Gennemførelse - menneskerettigheder i et globalt perspektiv

MENNESKERETTIGHEDER I ET GLOBALT PERSPEKTIV, GENNEMFØRELSE
Gennemførelse af forløbet – skrøbelige stater og
flygtningestrømme.
Gennemførelsen af forløbet er beskrevet med afsæt i en lektionsplan.
Hvad gør læreren?
Hvad gør eleverne?
Fortæl eleverne om forløbet og de elementer, som
indgår. Gør det klart, hvad eleverne skal lære.
Eleverne får hver en kopi af den samlede FN’s
Verdenserklæring om Menneskerettigheder.
Eleverne læser de 30 artikler i erklæringen og
arbejder med følgende spørgsmål:
Lektion 1:
Læreren har på forhånd hængt en opslagstavle op
med fælles tidslinje i forlængelse af 2. Verdenskrig.
Læreren har sat overskriften på – ”Vores verden i
støbeskeen – et forløb om kanonpunktet FN’s
Verdenserklæring om Menneskerettigheder” - der
er gjort plads til læringsmålene (udskiftes løbende).
Der er til dagens emne gjort plads til alle artiklerne
fra FN’s originaldokument.
I den første lektion introduceres eleverne til de 30
artikler, som FN’s Verdenserklæring om
Menneskerettigheder består af.
Lektion 1:
1: Kig på hver af de 30 artikler og skriv A eller B ud
for hver i forhold til, om de omhandler:
A: Borgerlige og politiske rettigheder
B: Økonomiske, sociale og kulturelle rettigheder.
2: Ud fra jeres viden om 2. Verdenskrig og ud fra
jeres læsning af FN’s Verdenserklæring om
Menneskerettigheder, hvorfor tænker I så, at
FN’s Verdenserklæring om Menneskerettigheder
blev udarbejdet i 1948?
Læreren sætter arbejdet med spørgsmålene i gang
og samler efterfølgende op i plenum og sikrer en
god forståelse af spørgsmål 1 og særligt spørgsmål
2.
Menneskerettighederne i verden i dag
Læreren viser nu fotoet fra FN’s forsamling og kan
desuden benytte vedlagte PowerPoint præsentation
til at fortælle om FN og baggrunden for FN’s
Verdenserklæring om Menneskerettigheder: At FN
og Verdenserklæringen blev skabt ud fra et ønske
blandt verdens ledere om at undgå en gentagelse af
overgrebene og rædslerne, der havde fundet sted
under 2. Verdenskrig. Der laves koblinger til
elevernes forhåndsviden fra tidligere arbejde med
holocaust og jødeforfølgelsen Se PowerPoint-
Menneskerettighederne i verden i dag
Eleverne sættes i gang med at drøfte følgende
spørgsmål i tremandsgrupper:
1: Find eksempler på, hvilke positive konsekvenser
du tænker, at FN’s Verdenserklæring om
Menneskerettigheder har ført med sig.
2: Vælg 3 af artiklerne fra FN’s Verdenserklæring om
Menneskerettigheder. Tænker I, at de bliver
overholdt i Danmark i dag?
MENNESKERETTIGHEDER I ET GLOBALT PERSPEKTIV, GENNEMFØRELSE
præsentationen for nærmere beskrivelse.
EVALUERING
Læreren får et indtryk af elevernes forståelse af
indholdet og baggrunden for FN’s Verdenserklæring
for Menneskerettigheder ud fra elevernes arbejde i
tremandsgrupperne og præsentationer. Herudfra
kan de næste lektioner tilpasses, fx ved kort at
repetere de vigtigste pointer i starten af næste
lektion
MATERIALER
•
For baggrundsviden til læreren om
menneskerettigheder, se bilag 1
•
Læringsmål forberedt på papir/kort, som sættes
op på en opslagstavle
•
FN’s Verdenserklæring om
Menneskerettigheder (1 kopi pr. elev):
http://www.ohchr.org/EN/UDHR/Documents/U
DHR_Translations/dns.pdf
•
Foto fra FN’s forsamling i 1948:
www.humanium.org/en/wpcontent/uploads/portail-fr/palais-chaillot-1948B.jpg
•
Eller søg evt. på
www.google.dk/search?hl=da&q=UN+1948+H
uman+Rights&tbm=isch
•
Vedlagt PowerPoint præsentation til læreroplæg
om FN
3: Kan I komme i tanke om steder, hvor disse
rettigheder ikke bliver overholdt?
