PEDAGOGISK PLANERING Syfte Centralt innehåll Konkreta mål

PEDAGOGISK PLANERING
Ämne: historia/religion /Arbetsområde: Vikingatiden
Lärare: Ingrid Sundberg
Syfte
Centralt innehåll
Eleven ska ges
förutsättningar att
utveckla dessa kunskaper
och förmågor.
Följande ligger till grund för
ämnet/arbetsområdet.
Hi:
-använda en historisk
referensram…..
-granska, tolka och värdera
källor….
-använda historiska
begrepp…
Re:
-analysera hur religion
påverkar och påverkas av
förhållanden och skeenden i
samhälle
Hi:
-Norden befolkas och de
utmärkande dragen för
stenåldern, bronsåldern och
järnåldern
- Nordens kulturmöten med
andra länder genom ökad
handel och migration
-vad arkeologiska fynd som
källa kan berätta om
kulturmöten och skillnader i
levnadsvillkor
-Vikingatiden som begrepp
-historiska begrepp
-hur spår av
fornskandinavisk religion kan
iakttas i dagens samhälle
Konkreta mål
Eleven ska:
- känna till hur människorna
befolkade Norden efter
istiden och de utmärkande
dragen för sten-, brons-, och
järnåldern
- ha kunskap om vikingarnas
resor och vilka konsekvenser
resorna fick för handel och
migration
- ha kunskap om vad man kan
lära av arkeologiska fynd
- ha kunskap om vikinga-tiden
som tidsbegrepp
-vad olika historiska begrepp
betyder och hur de används i
historia
-känna till något om
asagudarna och några spår av
dessa i dagens samhälle
Klass: 4
Genomförande
Bedömning
På lektionerna kommer vi
att:
Baserat på kunskapskraven och
de konkreta målen.
Vi repeterar hur människorna
befolkade Norden och vad som
kännetecknar forntiden med
betoning på järnåldern
Vi studerar Vikingatiden genom
att läsa olika läromedel, se
filmer, diskutera och
sammanfatta
samt går igenom vad man kan
lära sig av olika arkeologiska
fynd.
Genom att utforska, analysera ,
värdera och reflektera visar
eleven att den:
*känner till om hur Norden
befolkades
*kan redogöra för de utmärkande
dragen för de olika tidsperioderna
*kan redogöra för vikingarnas resor
och beskriva hur dessa resor
påverkade människornas
levnadsvillkor
*kan redogöra för några ex på
arkeologiska fynd och vad de kan
berätta
Under tiden vi arbetar använder
vi olika historiska begrepp
*kan sätta in vikingatiden i rätt
tidsperiod
* förstår och kan använda några
historiska begrepp
Vi går igenom några asagudar,
några berättelser ur nordiska
mytologin samt hur vi än idag
kan se spår av fornnordens
religion
* har kännedom om några gudar ur
den fornnordiska religionen samt
spår av den I dagens samhälle