj, stämpel, 10,5 cm 1 500 (176 €) 101 Probus Probus 532 531 533 531 KRUCIFIX med kedja, förgyllt silver, stämpel, 10,5 cm 2 000 (235 €) 532 HALSKEDJA 523 524 1600-tal-tidigt 1800-tal, med 14 ryska silvermynt och graverad silvermedaljong 526 525 534 5 000 (588 €) 537 ORDER OF S:T ANNE Russia, third class in gold, cross with makers mark, 40x36 mm, original case, provenance: Major Ture Bielke, Nicolaus II visit in Stockholm Juni 26 1909 7 000 (824 €) 538 ORDER OF S:T ANNE Russia, third class in gold, ring 56, cross with maker’s mark, 39x35 mm; reverse with enamel damages 4 000 (471 €) 533 RYSKT parti 7 knappar, tennmedalj, samt påse för ordern 1 500 (176 €) 534 BRONSMEDALJ rysk, 1859, porträtt av Nicholaus I, 85 mm 3 000 (353 €) 535 ORDER OF S:T GEORGE Russia, badge fourth class, 40x35 mm; small damages 10 000 (1 176 €) 527 528 536 ORDER OF S:T ANNE 529 Russia, third class in gold with swords, swords bronze guilt; minor enamel damage, old repair 523 SGIAN DUBH 8 000 (941 €) skotsk, försilvrad montering, 18,5 cm; Small damages 1 200 (141 €) 536 524 KNIV norsk, fäste och balja med skuren dekor, 16,5 cm 2 000 (235 €) 525 DOLK sydeuropeisk, fäste med mässingsband, klinga med spår av etsad dekor, 31 cm 1 500 (176 €) 526 DOLK MED BÄLTE finsk, grepp märkt KALAJOKI, bälte med mässingsmontering, 19 cm; slidans mindre kniv saknas, Small damages 2 000 (235 €) 527 ETUI 1700-talets senare hälft, förgyllt, 88x40 mm 102 1 000 (118 €) 530 528 STÅLSKRIN omkring 1900, etsad, förgylld och blånerad dekor, märkt A.Bol.Ornamentik Eskilstuna, Clas Odhner, 16x10x7,5 cm 2 500 (294 €) 529 PLÅTMYNT 4 daler, Fredrik I, 1721, koppar, ca 24x24,5 cm 6 000 (706 €) 530 KRÅSNÅL svensk, 1700-tal, porträtt av Karl XII omgivet av folierat glas, 17x15 mm; ursprungligen ring 6 000 (706 €) 535 537 538 103 Probus Probus 545 544 543 Russia, third class in gold with swords, ring 56, ribbon second class; reverse centerpiece with crack 20 000 (2 353 €) 540 ORDER OF S:T STANISLAUS Russia, third class in gold, ring 56, cross with maker’s mark, 45x43 mm, original case 7 000 (824 €) 541 JETON Russia, Art and Industry exhibition Novgorod 1896, in silver, maker’s mark, 40x25 mm; minor damages 10 000 (1 176 €) 544 ORDER OF THE SWORD Sweden, Commander’s badge, silver guilt, original case by CF Carlman. Provenance: Colonel Carl Tydén 19162012 (Ing 1) 5 000 (588 €) 545 ORDER OF THE SWORD Sweden, Knight’s badge in gold, CF Carlman 542 GOLD BADGE Poland, 16 Ulan Regement, number 16 with small diamonds, 25x23mm 4 000 (471 €) 3 000 (353 €) Sweden, breast badge in silver, Order of the Vasa, gold medal, 35x23 mm 2 500 (294 €) 547 ORDER OF THE SWORD (2) Sweden, breast badges in silver, original cases, CF Carlman 1 200 (141 €) 548 ORDER OF THE NORTH STAR Sweden, Grand cross star in silver, CF Carlman, N7 1915 3 000 (353 €) 549 ORDER OF THE NORTH STAR Sweden, Knights badge in gold, CF Carlman, original case 2 500 (294 €) 550 ORDER OF THE NORTH STAR Sweden, Knight’s badge in gold, CF Carlman 104 542 549 548 546 ORDER OF THE SWORD 2 000 (235 €) 541 547 546 Sweden, Commander’s badge in gold, CF Carlman 539 ORDER OF S:T STANISLAUS 540 552 551 543 ORDER OF THE SWORD 539 2 500 (294 €) 550 553 551 ORDER OF THE VASA Sweden, Knight’s badge, first pattern in gold, 60x27 mm; smärre emaljskador; minor enamel damages. Provenance: Fredrik Lundgren Göteborg 