Læreren sætter tremandsgrupperne sammen to og
to, som taler sammen om, hvad de er kommet frem
til. De nye seksmandsgrupper fremlægger de
vigtigste pointer, som de er kommet frem til, for
klassen. Læreren spørger ind og supplerer.
MENNESKERETTIGHEDER I ET GLOBALT PERSPEKTIV, GENNEMFØRELSE
Lektion 2,3 og 4
Lektion 2, 3 og 4:
Læreren introducerer lektionernes indhold og fokus.
Research efter, hvordan der arbejdes med
menneskerettigheder i Danmark og et
udviklingsland
Eleverne arbejder fortsat i tremandsgrupper.
Grupperne skal bruge internettet til at undersøge de
nedenstående spørgsmål. Eleverne skal lave et
flipover-ark med deres hovedpointer, som de bruger
til at præsentere for klassen. Opgaverne er:
Arbejdet med menneskerettigheder i dag
Læreren starter med at præsentere nogle af de
centrale organisationer, der arbejder med
menneskerettigheder i dag, fx:
• Danida, det danske udviklingssamarbejde, der
arbejder med at bekæmpe fattigdom og skabe
vækst i udviklingslande på baggrund af bl.a.
menneskerettighederne
• UNICEF: Arbejder for at hjælpe børn og sikre
børns rettigheder i hele verden
• UNESCO der arbejder på at fremme samarbejde
indenfor uddannelse, videnskab, kultur samt
kommunikation og information
• IBIS, som arbejder for lige adgang til uddannelse,
indflydelse og ressourcer i verden.
Læreren igangsætter gruppearbejde. Grupperne kan
være identiske med dem fra 1. lektion.
Efter gruppearbejdet styrer læreren
elevfremlæggelserne og giver feedback på
præstationerne, evt. suppleret med faglige pointer.
FORSLAG TIL AKTIVITET:
Efter fremlæggelserne kan følgende aktivitet laves:
Tip en 20’er
Eleverne forbliver i tremandsgrupperne og
udarbejder max. 3 udsagn til en fælles ”Tip en
20’er”. Bemærk nogle af påstandene skal være
forkerte!
Hver gruppe skriver efterfølgende deres spørgsmål
ind i et samlet dokument på lærerens computer.
Læreren retter spørgsmålene til og udarbejder
samtidigt et svarark.
Der printes et ark med quizzen til hver elev, der
udfylder den. Efterfølgende går eleverne svararket
1) Gruppen undersøger, hvordan Institut for
Menneskerettigheder arbejder med, at Danmark
overholder FN’s Verdenserklæring om
Menneskerettigheder inden for 14 emner. Brug
linket til Institut for Menneskerettigheder.
2) Gruppen vælger et specifikt udviklingsland, som
læreren godkender. Eleverne undersøger,
hvordan landet arbejder med FN’s
Verdenserklæring om Menneskerettigheder ved
at søge på nettet efter fx ”Ghanas arbejde med
menneskerettigheder”.
3) Gruppen finder frem til et specifikt eksempel på
et projekt, hvor en af de fire organisationer
(DANIDA, UNICEF, UNESCO, IBIS) arbejder med at
fremme uddannelsesmulighederne i et bestemt
udviklingsland. Læreren kan vælge et af
projekterne fra listen i bilag 1 til grupper, som
har svært ved selv at finde frem til et konkret
projekt.
Eleverne noterer løbende deres pointer på
flipoverarket og fordeler til sidst, hvem der siger
hvad i forbindelse med fremlæggelsen, så alle
bidrager.
Eleverne fremlægger, hvad de er kommet frem til ud
fra deres flipoverark.
MENNESKERETTIGHEDER I ET GLOBALT PERSPEKTIV, GENNEMFØRELSE
igennem og retter hinandens opgaver to og to.
Eleverne skriver afsluttende, hvad de har lært i
logbogen.
EVALUERING
Læreren observerer elevernes arbejde i
tremandsgrupperne undervejs samt
fremlæggelserne og får derigennem et indblik i
deres niveau. Læreren tager desuden elevenes
svarark med hjem fra Tip en 20’er quizzen for at se
elevernes læring. Hvis der er grundlæggende fejl og
mangler, kan læreren gennemgå dem i starten af
næste lektion.
