Katalog - Kunstauktion - Hillerød Kunstforening

HILLERØD KUNSTFORENING
A N N A B O R G
FREDERIKSVÆRKGADE 2A
3400 HILLERØD
Katalog-Kunstauktion
HillerødKunstforeningsauktioniforbindelsemed
Loppemarkedpåplænenmellem
SognegårdenogAnnaborg.
Lørdagden21.maj2016kl.11.00
HillerødKunstforeningafholderauktionoverkunstværker,somerindsamletblandtmedlemmer
ogsponsorer.
OverskuddetfraarrangementetgårtildriftogudviklingafHillerødKunstforeningsudstillingsaktiviteterpåAnnaborg.
AuktionariuserStigJørgensen,tidligerebestyrelsesmedlem.
VærkernebortauktioneresIKKEnødvendigvisinedenfornævnterækkefølge
ogbud/købskerKUNmodkontantafregning.
Kat.Nr. KUNSTNER/BESKRIVELSE
1
ReneJanucula–litografinr.94/350
2
PiaHoneréHansen–litografinr.4/400
1985–harudstilletpåKunstnernesEfterårsudstilling
4
JannikJensen,1981–litografinr.321/400
EjvindSchaldemose,1977
litografinr.89/250
E.Madsen,1988–litografinr.278/300
JunichiJune,1983–litografinr.131/450
ClausBøjesen,1975–litografi
SørenBirk,1989–”Aura”
litografinr.235/425
OleFolmerHansen,1986
litografinr.309/400
I.Rusora,1984-litografi
HelleThorborg,1981-litografinr.375/500
SvendBoeHauggaard,1995
litografinr.95/250
UdførtianledningafPrinsJoachimogPrinsesseAlexandrasBryllup18.11.1995medderesunderskrifter.
NB!Kgl.Monogrambagpå-DoneretafDanskeBank
17
18
NicklasAnderberg–litografinr.12/25,
LinoleumiE.T.,dec.1988-Lilleoplag/meget
aktuelkunstner-DoneretafDanskeBank
Tryk–Cirkel-motiv–ukendtkunstner
BentHolstein–litografinr.181/250
LenaSøborg–litografi,fotoeller
computergrafik,2008
TildeltgivereniKunstforeningenPakhuset,Nyk.Sj.
21
22
23
24
27
30
31
Alfr.Brændgaard-Andersen-maleri1966
”Klitmøller”–52x61cm
Havnemotiv–36x42cm
C.J.Loft–malerifra1960’erne
C.J.Loft–malerifra1960’erne
Miro–tryk
RenéHolm–litografinr.98/100
PoulBilleHolst,1955–tegning/akvarel
MaletiOrvieto,Italien.KunstnerenboedeiEsbønderup
33
Skovhuse.HanharogsåmaletKulsviermalerierneoget
religiøstmaleriiPræstevangKirke
OleBjørn–litografinr.13/40,1962
34
35
40
41
42
48
50
KnudHansen–litografi,nr.3/300
DoneretafDanskeBank
IbEisner–plakat-FraFuglsanghusiHørsholm
HermanStilling-træsnit/linoleumstryk
”Trold”-tryknr.208/300
110x150mm-Rammemål220x300mm
KirstenErnst,1980-litografi
”Abstraktion”-tryknr.47/350
350x455mm-Rammemål600x750mm
GormEriksen,1979–litografi/serigrafi
”Rødhavelåge”-tryknr.256/350
NielsRahbæk–Jylland-Postenskunstplakat
PederMøller–litografinr.3/52,1922
Motiv:VorFrelserKirke
51
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
65
70
71
72
MogensHoff–oliekridt,1975
DoneretafDanskeBank
WilliamKurelek–printafcanadisk
kunstnerKøbtiCanada(kvitteringmedfølger)
”Masker”-tryk
Malerimedtraner–ukendtkunstner
LeifDræby-Kunstforeningsplakat1990
GrafisktrykafFrederiksborgSlot
LisPallesen,1989–Stentryknr.15/20
ReklameplakatfirmaAlfredBenzon
Nolde-udstillingsplakat
TomKrøjer–signeretÅretsBakkeplakat
1992
IbEisner–signeretÅretsBakkeplakat1997
MaggiBaaring–ÅretsBakkeplakat1993
BoyeGivskov–litografinr.137/690,1990
AdolpLarsen–litografi,1995
P.S.Krøyer–”Skagen”,1894–trykefteret
oliestudie
J.Juel–malerifra60’erne
MalerieterkøbtpåLandevejskroeniFredensborg,hvor
krofatterharfåetbilledetsombetalingforkostoglogi
74
75
M.J.,1989–flerfarvetlitografi
Bogværk:”MalerietsMestre”-af
R.Broby-Johansen–2kassetter
Emne:kunstogkultur,24hæftermedreproduktioneri
godkvalitet.Hverthæfteomtalerenkunstner.
Udgiveti1965-1966–Nypris:kr.1.200