R-IT - Računalništvo in informacijske tehnologije

Inštitut za
računalništvo
Informativni dan
Računalništvo in informacijske
tehnologije
Maribor, 19. maj 2010
Inštitut za
računalništvo
Predstavitev študija na II.
stopnji programa Računalništvo
in informacijske tehnologije
Informativni dan
Maribor, 19. maj 2010
http://www.r-it.uni-mb.si
Organiziranost študija na II. stopnji
 Projektno orientiran podiplomski študij z
individualnimi usmeritvami na celotnem področju
računalništva in informacijskih tehnologij (R-IT)
 1. in 2. semester: 7 obveznih predmetov –
teoretične osnove, poenotenje znanj
 2. in 3. semester: dva izbirna projekta, vsak z 8
predmeti
 3. in 4. semester: dva dodatna prosto izbirna
predmeta
 4. semester: priprava, izdelava in zagovor
magistrskega dela
II. stopnja, informativni dan, Maribor 19. 5. 2010
http://www.r-it.uni-mb.si
3
Obvezni predmeti
 1. semester:
 Milan Zorman: Razvoj in upravljanje programskih
sistemov (30/30, 5 ECTS)
 Nikola Guid: Izbrani algoritmi (30/30, 5 ECTS)
 Viljem Ţumer: Principi programskih jezikov (30/30, 5
ECTS)
 Milan Ojsteršek: Spletne tehnologije (30/30, 5 ECTS)
 Borut Ţalik: Računalniška multimedia (30/30, 5
ECTS)
 Marjan Mernik: Generativne metode (30/30, 5 ECTS)
 2. semester:
 Damjan Zazula: Računalniška obdelava signalov in
slik (30/45, 6 ECTS)
II. stopnja, informativni dan, Maribor 19. 5. 2010
http://www.r-it.uni-mb.si
4
Izbirna projekta
 Projekta zagotavljata individualne usmeritve pod
vodstvom mentorjev v njihovih laboratorijih
 Inteligentne informacijske tehnologije

Cilji: obvladovati načrtovanje in uporabo inteligentnih
postopkov in storitev

Tehnologije: spletne tehnologije, inteligentne storitve,
evolucija in nevronske mreţe, slikovne tehnologije,
porazdeljene agentne arhitekture
 Računalniške metodologije in aplikacije

Cilji: obvladovati načrtovanje in uporabo naprednih
računalniških postopkov in aplikacij

Tehnologije: spletne aplikacije, prostorski informacijski
sistemi, animacijske tehnike, navidezna resničnost,
modeliranje naravnih objektov, kvantno računalništvo
II. stopnja, informativni dan, Maribor 19. 5. 2010
http://www.r-it.uni-mb.si
5
Inteligentne informacijske
tehnologije
 2. semester

David Podgorelec: Osnove bioinformatike

Milan Ojsteršek: Pomensko in storitveno usmerjeni splet

Milan Zorman: Inteligentni sistemi

Janez Brest: Povezljivi sistemi in inteligentne storitve
 3. semester

Boţidar Potočnik: Napredna obdelava slik

Marjan Mernik: Evolucijsko računanje

Janez Brest: Mobilno in vseprisotno računalništvo

Damjan Strnad: Principi porazdeljene in računske
inteligence
II. stopnja, informativni dan, Maribor 19. 5. 2010
http://www.r-it.uni-mb.si
6
Računalniške metodologije in
aplikacije
 2. semester

Peter Kokol: Kvaliteta programske opreme

Simon Kolmanič: Principi modeliranja in animacije naravnih
objektov

Gregor Klajnšek: Principi geografskih informacijskih
sistemov

Aleš Holobar: Nevro, nano in kvantno računalništvo
 3. semester

Nikola Guid: Računalniška animacija

Janez Brest: Jezikovne tehnologije

Danilo Korţe: Optimizacijske metode

David Podgorelec: Geometrijsko modeliranje in virtualna
orodja
II. stopnja, informativni dan, Maribor 19. 5. 2010
http://www.r-it.uni-mb.si
7
Priporočeni prosto izbirni
predmeti
 3. semester

Damjan Zazula: Računalniški vid

Peter Cafuta: Robotizacija
 4. semester

Iztok Peterin: Matematika v računalništvu

Borut Ţalik: Algoritmi računalniške geometrije
 Seveda je kot prosto izbirna predmeta mogoče izbrati
katerakoli drugostopenjska predmeta, ki se razlikujeta
po vsebini vsaj 50 % od ostalih poslušanih predmetov.
II. stopnja, informativni dan, Maribor 19. 5. 2010
http://www.r-it.uni-mb.si
8
Namen podiplomskega
študija
 Podiplomski študij z magisterijem na II. stopnji
R-IT omogoča:

vpis na doktorski študij (III. stopnja)

zaposlitev v raziskovalnih in razvojnih oddelkih ter na
vodilnih mestih v podjetjih in ustanovah s področja
računalništva in informacijskih tehnologij
II. stopnja, informativni dan, Maribor 19. 5. 2010
http://www.r-it.uni-mb.si
9
Pridobljene splošne
kompetence
 Pridobljene splošne kompetence:






