Hur mycket vatten kostar det?« som PDF

Hur mycket vatten kostar det?
Maakera tur & retur Sidan 17-19
Beskrivning
Detta förslag fokuserar på vatten som en alltmer överutnyttjad resurs. Det innehåller underlag för elevernas
aktiva bearbetning, fakta att använda i undervisning om vatten, pedagogiskt illustrativa exempel på vattentillgång och förbrukning samt underlag för samtal och funderingar. I slutet på förslaget finns exempel på räkneuppgifter om vatten.
SYFTE
Syftet är att eleverna ska bli medvetna om vattnets betydelse för människor och miljö, om bristen på vatten i världen och om konsumtionens roll inklusive deras egen för att kunna fatta informerade beslut och påverka.
MATERIAL Kopior av arbetsbladen Hur mycket vatten kostar det? och Hur mycket vatten går det åt? i Genomförande moment 1 och 2, arbetsbladen finns sist i lektionsförslaget.
Olika kärl för vatten i Genomförande moment 3
Lista från arbetsbladet i lektionsförslag 3 Värl(l)den på tallriken
(Genomförande moment 3).
TIDSÅTGÅNG
Moment 1: En lektion
Moment 2-3: En lektion
Moment 4: En lektion
Genomförande
Moment 1. Hur mycket vatten kostar det?
När vi köper något, frågar vi oftast vad det kostar och så får vi ett pris räknat i kronor. Det är ett sätt att tala
om vad en vara är värd. Man kan också fråga hur mycket vatten en vara kostar; det vill säga hur många liter
vatten har gått åt för att producera varan. Dela in klassen i grupper om fyra eller fem elever och ge varje grupp
en kopia av kopieringsunderlaget ”Hur mycket vatten kostar det?” som finns sist i lektionsförslaget. I vänsterspalten finns en rad varor och i högerspalten vattenåtgången vid produktion av varorna, alltså svaret på frågan
Hur mycket vatten kostar det? Men det är inte rätt svar på denna lista. Grupperna ska nu dra ett streck från
varan till rätt vattenkostnad. Eftersom syftet med denna övning är att stimulera eleverna att sätta in konsumtion i ett resursförbrukningsperspektiv, är det viktigt att ge grupperna tid att fundera och diskutera.
Informationen om hur man beräknar vattenkostnaden kan ges innan eleverna gör övningen. Den kan också
ges efteråt. Då blir övningen ett sätt för eleverna att ta reda på hur mycket de redan vet och stimulerar deras
lust att lära sig mer. Gissa hur mycket vatten varje vara kostar, dra ett streck mellan en vara och rätt siffra. Gå
igenom listan vara för vara med hela klassen. Jämför deras gissningar med rätt svar och ge dem tid att reagera
på denna jämförelse.
RÄTT SVAR
1 glas apelsinjuice
1 mugg kaffe med lock
1 kopp te
1 potatis (100g)
1 hamburgare
1 T-shirt
1 A4 papper 170 liter
208 liter
35 liter
25 liter
2 400 liter
4100 liter
10 liter
1 kopp kaffe Ett par jeans
1 påse chips
1 kg nötkött
1 kg socker
1 skiva bröd
140 liter
10 000 liter
185 liter
16 000 liter
1500 liter
40 liter
Hur Beräknas vattenkostnaden?
För varje vara har det gjorts en beräkning av den totala mängd vatten som går åt för att odla en gröda och
under bearbetningsprocessen av en produkt. Denna mängd vatten kallas virtuellt vatten och siffrorna är ungefärliga. Hur mycket vatten som behövs vid produktionen av livsmedel varierar från plats till plats beroende på
jordens kvalitet, klimatet, bevattningsmetoder, produktionsmetoder, o s v.
Nedan finns kortfattad information om några produkter. Detaljerad information finns på:
www.waterfootprint.org
Kaffe
Vatten behövs vid skalning, rostning, malning och bryggning av kaffet.
Kaffe i mugg
Det går åt vatten vid framställning av pappers- eller plastmuggar, lock och förpackning.
