MYNTAUKTIONER I SVERIGE AB SAMLING LUNDBERG 2 SAMLING LUNDBERG – POLLETTER DEL 2 Auktion 18 LÖRDAGEN 21 MAJ 2016 KVALITET & TRADITION Banérgatan 17 www.myntauktioner.se 18 • 115 22 STOCKHOLM e-mail: [email protected] Tel: 08 – 410 465 65 MYNTAUKTIONER i Sverige AB Auktion 18 Lördag 21 maj 2016 Samling Lundberg - polletter Del 2 Tid och plats Auktionen äger rum på Hotell Sheraton, Tegelbacken 6, Stockholm och börjar kl. 9:30. MAT Vi bjuder våra auktionsdeltagare på lunch efter auktionen. Lunchen serveras på hotellet och börjar kl. 13. VISNING I Svenska Numismatiska Föreningens lokaler, Banérgatan 17, Stockholm: Onsdag 18 maj kl. 16-19 Torsdag 19 maj kl. 16-19 Fredag 20 maj kl. 10-19 Efter individuell överenskommelse - träffad i god tid - kan visning arrangeras även på andra än de ovanstående tiderna. KATALOGEN författad AV Dan Carlberg och Bernt Thelin FOTO & Layout Magnus Wijk 1 2 Förord Hans Lundbergs samling av svenska polletter är den absolut främsta inom detta kulturhistoriskt så intressanta område som har utbjudits offentligt till försäljning på mycket länge. Den Lundbergska samlingen kännetecknas av en stor rikedom på typer inom alla ämnesområden och från alla tider. Förekomsten av allt ifrån sällsynta till mycket rara objekt är stor. Förutom våra egna försäljningar av Börje Rådströms och Anders Stams samlingar, har Harald Perssons samling utbjudits genom Frimärkshuset 1999 samt ytterligare en omfattande samling genom Antikören 1993-1994. Vid en jämförelse med dessa fina samlingar står emellertid Hans Lundberg ut som något ytterligare extra. De äldre polletterna - främst brukspolletter - är rikligt representerade och många av dem är stora sällsyntheter. De polletter som nu utbjuds till försäljning utgör den andra delen (den första delen såldes 2015, vår auktion 14) av samling Lundberg och omfattar landskapen Småland-Östergötland jämte ett trevligt avsnitt utländska polletter. Hans Lundberg (1931-2012) Hans Lundberg föddes i Göteborg 1931 och dog i Kungälv i augusti 2012. Efter skolgång på Göteborgs Högre Samskola, vidtog medicinstudier i Göteborg. Som narkosläkare kom han sedan att arbeta först på Sahlgrenska sjukhuset och sedan på Lundby sjukhus, båda belägna i Göteborg. Eftersom Hans hade ett stort intresse av historia, var den yrkesmässiga drömmen ursprungligen arkeologiyrket. Redan som 14-åring började han att samla mynt. Samlandet av islamiska och antika mynt samt polletter blev på detta vis ett komplement till yrkesvalet. Hans Lundbergs mycket fina samling av islamiska mynt såldes med stor framgång på vår auktion 17 i mars i år. Vi som har arbetat med katalogiseringen av samlingarna förstår av de noggranna anteckningarna på katalogkorten, att Hans samlariver var befryndad med ett stort vetenskapligt intresse. Så stort var intresset för de islamiska mynten, att han lärde sig arabiska på en nivå som var tillfredsställande för att tolka myntens inskrifter! Numismatiken var dock inte hans enda intresse. Som ung tävlingsseglade han ivrigt, en passion som efter familjebildandet följdes av semesterseglande varje sommar. Andra lediga stunder ägnade Hans åt att lyssna på musik, främst jazz. Eftersom Hans Lundbergs pollettsamling är av en sådan utomordentlig kvalitet i flera avseenden, kommer den att gå till eftervärlden både som referens och fin proveniens för polletternas framtida ägare. Därför önskade undertecknad att denna auktionskatalog skulle kunna bifogas en liten pollettbiografi över sådana samlare som i äldre tider har haft samlingar av motsvarande värde. Glädjande åtog sig Sonny Serrestam, Växjö, att utarbeta en sådan sammanställning. Av utrymmesskäl har vi inte kunnat upprepa denna i föreliggande katalog, utan hänvisar till vår auktionskatalog 14. Utan min vän Bernt Thelins stora arbetsinsats, kloka vägledning och enorma ämneskunskap, hade denna katalog förmodligen inte kommit till. Bernt, mitt varma tack för din oumbärliga insats och alla våra trevliga stunder i Hans Lundbergs polletters utmärkta sällskap! Stockholm i april 2016 Dan Carlberg 3 LITTERATURFÖRTECKNING 4 CS Sahlin, C. Beskrifning och förteckning öfver Stora Kopparbergs bergslags myntkabinett. (1895) GNF14 Lundberg, H, Skårman, K. och Tufvesson, F. Trafikpolletter från hamnarna i Göteborg, Kungälv och Marstrand. (1979) HY I-II Hyckert, B. E. och Lilienberg, V. E: Minnespenningar öfver enskilda svenska män och kvinnor. I-II. NM XVII. (1905-1915) JS Sømod, J. - Poletter & Pengetegn i Danmark siden stenalderen og indtil omkring 1960. Del 1-3. (2003-2007) - Poletter & Pengetegn i Danmark 1960-1989. (2010) KS Smith, K. E. - Catalogue of world transportation tokens and passes. (1967) - Catalogue of world ferry, ship, and canal transportation tokens and passes. (1980) - Catalogue of world horsecar, horseomnibus, streetcar, and bus transportation tokens. (1990) MW Widell, M. Militärpolletter. SNF Smärre skrifter Nr 7. (1998) NM IV Stiernstedt, A. W. Tillägg till Beskrifning öfver Svenska Polletter (NM IV). (1877) NM XII Strokirk, W. Th. Fortsättning af tillägget till Friherre Aug. Wilh. Stjernstedts år 1872 utgifna beskrifning öfver Svenska Polletter (NM XII). (1890) Plat Platbarzdis, A. Sveriges sedlar. Del III. (1965) SNT Svensk Numismatisk Tidskrift. SP Golabiewski Lannby, M och Wiséhn, I. Stockholmspolletter. (2010) SS Sven Svensson. Sti Stiernstedt, A. W. Beskrifning öfver Svenska Kopparmynt och Polletter. Del II. (1872) INNEHÅLL Småland......................................................... 470-508 Västergöland..............................................765-802 Stockholm................................................... 509-669 VästmanLAND................................................803-852 Stralsund...................................................... 670-671 Ångermanland............................................ 853-855 Södermanland............................................672-679 Östergötland.............................................856-883 Uppland..........................................................680-747 Obestämda polletter............................. 884-892 VärmLAND.......................................................748-760 Utländska polletter.............................. 893-935 Västerbotten............................................... 761-764 Poster/Övrigt............................................. 936-961 Att tänka på / TO CONSIDER utlandsförsändelser För försändelser till utlandet svarar inte Myntauktioner i Sverige AB för högre försäkringsbelopp än vad som i varje fall kan avtalas med Posten. Alla andra försäkringslösningar/ transporter måste tecknas/ordnas av kunden själv. I det fall värdet av det försända överstiger det maximala ersättningsbeloppet, påtar sig kunden själv hela risken om denne ändå begär försändelse. Myntauktioner i Sverige AB ansvarar inte heller för att försålda objekt verkligen är tillåtna för export. INTERNATIONAL DELIVERIES For dispatches shipped to addresses outside Sweden, Myntauktioner i Sverige AB does not take responsibility for higher insurance values than what can be agreed with Posten, [www.posten.se]. Other logistic/insurance setups may be arranged by the customer. In case that the value of the shipped goods exceeds the maximum insurance cover, the customer is solely responsible if he requires such shipment. Myntauktioner i Sverige AB does not response that sold coins are allowed for export. Om emballaget Myntauktioner i Sverige AB garanterar inte, att det emballage vari auktionsobjekten är emballerade vid försäljningstillfället är fritt från mjukgörare eller på andra sätt lämpligt för långtidsförvaring. PACKAGING Myntauktioner i Sverige AB does not guarantee that the material in which the auction lots are packed in at the point of sale is free from softening chemicals or that it in any way is suitable for longtime storage. 5 AUKTIONSVILLKOR Genom sitt deltagande i auktionen, förbinder sig budgivare och köpare att följa nedanstående auktionsvillkor. Budgivning Budgivare skall registrera sig före auktionen och erhåller då en budspade. Det finns även möjlighet till förhandsregistrering via vår hemsida. Lagda bud är bindande. Myntauktioner i Sverige AB har rätt att bortse från bud som av någon anledning anses oseriösa eller osäkra. För Myntauktioner i Sverige AB okända budgivare ombeds uppge referenser före auktionen. Auktionsförrättaren har ensidig rätt i samtliga frågor rörande auktionens genomförande. Detta innefattar bl. a. rätt att slå samman, utesluta och ändra ordningsföljden mellan objekten i förhållande till auktionskatalogen samt att avgöra tvister som kan uppstå under budgivningen, exempelvis vem som vinner objektet vid lika bud. Telefonbud kan tas emot efter överenskommelse. Utropspriser Utropspriserna, som är angivna i svenska kronor (SEK), är minimipriser, under vilken nivå objektet inte kommer att säljas. Skriftliga anbud De köpare som inte har möjlighet att personligen närvara vid auktionen, kan lägga skriftligt anbud per brev. Myntauktioner i Sverige AB kommer att bevaka dessa bud för budgivarens räkning. Brevbud skall skickas till nedanstående adress: Myntauktioner i Sverige AB Box 2 343 21 ÄLMHULT Det är också möjligt att lämna anbud per e-post: [email protected] eller via www.numisbids.com Inkomna bud bevakas med minsta möjliga höjningar intill att objektet är vunnet eller att budgivarens maxbud är uppnått. Vid lika bud får det först inkomna förtur. Olimiterade bud godtas ej. Anbud skall vara inkomna senast 2016-05-18. OBS! Vi har ingen möjlighet att hantera alternativa anbud eller att bevaka maximala köpesummor. Anbud som ej anpassats till de i katalogen angivna budstegen, kommer att justeras ner till närmast lägre budsteg. Inropsavgift Köparprovision tillkommer med 18,75% (15% + moms). Betalning Inköpta objekt skall betalas kontant eller med bankkort på Tegelbacken 6 i omedelbar anslutning till auktionen. Vid inköp till följd av lämnat skriftligt bud, skall betalning erläggas inom tio dagar från det att köparen mottagit betalningsanvisningar med uppgifter om totalsumma och fraktkostnader. Äganderätten till vunna objekt övergår till köparen först efter att denne erlagt full betalning. I händelse av dröjsmål med betalning, äger Myntauktioner i Sverige AB rätt att endera häva köpet eller överlämna ärendet till inkasso. Intill hävning eller betalning har skett, utgår dröjsmålsränta med en månatlig räntesats om en (1) procent på det vid var tid aktuella beloppet. Leverans Inköpta objekt skall, efter betalning, utkvitteras i omedelbar anslutning till auktionen, vilken sker på Hotell Sheraton, Tegelbacken 6. Objekt som inropats genom skriftligt anbud, skickas av Myntauktioner i Sverige AB till köparen, sedan full betalning erhållits. Kostnad för frakt och försäkring betalas av köparen. Kostnader som uppstår i samband med försändelse av objekt utrikes, vilka de än må vara, skall i sin helhet belasta köparen. Myntauktioner i Sverige frånsäger sig allt ansvar i detta avseende. Felansvar Objekten säljs i befintligt skick. Köparen har undersökningsplikt. Det åligger därför köparen att före auktionen, under angiven visningstid, undersöka objekten för bedömning av dess skick, äkthet och egenskaper. Utrop med fler än ett objekt kan ha defekter som inte är anmärkta. De uppgifter som lämnas i denna katalog tjänar endast som vägledning för köparen vid dennes undersökning av objekten. Myntauktioner i Sverige AB ansvarar inte för felaktiga uppgifter i katalogen eller på Internet som inte kan sägas bero på grov oaktsamhet. Eventuella fel skall reklameras omedelbart, dock senast inom tre veckor från auktionsdagen. Tvister Eventuella tvister i anslutning till auktionen skall avgöras enligt svensk lag och vid Stockholms tingsrätt. HÖJNING AV BUD Under auktionen kommer buden att höjas enligt nedan. Skriftliga bud skall också anpassas till dessa intervall. BUDSTEG -> 1000 SEK 50 SEK 1000-3000 SEK 100 SEK 3000-10000 SEK 200 SEK 10000-20000 SEK 500 SEK 20000-50000 SEK 1000 SEK 50000 SEK -> 2000 SEK Anbud kan också lämnas på www.numisbids.com 6 CONDITIONS OF SALES This is an English translation of the Swedish version of Condition of Sales. In case of dispute only the Swedish version of the present Conditions of Sales of Myntauktioner i Sverige AB is valid. By participating in the auction, bidders and buyers are obliged to follow terms of sales as specified below. BIDDING All bidders must register before the auction starts. A bidder who has not already got a number paddle when receiving the auction catalogue will receive a number paddle in connection with the registration on the auction day. Placed bids are binding. Myntauktioner i Sverige AB is entitled to disregard bids for any reason considered to be unreliable. Bidders unknown to the auctioneer are kindly asked to give references prior to the commencement of the auction. The auctioneer has the sole right in all decisions regarding performance of the auction. In case of identical bids or any conflicts the auctioneer has the sole right to decide if the bids shall be taken up or not. Bids by telephone can only be accepted after separate agreement. ESTIMATED PRICES The estimates indicated in the catalogue are given in Swedish crowns (SEK) and are to be regarded as minimum prices. Thus no lots can be sold below the prices indicated. WRITTEN BIDS Absent bidders can place written bids by letter. Myntauktioner i Sverige AB will monitor these bids for the bidder. Written bids should be sent to the address below: Myntauktioner i Sverige AB Box 2 343 41 ÄLMHULT SWEDEN It is also possible to send written bids by e-mail to: [email protected] or on www.numisbids.com Bids by letter or e-mail will be monitored and bid steps specified below will be followed. In the event of several bids for the same amount preferences will be given to the first bid received. Unlimited bids are not accepted. Written bids must be received by 2016-05-18. PREMIUM A buyers premium of 18,75% (15%+VAT) on the hammer price will be added to each