GNF:s MYNTAUKTION måndag 13 februari 2017 Utrop med stjärna efter serienummer finns avbildade på vår hemsida: www.gnfinfo.se Från och med denna auktion börjar vi försäljningen av Pelle Engelbrektssons efterlämnade samlingar. Samlingen består av antika och svenska mynt (med Pelles referensnummer inom parentes), och försäljningen beräknas pågå under merparten av 2017. Referenslitteratur för de antika mynten: SGC = Sear: Greek Coins and their values (1978-79) Emm = Emmett: Alexandrian coins (2001) S = Sear: Roman coins and their values (1988) RIC = Roman imperial coinage (1923-94) A1 A 2* A3 A4 A5 A 6* A7 A 8* A9 A 10 Italia (Ant 021) Thrakia (Ant 024) Boeotia (Ant 01) Mysia (Ant 11) Lydia (Ant 04) Indien (Ant 016) Umayyad (ISL 07) Rom Rep. (RR 09) Rom Provins (R 092) Rom Provins (R 021) Cales, AE20 SGC 548 Thasos, AR Tetradrachm SGC 1759, böjd kant och rengjord Thebes, AR Hemidrachm SGC 2396. Snedpräglad frånsida Parion, Hemidrachm SGC 3919 Sardeis, AE15 SCG 4736. Små metallfel på åtsidan, i övrigt trevlig Western-Satraps, AR drachm, delvis svagpräglad Marv Dirham, litet kantnagg Uncia, Roma huvud åt vänster/ Stäv (ROMA över) S.87 Livia, Diobol Alexandria Emm 55:39, lätt korroderad Maximianus, Tetradrachm Alexandria. Emm 4093:4 1 (1+) 1 1 1+ 1+/01 (1+) 1?/1 (1?) 1/1+ 250 kr 2000 kr 350 kr 325 kr 250 kr 100 kr 180 kr 500 kr 50 kr 80 kr B1 B2 B3 B4 B5 Rom (R 118) Rom (R 112) Rom (R 069) Rom (R 075) Rom (R 001) 1? (1?) 1/1+ 1?/1 500 kr 150 kr 380 kr 125 kr (1/1+) (1+) 1+ 1/1+ 50 kr 200 kr 400 kr 100 kr B 10 Rom (R 085) B 11 Rom (R 086) B 12 Rom (R 031) B 13 Rom (R 030) B 14 Rom (R 037) B 15* Rom (R 059) B 16 Rom (R 011) B 17 Rom (R 071) B 18* Rom (R 089) B 19 Rom (R 026) B 20 Rom (R 020) Augustus & Agrippa, As S.554 Nero, Sestert S.681, några grunda gamla repor på båda sidor Traianus, Denar RIC.291 Marcus Aurelius, Denar RIC.171, ett slitet men trevligt exemplar Septimius Severus, Denar, frånsida som S.1847 (Julia Domna), korroderat jordfynd med beläggningsrester Julia Domna, Denar S.1873, lätt korroderad Julia Maesa, Denar S.2183, med orörd patina Gordianus III, Antoninian S.2463 Philippus I, Antoninian S.2552, lätt korroderad med kantförlust. Ingår i serien utgivna till Roms 1000-års jubileum år 248 Otacilia Severa, Antoninian S.2625, lätt korroderad Traianus Decius, Antoninian S.2701, rengjord, svagpräglad frånsida Valerianus I, Antoninian S.2901, svagpräglad frånsida Postumus, Antoninian, S.3132, svagpräglad frånsida Tetricus I, Antoninian (Barbarkopia, Ø 11 mm) , korroderad Tacitus, Antoninian RIC.44, ett vackert exemplar Diocletian, Follis S.3539, ärg och korrosion Maximinus II, Follis S.3764, korroderad Licinius I, AE3 S.3804, delar av silverytan kvar Constantinus I, AE 3 S.3881 Valentinianus I, AE3 S.4103, korroderad (1/1+) (1/1+) (1+/01) 1+ 1/1+ (1/1+) 01 (1) (1/1+) 1+ 1/1+ (1+) 70 kr 250 kr 250 kr 100 kr 100 kr 50 kr 350 kr 35 kr 20 kr 175 kr 50 kr 60 kr C 1 Sverige (JIII 01) C 2* Sv Bes. (SB16) C 3 Sverige (KIX 02) C 4 Sverige (lådan#20) C 5 Sverige (lådan#17) C 6 Sverige (Kri 11) C 7 Sverige (lådan #9) C 8 Sverige (Kr 02) C 9 Sverige (Kri 09) C 10 Sv Bes. (SB 018) C 11* Sverige (KXI 022) C 12 Sverige (CXI 18) C 13 Lot Sverige C 14 Sv Bes. (SB 10) C 15* Sverige (lådan#5) 2 Öre 1573 Solidus utan årtal (1570), IOHAN.D.G.III.R Öre 1610 Göteborg, perforerad Öre 1630 Säter, ärgfläckar på åtsidan Öre 1628 Arboga Öre 1637 Öre 1640 Avesta 1/4 Öre 1636, korroderad 1/4 Öre 1642 Solidus 1635 Riga 4 Mark 1695, pluggat hål, några gamla repor på frånsidan 5 Öre SM 1690 1/6 Öre 1666, 1667, 1668 och 1670 (CXI 11, 12, 13, 014) 1/24 Taler 1670, Pommern Riksdaler 1718, någon liten repa på åtsidan, rengjord 1?