KVALITETSAUKTION 142 5 DECEMBER 2015 MYNT MYNT 1008 * 1009 * 1010 * 1011 * 1012 * 1013 * 1014 * Fredrik I. Riksdaler 1721 jubileum. SM 58b. 1/1+ plantsfel. 3.500 1015 * Fredrik I. Riksdaler 1728. SM 66. 1/1+ varit infattad(?). Johan III. 2 daler utan år. SM 20. 1/1+ kanthack. Avbildad på omslaget. 7.000 Kristina. Riksdaler 1646. SM 18b. 1/1+. 2.500 Karl X Gustav. 2 mark 1654, kastmynt till konungens kröning. SM 33a. 1/1+ dubbelpräglad åtsida. 2.500 Karl XII. Dukat 1710. 3,36 g. SM 12. Varit böjd och infattad 1/1+ repa. 4.000 Karl XII. Riksdaler 1713. SM 28a. 1/1+. 4.000 Fredrik I. Riksdaler 1721 jubileum. SM 58b. Bra ex 1+ små hack på åtsidan. 3.500 1.500 1016 * Fredrik I. 2 mark 1742, kastmynt till drottningens begavning. SM 181. 1/1+ repor. 500 1017 * Gustav III. 1/3 riksdaler 1792, kastmynt till konungens begravning. SM 101. 1+ rengjord åtsida. 1018 * 500 Gustav IV Adolf. Riksdaler 1806. SM 29. Tilltalande ex 1/1+ plantsrispor. 800 1019 * 1020 * Karl XIV Johan. Riksdaler 1821 jubileum. SM 43. 1+ varit rengjord. 2.000 Karl XIV Johan. Riksdaler 1821 jubileum. SM 43. Små plantsfel 1+ repor. 1.500 1025 * 1026 * 1027 1028 1029 1030 * 1031 1032 1021 * 1022 * Karl XIV Johan. Riksdaler specie 1841. SM 69. Bra ex 1/1+. 1033 700 1034 1035 * Oskar II. 20 kronor 1873. SM 1 . 1+. Oskar II. 20 kronor 1874. SM 2. Vackert ex 1+/01 dock små repor, obet kanthack. Oskar II. 20 kronor 1875. SM 3. Vackert ex 01 dock små repor. Oskar II. 20 kronor 1875. SM 3. Vackert ex 1+/01 dock små repor. Oskar II. 20 kronor 1876 utan hjärtsköld. SM 4. 1+/01 kanthack. Oskar II. 20 kronor 1876. SM 5. 1+/01. Oskar II. 20 kronor 1877 med O. SM 6. 1+/01. Oskar II. 20 kronor 1878. SM 8a. 01 hanteringsmärken. Oskar II. 20 kronor 1878. SM 8a. 1+. Oskar II. 20 kronor 1879. SM 9. 1+/01. 500 1.200 1.200 1.200 1.200 2.000 1.200 1.200 1.400 1.100 1.700 Oskar I. 4 riksdaler riksmynt 1857. SM 57a. Varit rengjord 1+/01 liten kantskada. 700 1036 * 1037 1038 1039 1023 * 1024 Karl XV. 4 riksdaler riksmynt 1869. SM 22. 1/1+. Karl XV. Carolin 1868. SM 10. 1/1+. 1.000 Karl XV. 4 riksdaler riksmynt 1866. SM 19a. 1+ uppgraverad. 500 1040 1041 * Oskar II. 20 kronor 1879. SM 9. 1+/01 små repor, kanthack. 1.200 Oskar II. 20 kronor 1880. SM 10. 1+. 1.100 Oskar II. 20 kronor 1884. SM 12. 1+/01. 1.400 Oskar II. 20 kronor 1884. SM 12. Vackert ex 1+/01 dock små repor. 1.200 Oskar II. 20 kronor 1884. SM 12. 1+/01. 1.200 Oskar II. 20 kronor 1885. SM 13. Vackert ex 01 små hanteringsmärken. 7.000 1075 1076 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 * 1060 1061 1062 1063 1064 * 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 Oskar II. 20 kronor 1886. SM 14. 1+. 1.100 Oskar II. 20 kronor 1887. SM 15. 01 repor. 1.500 Oskar II. 20 kronor 1889. SM 16. Vackert ex 1+/01 dock repa. 1.200 Oskar II. 20 kronor 1889. SM 16. 1+/01. 1.200 Oskar II. 20 kronor 1889. SM 16. 1+/01. 1.200 Oskar II. 20 kronor 1890. SM 17. Vackert ex 1+/01. 1.200 Oskar II. 20 kronor 1895. SM 18. 1+. 1.100 Oskar II. 20 kronor 1898. SM 19. 01. 1.400 Oskar II. 20 kronor 1898. SM 19. Vackert ex 1+/01. 1.200 Oskar II. 20 kronor 1899. SM 20. 1+. 1.100 Oskar II. 20 kronor 1901. SM 22. 1+/01. 