object. PAYMENT Objects purchased shall be paid in cash or bank card at Tegelbacken 6 immediately in connection to the auction. Commissioned purchases have to be paid within 10 days from the purchaser have received a payment specification. Cost for freight will be added and paid by the purchaser. Ownership to won objects will be changed over from Myntauktioner i Sverige AB to the purchaser after full payment. In case of due payment the auctioneer is entitled to rescind the purchase or demand payment through a debt collecting agency. Until such time as the purchase is rescind or paid, a charge of penalty interest of 1 percent per month on the amount overdue is applied. DELIVERY Purchased objects shall after payment be collected at Hotell Sheraton, Tegelbacken 6. Objects purchased by written bids will be sent by Myntauktioner i Sverige AB to the buyer after full payment is received. Cost for freight and insurance will be charged to the buyer. Any other cost like customs charge will also be paid by the buyer. Myntauktioner i Sverige AB disclaims all such responsibilities in these matters. LIABILITY FOR DEFECTS All objects are sold in present condition just as they are. It is incumbent on the buyer prior to the auction and by means of the buyers own examination of condition and authenticity. Lots including more than one object could have defects not remarked in the auction catalogue. Information given in this catalogue serves only as a guide for the buyer in connection with examination of the objects. The Auctioneer is not liable for incorrect information was provided as a result of gross negligence. Notification of defects must be given immediately, latest three weeks after the purchase. DISPUTES Disputes in connection to the auction shall be settled in accordance with Swedish law and the District Court of Stockholm shall be the court of first instance. RISING OF BIDS During the auction the bids will rise regarding the table specified below. Written bids will also be adjusted to these intervals. BIDSTEPS -> 1000 SEK 50 SEK 1000-3000 SEK 100 SEK 3000-10000 SEK 200 SEK 10000-20000 SEK 500 SEK 20000-50000 SEK 1000 SEK 50000 SEK -> 2000 SEK Bids can also be placed on www.numisbids.com 7 Kvalitetsgrader / GRADING Spegelglans Proof Polierte platte 0 Unc (Uncirculated) Stempelglanz 01 EF (Extremely fine) Vorzüglich 1+ VF (Very fine) Sehr schön 1 F (Fine) Schön 1? VG (Very good) Sehr gut erhalten 2 Poor Gering erhalten Vänligen notera att svensk kvalitetsbedömning i ett internationellt perspektiv är att betrakta som mycket strikt. Please note that Swedish grading is considered as very strict. RARITETSBETECKNINGAR Vi har valt att gå ifrån det ganska stela och osäkra systemet med ett eller flera ”R”. Skälet till detta är, att det för många objekt är förenat med mycket stora svårigheter att bedöma detta med rimlig säkerhet. Vi har istället valt att använda uttrycken: Sällsynt [S] Rar [R] Extremt Rar [XR] - Ett S-klassat mynt finns typiskt till salu vart eller vartannat år. - Ett R-klassat mynt bjuds normalt inte ut oftare än en till två gånger per decennium. - Ett XR-klassat mynt ännu mera sällan. Dessa uttryck skall tolkas som en indikation på hur ofta likartade objekt bjuds ut till försäljning på den öppna marknaden. Betydelsen är inte absolut utan i högsta grad subjektiv och kopplas till en bedömning av hur ofta ett sådant objekt finns att förvärva i mynthandeln eller på offentlig auktion. Som kompletterande information till denna klassning anger vi, för vissa objekt, av oss kända privatägda exemplar eller kända offentliga försäljningar. Dessa uppgifter skall inte betraktas som någon komplett och uttömmande förteckning, utan i båda fallen som en lägsta siffra, och därmed en undre gräns för antalet mynt i privatsamlingar eller försäljningar. NÅGRA ANMÄRKNINGAR Kvalitetsbedömning av mynt är ett grannlaga arbete och kräver erfarenhet. Några polletter är till sin präglingsmässiga karaktär lika mynten och kan därför kvalitetsbedömas på samma sätt. Ett stort antal polletter saknar dock likheter med mynten vad avser präglingen. Det är svårt att gradera slitaget på polletter av exempelvis näver. Rikligt förekommande och speciellt svårbedömda är polletterna av järn- eller zinkbleck eller andra polletter med instämplat budskap. Vi har för dessa främst bedömt kanternas skärpa, men förstås även försökt avläsa slitaget i ytan. Beträffande utmärkandet av raritetsgrader, har vi valt en försiktig tillämpning av vår gradering. Det är i allmänhet lättare att värdera sällsyntheten för lite äldre och dyrare polletter, som exempelvis har mera lättåtkomlig försäljningsstatistik. Säkert borde en del av de yngre polletterna också förtjäna ett påpekande om sällsynthet, men osäkerheten har gjort att vi i allmänhet har valt att avstå från detta. I våra tidigare auktionskataloger har vi nästan undantagslöst låtit avbilda endast singelobjekt. För att ge föreliggande katalog så stort referensvärde som vi anser vara möjligt, har vi nu avbildat ett exemplar från i stort sett varje utrop som innehåller mera än ett objekt. Det ska påpekas, att de flesta av faktauppgifterna som vi anger för de äldre polletterna kommer från Stiernstedt. Särskilt mycket forskning kring dessa polletter har inte bedrivits sedan slutet på 1800-talet, varför det finns anledning att tro att en del uppgifter borde revideras. Ett bra exempel på ett undantag från det bristande forskningsläget är dock till exempel Jan-Olof Björks i SNT framlagda teorier om Avestas instämplade polletters datering (se SNT 1997:8, sidorna 184-194). Slutligen kan vi konstatera, att vi inte alltid delar Stiernstedts uppfattning om vilken sida på en pollett som är åt- respektive frånsida. 8 SAMLING LUNDBERG DEL 2 471 470 SMÅLAND 470 ANKARSRUM. 2, 1 liter skummjölk. Mässing. Början av 1900-talet. Som alltid grovt tillverkade och delvis svagpräglade. Totalt 2 exemplar. 1/1+ 300 1/1+-1+ 200 1/1+ 200 1+ 200 1+/01 800 Polletterna från Ankarsrums bruk har behandlats av Anders Frösell i SNT 2012:6, sid 126-127. 471 DIÖ. Mjölkpolletter. Kooperativa Föreningen Fix, 1 liter (vågformigt rund, mässing). Diö gård (E. Gustavsson), 1. L. | E.G., 2. L. | E.G. (runda, mässing). Totalt 3 exemplar. Arrendator på Diö gård, under Gemla Fabriker AB, var Ernst Gustavsson 1915-1925. 473 472 472 ECKERSHOLMS JÄRNVERK. Lass sjömalm 1690. Koppar. Sti 50:1. 8,62 g. S. Repor. Hack. Ex K-E. Schmitz (Kristianstadortens Numismatiska Förening auktion 1991-03-15, nr 675); Ex C-O. Algård; Ex N. A. Bolin. Polletterna från Eckersholm är Smålands äldsta polletter efter de som ska ha använts vid Kalmar fästning i början av 1600-talet (Stiernstedt sidorna 38-41). 473 ECKERSHOLMS JÄRNVERK. Lass Tabergsmalm 1690. Koppar. Sti 51:2. 7,99 g. S. Kanthack. Korrosion. Plantsfel. Ex Karl Skårman 1986 (200:-). Detta exemplar avbildas på sidan 81 i Göteborgs Numismatiska Förenings småskrift nr 4 ”Polletter” av Karl Skårman (1972). 474 475 476 474 ECKERSHOLMS JÄRNVERK. Ryss kol till stångjärnshammaren 1690. Koppar. Sti 51:3. 8,67 g. S. Ovanligt vackert exemplar. Ex Malmö mynthandel 1974 (135:-). 475 ECKERSHOLMS JÄRNVERK. Ryss kol till masugnen 1690. Koppar. Sti 51:4. 8,69 g. S. Hack. Ex Dan Carlberg 2005-03-22 (400:-). 1 200 476 ECKERSHOLMS JÄRNVERK. Ryss kol för obestämt behov (med reservation för att svagpräglingen skulle kunna dölja en bokstav i mitten) 1690. Koppar. Sti 51:5. 8,14 g. R. 1? 200 9 477 477 ECKERSHOLMS JÄRNVERK. Kolpolletter. 14, 11, 10 tunnor (med Hamiltonska hjärtvapnet). Runda. Koppar. Använda från 1826. Sti 51:6, 9, 10. S. Totalt 3 exemplar. 478 1/1+-1+ 500 479 478 GYLLENFORS JÄRNVERK. 2 skeppund malm. Koppar. Tillverkad 1805. Sti 67:1. 3,88 g. R. Kantskada. 1+)(1+/01 300 479 GYLLENFORS JÄRNVERK. 13 tunnor kol. Koppar. Tillverkad 1805. Sti 68:9. 4,73 g. R. Små kanthack. Kantex. Ex P. Levin 1981 (325:-). 1+ 300 480 480 481 HUSEBY BRUK. 1 kanna 10 öre. Lila papp. 1870-1880-talet. 482 1+/01 200 Mer om dessa polletter finns att läsa i artikeln ”Mjölk- och ostpolletter på Huseby för 100 år sedan” av Gunnar Sundberg i SNT 1991:9/10, sid 232-234. Det har föreslagits att färgerna på mjölkpolletterna skulle representera veckans olika dagar. 481 HUSEBY BRUK. 1 kanna 10 öre. Blå papp. 1870-1880-talet. 01 200 482 HUSEBY BRUK. 1 kanna 10 öre. Gul papp. 1870-1880-talet. 1+/01 200 483 10 484 485 483 HUSEBY BRUK. 1 kanna 12 öre. Gul papp. Efter 1873. 1+ 200 484 HUSEBY BRUK. 1 kanna 12 öre. Grön papp. Efter 1873. 01 200 485 HUSEBY BRUK. 3 liter 10 öre på 1 kanna 12 öre. Lila papp. 1880-talet. 1 200 486 487 486 HUSEBY BRUK. 3 på 2½ liter 10 öre. Grön papp. 1880-talet. 1? 200 487 HUSEBY BRUK. 1 kanna 12 öre. Grön papp. 3 liter 10 öre på 1 kanna 12 öre. Lila papp. 1880-talet. Totalt 2 exemplar. 1 200 01 200 1+ 200 1+ 500 1/1+ 500 488 488 489 HUSEBY BRUK. 3 skålp. Ost. Grön papp. 1870-1880-talet. I statarkontrakten på Huseby ingick 50 skålpund skummjölksost (ca 21 kg). 489 HUSEBY BRUK. 2 skålp. Ost. Gul papp. 1870-1880-talet. 490 490 HÖRLE. Hörle järnverk. 2 lass nas (slagg). Koppar. 1820-talet. Sti 79:3. 7,66 g. S. Ex S. Svensson (SNF auktion 109, nr 60). 491 HÖRLE. Hörle järnverk. 3 lass slagg. Koppar. 1820-talet. NM IV:20:1. 9,01 g. S. 492 491 493 492 HÖRLE. Hörle järnverk. 3 lass slagg. Variant utan instämplat vapen. Koppar. 1820-talet. 7,18 g. S. Gniden. Plantsfel. Bläckskrift på åtsidan. Ex I. Ehnbom 1975 (375.-). 1/1+ 300 493 HÖRLE. Hörle järnverk. 2 lass slagg. Koppar. 1820-talet. NM IV:20:2. 8,63 g. S. 1/1+ 500 11 494 495 497 496 494 JÖNKÖPING. AB Göteborgssystemet i Jönköping. 1 Lit. Tricoloren. Mässing. Tillverkades 1913. 4,07 g. Svagt bucklig. 1+ 300 495 JÖNKÖPING. Jönköpings Ångslups AB. 12, 10. Mässing. Brakteatpräglade. Efter 1878. NM XII:49:1, obeskr. KS 360:FA-FB. Totalt 2 exemplar. 1+ 300 496 JÖNKÖPING. Jönköpings Ångslups AB. 5, u.v. Zink. Brakteatpräglade. Efter 1878. NM XII:49:2, 3. KS 360:FC, obeskr. Totalt 2 exemplar. 1/1+ 300 497 JÖNKÖPING. Stora Hotellet (Rud. Becker). 500 (mässing), 100, 10 (nysilver). 1890-talet. NM XII:50,obeskriven, 18, 20. Totalt 3 exemplar. 1-1+ 300 1/1+-1+/01 300 1+/01 200 1/1+ 1 000 1+)(1+/01 1 500 Mässingspolletterna beställdes från Sporrong 1889 och året därpå beställdes nysilverpolletter i valörerna 100, 25 och 10. 498 498 JÖNKÖPING. Stora Limugnen. 5 kr, 3 kr, 25 öre. Mässing. NM XII:49:4-5, 10. Totalt 3 exemplar. 499 499 KALMAR. Kalmar badhus. 12,5 öre. Mässing. 1860-talet. Sti 203:1. 0,52 g. Baksidan med repor. 500 12 501 500 LOMSJÖ. Lomsjö masugn. 12 tunnor kol. Koppar. Troligen 1820-talet. Sti -. 9,28 g. R. Plantsfel. Ex Specie mynthandel 1985-10-25 (350:-). 501 NISSAFORS JÄRNVERK. 12 tunnor kol. Koppar. Graverad 1805 av urmakare Sällberg i Stockholm. Sti 98:1. 4,74 g. R. Små rispor, dock ett tilltalande exemplar av denna mycket sällan utbjudna pollett. 502 503 504 502 NISSAFORS JÄRNVERK. Skeppund malm. Koppar. Graverad av Frumerie i Stockholm 1805. Sti 99:3. 5,13 g. S. Kantex. 503 NISSAFORS JÄRNVERK. 12 tunnor kol. Koppar. Graverad av Frumerie i Stockholm 1805. Sti 99:7. 5,46 g. S. Kantex. Små plantsfel. 504 NISSAFORS JÄRNVERK. ½ skeppund limsten. Koppar. Graverad av Frumerie i Stockholm 1805. Sti 99:12. 5,27 g. S. Kantexemplar, dock tilltalande. 505 1+/01)(01 300 1+ 200 1+/01 300 507 506 505 NÄSSJÖ. Nässjö Bryggeri AB. Rund med instämplad siffra (11), Rektangulär med instämplad siffra (3). Mässing. Totalt 2 exemplar. 1+ 200 506 ORREFORS. Orrefors Kooperativa Förening. 1 liter (vågformigt rund, mässing), ½ liter (åttkantig, zink). Efter 1907. Totalt 2 exemplar. 1/1+ 200 507 VÄXJÖ. AB Göteborgssystemet i Wexiö. 1 L. Nysilver. Tillverkades 1905. 4,25 g. Obetydlig fläck. 01/0 300 1-1+ 200 508 508 ÖVERUM. Överums mejeri. 1 (rund, zink), 1 (rektangulär, koppar). 1900-talets början. Totalt 2 exemplar. 509 510 511 STOCKHOLM 509 Allmänna Industriutställningen 1866. Inträdespollett à 50 öre. Mässing. SP.6B.1:2. 6,94 g. 1+ 200 510 S. Andersson. Omnibussar Göthgatan S.A. Koppar. 1860-1861. SP.5A.1:1. Sti 223:15. 2,20 g. Rispor. 1+ 200 511 Apoteket Markattan. Inslaget nummer (252). Mässing. 1870-1889. SP.7C.3:1. 3,72 g. 1+ 200 13 512 513 514 512 Arbetareringens ångkök. Lösa biljetter. 60, 50, 40, 30, 25, 20, 10, 7, 4 öre, gröt och mjölk. Nysilver, koppar och mässing. 1884-1888. SP.3E.2:1-7, 9, 12, 13. Totalt 10 exemplar. 1/1+-1+ 200 513 Arbetareringens ångkök. Biljetter till första klass. Måndag middag, tisdag middag och afton, onsdag middag, torsdag middag och afton, fredag afton, lördag middag och afton. Nysilver och mässing. 1884-1889. SP.3E.2:14,17-20, 23-24, 27-31. Totalt 12 exemplar. 1/1+-01 200 514 Arbetareringens ångkök. Biljetter till andra klass. Måndag middag och afton, tisdag middag och afton, onsdag middag och afton, torsdag afton, fredag middag och afton, lördag middag. Nysilver och mässing. 1884-1890. SP.3E.2:32, 34-35, 37-38, 40, 42-44, 46-47. Totalt 11 exemplar. 1+-01 200 516 517 515 515 Arvfurstens palats. ST | B (vedpollett för silvertvätterskans rum). Förtennat järnbleck. 1857-1874. SP.8A.1:28. NM XII:126:43. 6,30 g. Ex Noréens mynthandel 1985. 1+ 200 516 F.J. Basch. Professor d. Magie. Mässing. Slutet av 1800-talet. SP.9A.2:1. 3,33 g. Rispor, eljest vacker. 01 200 01/0 200 1+-01 200 1+ 200 1+/01 300 Reklampollett från F.J. Baschs trolleriteater som hade föreställningar på Berns Salonger. 517 Berg & Adacker. Utan valör. Mässing. Slutet av 1800-talet. SP.6A.2:1. 3,94 g. Små fläckar. 518 518 519 Berns salonger. 100, 25, 10, 5, 2. Mässing och koppar. Slutet av 1800-talet. SP.3A.4:1-5. NM IV:44:81-85. Totalt 5 exemplar. 519 Biologiska Museet. Entrée. Koppar. Omkring 1900. SP.6B.3:5. 6,08 g. 520 Bjersjö porternederlag. 5 öre. Koppar. SP.2B.--. 2,85 g. 520 Bjersjö är en by utanför Simrishamn. Här fanns mellan 1867 och 1922 en bryggeriverksamhet. Verksamheten förvärvades av porterbryggeriet D. Carnegie & Co i Göteborg. 14 524 522 521 523 521 Bjurholms Bryggeri AB. BBAB i monogram. Mässing. Oval. Slutet av 1800-talet. SP.2B.2:9. NM XII:119:49. 3,79 g. Vackert exemplar. 