MATERIALER
•
Eleverne skal have adgang til internetsøgning
•
Om Institut for Menneskerettigheder:
http://menneskeret.dk/omos/menneskerettigheder/menneskerettighederdanmark
BAGGRUNDSVIDEN TIL LÆREREN
For baggrundsviden til læreren om organisationer,
der arbejder med menneskerettigheder ud fra FN’s
Verdenserklæring om Menneskerettigheder, se
bilag 1
Lektion 5, 6 og 7
Lektion 5, 6 og 7
Læreren forbereder eleverne på opgaven ved at lave
en fælles mindmap på tavlen om, hvilke
uddannelsesprojekter eleverne kender til.
• Hvor foregår de?
• Hvem hjælper?
• Hvilke ressourcer har landene selv?
• Hvad gør børnene og deres familier?
Eleverne skal i lektion 5-7 undersøge fakta om
uddannelsesmulighederne i et konkret
udviklingsland, som de selv vælger.
Læreren igangsætter herefter gruppearbejde. Hver
MENNESKERETTIGHEDER I ET GLOBALT PERSPEKTIV, GENNEMFØRELSE
gruppe (3 mand), skal vælge et konkret
udviklingsland, undersøge fakta om
menneskerettigheder og uddannelse for landet.
Undervisningsdifferentiering: Hvis der er grupper,
som har svært ved at finde fakta, kan de vælge et af
landene på følgende website og finde fakta ved at
vælge en af personerne i bunden og trykke
Landefakta i toppen.
http://www.aroundtheworld.redbarnet.dk/Ifrah/Landefakta.as
px
Fremlæggelse
Efter gruppearbejdet præsenterer hver
tremandsgruppe deres land ved at udpege det på
verdenskortet og fremlægge, hvad de har fundet
frem til.
Læreren samler op og reflekterer sammen med
eleverne over, hvilke forskelle og ligheder der er
mellem Danmark og de undersøgte lande.
Gruppearbejde: Undersøgelse af
uddannelsesmuligheder
Eleverne skal i tremandsgrupper vælge et konkret
udviklingsland og undersøge fakta om uddannelse
og menneskerettigheder for landet.
Eleverne har 1½ lektion til deres undersøgelse og til
at gøre resultaterne klar til formidling. Klassen skal
bruge samlet 1½ lektion til alle fremlæggelser og
fælles opsamling.
Undersøgelsen kan fx gå på:
• Hvor mange procent af børnene i
skolealderen går i grundskole?
• Hvor mange procent af drengene i
skolealderen går i grundskole?
• Hvor mange procent af pigerne i
skolealderen går i grundskole?
• Hvor stor procentdel af unge på
ungdomsuddannelserne er piger?
• Hvor stor procentdel af unge på de
videregående uddannelser er piger?
• Eksempler på krænkelser af
menneskerettigheder
• Eksempler på hvordan der arbejdes med
krænkelserne i landet
Fremlæggelse
Hver tremandsgruppe præsenterer deres land ved
at udpege det på verdenskortet og fremlægge, hvad
de har fundet frem til. De andre elever tager noter
om, hvad de fandt interessant ved fremlæggelserne.
Efter fremlæggelserne – perspektivering – hvad kan
vi i Danmark gøre?
Læreren beder nu eleverne brainstorme over tre
spørgsmål to og to:
1: Hvordan kan Danmark bidrage til, at alle lande
overholder FN’s Verdenserklæring om
Menneskerettigheder?
2: Hvordan kan Danmark hjælpe udviklingslande,
der arbejder for at undgå krænkelser af FN’s
MENNESKERETTIGHEDER I ET GLOBALT PERSPEKTIV, GENNEMFØRELSE
Verdenserklæring om Menneskerettigheder?
3: Er der særlige forhold i FN’s Verdenserklæring om
Menneskerettigheder, som danske unge især kan
understøtte?
Eleverne arbejder sammen to og to om
spørgsmålene og noterer de bedste ideer. Læreren
samler ideerne op på klassen.