1787-23/5 1875, Knight 1858 15 000 (1 765 €) 552 ORDER OF THE VASA Sweden, Knight’s badge in gold, CF Carlman, original case and miniature 2 500 (294 €) 553 SVENSKSUNDSMEDALJ Sweden, 1790, in gold, reverse with text: 53 fientelige fartyg eröfrade den 9 juli 1790, 40x20 mm. Award presented to Swedish officer’s who served in the war against Russia 1790. Provenance: Captain Anders Fredrik Hygrell 1767-1843 30 000 (3 529 €) 105 Probus Probus 567 562 554 569 568 561 563 556 570 558 555 557 565 WINTER WAR MEDAL 564 554 SILVERMEDAL Finland, 1939-40, medal for foreign volunteers in bronze 565 1 200 (141 €) Sweden, for bravery at sea, ”FÖR TAPPERHET TILL SIÖS” (1789), for troopers and nco:s 566 MEDALS (4) 7 000 (824 €) For bravery, Finland 1939; silverplated 1941; Red cross 1941, silverplated; Red cross bronze 555 MINIATURE 1 200 (141 €) Sweden, För tapperhet i fält (for bravery) pattern 1809, silver, 20x15 mm 566 561 ORDER OF THE WHITE ROSE 700 (82 €) Finland, Commander’s first class set with star, first type, hallmarked 1927, A Tillander Helsingfors, original case 556 PILOT BADGE Sweden, bronze guilt, Sporrong Stockholm, nr 364 5 000 (588 €) 600 (71 €) 562 SVENSKA BRIGADEN 557 PILOT BADGE Sweden, medal 1918, for Swedish volunteers of Finish liberation war. LIBERATION WAR MEDAL 1918, Finland, with miniature Sweden, silverplated for pilots in the reserve, nr R910; Navigator badge, silverplated for navigators in the reserve, nr 678, Sporrong Stockholm 2 000 (235 €) 1 200 (141 €) 563 GROUP OF ORDERS 558 ORDER OF THE CROSS OF LIBERTY Finland, cross of liberty 1939-41 (5), third-fourth class, winter war medal, Isänmaa medal Finland, first class without swords 1918, original case. Provenance: Johan Mannerheim (1868-1934), brother of Gustaf Mannerheim 15 000 (1 765 €) 559 ORDER OF THE LION Finland, Commander’s star, 1956 106 2 500 (294 €) 559 564 SILVERMEDAL 560 560 ORDER OF THE LION 2 000 (235 €) Finland, Knight’s badge, original case, A Tillander 700 (82 €) Sweden, Red Cross; Finland, Cross of liberty fourth class; Red cross 1941 with document. Provenance: Knut Albert Hanner 4 000 (471 €) 567 CROSSES (6) Finland, 1939-45: winter war campaign cross Taipale; Air force cross; Central Karelian Isthmus cross; winter war campaign cross, Western Karelian front; winter war campaign cross Kollaa front; winter war campaign cross, Tolvajärvi 1 500 (176 €) 568 SILVERMEDAL Denmark, Pro Dania 1940-45, Cross of liberty, Norway, Haakon VII 1945, Olympia badge Berlin 1936. Provenance: Colonel Klas-Erik Marcks von Würtemberg 19141976 2 000 (235 €) 569 IRON CROSS Germany, 1914, first class, Godet Berlin 1 200 (141 €) 570 IRON CROSS (3) Germany, 1914, second class 1 000 (118 €) 107 Probus Probus 571 573 572 574 575 578 577 ORDER OF THE ORANGE-NASSAU Holland, Commander’s badge with swords, document. Provenance: Baron Colonel Karl EG Raab, 23 Feb 1958 581 580 1 500 (176 €) 578 ORDER OF THE CROWN Italy, Commander’s badge with miniature in original case; loopring missing 1 500 (176 €) 576 577 582 571 GROUP OF ORDERS (5) 581 BADGE Germany: iron cross 1914, second class; cross Marine corps Flandern 1914-18 with four clasps; medal Fürg Dagerland; cross Res.Inf.Rgt.23; medal for German prisoners China, silver guilt, portrait of Wei Pei Fu, 40 mm, original case, provenance: se lot 580 1 200 (141 €) 15 000 (1 765 €) 572 GROUP