HILLERØD KUNSTFORENING A N N A B O R G FREDERIKSVÆRKGADE 2A 3400 HILLERØD Katalog-Kunstauktion HillerødKunstforeningsauktioniforbindelsemed Loppemarkedpåplænenmellem SognegårdenogAnnaborg. Lørdagden21.maj2016kl.11.00 HillerødKunstforeningafholderauktionoverkunstværker,somerindsamletblandtmedlemmer ogsponsorer. OverskuddetfraarrangementetgårtildriftogudviklingafHillerødKunstforeningsudstillingsaktiviteterpåAnnaborg. AuktionariuserStigJørgensen,tidligerebestyrelsesmedlem. VærkernebortauktioneresIKKEnødvendigvisinedenfornævnterækkefølge ogbud/købskerKUNmodkontantafregning. Kat.Nr. KUNSTNER/BESKRIVELSE 1 ReneJanucula–litografinr.94/350 2 PiaHoneréHansen–litografinr.4/400 1985–harudstilletpåKunstnernesEfterårsudstilling 4 JannikJensen,1981–litografinr.321/400 5 EjvindSchaldemose,1977 litografinr.89/250 6 E.Madsen,1988–litografinr.278/300 7 JunichiJune,1983–litografinr.131/450 8 ClausBøjesen,1975–litografi 9 SørenBirk,1989–”Aura” litografinr.235/425 10 OleFolmerHansen,1986 litografinr.309/400 11 I.Rusora,1984-litografi 12 HelleThorborg,1981-litografinr.375/500 14 SvendBoeHauggaard,1995 litografinr.95/250 UdførtianledningafPrinsJoachimogPrinsesseAlexandrasBryllup18.11.1995medderesunderskrifter. NB!Kgl.Monogrambagpå-DoneretafDanskeBank 15 16 17 18 NicklasAnderberg–litografinr.12/25, LinoleumiE.T.,dec.1988-Lilleoplag/meget aktuelkunstner-DoneretafDanskeBank Tryk–Cirkel-motiv–ukendtkunstner BentHolstein–litografinr.181/250 LenaSøborg–litografi,fotoeller computergrafik,2008 TildeltgivereniKunstforeningenPakhuset,Nyk.Sj. 21 22 23 24 27 30 31 Alfr.Brændgaard-Andersen-maleri1966 ”Klitmøller”–52x61cm Alfr.Brændgaard-Andersen-maleri1966 Havnemotiv–36x42cm C.J.Loft–malerifra1960’erne C.J.Loft–malerifra1960’erne Miro–tryk RenéHolm–litografinr.98/100 PoulBilleHolst,1955–tegning/akvarel MaletiOrvieto,Italien.KunstnerenboedeiEsbønderup 33 Skovhuse.HanharogsåmaletKulsviermalerierneoget religiøstmaleriiPræstevangKirke OleBjørn–litografinr.13/40,1962 34 35 40 41 42 48 50 KnudHansen–litografi,nr.3/300 DoneretafDanskeBank IbEisner–plakat-FraFuglsanghusiHørsholm HermanStilling-træsnit/linoleumstryk ”Trold”-tryknr.208/300 110x150mm-Rammemål220x300mm KirstenErnst,1980-litografi ”Abstraktion”-tryknr.47/350 350x455mm-Rammemål600x750mm GormEriksen,1979–litografi/serigrafi ”Rødhavelåge”-tryknr.256/350 NielsRahbæk–Jylland-Postenskunstplakat PederMøller–litografinr.3/52,1922 Motiv:VorFrelserKirke 51 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 65 70 71 72 MogensHoff–oliekridt,1975 DoneretafDanskeBank WilliamKurelek–printafcanadisk kunstnerKøbtiCanada(kvitteringmedfølger) ”Masker”-tryk Malerimedtraner–ukendtkunstner LeifDræby-Kunstforeningsplakat1990 GrafisktrykafFrederiksborgSlot LisPallesen,1989–Stentryknr.15/20 ReklameplakatfirmaAlfredBenzon Nolde-udstillingsplakat TomKrøjer–signeretÅretsBakkeplakat 1992 IbEisner–signeretÅretsBakkeplakat1997 MaggiBaaring–ÅretsBakkeplakat1993 BoyeGivskov–litografinr.137/690,1990 AdolpLarsen–litografi,1995 P.S.Krøyer–”Skagen”,1894–trykefteret oliestudie J.Juel–malerifra60’erne MalerieterkøbtpåLandevejskroeniFredensborg,hvor krofatterharfåetbilledetsombetalingforkostoglogi 74 75 M.J.,1989–flerfarvetlitografi Bogværk:”MalerietsMestre”-af R.Broby-Johansen–2kassetter Emne:kunstogkultur,24hæftermedreproduktioneri godkvalitet.Hverthæfteomtalerenkunstner. Udgiveti1965-1966–Nypris:kr.1.200