01/0 300 522 C. G. Brolin, rakstuga. Rakning. Mässing. 1870-talet. SP.7B.7:3. NM IV:51:188. 1,58 g. 1+ 200 523 Brunnsvikens bolag. Utan valör (åttkantig med utstansat hål). Mässing. 1870-talet. SP.5B.1:6. NM IV:43:63. 2,85 g. 1/1+ 200 524 Bryggeri AB Föreningen. 25. Mässing. Slutet av 1800-talet. SP.2B.4:4. NM XII:120:58. 3,15 g. Vackert exemplar. 01/0 300 528 525 526 527 525 AB H.E. Carlstens Porterbryggeri. 25, 25/P. Mässing och nysilver. Omkring 1900. SP.2B.7:1, 2. Totalt 2 exemplar. 01 500 526 Danska Ångbageriet. Brödpolletter. 10 och 5 öre. Mässing. Slutet av 1800-talet. SP.4B.2:2, 3. NM XII:111:29, 30. Totalt 2 exemplar. 01 200 I boken Stockholmspolletter anges den ena valören som 100, som om hålet skulle läsas som en nolla. Vi är inte eniga om denna tolkning, utan betraktar hålet som en makulerad valör 25 med den nya valören 10 inslagen på ömse sidor om den gamla. 527 Edsvikens ångbåtsbolag. 50, 25 öre, åttkantig med hål, rund med hål. Mässing. Slutet av 1800-talet. SP.5B.2:2, 3, 4, 8. Sti 235:85, 86, 87, NM IV:42:45. Totalt 4 exemplar. 1+ 500 528 J. Fohlin. Rakpollett. Nysilver. 1880-1890-talet. SP.7B.15:1. NM XII:130:1. 2,12 g. 01 300 1/1+ 200 1+-01/0 300 529 529 530 Göta Kanalverk. 2 | 5 inslaget på frånsidan. Mässing. Obeskriven. 3,10 g. Polletterna ska enligt uppgift ha använts för att betala slussvakterna när de slussade nattetid. De inlöstes hos kanalverket mot pengar och användes fram till 1917, varefter man använde kontanter. 530 Hamburger Börs. 500, 100, 50, 25, 10. Mässing. Slutet av 1800-talet. SP.3A.23:9, 10, obeskriven, 6, 11. Totalt 5 exemplar. 15 534 531 532 533 531 Hamburgerbryggeriet. 25. Mässing. SP.2B.11:4. 2,86 g. 1+ 200 532 Hedvig Eleonora Församlings Ordningsnämnd. 1 SK / O N / H E F. Mässing. Användes från 1855. SP.4B.5:1. Sti 144:19. 4,26 g. S. Charmigt exemplar av en charmig pollett. Ex P. Levin 1980-05-23 (750:-). 01 1 000 1+ 300 1-1+ 500 Polletten tillverkades av S.O. Morell, som var direktör för Hedvig Eleonoras fattigvård, år 1855. Den delades ut bland behövande och gällde för en portion soppa. 533 Hem för de Elända. Wedpolett 100, 50 öre. Mässing och koppar. 1880-talet. SP.4B.7:2,4. NM XII:126:51. Totalt 2 exemplar. Stiftelsen Hem för de Elända startade 1881 och hade ett natthärbärge på Hornsgatan 73. 534 Hillska skolan. Skolpolletter. 100, 50, 10, 5, 1. Tenn. 1831-1846. Dessutom en pollett från Hazelwood, vars polletter utgjorde förlaga till Hillska skolans polletter. SP.6C.2:1-5. Viss korrosion. Totalt 6 exemplar. 535 536 537 535 Källaren Hoppet. 24 skilling riksmynt. Mässing. 1850-tal. SP.3A.37:1. 4,39 g. R. Ex P. Levin 1995. 536 Humlegårdens isbana. 5 och 3 öre. Mässing och koppar. 1800-talets andra hälft. SP.7D.1:3a, 4. Sti 243:144, 145. Totalt 2 exemplar. 537 Hylin & Co. 75 öre. Zink. Använd från 1864. SP.2C.18:1. Sti 246. 3,01 g. 538 1+ 500 1/1+-1+ 300 1/1+ 300 1+-01 300 1-1+ 200 01 300 I samband med köp av en låda ljus lämnade företaget denna pollett, vilken inlöstes med 75 öre när lådan återlämnades. 538 Idrottsparken. 50, 25. Mässing. Omkring 1900. SP.7D.2:1, 3. Totalt 2 exemplar. 539 16 539 Fredrik Johansson, restauratör (enligt ny forskning troligen Centralhotellet, Örebro). 100, 25, 10, 5. Mässing och koppar. Jfr Högberg 5 nr 1459. Totalt 4 exemplar. 540 Jacob och Johannes Omnibusbolag. O.B. 1853. Mässing. SP.5A.2:1. Sti 221:9. 2,63 g. 540 542 541 541 543 Jones restaurant och grillrum. 500, 100, 25, 10. Slutet av 1800-talet. SP.3A.33:1, 4, 5, 7. NM XII:91:195-198. Totalt 4 exemplar. 544 1/1+-1+ 300 542 Kabinettet - Ladugårdslandstorg. 5 öre (mässing). Holländaregatan. Utan valör (mässing). Slutet av 1800-talet. SP.4A.2:3, 6. NM XII:130:7. Totalt 2 exemplar. 1+-01 300 543 Kaféer, Schweizerier. Bellmansro. 50 (en stjärna, ensidig); Blanchs Café. 5; Café du Bazar. 100, 10; De la Croix. 5 R. Nysilver, mässing och koppar. 1800-talet. SP.3B.3:14 var; SP.3B.4:6; SP.3B.6:4, 7; SP.3B.7:1. Totalt 5 exemplar. 1/1+-1+ 300 544 Kaféer, Schweizerier. Café Victoria. 25; Grand Café. 5; Höglunds Café. 100, 5; Svenska Panoptikon. 5. Mässing och koppar. 1800-talet. SP.3B.11:4; SP.3B.14:5; SP.3B.16:2, 4; SP.3B.23:6. Totalt 5 exemplar. Café Victoria: Ex Holmberg lagerkatalog 64, nr 679. 1+-1+/01 300 1+ 500 01/0 300 546 545 545 Konstindustriutställningen 1909. MUSIK | 22 (inträdespollett för musiker). Mässing. SP.6B.-. 8,80 g. Denna obeskrivna pollett liknar motsvarande pollett från Stockholmsutställningen 1897, men med omskriften ”Konstindustriutställningen i Stockholm” i stället för ”Allmänna Konst- och Industriutställningen i Stockholm 1897”. 546 Kristna Välgörenhetsföreningens folkkök. Utan valör. Vågformigt rund. Mässing. SP.3E.3:2. 3,67 g. Vackert exemplar. 547 547 Kungl. Flottan. Ångslupspollett. N÷ 104 | KF. Mässing. 1870-talet. SP.8B.2:14. NM IV:74:4. 22,81 g. 1+ 1 000 17 549 548 548 Kungl. Flottans varv. Ångslupspollett (?). Mässing. SP -. 8,09 g. Inpunsat nummer och initialer på baksidan. 549 Kungl. Flottans varv. Marketenteripollett. 2. Koppar. 1900-talets början. SP -. 3,87 g. Obetydlig repa. 1 500 1+/01 200 1+/01 1 500 1+-1+/01 500 1-1+ 200 1+ 200 551 552 550 550 Kungsholmen (då benämnt ”Muncklägre”). Acciskvitto daterat den 8 oktober 1654. Vitt papper. Ex P. Levin 2004-11-10 (4.500:-). 551 Kungsholms Omnibus. 1852 (blank frånsida), 1852 (oval stämpel P, blank frånsida), 1852 (instämplat B, blank frånsida), 1852 (instämplat uppochnervänt R, blank frånsida). Ovala. Mässing. 1860-talet. SP.5A.4:2, 3, 5, 5 variant. Sti 221:2, 4, 6, 6 variant. Totalt 4 exemplar. 552 Kungsholms ångslupsbolag. Fyra olika. Mässing. 1860-talet. SP.5B.3:2, 2 variant, 6, 9. Sti 233:71, 72, 74, 76. Totalt 4 exemplar. 553 553 18 Kuntze & Co. Kontramärke Nr 266. Mässing. Slutet av 1800-talet/omkring 1900. SP.2C.23:1. 7,78 g. 555 554 554 Ladugårdslands Omnibus. Ensidig & med rektangulär stämplel OMS BOG på frånsidan. Koppar. 1854-1869. SP.5A.5:1, 2. Sti 222:10, 11. Totalt 2 exemplar. 1+ 300 555 Lars Johan Larsson. Gustaf Adolfs torg - Carl XV:s port 15 öre. Mässing. SP.5A.6:1. 3,58 g. Svag bläckskrift på frånsidan. 1+/01 500 1/1+ 800 1+/01 2 000 Linjen startades av åkaren Lars Johan Larsson i februari 1877 och redan i augusti hade han konkurrerats ut av den nystartade spårvägen. 556 556 557 Leijonanckers klädesfabrik. Fin ull. Koppar. 1668-1688. SP.2A.4:4. Sti 142:2. 6,27 g. S. Plantsfel. Ex Folke Tufvesson 1983-12-09 (500:-). Fabriken startades av Daniel Young, adlad 1666 med namnet Leijonancker. Klädesfabriken på Södermalm och dess polletter har behandlats av Dan Carlberg, Daniel Leijonanckers klädesväveri i Stockholm (SNT 1995:8, sidorna 192-194). 557 Leijonanckers klädesfabrik. 1 Daller Kopper M. Koppar. 1668-1688. SP.2A.4:5. Sti 142:5. 5,51 g. S. Utsökt exemplar - för typen ett praktexemplar. Ex Folke Tufvesson 1981 (450:-). Liksom ett mindre antal äldre polletter, har denna myntvalör - daler KM. Leijonancker lät också utge en annan, och mycket sällsyntare, pollett med valör - 8 öre KM. 558 560 559 558 Lidingöbron. Gångtrafik. Mässing. 1920-talet. SP.5A.7:1 variant. 3,02 g. 559 Liljeholmens Vinfabrik. 4 kronor. Mässing. Slutet av 1800-talet. SP.2A.5:1. 8,05 g. Litet slagmärke på frånsidan. 560 Machin-Vedhuggeriet vid Nybrohamnen. 25 öre. Mässing. Användes 1867-1868. SP.1A.6:1. Sti 247:164. 5,84 g. 1+ 200 1/1+ 300 1+ 200 19 561 562 563 564 561 Maria Hiss & Magasins AB. 3 öre. Mässing. SP.5A.8:7. 2,18 g. 1/1+ 200 562 Marketenterier. Galärvarvet. 5 öre. C.A. Carlsson. 2 öre; Alma Holm. 5 öre; H. Andersson. 50, 25; Skansens marketenteri. U.v.; Lilla Värtan. 5, 2, 1 öre; Westmans marketenteri. 2 öre; Marketenteriet Norsborg. Frukost. SP:3D.3:4; SP.3D.6:6; SP.3D.8:7; SP.3D.17:10, 11; SP.3D.19:--; SP.3D.28:7-9; SP.3D.29:5; SP --. Totalt 11 exemplar. 1-01 800 563 Mejeri AB Victoria. PRIMUS. Mässing. 1890-talet. SP.2A.6:7. 6,03 g. Små fläckar på frånsidan. Fin stämpellyster. 01/0 300 564 Mjölkbolaget Audumbla. 1, ½, ¼, ¼ kanna. Mässing. 1880-1888. SP.2A.11:1, 2, 4, 5. Totalt 4 exemplar. 1-01 300 566 565 565 Mjölkbolaget Audumbla. 1½, 1, L över 2/3, ½ liter. Mässing. Från 1889. SP.2A.11:7, 8, 10, 11. Totalt 4 exemplar. 1-1+/01 300 566 Mjölkcentralen No. 9. 1 liter oskummad mjölk. Mässing. Efter 1927. 5,34 g. Mycket fräscht exemplar. 01/0 200 567 568 570 569 567 Mjölkcentralen. Olika polletter i vitmetall, mässing, koppar, zink och papp. Efter 1927. Totalt 11 ex. 568 Mosebacke restaurant. 10 kr, 5 kr, 1 kr, 50. SP.3A.54:8-11. NM XII:273-276. Totalt 4 exemplar. 1-1+/01 500 1+-01 300 Initialerna Q.M. på polletterna anger innehavaren Qvintus Mellgren. 569 Münchens Bryggeri AB. 50 öre (nr 8; två hål), 25 öre. Koppar. 1890-talet. SP.2B.12:1, 3. NM XII:121:88, 104. Totalt 2 exemplar. 1+ 200 570 Mälarbåtarna. P. E. & C. S. Mässing. 1850-talet. SP.5B.4:1. NM XII:75:40. 1,08 g. 1+ 300 Använd på så kallad kullbåt på Mälaren under 1850-talet. Signaturen anger båtarnas ägare, P. Elde & C. Scheutz. 20 571 572 574 575 573 571 Nackabåtarna. NACKA. Koppar. 1862-1865. SP.5B.5:1. Sti 238:103. 1,66 g. 1+/01 300 1+ 300 1/1+ 200 1+ 200 1+-01 300 1+/01 300 01 200 1?-01 300 1+ 200 Denna pollett användes för färd mellan Barnängen och Nacka. 572 Nackabåtarna. NACKA. Koppar. 1862-1865. SP.5B.5:1. Sti 238:103. 2,43 g. Denna pollett är präglad på väsentligen tjockare plants än föregående. 573 Nationalmuseum. Garderobsbricka (290). Mässing. Slutet av 1800-talet. SP.6B.6:2. 8,22 g. Fläckar. 574 Neumüllers Bryggeri. 25. Mässing. 1880-talet. SP.2B.13:4. NM XII:121:109. 2,84 g. 575 Norra Renhållnings AB. Dagsverkspolletter. 1, ½ , ¼ dagsverke. Mässing. Slutet av 1800-talet. SP.4A.5:2, 3. NM XII:130:2, 3, 4. Totalt 3 exemplar. 579 576 577 578 576 Norra Vedmagasinet. 1/64 famn barrved. Mässing. Användes från 1867. SP.4B.13:1. Sti 248:165. 3,38 g. Plantsfel. 577 Nürnbergs Bryggeri. 25 svagdricka. Mässing. 1880-talet. SP.2B.14:5. NM XII:122:116. 3,80 g. 578 Operakällaren, Operacaféet. 10, 5, 5, 5, kyparebricka. Mässing, koppar, nysilver. SP.3A.60:8, 9, 13, obeskriven, 16. Totalt 5 exemplar. 579 AB Pump-Separator. 10 öre mjölk. Koppar. Början av 1900-talet. Obeskriven. 3,05 g. 580 582 581 580 Rederi AB Stockholm-Wermdö. Öfvergångspolett. Mässing. Omkring 1900. SP -. 6,01 g. Något ojämn patina. 1+/01 500 581 Renhållningsverket. RH/12, 12, utan inslagen siffra. Mässing. 1850-talet. SP.4A.6:2, 9, 15. NM IV:75:22, Sti 243:136, 142. Totalt 3 exemplar. 1/1+-1+ 300 582 Restaurant Ejdern. 7. Mässing. Början av 1900-talet. SP -. 3,16 g. 1+ 200 Ejdern var ett utskänkningsställe inom AB Stockholmssystemet (A.B.S.S.) som låg på Stadsgården 18 på Söder i Stockholm. 21 585 583 584 583 Restauranger. Berzeliikällaren (R. Wallin). 1; Bährs källare. 1 R; Djurgårdsbrunns Värdshus. 3 kronor; Djursholms restaurant och café (Wilhelm Strandberg). 100; Dramatiska Teaterns restaurant. 25; Restaurant National (Adéle Forssman). 100, 25, 10. Mässing och koppar. Slutet av 1800- och början av 1900-talet. SP.3A.5:8; SP.3A.6:3; SP.3A.12:3; SP.3A.13:6; SP.3A.14:1; SP.3A.16:21-23. Totalt 8 exemplar. 584 Restauranger. Gyllene Freden (G.P.). 5 öre; Hasselbacken. 5 Kr, 10; Hotell Kung Carl. 100; Hotell du Nord. 10, 25; Hotell Rydberg. 5. Nysilver, mässing och koppar. Slutet av 1800- och början av 1900-talet. SP.3A.22:10; SP.3A.24:1, 22; SP.3A.25:17; SP.3A.26:3, 12; SP.3A.28:26. Totalt 7 exemplar. 585 Restauranger. Hotell W.6. 25, 10, 10; Hotell Östergötland (Th. Lagerström). 10; Källaren Tennstopet (Thorsten Videlius). 5; Lidingöbro värdshus. 5 öre; Lilla Hasselbacken. 50; Novilla. 500, 5. Nysilver, mässing och koppar. Slutet av 1800- och början av 1900-talet. SP.3A.30:3, 4, 13; SP.3A.31:3; SP.3A.45:4; SP.3A.50:6; SP.3A.51:7; SP.3A.58:1, 5. Totalt 9 exemplar. 1-01 500 1/1+-01 500 1/1+-1+/01 500 1/1+-01 500 586 586 Restauranger. Stallmästargårdens utvärdshus. 50; Strömparterrens schweizeri. 1 krona, 5; Strömsborgs restaurant. 10 öre, Sophie Stettin; Sveasalen. 1 kr, 10, 5 öre, 1; Tattersall (Erik H. Staaf). 10, 5; Tivoli. 50. Mässing och koppar. Slutet av 1800- och början av 1900-talet. SP.3A.74:6; SP.3A.76:1, 5; SP.3A.77:7, 9; SP.3A.78:3, 5, 14, 32; SP.3A.79:2, 3; SP.3A.80:13. Totalt 11 exemplar. 587 587 588 Råcksta & Beckomberga. 1 liter. Mässing. 3,76 g. 589 1/1+ 200 1 200 1-1+ 800 Gårdarna Råcksta och Beckomberga köptes 1898 av ”snuskungen” Knut Ljunglöv. Dessa såldes 1927 till Stockholms stad. 588 Sabbatsbergs Fattiginrättning. 4 på 8 (skilling). Mässing. 1832-1855. SP.4B.14:-. 2,02 g. Ex P. Österlund 1992 (200:-). Pollettsystemet på Sabbatsberg infördes 1832. 589 22 Sabbatsbergs Fattiginrättning. 8 runstycken. Mässing och förtennat järn. 1832-1855. SP.4B.14:13, 15. S. Totalt 2 exemplar. Mässingspolletten: Ex S. Svensson (SNF auktion 150, nr 191). 591 590 590 Sabbatsbergs Fattiginrättning. 12 skilling banco 1852. Vit papp. R. Hörnen hårt slitna. Fastsättare på baksidan. Ex S. Svensson (SNF auktion 135, nr 511). 1 500 591 Sabbatsbergs Fattiginrättning. 25 öre riksmynt/12 skilling riksgälds januari 1858. Vit papp. R. Spår av fastsättare på baksidan. Obetydlig fläck. 01 500 1/1+-1+ 300 1+ 200 1/1+-1+ 200 592 593 592 AB Separators ångkök. 25 (mässing,), 15 (zink), 1 (koppar), M/J.B.)( 20 (förnicklad mässing). SP.3E.6:obeskriven, 1, 3, 4. Totalt 4 exemplar. 593 Skånska cementgjuteriet. Lass sten. Nr 232. Mässing. Omkring 1900. Jfr SP.2C.33. 5,63 g. Rispor. Hack. Ex P. Österlund 1975 (200:-). 594 595 596 594 Slöjdskolan i Stockholm. Rund (29 mm) med inslaget nummer, rund (29 mm) utan nummer, rund (13 mm) med nummer. Mässing. 1860-1878. SP.6C.8:1, 2, 3. Totalt 3 exemplar. 595 Arvid Smedberg. Fältskär. Mässing. 1870-1880-tal. SP.7B.33:1. NM IV:51:187. 4,47 g. 1+ 300 596 Smedby mjölkmagasin. 1, ½ kanna. Mässing. 1880-talet. SP.1A.10:1, 2. Små fläckar. Totalt 2 exemplar. 1+/01-01 300 23 598 599 597 597 G. Sommelius & Co, oljeslageri. 3. Ensidig. Mässing. SP.2C.34:1. Sti 249:172. 5,41 g. Obetydliga repor på frånsidan, dock ett tilltalande exemplar med djup, orörd patina. 01 300 1+/01-01 200 1+/01 200 1+/01 200 I samband med köp av olja på fat lämnades denna pollett, vilken inlöstes med 3 riksdaler när det tomma fatet lämnades tillbaka. 