OF ORDERS (4) 582 BADGES (5) Germany: iron cross 1914, second class; MecklenburgSchwerin merit cross; bronze cross 1914-18; Austria medal 1914-18 Lithuania: Order of Gedeminas, Spain: Red cross, Japan: Red cross, Austria-Hungary: 1914-1918, Portugal: Red cross 1 500 (176 €) 3 000 (353 €) 573 IRON CROSS 583 BADGES (4) Germany, 1870, second class, bronze medal 1870-71 Austria-Hungary: 1914-1918 Red cross, Germany: Red cross, Furg Dagerland, miniatures (5): Sweden, Order of the Wasa etc 1 500 (176 €) 574 ORDER OF MILITARY MERIT (2) Bavaria, second class, original cases 1 500 (176 €) 575 POLONIA RESTITUTA Poland, Commander’s badge, 1918, original case; enamel damage 1 000 (118 €) 576 ORDER OF THE HOUSE OF ORANJE Netherlands, Commander’s badge, original case, Beerger; reverse with small enamel damage 4 000 (471 €) 108 584 583 579 2 000 (235 €) 579 WATERLOO MEDAL England, 1815, silver, named to: William Hickson 3rd Batt. 14 th Reg. Foot 10 000 (1 176 €) 580 BADGE China, for distinguished qualification to military school, silver guilt, portrait of Wei Pei Fu, 51 mm, original case; reverse with small enamel damage on flag, Provenance: Carl Victor K Lagerholm, part ovner of Imperial Hotel, Hongkong in the ninteenhundredthirties 20 000 (2 353 €) 585 584 RED CROSS BADGES (4) Sweden, Norway, Denmark and Germany 1 500 (176 €) 585 ORDER OF MEDJIDJIE Turkey, badge and star; star with minor enameldamage 4 000 (471 €) 586 ORDER OF NICHAN IFTIKHAR Tunisia, badge and star; star with later mounts 2 000 (235 €) 586 109 Probus Probus 588 Följ med ner i djupet till kronans värld! En utställning om stormaktstidens mäktigaste skepp som exploderade och sjönk 1676 och återfanns 1980. Mer än 30000 föremål har bärgats från vrakplatsen utanför Öland, bla Sveriges största guldmyntskatt.Varje sommar görs nya spännande fynd av museets dykare. 589 587 592 590 591 593 587 ORDER OF MENELIK II Ethiopia, Commander’s badge; small enamel damage. Goldmedal, Ethiopia, St George and the dragon, 52x43 mm, provenance: Doctor and later Consul Knut Albert Hanner, personal Doctor to Haile Selassie 6 000 (706 €) 588 ORDER OF THE WHITE ELEPHANT Commander’s badge; small enamel damage 1 000 (118 €) 589 STIFTSORDEN Austria, vom HI Georg, Commander’s badge with miniature, original case, Arturo Pozzi, Roma 1 500 (176 €) 590 ORDER OF NATIONAL MERIT Bulgaria, fifth class (military), original case 110 700 (82 €) 591 MINIATURE Order of Medjidjie, Turkey, badge with diamonds, gold ring, 14 mm; minor damages 1 500 (176 €) 592 MINIATURES (4) in gold, Austria, Order of the iron crown 20x11 mm, Prussia, Order of the crown, centerpieces missing, Russia, Order of St Anne, front centerpiece missing, Sweden, Order of the sword ÄKTA • ANGELÄGET • AKTUELLT • BERIKAR • BERÖR • ENGAGERAR 1 500 (176 €) 593 MINIATURES (5) silver guilt, Austria, Order of the iron crown, 27x13mm, Prussia, Order of the crown, Russia, Order of St Anne, Order of the Johanniter, Sweden, Order of the sword 1 500 (176 €) SOMMARÖPPET 25/6-19/8 10-17 ALLA DAGAR. Öppet övrig tid må-fr 10-16 och lö-sö 11-16, kafé 12-16. Guidningar ingår i entrépriset. Rek fr 6 år. FRI ENTRÉ upp till 19 år samt vid besök endast till kaféet. VÄLKOMMEN HEM TILL OSS! 111 Probus Probus Glossary Avtryckare Bajonett Balja Blodränna Blånering Bygel Defekt Fjäder Flintlås Fäste Gevär Graverad Hane Kavel