/1 1/1+ (1?) (1) 1 1?/2 1?/1 (1) 1/1+)(1? 1+ (1/1+) 1/1+ VK 1 (1+) 150 kr 90 kr 230 kr 180 kr 235 kr 65 kr 175 kr 60 kr 20 kr 200 kr 160 kr 80 kr 20 kr 40 kr 7000 kr B6 B 7* B8 B9 Rom (R 034) Rom (R 038) Rom (R 004) Rom (R 055) GNF:s MYNTAUKTION måndag 13 februari 2017 D 1* D2 D3 D4 D5 D 6* D7 D8 D9 D 10 D 11 D 12 D 13 D 14 D 15 D 16 D 17 Sverige (CXII 09) Sverige (KXII 04) Sverige (KXII 05a) Sverige (CXII 05b) Sverige (UE 03) Sverige (FI 01) Sverige (FI 07) Sverige (FI 09) Sverige (FI 018) Sv Bes. (SB 013) Sverige (AF 014) Sverige (AF 002) Sverige (AF 003) Sverige (AF 09) Sverige (GIII 002) Sverige (GIII 006) Sverige (GIII 009) 4 Mark 1699, några svarta fläckar på frånsidan Öre 1709 Daler SM 1715, Kronan Daler SM 1716, Publica Fide Öre KM 1720, rutad rand Öre 1726 2 Öre SM 1749, plantsfel Öre SM 1750 Öre KM 1749 3 Pfenning 1744 Wismar 2 Öre SM 1761 2 Öre SM 1763 Öre SM 1763 6 Öre KM 1763, böjd 1/3 Riksdaler 1777, varit monterad, polerad 1/24 Riksdaler 1778, kantex. Öre KM 1772 (1+) 1 1?/1 1/1+ 1 1+ 1 1?/1 1 1?/1 1/1+ 1 1? (1) (1+) 1 1 2000 kr 55 kr 30 kr 60 kr 30 kr 25 kr 30 kr 30 kr 40 kr 55 kr 30 kr 30 kr 25 kr 50 kr 210 kr 100 kr 60 kr E 1 Lot Sverige E 2 Sverige (GIVA 04) E 3 Sverige (GIV 02) E 4 Sverige (KXIII 001) E 5 Sverige (KXIII 05) E 6 Sverige (CXIV 001) E 7 Sverige (KXIVJ 28) E 8 Lot Sverige E 9 Sverige (CXIV 007) E 10 Sverige (OI 031) E 11* Sverige (OI 22) E 12 Sverige (OI 005) E 13 Lot Sverige E 14 Sverige (KXV 014) E 15 Sverige (KXV 021) E 16 Lot Sverige E 17 Sverige (KXV 013) Skilling 1802, 1/2 Sk. 1809 & 1/4 Sk.1807 (GIVA 06, 07 & 13) 1/2 Skilling 1802 1/12 Skilling 1802, plantsfel 1/24 Riksdaler 1810 Skilling 1812 1/12 Riksdaler 1831 Skilling 1819 2 Skilling Banco 1836, 1841 & 1843 (CXIV 002, 003 & 004) 1/2 Skilling 1832, korroderad 1/16 Riksdaler specie 1855 50 Öre RM 1857 10 Öre RM 1855 5 Öre RM 1857, 2 Öre RM 1858 & Öre 1858 (OI 016, 018 & 020) 10 Öre RM 1865 5 Öre RM 1867 Öre RM 1864, 1865 & 1866 (KXV 007, 010 & 011) 1/2 Öre RM 1867 VK 1+ 1+ 1 1 1?/1 1 VK (1) 1?/1 1 1 VK 1 1/1+ VK 1 20 kr 60 kr 20 kr 40 kr 95 kr 100 kr 25 kr 20 kr 25 kr 25 kr 200 kr 30 kr 20 kr 20 kr 20 kr 20 kr 30 kr F1 F2 F3 F4 F5 F6 F7 F8 F9 F 10 Nordisk numismatisk årsskrift 1951 & 1952 Nordisk numismatisk årsskrift 1953 & 1954 Årsset i sandhillkassetter 1972 & 1973 01/0 Årsset 1982 & 1984 i myntverkets förpackning 01/0 Årsset i sandhillkassetter 1971 & 1974 01/0 Årsset i sandhillkassetter 1970 & 1972 01/0 Årsset i myntramar 1973 & 1977 01/0 Årsset i sandhillkassetter 1967, 1970 & 1971 01/0 Pound 1981 i kassett 01/0 Förstorad replik av Öre 1625 Göteborg (på plants), utgiven till utställningen ”Lejonet & Kronan” på svenska mässan 1989? 01/0 Litteratur Sverige Danmark Finland Norge Island Storbritannien Guernsey Jetong 20 kr 20 kr 20 kr 20 kr 20 kr 20 kr 20 kr 20 kr 20 kr 20 kr Resultat ifrån föregående auktion (2016-12-12): Säljare A 1 80 2 I retur 3 190 4 50 5 20 6 I retur 7 8 9 B C D 21000 850 50 3100 300 220 3100 170 I retur 1700 475 100 1000 65 400 850 150 1000 5800 850 150 1500 1000 I retur 1500 I retur 65 X 270 240 Säljare 10 11 12 13 14 15 16 17 18 A B C D 550 250 100 I retur 50 50 I retur 110 2900 150 475 350 2000 30 950 20 20 X