598 S:t Eriks Bryggeri. 25, 12. Mässing. 1890-talet. SP.2B.18:5, 6. Totalt 2 exemplar. 599 Statens järnvägstrafik. S.J./T. Mässing. Slutet av 1800-talet. SP.5C.2:4. NM XII:78:23. 1,98 g. T anger trafikavdelningen. 602 601 600 600 Stockholms Allmänna Skridskoklubb. Rutformig. Koppar. Slutet av 1800-talet. SP.7D.3:2. 5,64 g. 601 Stockholms Bell-Telefon AB. Mässing. 1880-talet. SP.5D.1:4. 1,44 g. 1+ 300 602 AB Stockholms Bryggerier. 15. Mässing. SP.2B.20:2. 2,51 g. 1+ 200 603 604 24 605 603 Stockholm Central Omnibus Linie. 10 (rund, mässing). Slutet av 1800-talet. SP.5A.13:2. NM XII:78:18. 1,64 g. 604 606 01/0 200 Stockholms Folkkök, Kungsholmen. Vågformigt rund samt oval med avlångt hål. Mässing. 1890-talet. SP.3E.7:1, 4. Totalt 2 exemplar. 1+ 200 605 Stockholms Folkkök, Östermalm. Trekantig, trekantig med trekantigt hål samt rektangulär med avhuggna hörn. Mässing. 1890-talet. SP.3E.8:4, 6, 8 var. Totalt 3 exemplar. 1/1+-1+/01 300 606 Stockholms Folkkök, Södermalm. Trekantig med kvadratiskt hål. Mässing. 1890-talet. SP.3E.9:3. 3,85 g. Vackert exemplar med stämpellyster. Ex S. Svensson (SNF auktion 150, nr 194). 01 200 607 608 610 609 611 607 Stockholms läsesalong. Rund (19 mm). Mässing. Slutet av 1800-talet. SP.6D.2:2. 1,10 g. 1+ 200 608 Stockholms Mjölkförsäljnings AB. 1, 1, ½, utan valör, T. Vitmetall och mässing. Slutet av 1800- och början av 1900-talet. SP.2A.11:2 variant, 3, 5, 7, 10. Totalt 5 exemplar. 1+-01 300 609 Stockholms Mjölkförsäljnings AB. 3, 2, ½, utan valör, 1/3. Vitmetall, mässing och koppar. Slutet av 1800- och början av 1900-talet. SP.2A.11:11-12, 14,-16. Totalt 5 exemplar. 1/1+-01/0 300 610 Stockholms Mjölkförsäljnings AB. K, 0, KONTROLLMJÖLK. Mässing och papp. Början av 1900-talet. SP.2A.11:17 samt obeskrivna. Totalt 3 exemplar. 1-1+ 200 611 Stockholms Mjölksteriliseringsanstalt. 16 (kvadrat, mässing), 2 på 60 (åttkantig, koppar). SP.2A.12:1, 5 variant. Totalt 2 exemplar. 1+-1+/01 300 612 613 612 Stockholms Mjölksteriliseringsstationer (I.A. Lindstrand). ½. Koppar. SP.2A.13:1. 7,34 g. 1/1+ 300 613 Stockholms Norra Mejeri. 50 kubiktum oskummad mjölk. Zink. 1881-1889. SP.2A.14:1. NM XII:116:15. 5,62 g. Viss korrosion. 1+/01 200 01 300 614 614 Stockholms spinnhus. Daler KM, 16 öre KM. Blanketter (som alltid). Vit papp. 1700-tal. Plat II 63:57. Totalt 2 ex. 25 615 615 616 618 Stockholms Stads Bad- och Siminrättning. Utan valör (stadsvapnet), 25, 20, 5 öre. Mässing och koppar. Slutet av 1800-talet. Södermalms Tvätt- och Badinrättning. 50, 30. Vitmetall. Började användas 1884. SP.7A.3:1, 2, 4, 5, 7A:6:5, 7. Totalt 6 exemplar. 616 Stockholms Stads Hiss. 4 öre, 2 öre. Mässing. Början av 1900-talet. SP.5A.3:1, 2. Mycket fräscha exemplar. Totalt 2 exemplar. 617 Stockholms Utskänknings AB. J. Flygare (nr 9). 12, 6. C.A. Bergström. 5 öre. Mässing och koppar. Slutet av 1800-talet. SP.3D.20:4, 8; SP.3D.23:1. Repor på frånsidan på Bergströms pollett. Totalt 3 exemplar. 618 Stockholm-Waxholms Rederi AB. Utan valör. Mässing. 1898-1901. Obeskriven. 4,96 g. Små hanteringsmärken. 619 Stockholms Ångslups AB. 40 öre (oval, mässing), 30 öre (oval, zink). Slutet av 1800-talet. SP.5B.9:7, 10. NM IV:39:7, Sti 231:44. Totalt 2 exemplar. 620 619 617 621 620 Stockholms Ångslups AB. 15 på 9 öre, utstansad oval. Vitmetall. Obeskriven. 1,28 g. 621 Stockholms Ångslups AB. 10 på 15 öre, utstansad valör. Vitmetall. Obeskriven. 1,28 g. 622 Stockholms Ångslups AB. 9 på 5 öre. Mässing. SP.5B:9:35b. 2,40 g. 623 1+ 200 01/0 500 1+ 300 1+/01 200 1/1+-1+ 200 622 1+ 200 1/1+ 200 1 200 1+ 200 1/1+ 200 1 300 624 623 Stockholms Ångslups AB. 3 öre. Förgylld vitmetall? Obeskriven. 1,43 g. 624 Stockholms Ångslups AB. 2 öre )( PASSAGERARE-POLETT. Vitmetall. SP -. KS 820:LE. 1,38 g. 625 625 26 Stockholms Ångslups AB. FÖR ARBETARE I STOCKHOLMS ÅNGSLUPS ACTIE BOLAG; arbetarens nummer inslaget (96 slaget på tidigare nummer). Mässing. SP.5B.9:67. KS 820:OZ. 21,80 g. 626 627 628 629 626 Stockholms Ångslups AB. Inspektionsmärke. ½ 5, 8. Mässing. Totalt 2 exemplar. 630 1/1+ 200 1/1+ 300 627 Stockholms Ångslups AB. Tegelviken. Zink. Användes från 1860-talet. SP.5B.9:136. Sti 239:113. 1,53 g. 628 Stockholms Ångslups AB. Tegelviken - Finnboda Beckbruk (·T·F·B·). Mässing. Användes från 1860-talet. SP.5B.9:137. Sti 240:115. 0,44 g. Repor. 01 300 629 Stora Bryggeriet, paviljongen ”Godthem” under utställningen 1897. 5 öre. Koppar. SP.3C.4:5. 2,49 g. 1+ 200 01 200 1+/01 300 1+-1+/01 500 1/1+ 200 1/1+ 300 1+ 300 1+-01 300 Ovanligt bra exemplar för typen. 630 A. Svahn, rakstuga. Mässing. Slutet av 1800-talet. SP.7B.37:2. NM XII:130:2. 1,64 g. Rispor . 632 631 633 631 Sveahallen. Telefon. Koppar. Runt 1900. SP.7A.5:2. NM XII:132:13. 5,49 g. 632 Sveriges Riksdag. Voteringspolletter. JA (koppar), JA (försilvrad koppar), NEJ (tenn). Mitten på 1800-talet. SP.4A.13:1, 2, obeskriven. Totalt 3 exemplar. 633 Waxholm II (Maja Falk). Kyparepollett. 5. Koppar. Obeskriven. 5,23 g. 634 634 Vaxholms fästning. Personlig fribiljett med nr 1105. Vitmetall. SP -. 9,08 g. 635 635 636 Vaxholm och Oscar-Fredriksborgs fort. Vh och O. F. Personlig fribiljett med nr 437. Mässing. Omkring 1900. SP -. 6,63 g. Vaxholm och Oscar-Fredriksborgs fort uppfördes 1870-1877 på Rindö. Polletten har använts som fribiljett vid ångbåtstransport till och från öarna. 636 Waxholms Ångfartygs Aktiebolag. Från Waxholm till Stockholm (liten och stor utstansning). Mässing. 1869-1901. KS 880:FA, FA variant. Totalt 2 exemplar. 27 639 637 638 637 Waxholms Ångfartygs Aktiebolag. Från Waxholm G. Ramsö-Rindö-Lindal & Pålsund (trekantig och femuddig utstansning). Nysilver. 1869-1902. KS 880:FB, FC. Totalt 2 exemplar. 1+-01 300 638 J. Westerlings Omnibus. 25, utan valör. Runda. Mässing. Slutet av 1800-talet. SP.5A.18:1, 2. Sti 223:16, 16 variant. Den andra polletten med repor. Totalt 2 exemplar. 1/1+-01 300 639 Wiener Café (Theodor Blanch). 100, 50, 25, 10 öre. Nysilver. Slutet av 1800-talet. SP.3B.24:2-5. NM XII:108:486, 488-490. Totalt 4 exemplar. 1+/01-01 300 Pollettstansarna beställdes i november 1889. 640 641 642 640 Vinhandelspolletter. Joh. A. Bengtson (6), Engström & Haglind (15 öre), Forsgrén & Wilcken (15 öre, 10 öre), Alfr. Johnson (15 öre), Leffler & Co (10), Stockholms Vinhandels AB (15, 18). SP.1C.3:3, 7:2, 8:6-7, 17:1, 21:1, 34:3, 6. Totalt 8 exemplar. 1+-01 500 641 Åkarepolletter. J. G. Lundgren. 100 öre (koppar). Otto Dahlström & Co. 300 öre (nysilver). Justus Fr. Landqvist & Co. 200, 50 öre (mässing o. koppar). J.M. Rydström & Co. 100 öre (mässing). 1800-talets slut. SP.1A.5:7, SP.5Aa.5:1, 9:1, 5, 14:1. Totalt 5 exemplar. 1/1+-01 300 642 Åkarepolletter. Blanck & Hæffner. 50 och 25 öre (mässing). A. Schultz. 100 öre (mässing). Öhmans Söner & Co. 50, 50 öre (mässing). 1800-talets slut. SP.5Aa.1:6, 7, 15:1, 24:7, 12. Totalt 5 exemplar. 1+-01 300 643 Åkeshof mjölkförsäljning. 2 liter. Mässing. Tillverkades 1889. SP.1A.14:1. NM XII:118:38. 4,27 g. 1/1+ 200 644 Ångbåtarna Frey och Freya. Utan valör. Mässing. Användes år 1860. SP.5B.13:1. Sti 233:69. 2,36 g. Rispa. 1+/01 200 645 28 644 643 646 645 Ångbåtsbolaget Nya Föreningen. 6 öre. Mässing. Före 1876. SP.5B.23:17. 4,29 g. 1+/01 300 646 Ångbåtsbolaget Nya Föreningen. 6 öre. Försilvrad mässing. Före 1876. SP.5B.23:17 variant. 4,50 g. 1+/01 300 647 647 648 648 651 649 650 Ångfartyget Ulricsdahl. 12 (oval), 6 (rund). Mässing. Mitten av 1800-talet. SP.5B.14:1, 2. Totalt 2 exemplar. Ångfartyget Ulricsdahl. 6 (rund). Mässing. Mitten av 1800-talet. SP.5B.14:2 variant. Sti 234:77. 2,16 g. 1+-01 500 1+ 200 Denna 6-örespollett har en avvikande stamp jämfört med den i föregående post. Omskriften börjar här kl. 6 i stället för, som på föregående, kl. 12. 649 Ångköksfilialen, S. Humlegårdsgatan. 8 öre. Koppar. 1880-talet. SP.3E.4:3. 2,95 g. Ex Antikören auktion 15, nr 1147. 01 300 650 Ångköksfilialen, Ch. Lembke. 50. Mässing. 1885. SP.3E.5:2. NM XII:111:24. 7,20 g. 01/0 500 651 Ångslupen Brage. 50, 30 öre. Mässing. Från 1873. SP.5B.12:2, 12. NM IV:42:51, 54. Totalt 2 exemplar. 01 500 1+-01 500 01 300 1/1+ 300 1+ 300 1-01 500 Ångslupen Brage var från början Karl XV:s ångslup. När kungen dog köptes ångslupen av det nybildade Edsvikens rederi. 653 652 654 652 Ångslupen Haga. 20 på 25 öre. Mässing och förtennat järnbleck. 1860-1864. SP.5B.18:4, 5. Sti 234:80, 81. Järnbleckspolletten med korrosion. Totalt 2 exemplar. 653 Ångslupsbolaget Haga. 20 öre. Koppar. 1865-1867. SP.5B.18:6. Sti 235:82. 2,47 g. 654 Ångslupsbolaget Haga. Omnibussarne Nordstjernan Haga Delfin och Solnadal. Mässing. Med halvcirkelformigt hål. SP.5A.19:2. Sti 224:17. 3,52 g. Rispor . Polletter började användas 1866 och från 1871 fick polletterna ett halvcirkelformigt hål. 655 655 656 Ångslupen Djurgårdsbrunn. Utan valör (barnpollett). Mässing. SP.5B.17:4. Sti 233:68. 1,63 g. Polletten användes endast under 1859 eftersom ångslupen sedan såldes till Härnösand. 656 Ångslupsbolaget Föreningen. Diverse polletter. SP.5B.22:1-3, 5-8, 10-14. Totalt 12 exemplar. 29 658 657 659 661 660 657 Ångslupsbolaget Ladugårdslandet. 1862 (oval och rund). Mässing. 1862-1866. SP.5B.19:3, 5. Sti 236:91, 92. Totalt 2 exemplar. 1/1+ 200 658 Ångslupsbolaget Ladugårdslandet. 1862 (rund, 17 mm, normal och hoptryckt text STADEN). Mässing. 1862-1866. SP.5B.19:7, 7 variant. Sti 236:95, 95 variant. Totalt 2 exemplar. 1-1+ 300 659 Ångslupen Nackanäs. 30, 15 öre. Mässing. 1860-70-talen. SP.5B.20:1, 3. Sti 239:105, 107. Totalt 2 exemplar. 1+-1+/01 200 660 Ångslupsbolaget Nackanäs. Rektangel (10 öre), rund (25 öre), rund (rabattpollett, koppar), oval (rabattpollett, koppar). Från 1876. SP.5B.20:13, 17, 22, 24. NM IV:44:73, 71, 79, 80. Totalt 4 exemplar. 1+-1+/01 300 661 Ångslupsbolaget Nya Föreningen. Vågformigt rund (mässing & koppar), vågformigrt rund med hål, 5 barnpolett (ensidig & SpÄS). Slutet av 1800-talet. SP.5B.23:1, 4, 5, 14, 16. Totalt 5 exemplar. 1-1+/01 500 662 663 664 665 666 662 Ångslupsbolaget Nya Föreningen. Ångslupsmotiv. 8 öre, 8 öre Å.B.N.F., 10 på 8 öre Å.B.N.F., 10 öre (SpÄS), 8 på 10 öre. Mässing. Slutet av 1800-talet. SP.5B.23:9, 10, 11, 13, obeskriven. Totalt 5 exemplar. 1-1+/01 500 663 Ångslupsbolaget Phoenix. Örn och Falken/JGS, JGS/PHOENIX, 6./PHOENIX, PHOENIX. Mässing. 1859-1863. SP.5B.7:2, 7, 9, 10. Sti 228:33, 36a, 38, 39. Totalt 4 exemplar. 1/1+-1+ 500 664 Ångslupen Skarpskytten. Utan valör (en med instämplat N.B.). Mässing. 1862-1899. SP.5B.21:1, 3. Sti 236:88, 89. NB-polletten med repor och kanthack. Totalt 2 exemplar. 1-1+ 200 665 Ångslupsbolaget Unionen. 8 öre, 10 öre, 5 öre. Mässing. 1864-1867. SB.5B.25:1,2, 4. Sti 237:96-98. Totalt 3 exemplar. 1/1+-01 300 666 Ångslupspollett (obekant bolag). 30 på BARNPOLLETT 5. Rund med tre rundade kanturstansningar. Mässing. Obeskriven. 1,30 g. 1+ 200 1-01 1 500 667 667 30 POSTER. Transportpolletter, huvudsakligen Stockholms Ångslups AB. Totalt 136 exemplar. 668 669 668 POSTER. Ölstugor, källare, m.m. Gustaf Adolfshallen. 1; Industripalatset. 500; Militärsällskapet. 10; Sturehofs Bierhalle. 30. Mässing och koppar. Slutet av 1800- och början av 1900-talet. SP.3C.5:-; SP.6B.4:1; SP.6C.7:5; SP.3C.10:2. Totalt 4 exemplar. 669 POSTER. Diverse polletter från Stockholm, 18-1900-tal. Totalt 97 exemplar. 670 1/1+-01 200 1-01 800 1+ 300 01 300 671 STRALSUND 670 STRALSUND. Skålpund socker. 18 juli 1743. Vitt papper. S. Om dessa papperspolletter finns mera att läsa i vår auktionskatalog 9, sidan 162. 671 STRALSUND. 8 skålpund malt. 4 juli 1743. Vitt papper. S. 674 672 673 SÖDERMANLAND 672 ESKILSTUNA. Ångbåten Najaden. 40 öre. Mässing. Slutet av 1800-talet. NM XII:156:2. KS 180:FC. 3,91 g. Fint exemplar. 01 300 673 FORSSJÖ. Forssjö järnverk. Z | II (12 tunnor kol till kolhus 2). Förtennat järnbleck. 1800-talet. Sti 62:5. 3,65 g. 1+ 200 674 HÄLLEFORSNÄS. Hellefors styckebruk. Dagsverkspolletter. 1, ½, ¼. Koppar. Runt år 1800. Sti 69:1-3. Hack. Totalt 3 exemplar. 1/1+-01 500 - Papperspolletterna på denna sida är avbildade i 50 % av naturlig storlek - 31 676 675 675 HÖRNINGHOLMS LANTGODS. Karldagsverke från dagsverkslägenheten 10. Förtennat järnbleck. Ca 1815-1864. NM XII:48:1. 4,46 g. Ex S. Svensson (SNF auktion 112, nr 393). 1/1+ 300 676 HÖRNINGHOLMS LANTGODS. Kvinnodagsverke från dagsverkslägenheten 59. Förtennat järnbleck. Ca 1815-1865. NM XII:48:5. 3.88 g. Ex P. Österlund 1987-10-02 (300:-). 1/1+ 300 677 678 679 677 JÄDER. Jäders skola. Matpollett för 9 + 1 barn. Daterad den 4 maj [18]55. Vitt papper. S. Två nålstick eller motsvarande. 01 300 678 LINDHOLMS LANTGODS. Dagsverkspolletter. Krönt C (rund), krönt C inom oval krets (rund), krönt C inom oval krets (oval). Järn. Efter 1838. Sti 85:1-3. Totalt 3 exemplar. 1+ 300 1/1+ 300 1/1+-1+/01 500 Krönt C anger ägaren Lars Gustaf Celsing. 679 ÅKERS STYCKEBRUK. Sup (sedermera 1/4 kanna dricka). Förtennat järnbleck. Polletten kom i bruk på 1830-talet. Sti 198:4. 2,29 g. Ex P. Österlund 1987-10-02 (300:-). UPPLAND 680 32 680 DANNEMORA. Dannemora gruvor. Malmpolletter (23 ex, alla olika utom en dubblett) och vågpollett (1 ex). Förtennat järnbleck. 1800-tal. Totalt 24 ex. 681 681 DANNEMORA. Dannemora kyrka. Pollett för obekant ändamål, daterad 1801 och försedd med ögla. Blylegering. 21,57 g. XR. Hack. 682 EKOLSUND. Ekolsunds lantgods. EKS och CIÖ anbringat på frånsidan av öre KM 1750. Obekant ändamål. Koppar. Mitten av 1800-talet. Obeskriven. 4,91 g. R. Ex Paul Levin, 1976 (325:-). 683 EKOLSUND. Ekolsunds lantgods. EK och CIÖ anbringat på frånsidan av mynttecken daler SM 1719 (Hoppet). Obekant ändamål. Koppar. Mitten av 1800-talet. Jfr NM XII:12:4. 4,48 g. S. 684 1 000 683 682 684 1/1+ 685 1 500 2)(1? 200 1 300 1/1+-1+ 500 01 200 686 EKOLSUND. Ekolsunds lantgods. Dagsverkspolletter vid tegelbruket. EKS på båda sidor. Järn; EKS)(CML i monogram. Koppar; EKS. Mässing. Mitten av 1800-talet. Sti 53:2, 9, 10. S. Viss korrosion. Totalt 3 exemplar. Sti 53:2: Ex H.D. Gibbs; Ex O.P. Eklund (med myntpåse). CML anger inspektorn Christian Leuk (1812-1814). 