Te
Te kräver inte lika mycket bearbetning som kaffe innan det dricks och är därför inte lika
vatten-kostsamt.
Hamburgare
Det mesta av vattnet går åt till produktionen och bearbetningen av köttet men även till
produktionen av förpackningarna.
T-shirt
T-shirts görs av bomull, som odlas på fält. Dessa bevattnas, regnvatten avdunstar från fälten och vatten behövs för att spä ut det vatten som försämrats av mycket
konstgödsel och bekämpningsmedel. Under tillverkningen används vatten vid blekning, färgning och tryck.
Moment 2. Hur mycket vatten förbrukar jag?
Gör samma process som ovan med det vatten som en person i Sverige förbrukar under en dag. Ge grupperna
listan nedan som finns i kopieringsunderlaget ”Hur mycket vatten förbrukar jag” som finns sist i lektionsförslaget, och be dem dra streck mellan text och siffra. Be grupperna rapportera sina gissningar, skriv upp rätt svar
på tavlan och jämför. Ge eleverna tid att reagera på jämförelsen.
RÄTT SVAR
Dryck och mat
WC-spolning Disk
10 liter
35 liter
35 liter
Tvätt
Personlig hygien
Övrigt
25 liter
65 liter
10 liter
Moment 3. Världens vatten och mitt vatten
Vattnet i världen
Ställ fram fyra vanliga tioliters skurhinkar med vatten. De symboliserar jordens totala mängd vatten, d v s 1,4
miljarder kubikmeter. Häll en liter vatten från en av hinkarna i ett litermått. Det utgör jordens 35 miljoner
kubikmeter sötvatten. Häll upp ett par deciliter vatten från litermåttet i ett glas. Det är ungefär den mängd
sötvatten som det är någorlunda lätt för människor att använda, omkring 7 miljoner kubikmeter, dvs
7 000 000 000 liter vatten. Fördelar vi det rättvist, så att alla människor får lika mycket sötvatten, hur många
droppar får varje människa då?
Det finns knappt 7 miljarder människor och cirka 7 miljarder liter sötvatten. Det blir ca 1 liter per person. OBS:
Gör klart för eleverna att denna uträkning inte tar hänsyn till vattnets kretslopp. Information om detta finns
på www.skolvision.se/Nkdel005Klotet2024.html
Jämför sötvattenstillgången i världen med nedanstående fakta:
-
Sedan 1950 har vattenförbrukningen i världen tredubblats.
-
Sedan 2000 har världens vattenförbrukning ökat mer än dubbelt så mycket som befolkningstillväxten.
-
Lägger man samman allt vatten, både det virtuella och det reella så förbrukar en person i Sverige
ungefär 5 900 liter per dygn. Det är knappt 40 normalstora badkar, som rymmer omkring 150 liter.
-
Den genomsnittliga förbrukningen av vatten per person och år räknat i kubikmeter i olika länder
(virtuellt vatten).
Världen USA Sverige Storbritannien Indien Malawi
1.564
2.895
2.150
1.695
980
370
Kubikmeter
Drygt 1,1 miljarder människor i världen har inte tillräckligt med vatten för att uppfylla grundläggande behov
och 2,6 miljarder människor saknar tillräckliga sanitära system, d v s sådant som hör ihop med hygienen.
En vegetarian förbrukar två och en halv kubikmeter vatten per dag för att producera sin mat. Äter man kött
behövs fem kubikmeter vatten per dag.
Resonera med eleverna kring vattentillgång, vattenförbrukning och rättvisa.
Var förbrukas vattnet?
I lektionsförslag 3 Vär(l)den på tallriken, Genomförande moment 2 med rubriken Min ”gård” i världen, finns en
lista på de länder som producerar mat för Sverige. Jämför denna lista med rätt svar på frågan hur mycket
vatten varje vara kostar. Då ser man var det vatten finns som förbrukas vid konsumtion av olika varor.
