PRESSEMEDDELELSE 16.11.2015 Frihedskæmperens armbåndsur på auktion Bruun Rasmussen Kunstauktioner udbyder eksklusive herrearmbåndsure med historisk tyngde på årets sidste internationale auktion i Bredgade. "For dem som holder af at mærke historiens vingesus, er der et Patek Philippe model Calatrava af stål fra 1940’erne, der skiller sig særligt ud. Det har tilhørt den danske frihedskæmper Ole Christian Tvede Geisler, der under besættelsen var officer i det britiske SOE (Special Operations Executive). Fra 1943 stod han i spidsen for enhedens arbejde i Jylland og etablerede kontakt til den danske modstandsgruppe Hvidstengruppen, som var aftager af våben, sprængstoffer og agenter fra SOE. Uret er nu udbudt på auktion til en vurdering på 100.000-150.000 kr.” udtaler Kristian Haagen, ekspert i herrearmbåndsure hos Bruun Rasmussen Kunstauktioner. Auktionens andre højdepunkter Patek Philippe herrearmbåndsur af 18 kt. rødguld. Ref. 5970R001. Mekanisk værk med manuelt optræk, evighedskalender, månefase og kronograf, kaliber CH 27-70 Q. Elfenbensfarvet skive med visere og timemarkører af guld. Sort Patek Philippe rem med foldespænde af rødguld. Urets diameter ca. 40 mm. 2005. Erhvervet hos Patek Philippe i Paris 28. maj 2005. Patek Philippe æske, certifikater og ekstra bagkasse af rødguld medfølger. Uret fremstår nyserviceret af Patek Philippe Geneve, oktober 2015. Vurdering: 800.000 kr. (Det kostbareste ur, vi nogensinde har udbudt) Rolex herrearmbåndsur af stål. Model Cosmograph Daytona, ref. 6240 "non-Oyster". Mekanisk værk med manuelt optræk. Lys"Panda" skive med sølvfarvede visere og timemarkører. Oyster lænke ref. 78350 med ref. 557B (19 mm) endestykker. Urets diameter ca. 37 mm. Ca. 1965. Reference 6240 var det første Daytona med kronograf skruekroner og anses som et af de mest sjældne Daytonas og kun produceret i stål mellem 1965-69. Service kvittering dateret 19. maj 2010 medfølger. Vurdering: 250.000 kr. Rolex herrearmbåndsur af stål. Model Oyster Chronograph, ref. 4048. Mekanisk kronografværk med manuelt optræk. Sølvfarvet skive med sorte visere og patinerede timemarkører. Oyster Patent optrækskrone. Brun rem med Rolex C-spænde af stål. Urets diameter ca. 35 mm. Ca. 1945. Vurdering: 150.000 kr. Patek Philippe herrearmbåndsur af stål. Model Calatrava, ref. 565. Mekanisk værk med manuelt optræk. Sølvfarvet skive med sølvfarvede visere. Urets diameter 34 mm. 1940erne. Proveniens: Frihedskæmper Ole Christian Tvede Geisler. Vurdering: 100.000-150.000 kr. Bruun Rasmussen Kunstauktioner, Bredgade 33 i København Eftersyn: 19.-23. november Auktion: Mandag 30. november kl. 19:30 Pressefotos 1) Patek Philippe herrearmbåndsur af stål. Model Calatrava, ref. 565. Mekanisk værk med manuelt optræk. Sølvfarvet skive med sølvfarvede visere. Urets diameter 34 mm. 1940erne. Proveniens: Frihedskæmper Ole Christian Tvede Geisler. Vurdering: 100.000-150.000 kr. 2) Patek Philippe herrearmbåndsur af 18 kt. rødguld. Ref. 5970R-001. Urets diameter ca. 40 mm. 2005. Erhvervet hos Patek Philippe i Paris 28. maj 2005. Uret fremstår nyserviceret af Patek Philippe Geneve, oktober 2015. Vurdering: 800.000 kr. Med venlig hilsen Eva Helsted Presseansvarlig, mag.art. Bruun Rasmussen Kunstauktioner Sundkrogsgade 30 · 2150 Nordhavn Tel: 8818 1072 http://www.bruun-rasmussen.dk