Auktionsliste se her - Silkeborg Frimærkeklub

Silkeborg Frimærkeklub Auktionsliste.
Mandag den 24.01.2017. nr.49. 8
Auk nr. Beskrivelse
1
2
4
AFA nr.
AFA Pr.
Start
Ham
Danmark, hefte H32
20,00
Par-stykke 7+3 øre par-stk
50,00
Lodret par-stykke 7+3 øre
Færøerne, årsmapper 1979-1988, 10 stk. Pålydende
526,DK. 4 korrespondancekort, 1 kort Frimærkets Dag
samt 1 brev
Miniark 1 Hafnia 87 2 stk., miniark 2 Hafnia 87 1
stk.
20,00
125,00
15,00
20,00
5 forskellige mapper med frimærker fra Danmark
30,00
Norge, 11 stk. miniark
50,00
Norge, årsmappe 1979 og 1980
15,00
Danmark, 10 stk. aerogrammer
Stender album Danmark mellem 1851 og 1993
stemplet/postfrisk
Stender
album Danmark mellem 1851 og 1993
stemplet postfrisk avisporto, porto mærker,
postfærge.Postfrisk, ubrugt og stemplet
20,00
625,00
550,00
Lot postfærgemærker
75,00
50,00
9 stk. restudvalgshefter
Post og Tele museet, Frilandsmuseet 199 år og
Sport
100,00
DK rigtig god samling i lindner album med kassette
1.900
17
18
Lindner album med kassette 50-60 lommer
100
Dk lille bog med julemærker fra 1904 og fem
Bog med gamle brevkort fra schwitz mange
forskellige
50,00
19
20
21
22
23
24
25
26
27
250
Bog med svenske lux stempler
50
Bog med Tyske Rige tjeneste
250
3 små bøger
100
Lille bog Fi og Åland.
200
Lille bog med DK. postfrisk, ej frankering.
50
Lille bog med tyske zoner.
150
5 prefil breve.
75
AFA nr.63 20 blok FR.VIII
250
1
Auk nr. Beskrivelse
2 Postfærge fragtbreve AFA nr.42
28
DK. meget smukt AFA nr. 11 utakket 4 tryk nr.
stempel 1 Lux.
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
AFA nr.
AFA Pr.
Ham
50
2500
DK 16 øre 3 tryk Pos. 14 , plet over D AFA 27uy
DK 48 sk. Essey Ne 21 CB
Start
500
150
400
60
DK lille planche med Fr. VIII med trissefejl
DK AFA 23ay 4 øre grå ultramarin med omvendt
ramme
4500
900
DK AFA nr. 18 på meget smukt sendt fra Odense
175
100
150
DK. Brev med AFA nr.57 single anbefalet.
125
RBS Pl. II type tæt i venstre side 2 attester.
DWI. Div portomærker.
10000
500
850
100
Dokument unskrevet af CHR .IV i 1952
50
Dokument fra 1861 stilet til kongens regering
DK. AFA nr.55 FR.VIII med stor papirfold
`Hamonika`
25
150
2