1.200 Oskar II. 10 kronor 1873. SM 24. 1+/01 repor. 700 Oskar II. 10 kronor 1874. SM 25a. 01. 800 Oskar II. 10 kronor 1874. SM 25a. 1+/01 obet kanthack. 700 Oskar II. 10 kronor 1874/3 och 1874 små repor. SM 25a-b. 1+/01. 1.200 Oskar II. 10 kronor 1876 med OCH. SM 27. 01 repor. 800 Oskar II. 10 kronor 1876 med O och OCH. SM 26-27. 1+ små repor. 1.300 Oskar II. 10 kronor 1880. SM 29. 1+. 900 Oskar II. 10 kronor 1880. SM 29. 1+ repor. 750 Oskar II. 10 kronor 1883. SM 30a. Vackert ex 1+/01. 700 Oskar II. 10 kronor 1894. SM 31. 1+/01. 700 Oskar II. 5 kronor 1881. SM 34. 1+/01 små repor. 400 Oskar II. 5 kronor 1883. SM 36. 1+. 500 Oskar II. 5 kronor 1886. SM 37. Vackert ex 1+/01. 500 Oskar II. 5 kronor 1894 och 1899. SM 3839. 1+/01. 800 Oskar II. 5 kronor 1894 och 1899. SM 3839. 1+/01. 800 Oskar II. 5 kronor 1899. SM 39. 1+/01. 2 ex. 800 Oskar II. 5 kronor 1899 och 1901. SM 3940. 1+/01, 01. 700 Oskar II. 2 kronor 1906. SM 59. 01/0. 800 Gustav V. 5 kronor 1901. SM 2. 1+/01 repor. 300 Gustav V. 5 kronor 1920. SM 2. 1+/01. 2 ex. 600 Gustav V. 5 kronor 1920. SM 2. 1+/01. 2 ex. 600 Användbar lot 11 äldre svenska med bl a Gotland 1 sk 1536, 8 öre klipping 1591, vacker 1/6 öre SM 1666, Fyrk 1627, Rdr rm 1857 och 1871, 50 öre 1857. 1.300 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 Trevlig lot med 2 mark 1700; 1/3 rdr 1787, 1818 kastmynt; 1/6 rdr 1803; Öre klipping 1626; Fyrk 1629 SM 159; 2 öre KM 1662 och Öre SM 1677. Besiktiga. 1.000 Trevlig lot med 1 rdr rm 1857, 71; 1/8 rdr sp 1831; 1/12 rdr sp 1833/1; 1/32 rdr sp 1852; 50 öre 1857, kastmynt 1697 förgylld åtsida/varit infattad och 1860. 1/1+-1+. 1.000 Lot 33 äldre svenska silvermynt 1601-O I i bl kval med bl a 4 mark 1691, 2/3 rdr 1777, 16 öre SM 1773, 1/2 rdr sp 1831. 1.000 Diverselot med bl a 10 kr 1901, 5 öre 1927 och (sedel) 10 kr 1917. 900 Lot med bra-vackra ex (delvis röd färg) av 1/2 och 1/12 sk 1825; 1/4 sk 1828, 32; 4 sk bco 1849; 1 sk bco 1839,50; 5 öre 1873; 2 öre 1861 och Öre 1858. 1+-01. 800 Bra lot vackra ex av 1/12 sk 1825; 50 öre 1912; 5 öre 1916 lång 6; 2 öre 1864, 98; Öre 1898; ½ öre 1857-58 och några övriga mynt. Besiktiga. 800 10 kronor 1901 och 5 öre 1910. SM 33, 178. 01 obet kanthack, 1. 800 2 mark 1701 varit infattad/repor och 1/6 riksdaler 1810. SM 62, 20. 1/1+. 700 Ca 350 äldre svenska kopparmynt i mycket blandad kvalitet samt nästan 1 kg äldre utländska mest i oädel metall bl a USA. 700 5 kr 1920 1+/01; bra-vackra ex av bl a 1 kr 1933-34, 10 öre 1881 och 1919. 600 Rdr 1780 och 1/3 rdr 1779 båda har varit brosch, 9 resp 110 äldre svenska silveroch kopparmynt i mycket blandad kvalitet. 600 33 äldre svenska silvermynt i bl kvalitet. 500 Diverselot mynt och medaljer (inkl perf kastmynt 1809), mest äldre svenska kopparmynt i mycket blandad kvalitet. 400 1088 * Norge. Christian V. Krone 1670. NM 65B. 1/1+. 2.000 1089 * Norge. Oscar I. 1/2 speciedaler 1849. NM 12. Bra ex 1+/01. 3.000 1090 * Norge. Oscar II. 20 kroner 1879. NM 6. Vackert ex 01 små repor, obet kanthack. 1.800 1091 * 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 Norge. 2 kr 1902, 14 jub och 1917. 1/1+1+/01. Norge. 