685 EKOLSUND. Segersta lantgods. Dagsverkspolletter. CIÖ över SEGA (kvadrat); CIÖ över SEGA SEGA (kvadrat); CIÖ över SEGA (nära trekant); CIÖ över SEGA (kvadrat med avhuggna hörn). Koppar. Början av 1800-talet. Sti 131:3, 3 variant, 5, 6. S. Totalt 4 exemplar. CIÖ anger arrendatorn Carl Johan Öhrbom (1805-1836). 686 ENKÖPING. Enköpings Spritvarubolag. 2 liter. Mässing. 1890-talet. NM XII:155:2. 4,68 g. 33 687 689 688 687 FORSMARKS JÄRNVERK. Kanna dricka. Koppar. 1762-1773. Sti 61:7. 4,22 g. S. Delvis svagpräglad. Ex P. Österlund 1975 (300:-). 1/1+ 800 01/0 2 000 Polletter från Forsmark har behandlats i en artikel av Dan Carlberg i SNT 1997:4 - Jennings och Forsmarkspolletterna. 688 FORSMARKS JÄRNVERK. Stop dricka. Koppar. 1762-1773. Sti 61:8. 3,77 g. S. Praktexemplar med utsökt patina och stämpelglans. Ex P. Österlund 1975 (600:-). 689 FORSMARKS JÄRNVERK. Läst kol. Koppar. 1800-talets början. NM IV:10. 2,13 g. S. Ex P. Österlund 1982 (425:-). 1+ 500 1 2 000 1+ 500 01 2 000 När denna pollett beskrevs av Stiernstedt 1877, var endast ett exemplar i H. Hägerströms samling känt. 690 690 FORSMARKS JÄRNVERK. Läst kol. Lackstämpel på träplatt. 1700-tal. Sti -. NM -. 1,32 g. XR. Ex Karl Skårman 1986 (350.-). Denna pollett - med lackstämpel på träplatt - är av oss känd i högst en handfull exemplar. Stiernstedt kände inte till något exemplar på trä, men väl ett fåtal exemplar med samma lackstämpel anbringad å tennplatt (Sti 60:1). 691 691 692 GIMO JÄRNVERK. Stig kol. Läder med lacksigill (skadat). Jfr Sti 65:2. 0,40 g. S. Ex Ahlström lagerlista 63, nr P97 (850:-); Ex S. Svensson (SNF auktion 112, nr 37). Ovanligt bra exemplar. 692 34 GIMO JÄRNVERK. 16 tunnor kol. Näver. Åtsidan med rött lacksigill (skadat). 1700-tal. 0,60 g. XR. Ex P. Österlund 1981-10-24 (1.100:-). 693 695 696 694 693 GIMO JÄRNVERK. 15 tunnor kol. Näver. Åtsidan med rött lacksigill (skadat). 1700-tal. 0,50 g. XR. Ex Numismatisk Orden auktion 1982-03-20, nr 599 (475:-). 1+ 2 000 694 GIMO JÄRNVERK. 10 tunnor kol. Näver. 1700-tal. 2,42 g. XR. Ex P. Österlund 1982-10-29 (1.300:-). 1+ 2 000 695 GIMO JÄRNVERK. 6 tunnor kol. Koppar. 1700-tal. Sti 65:10. 2,03 g. S. Ex Ahlströms mynthandel 1981 (150:-); Ex O.P. Eklund, nr 115, H.D. Gibbs, nr 674 (med myntpåse). 1/1+ 200 1?-1+/01 800 Originalpåse från O. P. Eklunds och H. D. Gibbs samlingar medföljer. 696 GIMO JÄRNVERK. Kolpolletter. Stig kol (läder/lack, 2 ex; zink, 3 ex), tunnor kol (11, zink; 10, zink). 17/1800-tal. BII, KI, KII. Förtennat järnbleck. 1800-talets andra hälft. Sti 65:1 (2 ex), 65:4 (3 ex), 65:11, 65:12, NM IV:13:1, 5, 9. Totalt 10 ex. 697 698 699 697 HARGS BRUKS- OCH LANTEGENDOM. Kanna öl. Koppar. 1800-tal. NM XII:39:7. 6,89 g. Ex P. Österlund 2000 (300:-). 1/1+ 200 698 HARGS BRUKS- OCH LANTEGENDOM. ½ kanna öl. Koppar. 1800-tal. NM XII:39:8. 5,50 g. Något bucklig. Ex P. Österlund 2000 (300:-). 1/1+ 200 699 HARGS BRUKS- OCH LANTEGENDOM. ¼ kanna öl. Koppar. 1800-tal. Sti 69:4. 4,61 g. Trevligt exemplar. Ex Ahlströms Mynthandel 1983 (250:-). 1+ 200 1+ 300 700 700 HARNÄS MASUGN. 1 läst kol, 3 tunnor kol, 1 tunna kol. Förtennat järnbleck. Slutet av 1800-talet. NM IV:17:2, 5 variant, 6. Totalt 3 exemplar. 35 702 701 701 LINGONBACKA. Lingonbacka pappersbruk. Lumppollett 1807. Vitt papper. Namnteckning Stenström (?) på baksidan. 1+ 1 000 702 LINGONBACKA. Lingonbacka pappersbruk. Lumppollett 1808. Vitt papper. Namnteckning Lundström (?) på baksidan. Urklipp. Ex Paul Levin 1988; Ex Ahlström auktion 25, nr 1127 (660:-). 1+/01 1 000 1-1+ 200 1/1+ 2 000 1/1+ 1 500 703 703 LÄNNA MASUGN. Mjölkpolletter. Rund, rund med rund urstansning, rund med korsformigt urstansning. Förtennat järnbleck. 1860-talet. Sti 85:1-3. Totalt 3 exemplar. 704 704 705 LÖVSTA JÄRNVERK. Kanna öl. Koppar. 1700-talets sista fjärdedel. Sti 89:2. 4,35 g. R. Vacker kopparpatina. Ex Ahlströms mynthandel 1983 (700:-). Denna och efterföljande pollett är utgivna av Peter Nordling - som inskriften P.NL. vittnar om - och användes för utskänkning av öl åt bruksfolket. 705 LÖVSTA JÄRNVERK. Stop öl. Koppar. 1700-talets sista fjärdedel. Sti 89:3. 7,09 g. R. Dubbelpräglad. Ämnet något stukat. 706 36 707 706 LÖVSTA JÄRNVERK. Kol till Storhammaren. Koppar. 1870-tal. NM IV:73:2. 1,67 g. S. Bläckskrift på baksidan. Ex P. Levin 1990-01-24 (225:-). 1/1+ 200 707 LÖVSTA JÄRNVERK. I K )( L. Koppar. Slutet av 1800-talet. NM IV:24:6. 2,75 g. 1+/01 200 - Papperspolletterna på denna sida är avbildade i 50 % av naturlig storlek - 708 708 LÖVSTA JÄRNVERK. Lövsta järnverks fattigvårdsinrättning. L inslaget (ett mål mat). Järn. 1800-talets andra hälft. NM IV:24:8. 10,60 g. S. Lätt korrosion. Ex S. Svensson (SNF auktion 109, nr 84). 1+/01 300 1/1+-1+/01 200 709 709 LÖVSTA JÄRNVERK. Mejeripolletter för söt mjölk, kärnmjölk, skummjölk, grädde och smör. Mässing och zink. Början av 1900-talet. Totalt 11 exemplar. 710 711 712 710 ORTALA JÄRNVERK. Läst kol. Mässing. Före 1760. NM IV:33:2. 13,28 g. R. Ex S. Svensson (SNF auktion 109, nr 107). 1+/01 500 711 ORTALA JÄRNVERK. 11 tunnor kol. Tenn/bly/zinklegering. Före 1760. NM IV:33:3. 5,63 g. R. Ex P. Österlund 1975 (350:-). 1+/01 300 712 ORTALA JÄRNVERK. 7 tunnor kol. Tenn/bly/zinklegering. Före 1760. NM IV:33:7. 5,28 g. R. Ex Nordlinds mynthandel 1983 (150.-). 1+ 200 713 714 713 RÅNÄS JÄRNVERK. Vedpollett? Förtennat järnbleck. 1800-tal. Jfr NM IV:36:1 (7:e storleken). 0,99 g. S. 1+ 300 714 STRÖMSBERG. Strömsbergs järnverk. 10 kannor öl. Koppar. Början/mitten av 1800-talet. NM IV:55:1. 4,48 g. Lätt korrosion. Ex Ahlströms mynthandel 1983-10-21 (400:-). 1+ 300 37 715 717 716 715 STRÖMSBERG. Strömsbergs järnverk. Stop öl. Koppar. Början/mitten av 1800-talet. NM IV:55:6. 1,17 g. Ex Skarabé mynthandel 1998-12-29 (300:-); Ex Ingemar Carlsson (Ahlström auktion 52B, nr 2348); Ex Y. Almer mynthandel 1976 (100:-). 716 STRÖMSBERG. Strömsbergs och Ullfors järnverk. Kanna dricka. Koppar. Troligen 1738-1773. Sti 180:1. 3,03 g. S. Även ett beskuret/brutet exemplar ingår. Totalt 2 ex. Ex P. Österlund 1976-04-28 (525:-). 717 STRÖMSBERG. Strömsbergs och Ullfors järnverk. ½ kanna dricka. Koppar. Troligen 17381774. Sti 180:2. 1,84 g. R. Kantskador. Ex Y. Almer 1987 (400:-). 1+ 300 1/1+ 800 1+ 1 000 718 718 SKEBOBRUK. Skebo järnverk. 2 läster kol. Mässing. 1800-tal. Sti 129:18. 4,26 g. Ex P. Österlund 1975 (350:-). 719 SÖDERFORS. Söderfors bruk. Kolpolletter. H/3S, H/1T/S, 4S/S. Koppar och mässing. Använda från ca 1809. Sti 185:4, 15, NM XII:139:1. Totalt 3 exemplar. H/3S: Ex H.D. Gibbs; Ex O.P. Eklund (med myntpåse). 720 UPPSALA. Järnvägspolletter. Uppsala-Bergbrunna järnväg. J (lass jord). Förtennat järnbleck. 1865-66. Uppsala-Margretehill järnväg. 10. Mässing. Beställda 1893. NM XII:146:27, KS 870:G. Totalt 2 exemplar. 38 721 UPPSALA. Mjölkcentralen. 0,5 liter oskummad mjölk. Aluminium. Efter 1915. 1,59 g. 722 UPPSALA. Mjölksteriliseringen. 3, 2, 1. Vitmetall. Totalt 3 exemplar. 200 1/1+-1+ 800 1+-01 200 1+ 200 1+-01 500 720 719 721 1/1+ 722 725 724 723 723 UPPSALA. Uppsala brandkår. 1 (med brinnande hus). Koppar. Mitten av 1800-talet. NM IV:67:7. 3,49 g. 01 200 724 UPPSALA. Uppsala Ångslup (Menotti). 35 (rektangulär), 25 (rektangulär), utan valör (rektangulär), utan valör (rund), utan valör (åttkant). Zink. Komplett serie. Användes från 1860-talet. Sti 256:1-5. KS 870:FA-FE. Totalt 5 exemplar. 1+-01 200 725 UPPSALA. Wassmuths schweizeri. C.W. | 5. Mässing. Slutet av 1800-talet. NM XII:146:25. 1,40 g. 1/1+ 200 1+ 500 1/1+ 200 1 200 726 727 728 726 VATTHOLMA JÄRNVERK. Läst kol. Näver. 1670-talet. Sti 190:1. 0,94 g. 727 VATTHOLMA JÄRNVERK. Läst kol. Näver. 1670-talet. Sti 190:1. 0,57 g. Baksidan med ämnesförlust. 728 VATTHOLMA JÄRNVERK. Läst kol. Läder. 1670-talet. Sti 190:2. 0,68 g. S. 729 730 731 733 732 729 VATTHOLMA JÄRNVERK. ½ läst kol. Näver. 1670-talet. Sti 191:3. 0,20 g. S. Stor kantförlust. Ex Ahlströms mynthandel 1983-06-22 (300:-). 1+ 300 730 VATTHOLMA JÄRNVERK. ½ läst kol. Läder. 1670-talet. Sti 190:4. 0,59 g. S. Ovanligt tjockt och välpräglat exemplar. 1+ 500 731 VATTHOLMA JÄRNVERK. ½ läst kol. Läder. 1670-talet. Sti 190:4. 0,41 g. S. 1?/1 200 732 VATTHOLMA JÄRNVERK. Läst kol. Näver. Före 1670-talet? NM IV:68:1. 0,43 g. R. Spricka. Ex Ahlström auktion 51, nr 1021. 1+ 2 000 1+ 300 Strokirk menar att denna pollett är föregångare till de båda föregående. Om detta antagande är korrekt skulle den alltså kunna vara framställd före 1670-talet. 733 VATTHOLMA JÄRNVERK. Läst kol. Näver. Före 1670-talet? NM IV:68:1. 0,15 g. R. Nedre delen bortbruten. 39 734 734 1-1+ VAXHOLM. Waxholms fästning. Passagerarepollett. 10 öre (vitmetall o. mässing), 5 öre (vitmetall o. mässing), 5 på 3 öre (vitmetall), 5 på 2 öre (mässing), 3 öre (vitmetall), 2 öre (mässing; 2 varianter). Totalt 9 exemplar. 735 300 736 737 735 VELLNORA MASUGN. ½ läst kol. Läder. 1700-tal. 1,32 g. XR. Mycket trevligt exemplar. Ex Karl Skårman 1986 (400:-); Ex Bernhard Olofsson (gåva till Skårman från Olofsson). 1+ 2 000 Detta exemplar avbildas på sidan 59 i Göteborgs Numismatiska Förenings småskrift nr 4 ”Polletter” av Karl Skårman (1972). 736 VELLNORA MASUGN. 12 tunnor kol. Näver. Liten rest av rött lacksigill. 1700-tal. 0,91 g. XR. Ex P. Österlund 1986-10-24 (950:-). 1+ 2 000 737 VELLNORA MASUGN. 10 tunnor kol. Näver. 1700-tal. 1,15 g. XR. Ex P. Österlund 1977-11-15 (1.100:-). 1+ 2 000 738 739 738 VIGELSBO GRUVOR. 16 centner malm. Koppar. 1800-tal. NM IV:69:25. 8,45 g. Ex S. Svensson (SNF auktion 144, nr 56). 739 740 1+ 300 ÄLVKARLEBY. Hyttö masugn. Kolpolletter. L/H, T (kron- och bandprydnad), T (tre kronor vända mot varandra). Koppar. Använda från mitten av 1800-talet. NM IV:19:3, 7 variant, 8 variant. Totalt 3 exemplar. 1/1+-1+ 500 ÄLVKARLEBY. Hyttö masugn. Kanna dricka/jumfru brännvin. Koppar. 1800-tal. NM IV:19:9. 5,14 g. Ex S. Svensson (SNF auktion 112, nr 378c). 1+ 300 Användes först för 1 kanna dricka men senare för 1 jumfru brännvin. 40 740 742 741 741 743 ÄLVKARLEBY. Hyttö masugn. ¼ kanna dricka/½ jumfru brännvin. Järnbleck. 1800-tal. NM IV:19:11. 4,82 g. Ex S. Svensson (SNF auktion 112, nr 378d). 1 200 Användes först för ¼ kanna dricka men senare för ½ jumfru brännvin. 742 ÄLVKARLEBY. Älvkarleö järnverk. Kolpolletter. LL, L, T. Koppar. Använda från mitten av 1800-talet. Drickspolletter. 1, ½, ¼ kanna. Förtennat järnbleck. Använda från mitten av 1800-talet. NM IV:8:4, 5, 8-11. Totalt 6 exemplar. LL: Ex Skarabé, Göteborg; Ex Ingemar Carlsson (Ahlström auktion 52B, nr 2220); Ex Y. Almer 1989. 1/1+-1+ 500 743 ÖSTANÅ LANTGODS. 50 och 33 öre. Runda. Mässing. Slutet av 1800-talet. NM IV:71:1, 3. Totalt 2 exemplar. 50 öre: Ex H.D. Gibbs; Ex O.P. Eklund (med myntpåse) 33 öre: Ex Ahlströms mynthandel 1981 (125:-). 1+-01 200 744 745 746 744 ÖSTERBY JÄRNVERK. 4 läster kol till nedre hammaren. Koppar. Slutet av 1700-talet. Sti 201:9. 2,32 g. S. Plantsen genombruten, ändock ett charmigt exemplar med härlig kopparpatina. 1+ 300 745 ÖSTERBY JÄRNVERK. Läst kol. Koppar. Begagnad 1856-1868. Sti 202:20. 4,10 g. S. Något bucklig. 1+ 300 746 ÖSTERBY JÄRNVERK. Kolpolletter. 4/L_T./oo, 1½/LooT. Koppar och mässing. De två första användes från runt 1800, de tre senare från 1868. Sti 201:21, 24, obeskriven. Totalt 3 exemplar. 1+-01 300 1-1+ 500 747 747 POSTER. Mejeripolletter. Diverse polletter från Aronsborg, Gimo, Hagelösa, Hofgårdsberg, Margretelund, Risinge, Rånäs, Thoresta, Tobo, Wappa, Welamsund, Wattholma. Totalt 46 exemplar. 41 749 748 750 VÄRMLAND 748 ARVIKA. Rülckers Bayerska Bryggeri. Rund (mässing), kvadratisk (mässing). Slutet av 1800-talet. Totalt 2 exemplar. 1+ 300 749 BORGVIKS JÄRNVERK. Kolpollett. 14 / 3. Zink. Mjölkpolletter. 4N, 2N, 1N, N, 4S. Mässing och zink. Sti 37:41. Totalt 6 exemplar. 1 200 750 CHARLOTTENBERG. Charlottenbergs bruk. 24 tunnor/40 hektoliter kol. Zink. Slutet av 1800-talet. 8,92 g. 1/1+ 300 753 752 751 751 FORSHAGA. Forshaga Sulfit AB. Mässing. Instämplat nr 102, varunder initialerna A.L. 1900-talets början. Obeskriven. 7,16 g. Kantslag. Rispor. 1+/01 300 752 KRISTINEHAMN. Kristinehamns järnväg. Christinehamn-Sjöändan. 50 öre. Mässing. 1850 eller strax därefter. Sti 204:1. KS 160:A. 1,78 g. Vackert exemplar. 1+/01 200 753 KRISTINEHAMN. Kristinehamns Ångslups AB. KÅAB 15 öre. Mässing. 1880-talet. NM XII:10:15. KS 160:FA. 4,25 g. Stämpellyster. 01 200 1+ 200 1+ 200 754 754 755 PERSBERG. Persbergs allmänna gruvbolag. Handelsbodspollett. 3 riksdaler. Använd från 1855. Sti 103:2. 7,33 g. Ex H.D. Gibbs; Ex O.P. Eklund. Denna och de tre efterföljande polletterna tillverkades i Stockholm år 1855 av - som han då benämndes - gördelmakaren C. Sporrong. I pollettserien som framställdes finns även polletter i öresvalörer, 50 och 25. Efter att dessa genom åverkan förvanskats till att ge sken av att vara högre valörer, stämplades riksdalervalörerena med initialerna JLA i rektangulär stämpel (se nr 756 och 757 nedan). 755 42 PERSBERG. Persbergs allmänna gruvbolag. Handelsbodspollett. Riksdaler. Använd från 1855. Sti 103:4. 7,64 g. Lätt rengjord. 756 757 756 PERSBERG. Persbergs allmänna gruvbolag. Handelsbodspollett. 5 riksdaler. Med stämpel JLA anbringad. Använd från 1855. Sti 103:7. 7,55 g. Fläck. 1+/01 200 757 PERSBERG. Persbergs allmänna gruvbolag. Handelsbodspollett. 2 riksdaler. Med stämpel JLA anbringad. Använd från 1855. Sti 103:8. 7,37 g. Ex Numismatisk Orden auktion 1982-03-20, nr 610 (130:-). 1/1+ 200 759 760 758 758 SULITELMA GRUVOR. Sulitelma AB. 10 öre. Möjligen för ångköket. Början av 1900-talet. 4,70 g. Silvermedalj Sulitelma AB 1891-1916)(N. Persson och G. Tornerhjelm. Av I. Throndsen. 106,01 g. Obeskriven. Totalt 2 ex. 1+ 300 759 TORSBY. Torsby järnverk. Stop öl. Koppar. Troligen tillverkad senast på 1770-talet. Sti 186:1. 4,54 g. S. Svagpräglad. Ex P. Levin 1990-11-02 (650:-). 1+ 500 760 POSTER. Minuteringspolletter från Filipstads Sprit AB (2 st), Karlstads Spritförsäljningsbolag (7 st), Karlstads Spritbolag (1 st), Hotellaktiebolaget i Christinehamn (7 st). Nysilver, koppar, mässing och zink. NM XII:10:7-10, 10 var, 14 samt obeskrivna. Totalt 21 exemplar. 