Repetition af temaet
Eleverne afslutter forløbet med en opsamling
gennem en øvelse. Eleverne noterer et emne på de
forberedte kort, som de har været optaget af i løbet
af temaet. Kortene skal bruges til øvelsen.
Eleverne stiller sig ud på gulvet og går sammen to og
to. På skift forklarer de om deres emne. Når begge
har forklaret, bytter de kort. Derefter forklarer de
det nye tema for en ny makker. Eleverne bytter i alt
tre-fire gange.
EVALUERING
Læreren får et indtryk af elevernes læring gennem
små samtaler med eleverne under gruppearbejdet
samt gennem fremlæggelserne. Endeligt kan
læreren følge med i elevernes svar på quiz & bytøvelsen for at få et indtryk af, hvad de har lært og
været optaget af.
MATERIALER
•
•
•
For baggrundsviden til læreren og konkrete
forslag til skoleprojekter, der kan undersøges, se
bilag 1
Blanke kort (ca. A6-format) til notater – ét kort
pr. elev
Filmklip: Besøg hos skole i Sydafrika (6 min)
www.youtube.com/watch?v=HUmuP-uaP-E
•
•
Eleverne skal have adgang til internetsøgning
Et verdenskort til brug i fremlæggelserne.
MENNESKERETTIGHEDER I ET GLOBALT PERSPEKTIV, GENNEMFØRELSE
Bilag 1: Baggrundsviden og inspirationsmateriale til læreren
Lektion 1: Baggrundsviden til læreren om menneskerettigheder
Generel historisk intro til menneskerettighederne:
http://www.faktalink.dk/titelliste/mere
(5 små artikler)
Læs evt. også følgende om FN’s Verdenserklæring om Menneskerettigheder:
http://www.humanrights.com/da/what-are-human-rights/brief-history/the-united-nations.html
http://www.humanrights.com/da/what-are-human-rights/universal-declaration-of-human-rights.html
http://www.humanrights.com/da/what-are-human-rights/international-human-rights-law.html
Lektion 2-4: Baggrundsviden til læreren om organisationer, som
arbejder med projekter ud fra FN’s Verdenserklæring om
Menneskerettigheder
UNICEF
Hvad er UNICEF?
http://skole.unicef.dk/artikler/hvad-er-unicef
Hvad gør UNICEF?
http://skole.unicef.dk/artikler/det-goer-vi-i-unicef-danmark-0
Fakta om verdens børn og uddannelse
http://skole.unicef.dk/artikler/fakta-om-boern-og-uddannelse
Unesco:
http://www.denstoredanske.dk/Samfund,_jura_og_politik/Samfund/International_politik_og_organisation
er/UNESCO
Danida:
Om Danida
http://um.dk/da/danida/om-danida/
Danida - 2015 mål – danske prioriteter
http://um.dk/da/danida/det-vil-vi/post-2015/danske-prioriteter/
IBIS
IBIS’ historie
http://ibis.dk/om-ibis/ibis-historie/
Hvad er IBIS
http://heleverdeniskole.dk/ofte-stillede-spoergsmaal/
MENNESKERETTIGHEDER I ET GLOBALT PERSPEKTIV, GENNEMFØRELSE
IBIS: 1000 børn om en god lærer
http://ibis.dk/campaigns/1000-boern-om-en-god-laerer/
IBIS: Alle har ret til en uddannelse
http://ibis.dk/rettentiluddannelse/
Lektion 5-7: Skoleprojekter i udviklingslande
UNESCO
Unesco arbejdet i Danmark, strategi- og handleplan 2014-2017:
http://www.uvm.dk/~/media/UVM/Filer/Aktuelt/PDF14/140916%20UNESCO%20strategi.pdf
Unesco projekt – ”RANI (Rafiki Nianjema)” i Tanzania:
Et skoleprojekt mellem Egå gymnasium og Nianjema Secondary School i Bagamoyo, Tanzania med fokus på
kulturel udveksling.
http://www.unesco-asp.dk/da/associated-school-project/skoleaktiviteter/338-rafiki-nianjema.html
Unesco projekt – ”Libanon tur-retur”. Libanon:
Et skoleprojekt mellem Juelsminde Skole og Sct. George School i Beirut, Libanon med fokus på innovation.