Här är några exempel:
- Dricker man en kopp kaffe förbrukar man vatten i Brasilien, Indien, Kenya
- Äter man en hamburgare förbrukar man vatten i Brasilien, Irland, Colombia
- Köper man en T-shirt eller ett par jeans förbrukar man vatten i Indien, USA, Elfenbenskusten.
Samtala med eleverna utifrån följande frågor:
- Vems är vattnet?
- Bör vattnet fördelas lika mellan alla människor?
- Eller har de som kan betala rätt till mer vatten än de som inte kan betala?
- Vad ska prioriteras när det är brist på vatten: rent dricksvatten åt alla, kött till köttätare, bomull till kläder,
chips?
Moment 4. Räkneuppgifter
Med hjälp av ovanstående information kan en mängd olika räkneuppgifter sättas ihop. Här är några förslag.
Uppmana eleverna att själva formulera räkneuppgifter.
A. Omvandla den genomsnittliga förbrukningen av vatten per person i olika länder från kubikmeter till liter.
B. Omvandla dessa litermått till badkar.
C. Hur många badkar vatten går det åt till att producera ett kilo nötkött?
D. Hur många badkar vatten går det åt till att producera en hamburgare, en hamburgare till alla i klassen?
E. Hur många badkar vatten går det åt till att producera de T-shirts du köper under ett år?
F. Hur många gånger mer är vattenförbrukningen per person i Sverige jämfört med en person i Indien eller
Malawi?
Fördelar vi det rättvist, så att alla människor får lika mycket sötvatten,
hur många droppar får varje människa då?
Vad kan vi göra?
A. Diskutera med eleverna följande förslag på minskning av vattenförbrukningen:
- Låta bli att äta hamburgare eller äta färre hamburgare?
- Äta mer bönor och linser och mindre kött?
- Sluta dricka läsk eller dricka mindre läsk? (p g a sockerinnehållet)
- Duscha kortare tid och inte så ofta?
- Inte köpa så mycket nya kläder?
- Få de vuxna att dricka mer te och mindre kaffe?
B. Av kunskapen inhämtad i detta lektionsförslag kan eleverna göra informativa planscher till en utställning.
Eleverna kan rita egna teckningar av badkar och produkterna, göra urklipp i tidningar eller göra collage och
kombinera dem med fakta. Mängden vatten kan synliggöras med hinkar. Resultaten från räkneuppgifterna kan
också illustreras av elevernas teckningar.
C. Av materialet kan eleverna göra något till skolans hemsida.
Fördjupningsmaterial
FAO. FN:s organ för livsmedel och jordbruksfrågor. www.fao.se
Svenska kyrkan, www.svenskakyrkan.se
Klicka på internationellt arbete, internationella nyheter, material med tema vatten
Stockholm International Water Institute, www.siwi.org
Vattenfotavtryck, www.waterfootprint.org
Idé och utformning: Karin Åkerlund, Liv och Lärande, på uppdrag av Svenska Kyrkans Unga (www.livochlarande.se)
Detta material är helt eller delvis finansierat av Sida, Styrelsen för Internationellt Utvecklingssamarbete.
Sida delar inte nödvändigtvis de åsikter som här framförs. Ansvaret för innehållet är uteslutande författarens.
Hur mycket vatten kostar det?
Hur mycket vatten kostar det?
Varan 1 kopp kaffe
1 pappersmugg kaffe med lock
1 kopp te
1 potatis (100g)
1 hamburgare
1 T-shirt
1 A4 papper
1 skiva bröd
1 kg socker
1kg nötkött
1 påse chips, 300 g
Ett par jeans
1 glas apelsinjuice
Vattenpriset i liter
35
2400
140
16 000
25
10
4100
1500
75
208
185
170
10 000
Hur mycket vatten förbrukar jag?
Aktivitet Dryck och mat
WC-spolning
Disk Tvätt
Personlig hygien
Övrigt
Vattenförbrukning
i liter per dygn
65
10
35
35
25
10
Totalt 180 l/person/dygn
Fördelar vi det rättvist, så att alla människor får lika mycket sötvatten,
hur många droppar får varje människa då?