7 silver- och 9 kopparmynt 18091873. Danmark. Christian IX. 20 kroner 1873 och 10 kroner 1874. KM 791.1, 790.1. 01, 1+. Danmark. Frederik VIII. 20 kroner 1908. KM 810. 1+/01. Danmark. Frederik VIII. 10 kroner 1908. KM 809. 01, 1+/01. 2 ex. Danmark. Christian X. 20 kroner 1915 och 1916. KM 817.1.. 1+/01. Island. Proofset 1974. KM PS1. France. Napoleon III. 20 francs 1864A. KM 801.1. VF. 700 500 1.800 1.200 1.200 1108 * 1109 * 1110 * 2.400 1.500 1111 700 1112 1113 Russia. Nicholas I. 5 roubles 1853. KM C175.3. F-VF. 1.000 Russia. Nicholas II. 7 roubles 50 kopeks 1897. KM Y63. One year type. F-VF. 1.500 USSR. Chervonetz 1923. KM Y85. Partly weakly struck VF-EF edge bump. 4.000 Australia. Sovereign 1891S and Gr Britain. 1/2 sovereign 1907. KM 10, 804. F-VF. 1.200 Mixed lot incl Sassanian 1/2 drachm, Bavaria 1 th 1772A F-VF discolored rev, Norway 24 sk 1739 F-VF and USA 1/4$ 1894. 600 Lot 13 older silver coins incl Oldenburg 2 mark 1901 F-VF hairlines. 400 SEDLAR 1099 * 1100 1101 1102 1103 1104 Germany. Hamburg. Ducat 1497 (possibly struck a bit later). 3,45 g. Fr 1100. F-VF. 1.000 Germany. Prussia. Wilhelm I. 20 mark 1872A and 10 mark 1880A. KM 501-502. EF, F-VF. 1.400 Germany. Saxony. 20 mark 1873E and 1894E. KM 1234, 1248. F-VF, VF. 2.000 Germany. 100 euro 2002J. KM 220. Proof. 2.000 Germany. The first 5 commemorative 5 mark coins (1952D, 55F, 55G, 57J and 1964J). EF to Unc some surface residue from storage in plastic. 5 pcs. 3.000 Hungary. 500 forint 1966. KM 570. Proof. 5.000 1114 1115 MEDALJER, ORDNAR MM 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1105 * 1106 * 1107 * Netherlands. Utrech. Ducat 1724 from the Akerendam wreck. 3,51 g. Salvaged EF. 1.200 Netherlands. Utrech. Ducat 1724 from the Akerendam wreck. 3,49 g. Salvaged, lightly bent EF. 1.000 Netherlands. Utrech. Ducat 1724 from the Akerendam wreck. 3,53 g. Salvaged, lightly bent EF. 1.000 Karl XII. 5 daler SM 1717. SS 6. Något solkig 1/1+. 300 8 och 12 sk bco 1847, 2 ovikta 50 kr 1956, assignation 1832, Norge 10 kr 1944 samt 4 aktiebrev mm. 300 1125 Oskar I. För ömsint vård om torftiga barn av L P Lundgren, silver 31 mm, med ögla och originalkedja i silver. Hild 58. 1+. 300 Andrée, S A 1854-97. Luftseglare av E Lindberg. Silver 53 x 75 mm. Hy II:237:2. 1+/01. 400 Samling 81 myntbrev i 7 album. Lista finns. 3.000 Karl XI Hild 118 brons, Gustav III Hild 23 brons ksk, Karl XIV Johan Hild 47 brons samt 3 silver- och 4 bronsmedaljer. 1.000 Karl XII svenskarnas förhoppningar 170809 1/1+, konungens vistelse i Bender 1709 1+ och Adolf Fredriks förmälning med Lovisa Ulrika vacker patina 01. Silver 26, 21, 26 mm. Hild 144, 149, 7. 1/1+-01. 500 Nordstjärneorden. Riddartecken i förgyllt silver, med band. 01. 600 Svärdsorden. Riddartecken i förgyllt silver, med band. 01/0. 700 Vasaorden. Kommendörstecken i förgyllt silver, utan band. 01. 900 Litteratur. Berch, CR. Beskrifning Öfwer Swenska Mynt Och Kongl Skåde-Penningar, Uppsala 1773, 373 sid i samtida halvfranskt band (defekt). 800 France. Louis Philippe I. Electrotype of French Railways Inauguration 1842, by A Bovy in Lead-filled Copper 103 mm. EF, edge nick. The largest struck medal in history in 1842. 300 * = Avbildad / Illustrated lot