18 MITT I TÄBY. TISDAG 30 DECEMBER 2014 på gång DANS Återkommande w GDV i Jakobsbergs kurs i gammeldans i Aspnässkolans matsal, Birgittavägen 21 startar måndag 12 januari kl 19.30–21.30. Anmälan till Monica tel 073 9850495, Fredrik tel 073 6794204 eller mail [email protected] (Ange kurs, namn, adress, telefon samt e-postadress). UTSTÄLLNING Söndag 4 januari w Hembygdsmuseet på Stenhagsvägen i Åkersberga, håller öppet kl 11–15 med utställningen ”Dragoner i Österåker”. Arr: Österåkers Hembygds- och fornminnesförening. www.milstolpen.org Redaktionen tipsar! Återkommande w ”Öppet Skepp”. Briggen Tre Kronor af Stockholm (BTK) med hemmahamn på Kastellholmen vid Kolskjulet, håller öppet skepp varje sönd kl 12–16 under 31 december – 7 januari vinterliggarperioden, fram till maj. Ej 4 januari. Guider berättar om det unika träfartyget, byggt på Skeppsholmen 1997–2007, dess färder och verksamheter samt visar runt både på däck och inombords. w Stefan Uhlinder är en konstnär och målare som intresserar sig för mönsterrapporter. Hans mönster upprepas dock inte i all oändlighet utan behåller målningens unika karaktär. Verk på tyg visas t.o.m. 25 januari i Konstkuben, Valletuna Kulturhus. Arr: Vallentuna konstförening i samarbete med Kultur Vallentuna. w Ingeborg Belfrage Grönlund Brasilien”. Porträtt från Manoel Marques Lerins ursprungsland. Vi möter barnen i deras verkligheter. Anar sorg, upplever glädje, ser det enkla som kallas liv men kan inte undvika att också känna ansvar när vi möter barnens blickar. T.o.m. 11 januari i Stadsbiblioteket, Sveavägen 73. visar akvarell och olja på biblioteket i Hjorthagen, t.o.m. 7 jan, 2015. Öppet: månd kl 12–19, onsd–torsd kl 10–17, lörd kl 12–16. Bernekorn ställs ut t.o.m. 7 januari i galleri Riddaren, Köpmanbrinken 8. Öppet lörd–sönd kl 11–17 och vard kl 11–18. www.bernekorn.se w Galleri Själagårdsg 10, Gamla Stan. Måleri, i olja, akvarell av Marlen Söderberg ställs ut hela januari lörd–sönd kl 12–18. strider”. Konstnären KG Nilson är känd för sina färgstarka geometriska kompositioner där han har en egen uppfattning om den yttre verkligheten. Visas t.o.m. 25 januari på Sven-Harrys konstmuseum, Eastmansvägen 10–12. Öppet onsd–fred kl 11–19, lörd–sönd kl 11–17. w ”Paradiskänslor” – Ulla Kihlberg. En tavelserie med lekfulla ”svävgestalter” som söker ge uttryck för en upplevelse av lätthet, lugn och meditation visas i Oscarskyrkan, Narvavägen 6. Öppet alla dagar kl 10–17. www.mitti.se Frågor besvaras må-fr 08-09 på tel: 08-550 550 40. Vi vill ha informationen om ditt evenemang två veckor före dess start. Aktiviteten ska vara öppen för alla. Inga införanden w Fotoutställning ”Barn i w Olja och akvarell av Kathrin w ”KG Nilson – kartor, städer, Tipsa oss om evenemang av årsmöten. Materialet tas enbart emot via formulär på vår hemsida och publiceras i mån av plats. För annonsering, kontakta annonsavdelningen. SPORT Tisdag 6 januari w ”Skridskons Dag” på Östermalms IP den 6 januari. Blandade skridskosporter har gemensam prova-på-verksamhet på olika delar av den stora bandyplanen. Arrangemanget pågår mellan kl 12–16, uppvisning ca kl 15.30. Dagen avslutas med skridskodisco. motion Tisdag 13 och 20 januari w Vill du testa långfärdsskridsko med SSSK? Kom till Östermalms IP på tisdagar kl 19–20.30 (t.o.m. 24 februari). Vi har skridskor att låna ut. Det är helt gratis och ingen föranmälan krävs. Vi visar och hjälper med komma igång, skridskoinställning och åkteknik. www.sssk.se konst 4/1 En av de bilder Anita Stefanik skapat. ”Paradiset” i Hägernäs Anita Stefanik visar sin utställning ”Paradiset” i Hägernäs Strands galleri. Anita arbetar mycket med berättelser i sin konst. Hon finner inspiration i människor, mode och naturen. Anita målar mest i akryl och blandteknik. Vernissage sker sönd 11 jan, kl 13–16 i Hägernäs Strands galleri, Catalinavägen 8, Täby. Utställningen pågår till 28 januari. Öppet: tisd–fred kl 11–18, lörd kl 11–15, sönd kl 12–15. Hjälp oss att ge hundar en andra chans! Hundstallet behöver din hjälp! Skänk 100 kr SMS:a ”HUND” till 729 80 Vi är en ideell förening som tar emot, vårdar och omplacerar hundar som farit illa. www.hundstallet.se Svensk Insamlingskontroll kontrollerar oss. TA S R TÖ ! S S N T ÅRE UKTIO A STOR TRETTONHELGS AUKTION K. Höglund Edsviks Konsthall Sollentuna Mån 5 Jan & Tis 6 Jan Av utrymmesskäl omnämns endast detta i annonsen. Kl. 14:00 Visning från 13:30 A. Wiik Fantastisk samling M. Pyk Möbler & Kuriosa Byråer, kommoder, skänkar, speglar, vinskåp, slagbord, karmstolar, flera gustavianska matsalsgrupper samt buffér, soffbord, skåp, piedestaler väggskåp, prydnadsföremål, föremål i gjutjärn, designade möbler, flera olika modeller av lampor, kuriosa, ett stort antal olika modeller av kristallkronor av högsta kvalitet. Stor samling L. Jirlow grafik Lennart Jirlow, I Kvarteret Original: A. Wahlberg, O. Billgren, P. Dahl, Nain Habibian E. Elwén, S. Bernadotte, A. Palmér, P. Stappe, Ett enastående sortiment av Persiska O. Hjortzberg, O. Nordberg, OW Nilsson, mattor, gallerimattor, patchwork, kelim, M. Hådell, C. Brandt, R. Högfeldt. U. Wallman designmattor, salongsmattor J. Naliwajko, M. Pyk, Sev. Nilsson, H. Pryn m.m. Ett stort utbud av exklusiva silkesoch lammullsmattor, från Nain, Bidjar Grafik: M. Pyk, S. Mörner, S. Igelström, Täbriz, Ghom, Moud & Isfahan m.m. P. Dahl, S. Lidberg, Xet, G. Rudberg, A. Strüwer, E. Billgren, B. Lindström, För mer info: 08-15 75 49, 076-7160476 U. Hydman, K. Höglund, U. Gripenholm, A. Vasilenko ,Y. Edelmann, R. Svensson, www.svedalaauktioner.se M. Hådell, A. Wiik, B. Corneille, G. Rudberg, Svedala Auktioner AB Skänk i gustaviansk stil Betalningsvillkor: kontant & kort. P. Picasso, U. Greder, G. Mann, M. Bellin E. Cullberg, L. Jonsson, L. Jirlow, m.m Finns även skåp, matbord, sängbord m.m. Välkommen