Klinga/Klinglängd Knapp Kompletterad Krutflaska Parerstång Pipa Rappir Rost Sabel Saknas Senare Sikte Skada Skålrappir Slitage Sliten Stock Tillbehör Varbygel Värja Trigger Bayonet Scabbard Fuller Blueing Guard Defect Spring Flint lock Hilt Rifle Engraved Hammer Grip Blade/Length of blade Pommel Restored Powder flask Crossguard Barrel Rapier Rust Sabre Missing Later Sight Damage Cup Hilted Rapier Wear Worn Stock Accessories Trigger guard Small sword INROPSUPPDRAG AUKTION Probusauktioner ombesörjer inropsuppdrag kostnadsfritt. Uppdragen behandlas konfidentiellt och kundtjänst bjuder för er räkning så förmånligt som möjligt. Uppdragen skall vara oss tillhanda senast kl. 12.00 dagen före försäljningen. Vid köp tillkommer 22,5% inropsavgift på klubbat belopp (köparprovision 18% samt moms på denna provision). Buyers premium 22,5%. Var god texta tydligt. Namn och siffror som är otydliga beaktas ej. Föremål nummer Lot Katalogbeskrivning SEK (exkl, inropsavgift) Namn Adress Postnummer Postadress Telefon E-mail Jag förbinder mig att betala och avhämta föremålen enligt auktionsvillkoren i katalogen Datum Inlämningen PROBUS AUKTIONER, GREVGATAN 6, 114 53 STOCKHOLM. TELEFON +46(0)8-6605900. FAX +46(0)8-6605819. www.probusauktioner.se till vårens Vapenauktion har börjat. 112 113 Mat för en hel armé 1.6 2012–31.3 2013 Varför hade Karl XII:s karoliner granris i soppan? Hur påverkade matförsörjningen de stora krigen i Europa under 1800- och 1900talet? Mat för en hel armé är en utställning som låter maten vara utgångspunkten. Från 1600-talets närproducerade långkok till dagens frystorkade stridsportioner. Visnin g torsda gar kl 13 Denna matkonserv för armén brukade skämtsamt kallas för sprängdosa då de den liknade de sprängdosor fyllda med bommulskrut, som användes då järnvägsspår skulle saboteras. Foto: Per-Åke Persson/ Armémuseum Riddargatan 13, Stockholm | www.armemuseum.se Probus Slutpriser i Svenska kronor från Auktion nr 18 våren 2012 1 2 4 5 7 8 9 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 22 23 24 25 26 27 28 29 30 32 33 34 35 37 38 40 41 42 43 44 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 67 68 69 70 71 72 73 75 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 116 4 500 15 000 14 000 13 000 6 000 9 000 13 000 13 000 4 700 2 700 4 700 2 500 24 000 30 000 13 000 3 600 3 500 26 000 15 000 3 000 6 500 12 000 19 000 11 000 7 000 5 000 3 000 1 500 1 200 2 200 100 000 3 700 26 000 14 000 18 000 5 500 1 300 2 200 1 700 7 500 6 000 16 000 12 000 18 000 7 000 7 500 15 000 2 50097 28 000 6 000 6 500 2 000 5 000 4 200 5 500 7 000 8 500 80 000 22 000 70 000 85 000 13 000 24 000 10 000 90 000 38 000 34 000 10 000 10 000 17 000 7 000 6 000 11 000 6 000 7 000 8 500 10 000 7 500 5 500 62 000 8 500 3 000 2 800 7 000 17 000 11 000 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 132 133 134 135 136 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 154 155 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 175 176 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 194 195 13 000 10 000 4 200 3 500 11 000 4 700 4 200 1 700 5 500 3 000 1 700 12 000 22 000 10 000 2 000 3 500 2 200 2 700 2 000 2 700 8 500 2 700 3 000 4 700 2 200 3 700 2 500 3 700 6 000 57 000 26 000 8 000 34 000 8 500 9 000 9 500 9 500 13 000 2 500 12 000 7 500 4 500 4 700 17 000 26 000 3 000 22 000 3 500 