Surrealistisk kunst – seks sider af samme sag

Billedkunst 4. årgang.
Forløb om surrealisme og symbolik
Surrealistisk kunst – seks sider af samme sag
Surrealismen er en kunstnerisk stilperiode i Europa 1924 -. I Danmark dog først fra 1930 -.
Kunstretningen gengiver det underbevidste symbolsk.
Introduktion
Undervisningsforløbet tager udgangspunkt i, at eleverne introduceres for genren og to kunstnere: Dali og
Frida Kahlo. I forløbet her skal eleverne undersøge og afdække, hvad surrealistisk kunst er, og hvordan den
defineres og kommer til udtryk. Samtidig skal vi gå i dybden med symbolikken i Kahlos kunst. Eleverne skal
primært arbejde med collage som teknik.
Formål
Målet med undervisningsforløbet er, at eleverne gennem kendskab og arbejde med surrealisme i
billedfremstilling og som udtryksform.
Derudover er formålet at:
 Eleverne får viden om billedopbygning i form af collage
 Eleverne får viden om begreberne forgrund, mellemgrund og baggrund.
 Eleven får viden om at skabe dybde i billeder.
 Eleverne kan reflektere over samspillet mellem egne og andres billeder.
 Eleverne kan udtrykke sig eksperimenterende med udgangspunkt i egne idéer og surrealisme som
genre.
 Eleven kan genkende og redegøre for den surrealistiske genre.
Planlægning, arbejdsform og materialevalg
Undervisningsforløbet indledes med, at eleverne får en teoretisk indføring i genren Surrealisme. De
præsenteres for værker af Dali og Frida Kahlo.
Da surrealisme kan være svært at forholde sig til som barn, da det netop er så abstrakt, så vil eleverne
indledningsvis blive introduceret for eksempler på surrealistiske udtryk og værker i collage form.
Eleverne skal arbejde individuelt med små cirkel værker i collage stil. De skal slutte af med at navgive deres
værk og lave en fælles udstilling.
Materialer:





Masser af ugeblade, reklamer og tidskrifter (Illustreret videnskab og lignende tidsskrifter har rigtig
fine billeder til baggrunde)
Hvid A4 kardus
Limstifter
Sakse
Frokosttallerkener
Udarbejdet af Sarah Urgaard
www. Kundskabogkaos.dk
Billedkunst 4. årgang.
Forløb om surrealisme og symbolik
Forslag til læringsmål
Eleverne kan fremstille billeder med øje for perspektiv og dybde.
Eleverne kan komponere billeder med udgangspunkt i egen ideer.
Eleverne kan forholde sig eksperimenterende til collage teknikken.
Eleverne kan identificere karakteristika, som er kendetegnet for genren surrealisme.
Eleverne kan redegøre for eget arbejde og individuel proces og fremvise deres produkter gennem en
udstilling.
Omfang
Undervisningsforløbet kan gennemføres på 7 lektioner.
Gennemførelse
Introduktion af genren hvor eleverne præsenteres for repræsentanter for genren surrealismen, fx Dali og
Frida Kahlo samt symbolikken i denne. Derudover en definition af collage teknikken. (2 lektioner)
Herefter skal eleverne på jagt i blade og magasiner, for at finde passende billeder til baggrund, mellemgrund
og forgrund. (2 lektioner)
Eleverne forsætter med at opbygge deres collager. De må gerne lave 2-3 stk hver (2 lektioner)
Forberedelse af ophængning og udstilling samt evaluering og billedsamtale. (1 lektion)
Tegn på læring
Eleverne har kendskab til surrealismen som genre og collage som teknik. Eleverne har viden om disse og
kan forholde sig eksperimenterende til deres egne produkter med udgangspunkt i disse regler.
Forslag til evaluering
For at kunne evaluere, hvorvidt eleverne har opnået kendskab til den teoretiske del af surrealismen og
teknikken collage, kan eleverne analysere hinandens værker ud fra deres kendskab til genrens symboler og
form.
Desuden kan de forberede nogle spørgsmål til hinanden om deres arbejde med surrealismens symbolik i
deres produkter.
Forslag til undervisningsdifferentiering
Dette undervisningsforløb er baseret på, at eleverne selv vælger deres motiv. Deres collage kan have
differentieret sværhedsgrad med mere eller mindre faste regler alt efter elevens kompetence, alder og
beherskelse af regler og begreber. Man kan øge sværhedsgraden ved at sætte mål for indholdet og vægten
på anvendelse af symbolikken i produktet.
Det færdige produkt kan variere fra elev til elev.
Ressourcer
http://fridakahlohuset.dk/sample-page-2/
Udarbejdet af Sarah Urgaard
www. Kundskabogkaos.dk