1-01 500 761 762 763 764 VÄSTERBOTTEN 761 SKELLEFTEÅ. Stadshotellet (Charles Petersoon). 50. Koppar. Från 1889. NM XII:67:3. 3,94 g. 1+ 200 762 SÄVENÄS MASUGN OCH STÅLVERK. 24 tunnor kol. Koppar. 1800-talets mitt. NM XII:139:2. 4,04 g. Charmigt exemplar med röd lyster i detaljerna. Ex P. Österlund 1982-10-29 (225:-). 01 300 763 SÖRFORS. Sörfors jernverk. Ångslupen Prinsessan Lovisa 25 öre. Mässing. NM IV:63:1. KS 810:FA. 3,58 g. Bläckskrift på baksidan. 01 500 1-1+ 300 Båten kallades i folkmun ”Fes-Nisse” för att den var så trög. Polletten användes under 1874 för transport mellan Sörfors och Tuna kyrka. 764 UMEÅ. Ångbåten Phoenix. UMEÅ (nysilver), UMEÅ (koppar, inslagen stämpel I.T.). 18621874. NM IV:67:2, 5. KS 860:FE, FC. Totalt 2 ex. 43 765 766 767 768 VÄSTERGÖTLAND 765 ALINGSÅS. Ångslupen ”Jonas Alströmer”. 1, 2, 3, 4, SLH. Mässing och förtennat järnbleck. 1880-talet. NM XII:4:1-5. KS 80:FA-FE. Totalt 5 exemplar. 1+ 800 År 1880 startade ett bolag trafik på Mjörn mellan Alingsås och olika platser vid Mjörn. Båten fick namnet ”Jonas Alströmer” och var byggd vid Lidköpings Mekaniska Verkstad. Kapten S.L. Hellqvist använde på 1880-talet polletter. En av dessa bär hans initialer. Bolaget likviderades 1918. 766 BORÅS. Borås Vin och Spirituosabolag. 20, 10, 25 öre. Mässing och koppar. NM XII:6:3, obeskrivna. Totalt 3 exemplar. 1-1+ 200 767 BORÅS. Kungl. Älvsborgs regemente (I15). MARKT | 50 Ö. Koppar. 1900-talet. MW 44:1. 4,17 g. 1+ 200 768 DAGSNÄS. Dagsnäs slott (Lars Ekberg). Dagsverkspolletter vid potatisplockning. LE (kvadrat, järn), LE (rund, järn), LE (rund, zink), LE (liten rund, järn), LE (liten rund, zink). Ca 1885-1920. Totalt 5 exemplar. 1-1+ 200 Lars Ekberg köpte Dagsnäs slott 1885 och drev bland annat ett brännvinsbränneri. Polletterna användes vid potatisplockningen och växlades vid dagens slut in i reda pengar. De kvadratiska polletterna avsåg ”10 stora korgar”, de stora runda polletterna ”1 stor korg” och de små runda polletterna ”efterplock”. Polletterna var 1930 ersatta av skrivare ute på åkrarna. 769 771 772 770 769 GÖTENE. Hotell Kinnekulle. 500, 100, 50. Mässing. 1890-talet. Totalt 3 exemplar. 770 771 1/1+-1+ 200 HJO. Ekhammars gods. 1 liter (rutformad, mässing), 1 liter (oval, koppar). Totalt 2 exemplar. 1+ 200 KORPEGÅRDEN. Korpegårdens lantgods. Dagsverkspolletter. K (åttkant), Q (trekant). Koppar. 1800-tal. NM IV:22:1, 2. Totalt 2 exemplar. Ex Ahlströms mynthandel 1981 (200 resp. 175:-); Ex H.D. Gibbs; Ex O.P. Eklund (med myntpåsar). 1+/01 200 1/1+ 200 Användes för karl- respektive kvinnodagsverken. 772 LERUM. Nääs Fabriker, S/S Säfvelången. NÄS/25. Mässing. 1920-talet. Obeskriven. 3,09 g. S/S Säfvelången gick mellan 1897 och 1943 i trafik mellan Floda station och Nääs. S/S Säfvelången var en ångbåt som transporterade såväl personer som livsmedel, bomull, kol och tegel mellan Nääs fabriker och Floda järnvägsstation. Polletter användes under 1920-talet och taxan var då 25 öre för enkel resa. 44 773 774 775 773 777 776 LIDKÖPING. Lidköpings Bryggeribolag. 3 LBB på XX/L.F.S., 1/LBB på X/L.F.S., 1 LBB på X/L.F.S. Koppar. 1800-talets senare hälft. Totalt 3 exemplar. 1+ 300 Dessa polletter är slagna på äldre polletter från Lidköpings fattigvårdsstyrelse (se nedan). De finns beskrivna i den Bernströmska pollettsamlingen (Fataburen 1967, sid 231-8). Polletterna användes vid utdelning av dagdricka till arbetspersonalen. 774 LIDKÖPING. Lidköpings fattigvårdsstyrelse. XX/L.F.S, X/L.F.S, V/L.F.S. Koppar. 1800-talets senare hälft. Totalt 3 exemplar. 1+/01 300 775 MARIESTAD. Mariestads Brännvins AB. 3 L, 2 L, 100. Mässing och koppar. Omkring sekelskiftet 1900. Totalt 3 exemplar. 1/1+-1+ 200 776 MARIESTAD. Mariestads Ångslups Bolag. 75. Mässing. Början av 1900-talet. Obeskriven. 2,87 g. 1+/01 200 1+/01 200 Polletterna användes på ångslupen Linnéa som köptes 1907 av ångslupsbolaget i Mariestad. 777 MARIESTAD. Mariestads Ångslups Bolag. 50. Koppar. Början av 1900-talet. Obeskriven. 5,53 g. Plantsfel. 779 778 780 781 782 778 MÖLNDAL. Mölndals vägbolag. Vägtullspollett. Zink. Slutet av 1800-talet. Sti 218:1. 4,34 g. 1+/01 200 779 SKARA. Ericsson, barberare. E inom strålring. Brakteatpräglad. Mässing. Slutet av 1800-talet. NM XII:67. 0,31 g. 1+/01 300 1 200 1+ 500 1/1+ 300 Gällde för 8 öre. 780 STORA BRYNE. Stora Bryne säteri. Dagsverke? Koppar. 1800-tal. NM IV:53:1. Totalt 2 exemplar. Som nr 958 säljs nedan en medalj över Jonas Kjellberg, Storebergs säteri 781 STOREBERGS SÄTERI. Dagsverke. Koppar. iK inom ring instämplat. Före 1832. NM XII:133:1. 5,22 g. S. Bläckskrift. Tilltalande exemplar. Polletterna från Storebergs säteri har två utgivare. De tre först utbjudna, som har initialerna iK instämplade, är utgivna av Jonas Kjellberg (1752-1832). De efterföljande fem polletterna har den föregåendes brorsons, Jonas Anders Kjellberg (1788-1877), initialer som kännetecken. 782 STOREBERGS SÄTERI. Dagsverke. Koppar. iK inom ring instämplat. Före 1832. NM XII:133:1. 7,23 g. S. 45 783 784 783 STOREBERGS SÄTERI. Dagsverke? Trä. Före 1832. Se NNUM 1964, sidorna 185-186. 2,32 g. R. 1+ 500 784 STOREBERGS SÄTERI. Dagsverke. J·A·K i oval stämpel. Koppar. Mitten av 1800-talet. NM XII:133:2. 5,54 g. S. 1 300 1/1+ 300 785 785 STOREBERGS SÄTERI. 3/4 dagsverke. J·A·K i oval stämpel inslagen på åtsidan av ½ skilling 1822. Koppar. Mitten av 1800-talet. NM XII:133:3. 9,00 g. S. 786 786 STOREBERGS SÄTERI. ½ dagsverke. J·A·K i oval stämpel inslagen på åtsidan av ½ skilling riksgäldspollett 1800. Koppar. Mitten av 1800-talet. NM XII:133:4. 4,99 g. S. 1+ 300 787 STOREBERGS SÄTERI. 1/4 dagsverke. J·A·K i oval stämpel inslagen på åtsidan av 1/4 skilling 1825. Koppar. Mitten av 1800-talet. NM XII:133:5. 4,00 g. S. 1+ 300 1/1+ 500 1+ 500 788 46 787 789 788 STOREBERGS SÄTERI. Dagsverke. J·A·K i oval stämpel på rektangulär plants med avhuggna hörn. Koppar. Mitten av 1800-talet. Obeskriven. Jfr NM XII:133:2 (som dock ska vara på runt ämne). 8,12 g. R. Kantskada, dock ett tilltalande exemplar. 789 STOREBERGS SÄTERI. Obekant ändamål. J·A·K i oval stämpel inslagen två gånger på åtsidan och en gång på frånsidan av ½ skilling 1819. Koppar. Mitten av 1800-talet. Obeskriven. Jfr NM XII:133:3. 7,49 g. R. 790 790 791 792 STYRSÖ. Bratten. 1 kr, 50 öre, 10 öre. Mässing. Före 1883. NM XII:6:2, 3, 5. Totalt 3 exemplar. 1/1+ 500 1/1+-1+/01 200 1+ 200 Dessa polletter användes av källarmästare A.T. Rydin. 791 STYRSÖ. Bratten. 200 öre (Ernst Nymark). Koppar. 5. (Viktor Johansson). Mässing. Totalt 2 exemplar. Dessa polletter användes av källarmästarna Ernst Nymark (1884-1885) respektive Viktor Johansson (från 1886). 792 STYRSÖ. MUSIKEN BRATTEN. Mässingsbricka för obekant ändamål. 11,07 g. 796 794 793 797 795 793 STYRSÖ. Styrsö hafsbad. Vattenpollett. 5 KR / AS. Mässing. Början av 1900-talet. 7,07 g. 1/1+ 200 794 STYRSÖ. Styrsö Nya Badhus AB. 35. Mässing. Början av 1900-talet. Obeskriven. 2,74 g. 1+/01 300 Eftersom Göteborgs Nya Ånslups AB misskötte trafiken till Styrsö lät Styrsö Nya Badhus AB bygga två egna båtar Styrsö I och Styrsö II. Ett priskrig utbröt 1904 med prisdumpningar och stora förluster för båda parter. Stålstansen, valör 35, façon 84, beställdes hos Sporrong i maj 1904. 795 THORSBORGS EGENDOM. Karldagsverke. Koppar. 1800-talets andra hälft. NM XII:142:1. 7,14 g. R. Ex S. Svensson (SNF auktion 157, nr 206). 1/1+ 300 796 TIDAHOLM. Tändsticksfabriken Vulcan. Dagsverkspolletter, hela serien. Zink. 1870-talet. NM IV:1-17. Totalt 17 exemplar. 1+-01 500 797 TROLLHÄTTAN. Gångbron över Toppöfallet. 25 öre. Mässing. Senare delen av 1800-talet. 4,61 g. Totalt 2 ex. 1+ 200 Inför Fallens Dag i Trollhättan 1968 lät Vattenfall prägla 10000 souvenirkopior av Toppöpolletten. Denna saknar dock Sporrongs nyare stämpel på frånsidan. En sådan kopia medföljer. 47 798 799 798 Trollhätte Kanal och Slussverk. Kanna dricka 1796. Koppar. Sti 189:4. 3,23 g. Kantex. Vackert exemplar. 01 200 799 Trollhätte Kanal och Slussverk. 2 kannor dricka utan datering, 2 kannor dricka 1796, 1 kanna dricka utan datering, 1 kanna dricka 1796. Koppar. 1793-1800. Sti 189:1-4. Totalt 4 exemplar. 1/1+-1+ 500 01 300 1+-01 500 1-01 300 01 500 1+/01 500 1+-01 200 1+ 300 800 801 802 800 VARA. Vara mejeri. K.F. Mässing. Slutet av 1800-talet. 3,50 g. 801 VÄNERSBORG. Vänersborgs Hospital och Asyl. Vågformigt rund, oval och trekantig. Mässing. 1920-talet. Totalt 3 exemplar. På Restad uppfördes 1905 Vänersborgs hospital och asyl, som 1930 fick namnet Restads sjukhus. Polletterna användes för transport mellan Restad och Vänersborg innan busslinje inrättats. 802 POST. Restaurangpolletter från Skövde, Hotell Billingen (5 öre). Ulricehamn, Nya Hotellet (Clara Jacobson 500), Vänersborg, Stadshotellet (25). Mässing och koppar. Trollhättans Brännvinsbolag. 3 Lit., 1 Lit. Nysilver. Totalt 5 exemplar. 803 804 805 806 VÄSTMANLAND 803 ARBOGA. Arboga Ångslups AB. A (rund, koppar), A (vågformigt rund, koppar). Användes från 1889. NM XII:4:4, obeskriven. KS 100:FA, obeskriven. Totalt 2 exemplar. A anger färd tur och retur mellan Arboga och Kungsör. 804 ARBOGA. Arboga Ångslups AB. G (vågformigt rund, mässing), K (rund, mässing). Användes från 1889. NM XII:4:5, 6. KS 100:FB, FC. Totalt 2 exemplar. G anger färd tur och retur mellan Gravudden och Arboga medan K anger färd mellan Kungsör och Arboga. 48 805 ARBOGA. Bryggeriet Gambrinus. 100, 50, 25. Koppar och mässing. Totalt 3 exemplar. 806 BOCKHAMMAR. Bockhammars bruk. Kolpolletter. 1 stig kol, 8 tunnor kol. Mässing. Slutet av 1800-talet. NM IV:4:1, 5. Totalt 2 exemplar. 807 808 807 BÄCKHAMMARS JÄRNVERK. 8 tunnor kol. Tenn. 1700-tal. Sti 38:3. 6,63 g. R. Tilltalande exemplar. Ex Antikören auktion 14, nr 374. 1/1+ 2 000 808 BÄCKHAMMARS JÄRNVERK. 8 tunnor kol. Tenn. 1700-tal. Sti 38:4. 3,69 g. R. Viss korrosion. Ex Ahlströms mynthandel 1983-06-22 (700:-). 1/1+ 1 500 810 809 812 811 809 FAGERSTA. Fagersta bruk. Mjölkpolletter. 5 lit. söt, 2 lit. söt, ½ lit söt, 2 lit. skum, 1 lit. skum, 1 D.lit. grädde. Mässing, koppar och vitmetall. Omkring 1910. Totalt 7 exemplar. 810 FÄRNA. Färna bruk. Mjölkpolletter. 3, 2 (ensidiga), 3, 1 (med SpNS). Koppar. Sent 1800-tal. Totalt 4 exemplar. 811 812 1+-01 200 1+ 200 HEDENSBERGA. Hedensberga lantgods. 1, ¾, ½, ¼ dagsverke. Bly. Började användas på 1830-talet. NM XII:156:1-4. Totalt 4 exemplar. 1, ¾ dagsverke: Ex S. Svensson (SNF auktion 112, nr 358). 1-1/1+ 300 HÖGFORS JÄRNVERK. 1 tunna kol. Mässing. Började användas ca 1870. 5 (vågformig kvadrat). Zink. NM XII:48:6, obeskriven. Totalt 2 exemplar. 1+, 01 200 1/1+ 500 1/1+ 3 000 813 813 814 JÄDER. Jäders bruk. Krönt N på ½ skilling 1827, krönt N på ¼ skilling 1829, krönt N på ½ skilling riksgäld 1802. 1800-talets första hälft. Totalt 3 exemplar. Polletterna finns beskrivna av Hans Lundberg i SNT 2004, nr 6, sid 143. 814 KALLMORA. Kallmora gruva. Läst kol. Mässing. Mitten av 1700-talet. Sti 80:1. 8,71 g. R. Ex Anders Frösell (Kristianstadsortens Numismatiska Förening auktion 1999-12-17, nr 225, 3.101.-); Ex Nyköpings-samling. Denna pollett känner vi i omkring en handfull exemplar på privat hand. 49 815 815 816 816 RAMNÄS JÄRNVERK. 12 tunnor kol. Mässing. 1800-tal. Sti 104:2. 5,87 g. Ex Ingemar Carlsson (Ahlström auktion 52b, nr 2297); Ex S. Svensson (SNF auktion 112, nr 404). RAMNÄS JÄRNVERK. 1, ½ kanna söt mjölk, 1 kanna söt mjölk med 2L inslaget på frånsidan. Mässing och förtennat järnbleck. Slutet av 1800-talet. NM IV:35:3, 4, obeskriven. Polletten för ½ kanna bucklig. Totalt 3 exemplar. De polletter som allt från 1600-talets första hälft har utgetts vid Sala gruva har avhandlats av P. Norberg och Lars O. Lagerqvist i Tekniska museets årsbok Daedalus 1955 (förekommer sällsynt som särtryck) under titeln Polletter vid Sala silvergruva. Vi har valt att även referera till denna avhandling, då den har betydande förtjänster i bland annat dateringen av vissa av polletterna. Vi rekommenderar starkt den som har intresse för Salas polletter att ta del av Norberg och Lagerqvists skrift 50 1/1+ 200 1-1+/01 200 817 818 817 SALA SILVERVERK OCH BERGSLAG. Stig kol. Koppar. Tillverkad ca 1660-1675. Sti 122:2. NL 9. 3,60 g. 1/1+ 200 818 SALA SILVERVERK OCH BERGSLAG. Stig kol. Koppar. Tillverkad mellan 1675 och 1682. Sti 123:3. NL 23. 5,74 g. Litet plantsfel. Ex Gunnar Holst 1973 (20:-). 1+/01 500 819 SALA SILVERVERK OCH BERGSLAG. Stig kol. Koppar. Tillverkad ca 1682-1688. Sti 123:4. NL 25. 4,25 g. S. Lätt korrosion. Ex Anders Frösell (KNF auktion 1999-12-17, nr 231, 430:-). 1/1+ 500 820 SALA SILVERVERK OCH BERGSLAG. Stig kol. Koppar. Tillverkad ca 1682-1688. Kontramarkerad 1744. Sti 123:5. NL 41. 4,48 g. S. Tilltalande exemplar. Ex P. Österlund 1974 (275:-). 1+ 800 821 SALA SILVERVERK OCH BERGSLAG. Stavrum gruvved. Mässing. Slät rand. Tillverkad ca 1682-1688. Kontramarkerad 1688. Sti 124:11. NL 31. 5,60 g. S. Några kantslag/repor. Åtsidan snedcentrerad. Ex P. Levin 1974 (165:-). 1+/01 800 822 SALA SILVERVERK OCH BERGSLAG. Stavrum gruvved. Mässing. Rutad rand. Tillverkad ca 1682-1688. Kontramarkerad 1688. Sti 124:11a. NL 32. 5,47 g. S. Ex S. Svensson (SNF auktion 116, nr 537). 1+ 800 1 5 000 819 820 821 822 Denna pollett är intressant eftersom den har försetts med randskydd i form av en rutad rand. Detta är anmärkningsvärt vid en tid då inte ens mynten var randskyddade och det finns anledning att i ett annat sammanhang återkomma till frågan. Enligt Stiernstedt ska gruvvedspolletten med randskydd vara betydligt sällsyntare än den utan. Vår uppfattning är att det inte föreligger någon större skillnad i sällsynthet. 823 823 SALA SILVERVERK OCH BERGSLAG. Fjärding aska. Koppar. Tillverkad ca 1660-1675. Sti 125:15. NL 12. 5,94 g. XR. Korroderad. Ex Anders Lindbom 2002-01-17 (bytesaffär). Tecknets betydelse på denna ytterst rara pollett har inte säkert klarlagts. Säväl daler som mark och fjärding har föreslagits som tänkbara enheter. Vi har valt Norberg/Lagerqvists förslag. 51 824 824 825 SALA SILVERVERK OCH BERGSLAG. Lass vask. Koppar. Tillverkad ca 1660-1675. Sti 126:21. NL 10. 