sposobnost kreativnega sodelovanja v projektnih skupinah
strokovna in raziskovalna kritičnost, odgovornost, iniciativnost in
samostojnost pri vodenju ali odločanju v večjih razvojnih projektih
sposobnost sledenja trenutnemu stanju tehnike in nenehno
izpopolnjevanje s tem povezanih znanj
obvladovanje razvojnih pristopov in uvajanja tehničnih ter
tehnoloških izboljšav, naprav in storitev, prav tako pa s tem
povezanega patentnega inţenirstva
sposobnost analize in sinteze zahtevnejših rešitev v razvojnih ali
tehnološko-proizvodnih projektih, njihove izvedbe in nadziranja
teoretična in izkustvena znanja za nadaljevanje na doktorski
stopnji študija
II. stopnja, informativni dan, Maribor 19. 5. 2010
http://www.r-it.uni-mb.si
10
Pridobljene specifične
kompetence (1/2)
 Obvezni predmeti in projektno delo na II. stopnji
R-IT zagotavljajo:




široko poznavanje računalniških in informacijskih tehnologij:
področje algoritmov, principe programskih jezikov in razvoj
programskih sistemov, spletne tehnologije z multimediji, osnove
inteligentnih metod ter računalniške obdelave signalov in slik
poglobljeno spoznavanje z računalniškimi sistemi, z njihovimi
arhitekturami, z virtualizacijo, z naprednimi operacijskimi sistemi, s
spletom in z inteligentnimi storitvami ter s komunikacijskimi
strukturami
moţnost izpopolnjevanja na področju modeliranja, matematičnoanalitičnih, statističnih in optimizacijskih podlag za računalniške
rešitve
obvladovanje razvoja in kvalitete programskih rešitev, mobilnega in
vseprisotnega računalništva, principov informacijskih sistemov,
aplikacijskih streţnikov in področja varnosti ter zaščite
II. stopnja, informativni dan, Maribor 19. 5. 2010
http://www.r-it.uni-mb.si
11
Pridobljene specifične
kompetence (2/2)
 Obvezni predmeti in projektno delo na II. stopnji
R-IT zagotavljajo:

razumevanje in sposobnost načrtovanja, razvoja in uporabo
komponent, ki računalniško podprtim proizvodom prinašajo zelo
visoko dodano vrednost:






računalniška inteligenca, inteligentni sistemi, pomensko in storitveno
usmerjeni splet
virtualna okolja, računalniška animacija
evolucijsko računanje
računalniška geometrija in modeliranje
izpopolnjena obdelava signalov in slik, računalniški vid, diagnostični
sistemi
bioinformatika, nevro, nano in kvantno računalništvo
II. stopnja, informativni dan, Maribor 19. 5. 2010
http://www.r-it.uni-mb.si
12
Potek študija

Prijava po razpisu

Vpis

Izbira projekta ob vpisu (na razpolago bo obrazec):


zaradi prostorskih in izvedbenih omejitev mora biti število študentov v
posameznem projektu pribliţno mnogokratnik od 15
Izbira mentorja:

vsak študent mora izbrati mentorja med nosilci predmetov na II. stopnji RIT

mentorja izbere najkasneje do konca 1. semestra (na razpolago bo obrazec)

mentor med študijem je praviloma tudi mentor pri magistrski nalogi

mentor je praviloma povezan z izbranim projektom in s študentovo oţjo
študijsko usmeritvijo, zato je lahko tudi nosilec prosto izbirnega predmeta,
vendar le na programu R-IT

mentor poveţe študenta z raziskovalno in s strokovno dejavnostjo
laboratorija, katerega član je

število študentov pri posameznem mentorju je omejeno na 3, kar zagotavlja
pričakovano kakovost mentorskega dela in pomoči mentorirancem
II. stopnja, informativni dan, Maribor 19. 5. 2010
http://www.r-it.uni-mb.si
13
Predstavitev dejavnosti na
Inštitutu za računalništvo
 Inštitut za računalništvo je zadolţen za program R-IT
 Inštitut sestavljajo:

Laboratorij za računalniške arhitekture in programske
jezike

Laboratorij za računalniško grafiko in umetno inteligenco

Laboratorij za načrtovanje sistemov

Laboratorij za sistemsko programsko opremo

Laboratorij za heterogene računalniške sisteme

Laboratorij za računalniško geometrijo in algoritme
multimedije

Laboratorij za programirne tehnologije
II. stopnja, informativni dan, Maribor 19. 5. 2010
http://www.r-it.uni-mb.si
14
Laboratorij za računalniške
arhitekture in programske jezike

Raziskovalna dejavnost:




šahovski program - BBChess, Umko (igralna moč kot
svetovni šahovski prvak)
modeliranje in vizualizacija ekosistemov - EcoMod
evolucijski algoritmi in diferencialna evolucija - DE, jDE,
MO
Strokovna dejavnost:





linux/UNIX
spletne aplikacije
java, C++, Qt, KDE, ...
odprta koda
paralelizacija
II. stopnja, informativni dan, Maribor 19. 5. 2010
http://www.r-it.uni-mb.si
15
Laboratorij za računalniško
grafiko in umetno inteligenco
 Raziskovalne in razvojne dejavnosti laboratorija so:






računalniška grafika in animacija
modeliranje naravnih objektov
simulacije ekosistemov
razvoj učnih orodij za posredovalce ob
naravnih in drugih nesrečah
računska inteligenca (nevronske mreţe,
mehka logika, evolucijski algoritmi)
porazdeljena inteligenca (multi-agentni
sistemi, kolektivna inteligenca,
inteligenca rojev)
II. stopnja, informativni dan, Maribor 19. 5. 2010
http://www.r-it.uni-mb.si
16
Laboratorij za načrtovanje
sistemov

Od leta 1996 naprej so naše aktivnosti usmerjene v raziskave in
aplikacije inteligentnih sistemov na področja, kot so medicina,
zdravstvena nega, poslovne aplikacije, industrijske aplikacije, zabava
in prosti čas, splet in e-učenje.

Smo pravi naslov za pomoč tistim, ki ţelijo iz podatkov v vseh moţnih
oblikah iztisniti več, a ne vedo kako to storiti.

Z uporabo metod, kot so odločitvena drevesa, nevronske mreže, grobe
množice, agentski sistemi, razni ansambelski, hibridni in evolucijski
pristopi izvajamo:

podatkovno rudarjenje,

podporo odločanju,

avtomatsko odločanje,

ekstrakcijo znanja,

razpoznavanje vzorcev,

rudarjenje po besedilih,

profiliranje uporabnikov, …
II. stopnja, informativni dan, Maribor 19. 5. 2010
http://www.r-it.uni-mb.si
17
Laboratorij za sistemsko
programsko opremo
 Strokovna dejavnost
 mobilne tehnologije
 strojna oprema
 oddaljen nadzor
 Raziskovalna dejavnost




obdelava signalov
obdelava slik
računalniški vid
konceptualno učenje
II. stopnja, informativni dan, Maribor 19. 5. 2010
http://www.r-it.uni-mb.si
18
Laboratorij za heterogene
računalniške sisteme
 Porazdeljeno, paralelno in heterogeno
procesiranje
 Procesiranje besedil v slovenskem jeziku
 Razvoj pomensko in storitveno usmerjenih
spletnih aplikacij
 Razvoj digitalnih knjiţnic
II. stopnja, informativni dan, Maribor 19. 5. 2010
http://www.r-it.uni-mb.si
19
Laboratorij za računalniško
geometrijo in algoritme multimedije
 Algoritmi računalniške geometrije
 Geografski informacijski sistemi
 Obdelava multimedijskih podatkov
in inţenirskih podatkov
 Navidezna resničnost
 Algoritmi urejanja
 Stiskanje podatkov
 Gručenje
II. stopnja, informativni dan, Maribor 19. 5. 2010
http://www.r-it.uni-mb.si
20
Laboratorij za programirne
tehnologije
 Člani: red.prof.dr. Marjan Mernik; asistenta: dr. Matej
Črepinšek, dr. Tomaţ Kosar; mlada raziskovalca: Dejan
Hrnčič, Ines Čeh; tehniški sodelavec: Marjan Horvat
 Področje znanstveno-raziskovalnega delovanja: algoritmi
po vzoru iz narave, domensko specifični (modelirni)
jeziki – DS(M)Ls, generativno programiranje, ontologije.
II. stopnja, informativni dan, Maribor 19. 5. 2010
http://www.r-it.uni-mb.si
21
Število razpisanih mest in vpisni
pogoji
 80 za redni študij
 30 za izredni študij
 Pogoji
 Končana I. bolonjska stopnja (UN ali VS):
 program Računalništvo in informacijske tehnologije
 program Informatika in tehnologije komuniciranja
 drugi naravoslovno-tehnični programi (+24 ECTS)
 Končan visokošolski strokovni študij:
 program Računalništvo in informatika
 drugi naravoslovno-tehnični programi (+24 ECTS)
II. stopnja, informativni dan, Maribor 19. 5. 2010
http://www.r-it.uni-mb.si
22
Pomembni datumi

Objava razpisa za II. stopnjo R-IT:


Rok za prijavo:



do 15. septembra 2010 (tudi brez zagovora diplomskega
dela)
Rok za zagovor diplomskega dela:
 30. september 2010
Vpis:


predvidoma 31. maja na spletu in v javnih občilih
prvi teden oktobra 2010
Izpolnjevanje vpisnih pogojev:

komisijsko priznavanje ali odrejanje dodatnih aktivnosti
kandidatom, ki ne bodo izpolnjevali pogojev za neposredni
vpis v program R-IT
II. stopnja, informativni dan, Maribor 19. 5. 2010
http://www.r-it.uni-mb.si
23