Frihedskæmperens armbåndsur på auktion

PRESSEMEDDELELSE 16.11.2015
Bruun Rasmussen Kunstauktioner udbyder eksklusive herrearmbåndsure med historisk tyngde på årets
sidste internationale auktion i Bredgade.
"For dem som holder af at mærke historiens vingesus, er der et Patek
Philippe model Calatrava af stål fra 1940’erne, der skiller sig særligt ud.
Det har tilhørt den danske frihedskæmper Ole Christian Tvede Geisler, der
under besættelsen var officer i det britiske SOE (Special Operations
Executive). Fra 1943 stod han i spidsen for enhedens arbejde i Jylland og
etablerede kontakt til den danske modstandsgruppe Hvidstengruppen,
som var aftager af våben, sprængstoffer og agenter fra SOE. Uret er nu
udbudt på auktion til en vurdering på 100.000-150.000 kr.” udtaler
Kristian Haagen, ekspert i herrearmbåndsure hos Bruun Rasmussen
Kunstauktioner.
Auktionens andre højdepunkter
Patek Philippe herrearmbåndsur af 18 kt. rødguld. Ref. 5970R001. Mekanisk værk med manuelt optræk, evighedskalender, månefase og
kronograf, kaliber CH 27-70 Q. Elfenbensfarvet skive med visere og
timemarkører af guld. Sort Patek Philippe rem med foldespænde af rødguld.
Urets diameter ca. 40 mm. 2005. Erhvervet hos Patek Philippe i Paris 28. maj
2005. Patek Philippe æske, certifikater og ekstra bagkasse af rødguld
medfølger. Uret fremstår nyserviceret af Patek Philippe Geneve, oktober
2015. Vurdering: 800.000 kr. (Det kostbareste ur, vi nogensinde har
udbudt)
Rolex herrearmbåndsur af stål. Model Cosmograph Daytona, ref. 6240
"non-Oyster". Mekanisk værk med manuelt optræk. Lys"Panda" skive med
sølvfarvede visere og timemarkører. Oyster lænke ref. 78350 med ref. 557B
(19 mm) endestykker. Urets diameter ca. 37 mm. Ca. 1965. Reference 6240
var det første Daytona med kronograf skruekroner og anses som et af de mest
sjældne Daytonas og kun produceret i stål mellem 1965-69. Service kvittering
dateret 19. maj 2010 medfølger. Vurdering: 250.000 kr.
Rolex herrearmbåndsur af stål. Model Oyster Chronograph, ref. 4048.
Mekanisk kronografværk med manuelt optræk. Sølvfarvet skive med sorte visere og patinerede
timemarkører. Oyster Patent optrækskrone. Brun rem med Rolex C-spænde af stål. Urets diameter ca. 35
mm. Ca. 1945. Vurdering: 150.000 kr.
Patek Philippe herrearmbåndsur af stål. Model Calatrava, ref. 565. Mekanisk værk med manuelt
optræk. Sølvfarvet skive med sølvfarvede visere. Urets diameter 34 mm. 1940erne. Proveniens:
Frihedskæmper Ole Christian Tvede Geisler. Vurdering: 100.000-150.000 kr.
Bruun Rasmussen Kunstauktioner, Bredgade 33 i København
Eftersyn: 19.-23. november
Auktion: Mandag 30. november kl. 19:30
Pressefotos
1) Patek Philippe herrearmbåndsur af stål. Model Calatrava, ref. 565. Mekanisk værk med manuelt
2) Patek Philippe herrearmbåndsur af 18 kt. rødguld. Ref. 5970R-001. Urets diameter ca. 40 mm.
2005. Erhvervet hos Patek Philippe i Paris 28. maj 2005. Uret fremstår nyserviceret af Patek Philippe
Geneve, oktober 2015. Vurdering: 800.000 kr.
Med venlig hilsen
Eva Helsted
Presseansvarlig, mag.art.
Bruun Rasmussen Kunstauktioner
Sundkrogsgade 30 · 2150 Nordhavn
Tel: 8818 1072
http://www.bruun-rasmussen.dk