4,59 g. R. Kraftigt korroderad. Ex Mattssons mynthandel 1983 (200:-). 1/1+)(1 300 1+ 500 Denna pollettyp förekommer vanligast med årtalet 1682 som kontramarkering i en stämpel. Utan kontramarkering är den tämligen ovanlig. 825 SALA SILVERVERK OCH BERGSLAG. Lass vask. Koppar. Tillverkad ca 1660-1675. Kontramarkerad 1682. Sti 126:22. NL 24. 5,22 g. Små plantssprickor. Tilltalande exemplar. Ex Gunnar Holst 1973 (20:-). 826 828 829 826 SALA SILVERVERK OCH BERGSLAG. Lass vask. Koppar. Tillverkad ca 1682-1688. Sti 126:23. NL 21. 10,71 g. S. Obetydliga skrapmärken, dock tilltalande exemplar. Ex P. Levin 1975 (200:-). 1+ 500 827 SALA SILVERVERK OCH BERGSLAG. Lass vask. Koppar. Tillverkad ca 1682-1688. Sti 126:24. NL 22. 5,16 g. S. Ex Fritz Johansson 1982 (250:-). 1/1+ 300 828 SALA SILVERVERK OCH BERGSLAG. Lass vask. Koppar. Tillverkad ca 1682-1688. Kontramarkerad 1744. Sti 126:25. NL 39. 11,38 g. S. Hack. Fernissad. 1 300 829 SALA SILVERVERK OCH BERGSLAG. Lass vask. Koppar. Tillverkad ca 1682-1688. Kontramarkerad 1744. Sti 126:26. NL 40. 5,27 g. S. Ex P. Österlund 1975 (300:-). 1 300 1+/01 300 1+/01 500 830 831 52 827 831 830 Sala hyttor. 1½ lass vask. Koppar. Tillverkad omkring 1800. Sti 126:27. NL 47. 7,54 g. S. Centralt svagpräglad. Ex P. Österlund 1974 (200:-). Sala hyttor. 1½ lass vask. Som föregående men med variation i stampen och präglad på mindre ämne. Koppar. Tillverkad omkring 1800. NM XII:64:2. NL 48. 7,44 g. S. Vacker kopparpatina. 832 833 834 835 836 832 Sala hyttor. Lass vask. Koppar. Tillverkad omkring 1800. Större och tunnare ämne än efterföljande. Sti 126:28. NL 49. 8,34 g. S. Litet plantsfel. Antydan till röd lyster. 1+/01 500 833 Sala hyttor. Lass vask. Koppar. Tillverkad omkring 1800. Mindre och tjockare ämne än föregående. Sti 126:28. NL 49. 7,89 g. S. Ex Beso mynthandel 1975-09-23 (350:-). 1/1+ 300 834 Sala gruva. Lass vask. Koppar. Tillverkad omkring 1800. Präglad på större ämne och med något avvikande stamp jämfört med efterföljande. NM XII:64:3. NL 45. 8,12 g. S. Delvis svagpräglad. Ex P. Levin 1977 (100:-). 1+ 300 835 Sala gruva. Lass vask. Koppar. Tillverkad omkring 1800. Präglad på mindre ämne och med något avvikande stamp jämfört med föregående. NM XII:64:4. NL 46. 7,37 g. S. Litet plantsfel. 1+ 300 836 Sala gruva. 1½ lass wask. Koppar. Tillverkad omkring 1800. NM XII:64:6. NL 43. 6,55 g. S. 1/1+ 300 1?/1 800 837 837 SEGLINGSBERGS BRUK. Kanna dricka? Avlång träplatt med röda lacksigill på båda sidorna. På valörsidan återfinns ett sigill med initialerna J A på ömse sidor ett träd under en krona. Den andra sidan uppvisar de enkla initialerna AP inom strålring (till största delen borta på detta exemplar). 1800-tal. Sti -. 3,60 g. S. Lackskador. Ex P. Levin 2002 (1.600.-). 838 839 838 Obekant ändamål. Rund träplatt med röda lacksigill på båda sidorna. På valörsidan återfinns ett sigill med initialerna J A på ömse sidor ett träd under en krona. Den andra sidan uppvisar de enkla initialerna AP inom strålring (delvis borta på detta exemplar). 1800-tal. Sti -. 2,27 g. S. Lackskador. 1 500 839 Obekant ändamål. Svart lacksigill (som visar två rosor omgivande dalpilar, i vars övre vinkel en krona återfinns, delvis otydbart) anbringat på en rund träplatt. På motstående sida finns antydan till ett rött sigill. 1800-tal. Sti -. 1,67 g. S. Lackskador. 1 200 53 840 841 840 SKINNSKATTEBERGS BRUK. 3 tunnor kol för avdelning 5. Mässing. 1800-talets slut. NM XII:68:26. 4,00 g. Ex Ahlströms mynthandel 1981 (180:-); Ex H.D. Gibbs, nr 903; Ex O.P. Eklund, nr 404. 01 200 841 SKULTUNA. Skultuna Handelsaktiebolag. ½ liter (monogram SH). Mässing. 4,29 g. 1+ 200 1? 200 1+-01 500 842 842 Skultuna mässingsbruk. Plyplomp för plombering av mässingstråd från brukets produktion. I äldre pollettlitteratur har en del av dessa blyplomber ansetts vara polletter. NM XII:69:1. 17,39 g. Anfrätt. 843 843 SKULTUNA. Skultuna socken. Fattigvårdspolletter. 1, ½ / Sa (hel och halv portion mat), AM / Sa (för arbetsföra män). Runda. Förtennat järnbleck. 1800-talets senare hälft. NM IV:37:1-3. Totalt 3 exemplar. 844 54 845 844 SVANÅ. Svanå bruk. Stig köpekol till smältarhärden nr 2. Vit papp. 1800-tal. S. Spår av fastsättare på baksidan. Ex S. Svensson (SNF auktion 145, nr 141). 01 500 845 SVANÅ. Svanå bruk. 6 tunnor kol. Vit papp. 1800-tal. Spår av fastsättare på baksidan. Ex Anders Frösell (Kristianstadsortens Numismatiska Förening auktion 1999-12-17, nr 265, 1.650.-). 01 800 846 SVANÅ. Svanå lantgods. ½ tt | S.OST, 1/2 tt | SMÖR. Förtennat järnbleck. 3/4 K | MJ, 1/2 K | MJ, 1/4 K | MJ. Mässing. Slutet av 1800-talet. Sti 181:3, 5, NM IV:56:4-6. Den första polletten med bläckskrift. Rispor. Totalt 5 exemplar. Den tredje polletten: Ex Eklund/Gibbs med tillhörande kuvert. 1+/01-01 300 - Papperspolletterna på denna sida är avbildade i 50 % av naturlig storlek - 847 847 SVANÅ. Svanå mejeri. En liter skummjölk. Papper. 1900-talet. Fastsättare på frånsidan. Ex S. Svensson (SNF auktion 148, nr 166). 848 TRUMMELSBERGS JÄRNVERK. 3 tunnor av brukets egen kol. Förtennat järnbleck. 1800-tal. NM IV:66:13. 3,41 g. Ex S. Svensson (SNF auktion 140, nr 186). 01 200 1+/01 200 1+ 300 1+/01-01 200 1+ 200 1-1+/01 200 848 849 850 849 VEDEVÅG. Vedevågs järnverk. 4 skilling (?) 1797. Mässing. Sti 193:1. 4,65 g. S. Rispor/ rengöringsspår. Hack. 850 VÄSTERÅS. Mjölkcentralen. 0,5 liter kärnmjölk, 0,1 liter tjock grädde. Mässing. 1900-talets första hälft. Totalt 2 exemplar. 851 851 852 VÄSTERÅS. Ångbåten Märta. Utan valör (nysilver), utan valör (mässing), utan valör (halverad, mässing). 1900-1919. Totalt 3 exemplar. Märta ägdes av spritbolaget i Västerås och gick mellan staden och ön Elba där spritbolaget hade en sommarrestaurang. Den halverade polletten ska ha använts för barn. 852 POSTER. Mejeripolletter. Diverse polletter från bl.a. Hällefors, Hallstahammar, Högfors, Karmansbo, Karsbo, Skultuna och Stråssa. Totalt 30 exemplar. 55 853 ÅNGERMANLAND 853 KRAMFORS SÅGVERK. Avlönings- och båtpollett. Mässing. 1800-talets andra hälft. NM XII:157. 4,67 g. 854 01 200 855 854 SOLLEFTEÅ. Sollefteå Utskänkningsbolag. Cognac 2 kr 00 öre, Cognac 1 kr 90 öre, Cognac 1 kr 50 öre, ½ Cognac. Koppar. Totalt 4 exemplar. 1+-01 200 855 SOLLEFTEÅ. Sollefteå Utskänkningsbolag. Brännvin 2 liter, Brännvin 1 liter, Brännvin ½ liter, Glas 20 öre, Glas 10 öre. Koppar och mässing. Totalt 5 exemplar. 1-1+ 300 857 858 856 ÖSTERGÖTLAND 856 ADELSNÄS LANTGODS. Bryggeriet. Kanna öl. Förtennat järnbleck. 1800-talets andra hälft. NM XII:3:6. 1,96 g. Ex Antikören auktion 14, nr 349 . 1 200 857 FINSPÅNG. Finspångs styckebruk. 5 läster kol. Järn. Började användas 1856. NM IV:10:4. 5,78 g. Korrosion. Bläckskrift på baksidan. Ex Y. Almer 1987 (300:-). 1+ 200 858 FINSPÅNG. Finspångs styckebruk. Mejeripolletter. 1, ½ liter. Mässing. 1890-talet. NM XII:15:7, obeskriven. Totalt 2 exemplar. 1+/01-01 300 1+-1+/01 300 859 859 56 FINSPÅNG. John Fröberg, Lotorp. 2, 1 liter 1899. Mässing. Totalt 2 exemplar. 860 862 861 860 HÄVLA BRUK. Mejeripollett. Bruksmärket )( En stor och en liten ”punkt”. Bly. Omkring 1900. 3,23 g. 1 300 1+ 200 1+ 300 På en speciell dag i början på varje månad gjordes de s.k. ”uttagen”. Smederna fick då ta ut varor, som t.ex. säd, sill, salt och fotogen, som bruket hade i ett magasin vid Övre Hävla. Det fanns även blypolletter gällande för mjölk och smör, vilket levererades från brukets gårdar. 861 LINKÖPING. Linköpings spritbolag (LSB). 1 K, ½ K, ¼ K, 10. Koppar. Slutet av 1800- och början av 1900-talet. Totalt 4 exemplar. Dessa polletter har behandlats av Bernt Thelin i Pollettbössan 2012, nr 14, sid 1-2. 862 MOTALA. Börjessons bryggeri. Kanna. Koppar. Omkring 1845. NM IV:25:1. 6,58 g. S. Ex Ahlströms mynthandel 1983 (250:-). 864 865 863 866 863 MOTALA. Motala Nya Bryggeri. 10 öre. Zink. Från 1875. NM IV:26:4. 3,29 g. 1+ 200 864 MOTALA. Motala Werkstad. Utan valör. Oval. Zink. 1890-talet. NM XII:59:12. 2,01 g. Perforerad. 1 200 1+-1+/01 300 1-1+ 300 1-01 500 Denna pollett lämnades av verkmästare eller förman till verkstadsarbetare när denne ville rådfråga läkaren. Polletten lämnades till läkaren. 865 MOTALA. Ångfärjan Motala Verkstad. 10 öre (vm, vågformigt rund), 15 på 10 öre (vm, vågformigt rund, mindre siffror), 15 på 10 öre (vm, vågformigt rund, större siffror), 25 öre (mä, sexkantig), 10 öre (mä, oval), 6 öre (koppar, oval). KS 530:FO-FS. Totalt 6 exemplar. Polletterna i vitmetall ska ha använts för allmänheten medan de ovala polletterna ska ha använts för arbetarna vid Motala verkstad. Se vidare en artikel av Ian Wiséhn i Nordisk Numismatisk Unions Medlemsblad 1994, nr 9, sid 178-180. 866 MOTALA. Ångslupen Hulda. 15 öre (rund), 10 öre (rund) med instämplad ros och PARTI. 10 öre (oval, eventuellt omgjord från rund) med instämplad ros. Mässing. 1870-1871. NM IV:26:8, 12, obeskriven. KS 530:FA, FB. Totalt 3 exemplar. I samband med ett ägarbyte 1870 kontramarkerades polletterna med en ros. 867 867 MOTALA. Ångslupen Kolga. 10 öre, 5 öre, 2 öre. Mässing, koppar och zink. 1873-1875. NM IV:27:16-18. KS 530:FJ-FL. Totalt 3 exemplar. 57 868 869 870 871 868 NORRKÖPING. Apoteket Kronan. Inslaget nummer (139). NM IV:29:13. 4,93 g. 1/1+ 200 869 NORRKÖPING. Badhuset. B·B / 2. Mässing. 1870-talet. Sti 219:9. 1,87 g. 1/1+ 200 870 NORRKÖPING. C. Lenning. Urin. Bly? Obeskriven. 8,76 g. Ex Ahlströms mynthandel 1984-10-31 (150:-). 1 500 1/1+-1+ 200 1+ 300 C. Lenning var innehavare av en renhållningsinrättning i Norrköping. 871 NORRKÖPING. Kyparepolletter. Strömsholmens värdshus (100/F.J., 10/F.J., 5/O.S.). Centralhotellet (5). Obekant källare, K. Aug. Andersson (50). Mässing och koppar. NM IV:29:15, 17. Totalt 5 exemplar. Pollett från K. Aug. Andersson finns upptagen i D. Holmbergs Mynthandels lagerkatalog 64 nr 711. 872 872 NORRKÖPING. Norrköpings Bryggeri AB. 50 kubiktum öl, 1 kanna jäst. Mässing. Från ca 1875. NM IV:28:2, 4. Totalt 2 exemplar. 873 874 875 873 NORRKÖPING. Norrköpings mejeri. 1 liter. Koppar. Brakteatpräglad. 2,33 g. 1+/01 200 874 NORRKÖPING. Norrköpings Varv & Verkstad. Matpollett. Mässing. 1932-1962. 2,43 g. 1/1+ 200 1+/01 300 AB Norrköpings Varv & Verkstad bildades år 1932 som ett dotterbolag till Skånska Cementgjuteriet. Varvet var beläget vid Karlsro i Norrköping. Varvet lades ner 1962. 875 58 NORRKÖPING. Leopold Sjöbergs rakstuga. Rakpollett. 10. Mässing. Slutet av 1800-talet. NM XII:61:6. 2,28 g. 876 876 NORRKÖPING. S:t Olai kyrka. Dagsverkskvitto för fabrikören Petter Schwartz daterat den 22 december 1766. Utfört dagsverke avsåg arbete i samband med kyrkans uppförande. R. Ex Ahlström auktion 27, nr 1412. 1/1+ 1 000 1+-01 500 01 500 1/1+ 200 1+-01 800 1+ 500 877 878 877 REJMYRE. Reijmyre glasbruk. Vedpolletter. R (på rund plants), R på (1/2-plants). Koppar. Började användas på 1820-talet. Dagsverkspollett. M (måndag). Järnbleck. Badpollett. B. Mässing. Pollett för körslor. RB. Förtennat järnbleck. Sti 105:1, 3, 4, NM IV:35:2, 3. Badpolletten med bläckskrift. Totalt 5 exemplar. Kopparpolletterna: Ex H.D. Gibbs; Ex O.P. Eklund (med en myntpåse). 878 RISINGE. Risinge kommun. Matpolett / RK. Koppar. Obeskriven. 4,76 g. Denna pollett beställdes i 500 exemplar för Risinge kommun genom Finspångs lantbruk år 1908. 879 SKÄRBLACKA. Skärblacka järnverk. 12 tunnor kol. Förtennat järnbleck. Slutet av 1800-talet. NM XII:70:2-4. 2,39 g. Ex P. Levin 1990-05-12 (200:-). 880 881 880 ÅTVIDABERG. Åtvidabergs järnväg. Transportpolletter. 10 (koppar; mellan Bersbo och Botorp), 5 (koppar; mellan Bersbo och Edshyttan), 5 (förtennat järnbleck; fraktgods, en centner). Efter 1852. Sti 257:1-4. Totalt 4 exemplar. Sti 257:2, 3, 5. Totalt 3 exemplar. 881 ÅTVIDABERG. Åtvidabergs kopparverk, härberget. En portion mat eller nattlogi (fyrfaldigt kopparmärke). 1800-talets andra hälft. NM IV:71:4. 5,69 g. Ex Ingemar Carlsson (Ahlström 52B nr 2442); Ex Y. Almer 1975; Ex Manne Jacobsson. 59 883 882 882 ÖDESHÖG. Åby spinneri. Mässing. Slutet av 1800-talet eller omkring 1900. 4,88 g. Ex Specie mynthandel 1983-03-23; Ex O.P. Eklund; Ex H.D. Gibbs. 883 POST. Diverse polletter från Östergötland, 18-1900-tal. Totalt 18 exemplar. 01 200 1-1+/01 200 885 884 OBESTÄMDA POLLETTER 884 I / TU.N[bakvänt]A / D.K. Koppar. Med ett oidentifierat vapen anbringat å pollettens nedre del (ej hos Stiernstedt). Antagligen 1700-tal. Jfr Sti 260:6. 4,35 g. XR. 885 G inom ”strålkrans”. Koppar. Troligen 1700-tal. Sti 260:13. 0,73 g. R. Plantsspricka. 1/1+ 1 000 1+ 500 Katalogförfattarna får i denna pollett associationer till polletterna i zink och läder från Gimo. 50% 887 886 886 Köpm: ham: | 12 Tor Kol | S.B. med lacksigill S.G.D. Papp. XR. 1/1+ 500 887 Patriotiska Föreningen för Sveriges Hästcultur. Kapplöpningarna 1836. Vitt papp. XR. Siffror noterade i bläck på baksidan (vadhållning?). 1+/01 500 1+ 200 888 888 60 PRAEP. Mässing. Omkring 1900? NM XII:169:72. 5,66 g. 889 891 890 889 1½ SK, 1 SK. Koppar. Början av 1800-talet. NM XII:168:49, Sti 262:41. JS 2181, 2182. Totalt 2 exemplar. 1 200 Dessa polletter har anträffats i både Sverige, Danmark och Norge. 890 Grevliga ätten Bondes av Biörnäs hjärtvapen instämplat 5 gånger på rektangulär platt. Dagsverkspollett? Mässing. 17/1800-tal. Obeskriven. 3,06 g. 1+ 500 891 Grevliga ätten Bondes av Biörnäs hjärtvapen instämplat 5 gånger på rektangulär platt. Dagsverkspollett? Mässing. 17/1800-tal. Obeskriven. 3,40 g. Ena hörnet avlägsnat. 1/1+ 300 1+/01 200 1+ 500 892 892 Rött lacksigill föreställande den adliga ätten Focks vapen på träplatt. 4,62 g. 893 UTLÄNDSKA POLLETTER 893 AUSTRALIEN. Hobart (Tasmanien). O.H. Hedberg. One penny, half penny. Koppar. 1850-70-talet. Totalt 2 ex. Olof Hilmer Hedberg was born in the Swedish town of Uddevalla in 1817. In 1838 he went to sea and eventually arrived in Hobart on the island of Tasmania in 1844. In 1852 he took over the running of a whaling business. When the price of whale oil declined in the mid 1850s he opened a business as merchant in Argyle Street in Hobart. It was from this business that tokens were issued. (Museum Victoria, Australia). 