Pdf-fil lærervejledning

1
Lærervejledning
Fra jord til bord
Målgruppe: 0.-3.klasse.
Titel: Fra jord til bord
Fagområder: historie, natur/teknik, dansk (kan anvendes tværfagligt).
Kort beskrivelse: Fra jord til bord dækker over et undervisningsforløb med tilhørende værkstedsarbejde,
hvor der er mulighed for at vælge mellem fire forskellige temaer: korn, mælk, uld og lys.
Emneord: historie, fødevarekendskab, landbrug, hjem og familie, natur/teknik.
Formål
Undervisningsforløbet har til hensigt at stimulere elevernes forståelse for og indsigt i tidligere
generationers levevis samt nutidig levevis i ikke-industrialiserede lande. Eleverne lærer helt elementært
om, hvor basale livsfornødenheder som mad, tøj og lys/opvarmning kommer fra. Herved får eleverne også
forståelse for tidligere generationers organiseringsformer og arbejdsmønstre.
Arbejdsformer og metoder
Forløbet er en vekselvirkning mellem dialogbaseret undervisning og fysisk udfoldelse i værkstedet. Eleverne
arbejder dels på egen hånd, dels i grupper, hvor flere elever samarbejder om bearbejdning af produkterne.
Fælles Mål
Fra jord til bord er udviklet i overensstemmelse med Fælles Mål og undervisningen i indskolingen.
Beskrivelse af undervisningsforløbet
Undervisningsforløbet starter med en kort introduktion til en af de valgte temaer: korn, mælk, uld, lys.
Herefter tages eleverne med ind i udstillingen ”Landbrug, natur og samfund”, hvor underviseren
introducerer eleverne til emnet og fortæller om nogle af de udstillede maskiner, redskaber og øvrige
genstande. Der lægges op til dialog med eleverne og lærerne om, hvordan mennesket før og nu har skaffet
sig mad, tøj, lys og varme.
Alle forløb afsluttes i museets børnehjørne, hvor underviseren levendegør de teknikker, som knytter sig til
det valgte forløb. Dernæst er det elevernes tur. Denne del veksler mellem individuelt arbejde og
gruppearbejde.
I forløbet korn tages eleverne med ind i Ringsted Vindmølle, hvor de fremstiller deres eget korn. Vælges
forløbet mælk får eleverne lov til at prøve at malke på en kunstig ko, kærne smør og bære åg med spande.
I forløbet uld får eleverne lov til at bearbejde uld. Det samme gør sig gældende ved temaet lys, hvor
eleverne skal prøve kræfter med at støbe deres eget lys.
Eleverne kan tage deres færdige produkter med hjem.
2
Lærervejledning
Fra jord til bord
Ved bestilling af undervisningsforløbet angives hvilket tema, man ønsker at arbejde med på museet.
Videre arbejde med emnet
De følgende afsnit rummer en række forslag til, hvordan I på egen hånd kan arbejde med emnet før eller
efter besøget på museet.
1. Interview en landmand (historie, dansk og natur/teknik)
Ved hjælp af interviews med folk fra landområder; landmænd, yngre og ældre, fuldtids og deltids-, samt
medhjælpende ægtefæller og børn, får eleverne et mere indgående kendskab til, hvordan det er at leve på
landet. Forløbet kan bruges til at introducere til spørgeteknikker, og eleverne kan formidle deres nye viden i
digitale præsentationer eller i dramaform.
Man kan også bruge opgaven i et tværfagligt sammenhæng med faget natur/teknik. Foruden at have fokus
på levevilkår på landet før og nu, kan eleverne vælge at fokusere på gårdens produktion i et nutidigt og
fortidigt perspektiv herunder teknologiens udvikling i forhold til maskiner og afgrøder.
2. Dengang på landet (historie og dansk)
Lad eleverne skrive en historie om livet på landet før i tiden. Der kan sættes forskellige kriterier op, der skal
indgå i fortællingen, som eleverne har hørt om ved deres besøg på museet.
Alternativt kan øvelsen være en del af forberedelsen til besøget. Efter besøget kan det i fællesskab drøftes,
hvorvidt de ting, som de havde forestillet sig i deres historie, også stemte overens med det som de hørte og
oplevede på museet.
Litteratur og web-ressourcer
Web-ressourcer
Http://skole.lf.dk/er Landbrug & Fødevarers side henvendt til skolerne. Book fx besøg på en gård.
www.historiskmad.dk er en hjemmeside med historiske madopskrifter og formidling af madens kulturhistorie
ved den historiske kogekone Bi Skaarup.
www.e-museum.dk er lavet af Undervisnings-ministeriet og Kulturministeriet. Her finder du alle
undervisningsmidler, der stilles til rådighed af danske museer og science-centre.
www.cfu-slagelse.dk Slagelse center for Undervisningsmidler. Her har du mulighed for at søge og bestille
undervisningsmidler.