http://www.unesco-asp.dk/da/associated-school-project/skoleaktiviteter/308-libanon-danmark-turretur.html
UNICEF
UNICEF: Børnevenlige skoler
http://unicef.dk/sofieimadagaskar
UNICEF – ”Skoler er redningen for gadebørn”:
Artikel om hvad skolegang betyder for gadebørn i Pakistan. Fokus på de børnevenlige centre, som UNICEF
har etableret sammen med en lokal partner i Sialkot.
http://unicef.dk/artikler/skoler-er-redningen-gadeboern
MENNESKERETTIGHEDER I ET GLOBALT PERSPEKTIV, GENNEMFØRELSE
UNICEF: Martin i Ghana
Videoklip om skoler i Ghana
https://www.youtube.com/watch?v=Eduo2s69t7o&feature=youtu.be
UNICEF – "I skole under et træ i Angola":
Artikel om skoleforhold i Angola.
http://unicef.dk/artikler/i-skole-under-skyggen-af-et-trae
UNICEF – ”UNICEF hjælper - Uddannelsessystem i knæ i Den Centralafrikanske Republik”:
Nyhedsartikel om betydningen af uroligheder for skoleforhold i Den Centralafrikanske Republik.
http://unicef.dk/nyheder/nyhed/uddannelsessystem-i-knae-i-den-centralafrikanske-republik
UNICEF – ”Fem år efter: Gloria kom i skole i Haiti”:
Lille artikel og film om pigen, Gloria i Haiti der efter UNICEFS indsats i 2010 kom i skole.
http://unicef.dk/artikler/fem-aar-efter-gloria-kom-i-skole-i-haiti
UNICEF – ”UNICEF hjælper - Pigernes Dag: Flere piger skal i skole”:
Nyhedsartikel om indførsel af Pigernes Dag, med fokus på de 31 mio. piger der stadig ikke går i skole.
http://unicef.dk/nyheder/nyhed/pigernes-dag-flere-piger-skal-i-skole
UNICEF – ”Jeg vil fortsætte i gymnasiet og blive ved med at lære”:
Artikel om UNICEFs uddannelsesprogram ’Skoler til Asien’, med særligt fokus på betydningen for støtten til
Thantho Primary School i Laos.
http://unicef.dk/artikler/jeg-vil-fortsaette-i-gymnasiet-og-blive-ved-med-laere
IBIS: Hele verden i skole
Læseraketten i Guatemala
Materiale som lærer børn om Guatemala. Arbejder med rettigheder, identifikation, forståelse for andre
kulturer mm.
Billedmateriale fra Guatemala: http://heleverdeniskole.dk/gallery/laeseraketten-til-guatemala/
Lærermateriale: http://heleverdeniskole.dk/til-laereren/trykte-materialer-2015/
Særlig afsnit om skolegang: CEIPA – skolen på markedet. http://heleverdeniskole.dk/sites/default/files/media/hvspdf/hvs-2015-pdf/laeseraketten_2015_til_web.pdf
(s. 72)
Der er lavet skabeloner på skoletube til tegnefilm og slides.
IBIS – ”IBIS Pigeskole vinder IT konkurrence i Ghana”:
Artikel om IBIS pigeskole i Ghana, og deres IT-kundskaber.
http://ibis.dk/articles/ibis-pigeskole-vinder-it-konkurrence-i-ghana/
MENNESKERETTIGHEDER I ET GLOBALT PERSPEKTIV, GENNEMFØRELSE
IBIS – ”Kvalitetsuddannelse”:
Information om IBIS arbejde med kvalitetsuddannelse. Billede med eksempel på en forældrebygget skole i
Sierra Leone
http://ibis.dk/kvalitetsuddannelse/
IBIS – ”Nicaraguas børn – læseraketten 2013”:
Læsning, film og billedet om børn fra Nicaragua og deres liv. Derudover faktuelle oplysninger om Nicaragua.
Kort over landet og info om landets historie.
http://heleverdeniskole.dk/nicaraguasboern/
IBIS – ”Sierra Leone – læseraketten 2014”:
Læsning, film og billedet om børn fra Sierra Leone og deres liv. Derudover faktuelle oplysninger om Sierra
Leone. Kort over landet og info om landets historie.
http://heleverdeniskole.dk/sierraleone2014/
Særligt: To små film om Jesse i skole
http://heleverdeniskole.dk/jesse/