Riktlinjer uppdragsdialog

BARN- OCH UNGDOMSFÖRVALTNINGENS VERKSAMHETSHANDBOK
Fastställt av
Dokumentansvarig
Datum
Förvaltningschef Mats Linde
Kanslisekreterare Iréne Jonsson
2015-02-24
Riktlinjer gällande uppdragsdialog
Syfte
”Centrala parter anser att dialogen mellan lärare och skolledare kring uppdraget
är av stor vikt för att nå högre måluppfyllelse.” (HÖK 12 bilaga 6). Syftestexten omfattar i dessa riktlinjer lärare, förskollärare och fritidspedagoger, dvs all
pedagogisk personal.
Bakgrund
En viktig förutsättning för medarbetarens arbete är den tjänstefördelning som
rektor/förskolechef lägger för kommande verksamhetsår. Mot bakgrund av
överenskommelsen i HÖK 12 behöver rektor/förskolechef presentera tjänstefördelningens detaljer för respektive medarbetare på individnivå. Självklart
kommer flerparten av medarbetarna inte att få betydande förändringar i sitt
uppdrag från år till år, men överenskommelsen förutsätter ändå att samtliga
lärare får sin del i tjänstefördelningen presenterad för sig vid ett enskilt samtal.
Ansvar
Rektor/förskolechef.
Genomförande/aktivitet
 MARS: Preliminär tjänstefördelning bör vara framarbetad för att vakanta tjänster ska kunna annonseras i god tid. Rektor/förskolechef lyfter som, informationsärende sin preliminära tjänstefördelning i lokal
samverkansgrupp.
 APRIL: Rektor/förskolechef beslutar om sin tjänstefördelning i lokal
samverkansgrupp.
 MAJ: Ett preliminärt schema arbetas fram, vilket ska omfatta inte bara
rena lektioner utan även ytterligare schemalagda aktiviteter, t.ex. rastvakt och lunchvakt. Därutöver ska gemensam planeringstid och övrig
tid för barn/elever ingå i tjänstefördelningen avseende den reglerade
arbetstiden.
 JUNI: Rektor/förskolechef informerar respektive medarbetare om
dennas planerade tjänst kommande läsår, både utifrån tjänstefördelning
och utifrån det preliminära schemat. Den medarbetare som känner behov ska erbjudas tid för samtal. Detta måste ske i så god tid att medarbetaren hinner lämna synpunkter innan sommaruppehållet
 AUGUSTI/SEPTEMBER: Schemat fastställs två veckor efter terminsstart.
Personal - Arbetsmiljö
Arbetsmiljö
1 (2)
2 (2)



I samband med kommande läsårs medarbetarsamtal följs frågan om
medarbetarens arbetssituation upp utifrån den information/det samtal
som genomförts inför läsårets tjänstefördelning.
Utöver detta kan medarbetaren under året lyfta frågor om sin arbetssituation med sin rektor/förskolechef när behovet uppstår.
Tidsplanen fastställs i lokal samverkansgrupp utifrån lokala förutsättningar.
Uppföljning
Rutinen följs upp årligen.