61 894 894 895 896 AUSTRALIEN. Sydney. Hogarth, Erichsen & Co. 3 pence 1860. Vitmetall. Andrews 691. Heyde 117. 1,28 g. 1 300 Erichsen & Co were jewellers in Sydney and confined their energies to the issue of threepence pieces bearing their name. 895 BELGIEN. Lüttich (Liège). Domkapitlet S:t Lambert. MANDATA. 1600-talet. Neumann 13907. 4,39 g. 1 200 896 BELGIEN. Lüttich (Liège). Domkapitlet S:t Paul. 2/P. 1700-talet. Neumann 13942. 3,50 g. 1+ 200 01-01/0 500 1+ 200 1-1/1+ 200 897 897 DANMARK. Köpenhamn. Kjøbenhavns Dampkjøkken. ”Spisetegn”. Rund (mässing), kvadratisk (förgylld mässing). 1856-1864. JS 2711, 2712. Totalt 2 exemplar. Ex P. Österlund 1985-08-31 (900:-). 899 898 898 DANMARK. Köpenhamn. J.F. Johansen & Co:s Dampkjøkken. ”Spisetegn”. Rund (koppar), rund med stjärnformad urstansning (koppar). 1860-talet. JS 2720, 2723. Rund med repa. Totalt 2 exemplar. 899 DANMARK. Köpenhamn. Ladegaarden. 1 skilling (koppar, 2 ex), 2 øre (zink). Slutet av 1800-talet. JS 2852, 4148. Totalt 3 exemplar. 901 900 62 900 DANMARK. Köpenhamn. Spisehuset vid Dronningens Tvergade. Dryckespolletter: 14, 6, 5. Koppar. Ölpollett: 16. Förtennat järnbleck. 1880-talet. JS 3419, 3423, 3424, 2425. Totalt 4 exemplar. 1+-01 300 901 DANMARK. Slagelse. H.M. Daugaards Dampkjøkken. Två olika ”spisetegn”. & Odense. Odense Dampkjøkken. ”Spisetegn”. 1860-talet. JS 2740-41, 2754. Totalt 3 exemplar. 1/1+ 300 902 DANMARK. Diverse polletter från Danmark, inkl. en från Grönland och en från Färöarna, 18-1900-tal. Totalt 20 exemplar. 1-01 300 904 903 903 FINLAND. Antskog-Fiskars-Trollshovda. Obekant användningsområde. Koppar. Lindberg sidan 65. 4,20 g. S. Ex P. Levin 2004 (1.400:-); Ex Dan Carlberg. 1/1+ 500 1/1+ 500 1/1+ 1 000 01/0 500 Denna pollett har behandlats av Nils J. Lindberg under rubriken ”En kartläggning av brukspolletter i Finland” i ”Rahojen parissa” (Helsingfors 2004). Andra delen av Nils J. Lindbergs svenska myntsamling säljs för övrigt efter denna pollettsamling. 904 FINLAND. Näse bruk. 11 tunnor kol. Grön papp. I bruk från mitten av 1800-talet. Ex P. Levin 2002 (2.000:-). Polletterna från Näse bruk i södra Finland är de enda pappolletterna som förekommit vid finska järnverk. Detta och mera om föreliggande pollett finns att läsa i ”En kartläggning av brukspolletter i Finland” av Nils J. Lindberg i ”Rahojen parissa” (Helsingfors 2004). 905 905 FINLAND. Svartå bruk. Läst kol 1801. Koppar. 16,11 g. S. Något gniden. Ex P. Levin 1974 (125:-). Svartå bruk är Finlands äldsta järnbruk och anlades på Karl IX:s tid. Från detta bruk kommer också de enda polletter som med säkerhet utgivits i Finland under den svenska tiden. Den här utbjudna polletten bör alltså ingå i en svensk samling av brukspolletter, då den också är den enda från vår östra rikshalva! För de flesta svenska pollettintresserade är enbart valören läst kol bekant. Emellertid har det utgivits - och finns i ett extremt litet antal - polletter även för 3 och 2 läster samt 11, 10 och 9 tunnor kol. Under de senaste åren har Numismatiska Föreningen i Finland låtit försälja Finlands största samling av äldre polletter, där de flesta av dessa rara polletter ingick. Oss veterligen stannade alla exemplaren i Finland. Nils J. Lindberg beskriver i en viktig uppsats Finlands brukspolletter, En kartläggning av brukspolletter i Finland (i Rahojen parissa, Helsingfors/Jyväskylä, 2004). 906 906 FINLAND. Okänd pollett. 15 M / A L K. Zink. 5,81 g. 63 907 907 ITALIEN. Mantua. Pestmärke. P )( CG i monogram. Koppar. 2,13 g. Ex Müller Solingen Auktion 65 (1990), nr 876. 1/1+ 200 1+ 200 1?-1+/01 300 1+)(1? 1 500 1? 500 1-01 500 Monogrammet CG ska enligt uppgift stå för Caveo Gonzaga. Gonzaga var en italiensk furstesläkt som i olika linjer härskade i Mantua från början av 1300-talet till början av 1700-talet. 909 908 908 NORGE. Kristiansund. Sundbaatene. 5 øre. GADS i monogram med punkt nedtill i S. Nysilver. Började användas 1907. NP.15.1. 2,56 g. GADS står för Gomalandet Aktiedampbaatsamlag som bildades 1906. 909 NORGE. Oslo. Christiania Dampkjøkken, 12 olika polletter samt en pollett från Oslo kommune, Madbillet 15 øre. NP.71.1, 9, 21, 22, 23, 27, 31, 37, 39-42, NP.146.2. Totalt 13 exemplar. 911 910 910 NORGE. Rakkestad. Husmannspengar. IK inbränt i trä. Frånsidan likadan. Värde 8 skilling. Ca 1834-1849. Jfr NP.154.5. 1,21 g. Ex Gunnar Thesen 1987-05-23 (1.500:- tillsammans med efterföljande exemplar). IK står för Jon Krosby. Dessa polletter finns också presenterade i NNÅ 1977-78 sid 269. 911 NORGE. Rakkestad. Husmannspengar. IK inbränt i trä. Ensidig. Värde 6 skilling. Ca 18341849. Jfr NP.154.6. 0,72 g. Ex Gunnar Thesen 1987-05-23 (1.500:- tillsammans med föregående exemplar). Se föregående pollett. 912 912 64 NORGE. Diverse polletter från Norge, 8 transportpolletter (Arendal, Kjellstad, Kristiansund, Kristiania) och en mjölkpollett (Store Sande). NP 2.4, 11.1, 13.8, 14.1, 14.2, 14.7, 19.1. KS 60:FB, 180:FA, FD, FE, FF, 600:AB. Totalt 9 exemplar. 914 913 913 FRANKRIKE. Anzin. Gruvpollett. ”Mines d’Anzin”. Koppar. Ca 1814-1824. Neumann 30650. 11,11 g. Kantex. 1 200 914 FRANKRIKE. Trélys. Gruvpolletter för livsmedel. 5 francs, 2 francs, 50 centimes. Mässing och koppar. Slutet av 1800-talet. Totalt 3 exemplar. 1+/01-01 300 1+ 200 1/1+ 200 1+/01 200 916 915 915 SCHLESWIG HOLSTEIN. Altona. Altonaer Speiseanstalt. Koppar. Ca 1845-1865. JS 2760. 10,15 g. Rispor. Lätt rengjord. 916 SCHWEIZ. Bern. Korn Magazin Bern 2. Koppar. Början av 1800-talet. Neumann 33126. 3,40 g. 917 917 SCHWEIZ. Chêne-Genève Omnibus. Gul papp. 1800-talets mitt eller kort därefter. 2 med bläckskrift på frånsidan. 918 919 918 STORBRITANNIEN. Blypolletter (sewn tokens, pictorial tokens, geometric tokens). 12-1600tal. Totalt 12 exemplar. 1-1+ 1 000 919 STORBRITANNIEN. Kent, Queenborough. Copperas House Trade Token. Koppar. Ca 1685. 6,13 g. Kantslag. 1?/1 200 Ralph Farr & Roger Kemp fick tillstånd att samla stenar innehållande grön vitriol (copperas) på stränderna vid Minster 1676-1706. 65 921 920 922 920 STORBRITANNIEN. Rakpolletter. R. Hovenden & Sons, London. 3 d / No 6 (silver?); Osborne Garret & Co, Birmingham. 6, 3, 1½ d (mässing); Parton Sons & Co, Birmingham. 2, 1½ d (mässing). Slutet av 1800-talet. Totalt 6 exemplar. 1-1+ 200 921 STORBRITANNIEN. Diverse polletter från Storbritannien, 17-1900-tal. Totalt 12 exemplar. 1-1+ 300 922 SYDAMERIKA. Tre ovanliga polletter: Argentina (Concordia), spårvagnspollett, No 1. Bolivia, varupollett, 10 centavos. Peru (Lima), spårvagnspollett, 5 centavos. Svart och röd ebonit. Totalt 3 exemplar. 01 200 1-1+/01 300 1+)(1+/01 200 1+-01 200 923 923 TJECKIEN. Kutna Hora (Kuttenberg). Ganze tages arbeit. Halbe tages arbeit. Koppar. Totalt 2 exemplar. Dagsverkspolletter från ca 1850 använda på cigarrfabriken i Sedlec, nära Kutna Hora, som drevs av den österrikiska staten. 925 924 924 TYSKLAND. Augsburg. Scheffelmarke 1624. Koppar. Stahl 82. Neumann 6666. 1,43 g. 925 TYSKLAND. Berlin. Kunowski-Brücke (Rochbrücke), ZOLL MARKE. Koppar (3 exemplar). Cavalier-Brücke, ZOLL=MARKE. Mässing. Stahl 133, 134. KS 100:RA. Totalt 4 exemplar. Kunowski-Brücke (senare Rochbrücke) var i bruk mellan 1825 och 1879 och Cavalier-brücke mellan 1832 och 1886. 926 66 927 926 TYSKLAND. Braunschweig. Urin Zeichen 1697. Koppar. Stahl 159. Neumann 32875. 6,42 g. Delvis svagpräglad, många kantslag. Ex C.B. Fox, Australien, Mail Bid auction I, nr 154 (1987-05-20, 245:-). 1?/1 200 927 TYSKLAND. Emden. Konvokationspollett 1588. Mässing. Stahl 242. Knyph 6322. 4,56 g. 1+ 200 928 929 930 928 TYSKLAND. Frankfurt am Main. Passage med ett lass genom Friedberger Tor. Koppar. Slutet av 1700- och början av 1800-talet. KS 330:TJ. 1,88 g. 1+/01 200 929 TYSKLAND. Hildesheim. Bryggeripollett från Altstadt. I HIMBTE MALDTZ. Kontramärkt två gånger med liten stämpel med gamla stadsvapnet. Koppar. 1629. Neumann 8509 variant. 5,90 g. Vackert exemplar. Ex Ahlström auktion 61, nr 1076. 1+ 500 930 TYSKLAND. Transportpolletter. Hamburg, Grell, H.A.D.A.G. Kiel, K.D.T.P.D.F. Koppar, mässing och vitmetall. KS 390:FQ, GZ, 460:FR. Totalt 3 exemplar. 1/1+-01 200 1-01 800 931 931 UNGERN. Budapest. Alagut-tunneln, 2 olika polletter. Lanchid-bron, 10 olika polletter. Koppar, mässing och zink. KS 100:RA, RC, RT. Neumann 28469-73. Totalt 12 exemplar. Lanchidbron, som var en kedjebro, invigdes 1849. Polletter kunde köpas för 2 kreuzer och den återlämnades när man passerat bron. Intill bron byggdes senare en tunnel, Alaguttunneln, som invigdes 1857. Även här var avgiften 2 kreuzer. 932 933 932 USA. Civil War Token. Our Little Monitor 1863. Koppar. 3,01 g. Rispor. 1+ 200 933 ÖSTERRIKE. Mühlbach (Tyrolen). Kolpollett. ”3 truhen kohlen”. Koppar. 1700-talet. Neumann 29028. Stahl 656. 3,00 g. 1+ 500 934 935 934 POSTER. Polletter med medicinsk anknytning, spetälskekolonier och sjukhus. Totalt 9 exemplar. 1-1+ 200 935 POSTER. Diverse polletter från bl.a. Australien, Finland, Frankrike, Grekland, Kanada, Nederländerna och Tyskland. 18-1900-tal. Totalt 60 exemplar. 1-01 300 67 936 POSTER/ÖVRIGT 936 Andels-, handels- och konsumtionsföreningar. Arbetarnes Handels AB, Eskilstuna (50 öre), Bergslagernas Järnvägs handelsförening, Göteborg (50, 5), Bergslagets Matvaruhandel, Falun (100, 50), Bergverksarbetarnas Handels AB, Falun (50), Bruksboden, Olofström (bensinpollett), Gävle Arbetares Konsumtionsförening (bricka 719), Järnvägspersonalens konsumtionsförening, Malmö (25, 10), Kockums Varvs Andelsförening, Malmö (valörlös, 25, 5, 2, 1), Konsumtionsföreningen Göteborg (KFG), Konsumtionsföreningen Stockholm (2 olika), Kooperativa Föreningen Svea, Helsingborg (100, 100), Stenhamra Arbetares Konsumtionsförening (100, 25, 10), Torekow (1 öre), Wintervikens Handelsförening (100), Wätö Handelsförening (1). Totalt 27 exemplar. 1-1+ 300 1+ 200 1/1+-01 300 01 200 937 937 Arbetarejetong. Arbetareförening wid Motala Werkstad 1865. Jetong. Silver. 4,27 g. 939 938 938 Arbetarejetonger. Göteborgs Arbetareförening (GAF). Jetong, två med inslagna nummer (1116, 3703) och en utan. Vitmetall. Totalt 3 exemplar. 939 Arbetarejetong. FAF. Vitmetall. 3,45 g. 940 Avlöningsburkar, 3 st från okända firmor, 2 polletthållare samt 6 påsar med rabattpolletter från Göteborgs färjetrafik. Totalt 11 objekt. 200 941 941 68 Märke med nål av Sporrongs tillverkning i blå emalj på silver (?) för brovakt. 23,17 g. 01 300 942 Diverse efemära objekt av papper och papp, t.ex. biljetter, etiketter, insättningsbevis, riddarhuspolletter och kontrollkuponger. Totalt 23 exemplar. 943 Diverse obestämda polletter. Totalt 126 exemplar. 1?/1-01 944 Diverse polletter från Sverige. Totalt 53 exemplar. 1-01 500 1-01/0 500 1+/01-01 200 1?-1+ 200 1+ 1 500 1-1+/01 500 1-01 200 945 300 1 000 946 945 Diverse transportpolletter, 18-1900-tal. 141 svenska 0ch 39 utländska. Totalt 180 exemplar. 946 Hundskattemärken. Brännkyrka. Beskattad i Bränkyrka 1897. Göteborg. 1875 nr 32. Mässing. Totalt 2 exemplar. 947 947 Kontramarkerade mynt. Totalt 8 exemplar. 948 Spelpenning eller ”maskeradpollett” (vilken senare benämning C.R. Berch använde) förfärdigad genom att åtsidesstampen för en dukat och frånsidesstampen för en femöring sammanpräglats. 3,27 g. R. Obetydliga rispor. Centralt svagpräglad. Ex Kurt Hallström, Malmö, 1991-04-08 (975:-). 948 949 949 Mejeripolletter, t.ex. Brattefors, Bräkne Hoby, Börringe, Dannemora, Eskilstuna, Galtström, Halmstad, Hjo, Hyllinge, Hällefors, Hälsingborg, Strömbacka, Tjolöholm, Wargön m.fl. 1900-talet. Totalt 41 exemplar. 950 Militärpolletter, t.ex. Eksjö, Karlsborg, Nynäs, Skövde, Sollefteå, Umeå, Uppsala, Örebro, Östersund, m.fl. 1900-talet. Totalt 17 exemplar. 950 69 952 951 951 Minnesjetong. Gotlands järnvägs invigning den 10 september 1878. A. Högel. Vitmetall. NM XIII:101:22. 3,92 g. Stämpelglans. Hål för ögla/upphängning. 01/0 200 952 Minnesjetong. Göteborgs Elektriska Spårvägars invigning 1902. Vitmetall och mässing. Totalt 2 exemplar. 1+/01 300 Västkustbanan vid Varberg. Vykort från början av 1900-talet. Källa: Wikipedia 953 953 70 Minnesjetong. Vestkustbanans invigning den 1 september 1888. Gust. Ekvall. Mässing. NM XIII:139:91. 4,15 g. Utmärkt vackert exemplar. 01/0 300 954 954 Sällskapet de fattigas vänner 1826. Tre brakteatpräglade jetonger, olika typer, två med band. Hild.II. 376:107. Totalt 3 exemplar. 1+-1+/01 200 955 Plaketter i brons. Sven Svensson (1855-1928). Av S. Kulle. SNF 35. Andreas Bernström (18451925). Av E. Lindberg. SNF 32. Totalt 2 exemplar. 1+/01-01 200 955 956 Post med Göteborgsobjekt med pollettanknytning: Ordnings-Reglor och Taxa för Göteborgs stads sluss, Föreskrifter för Göteborgs hamns färjelinjer, Instruktion för Göteborgs Hamnstyrelses färjepersonal, vykort (hamnen, slussen, båtar, färjor, hotell m.m), fotografier, GNF Småskrift 11 & 14 med anteckningar, etc. 500 957 Post med ångslups-, färje- och hotellvykort (21 st - Alingsås, Härnösand, Kungälv, Malmö, Marstrand, Motala, Ronneby, Stockholm, Sundsvall, Söderhamn, Västerås) samt biljetter m.m. från Marstandsfärjan. 300 958 958 Kjellberg, Jonas (1752-1832). Grosshandlare. Av M. Frumerie. Silver. Hy II:87:3. 28,56 g. 01 200 71 959 959 von Swab, Anton (1702-1768). Bergsråd. Av G. Ljungberger. Silver. Hy I:212:1a. 22,73 g. 01 200 1+/01 300 1-01 200 960 960 Tilas, Daniel (1712-1772). Bergsråd. Spelpenning. Rutad rand. Koppar. Hy I:240:3. 13,83 g. Bergsrådet Daniel Tilas står bakom denna mycket intressanta spelpenning. Malmtunnan med Tilas vapen ger en vacker upplysning om tidens gruvhantering. Friherrens valspråk - DEN SOM VINNER TIDEN HAN VINNER ALT - är väl ett tidlöst motto om något. Ytterligare intressant är spelpenningen då den till ämnets och präglingens karaktär visar stor likhet med ett öre silvermynt från samma tid. Frekvensen i det bevarade materialet av dessa spelpenningar tyder på att de har fått en mera allmän spridning än bara inom ätten Tilas. Denna spelpenning förekommer med slät respektive ruträfflad rand såsom på plattarna för Öre SM. 961 961 72 Tivoli och nöjesfält, diverse polletter, 1900-tal. Totalt 43 exemplar.