6 000 9 500 17 000 38 000 9 000 8 000 17 000 8 500 6 500 60 000 22 000 4 200 4 000 25 000 16 000 36 000 125 000 8 000 10 000 15 000 8 000 15 000 10 000 4 000 28 000 9 000 4 700 6 000 44 000 34 000 18 000 13 000 6 000 5 500 10 000 3 700 11 000 3 200 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 212 213 214 215 216 217 218 219 220 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 247 248 249 250 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 285 286 60 000 37 000 10 000 4 500 4 200 3 200 7 000 6 000 5 000 8 000 4 500 2 000 3 000 1 700 9 500 18 000 5 500 4 700 4 200 6 000 4 700 3 000 4 000 3 700 2 700 4 200 1 200 3 500 2 200 2 000 2 500 2 500 5 500 2 500 2 700 8 500 3 200 75 000 28 000 10 000 3 000 5 000 5 500 10 000 5 500 7 500 1 500 2 000 1 500 15 000 3 500 7 000 6 000 20 000 12 000 16 000 5 000 4 700 5 500 4 700 6 000 4 500 7 000 5 200 4 500 5 000 4 200 14 000 36 000 11 000 4 000 9 000 18 000 6 000 7 500 8 000 3 700 2 000 32 000 8 500 13 000 19 000 14 000 16 000 14 000 5 500 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 321 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 341 342 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 359 360 361 362 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 6 500 13 000 7 500 17 000 8 500 8 000 9 000 7 000 9 500 15 000 17 000 20 000 14 000 10 000 14 000 8 500 11 000 11 000 4 000 6 500 5 000 7 500 2 000 5 000 9 000 6 000 3 200 4 500 3 000 2 500 2 000 2 200 2 500 1 700 2 200 5 500 2 700 2 000 4 500 2 600 3 500 6 000 50 000 12 000 2 700 3 000 3 700 8 500 10 000 4 700 1 500 1 200 2 700 3 500 2 500 2 200 2 200 1 500 1 275 2 700 1 500 2 000 2 000 3 200 2 000 28 000 26 000 22 000 6 000 4 200 12 000 12 000 6 000 9 000 3 700 2 500 10 000 3 200 5 500 3 200 9 500 5 500 5 000 6 000 4 700 3 700 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 453 454 455 456 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 3 000 13 000 2 500 7 500 15 000 6 000 6 000 2 700 2 700 16 000 4 500 1 500 2 000 18 000 19 000 4 700 16 000 12 000 8 000 5 000 6 000 18 000 42 000 36 000 36 000 11 000 46 000 22 000 18 000 17 000 4 700 7 000 4 000 4 700 2 500 4 000 4 200 13 000 5 500 7 000 1 500 12 000 5 500 2 000 2 000 4 200 60 000 3 700 5 000 4 200 3 200 5 000 3 000 3 200 6 000 15 000 4 200 5 000 11 000 15 000 6 000 1 700 900 1 200 1 500 2 000 600 7 500 1 500 1 500 1 000 1 500 1 200 3 500 900 2 200 3 000 3 200 1 700 1 500 500 700 1 700 6 000 3 200 2 500 472 473 474 475 476 477 478 480 481 482 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 496 497 498 499 500 501 502 503 504 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 1 200 26 000 6 500 3 700 6 000 5 500 6 500 9 500 3 700 5 000 900 2 500 3 700 7 000 1 700 3 500 2 700 5 500 11 000 2 200 4 700 1 100 9 000 12 000 8 000 2 200 3 700 1 200 6 500 3 200 320 000 34 000 11 000 17 000 38 000 42 000 42 000 5 000 20 000 22 000 4 000 160 000 80 000 30 000 30 000 8 000 85 000 120 000 67 000 22 000 10 000 10 000 2 700 3 200 17 000 10 000 4 500 6 000 3 000 900 600 6 000 2 500 2 500 17 000 6 000 1 500 700 16 000 9 500 7 000 2 400 4 000 2 000 7 000 1 700 5 500 3 200 2 700 600 1 000 800 1 500 2 500 8 000 [email protected] www.probusauktioner.se rk tryck, uppsala 2012 ProBus, Grevgatan 6 se-114 53 stockholm tel +46 (0)8-660 59 00 AuktIoN & VIsNING Armémuseum, hörsalen riddargatan 13, stockholm