(MIN FYS) Pedagogisk planering

HÄLSA – OCH LIVSSTIL
Pedagogisk planering
(MIN FYS)
Vad står det i läroplanen?
I kunskapskraven för Idrott och Hälsa så nämns nedanstående moment på betyget C-nivå:
”Eleven kan på ett relativt väl fungerande sätt sätta upp mål för och planera träning och andra fysiska
aktiviteter. Eleven kan även utvärdera aktiviteterna genom att samtala om egna upplevelser och föra utvecklade
och relativt väl underbyggda resonemang om hur aktiviteterna tillsammans med kost och andra faktorer kan
påverka hälsan och den fysiska förmågan.”
I Skellefteå Kommuns nuvarande system, Infomentor, är kunskapskraven nämnda som 4. HÄLSA OCH LIVSSTIL – Planering av egen fysisk aktivitet.
5. HÄLSA OCH LIVSSTIL – Utvärdering av egen fysisk aktivitet.
På Norrhammarskolans HÄLSA – OCH LIVSSTIL väljer vi att jobba med kondition och styrketräning och
utifrån läroplanen har vi valt följande pedagogiska modell..
Utifrån läroplanen har vi på Norrhammarskolan valt följande pedagogiska modell.
MÅL



Sätta egna rimliga mål för sin träning.
Finna träningsformer och övningar som stämmer med målen så att en utveckling kan ske.
Förstå och kunna förklara/analysera arbetet.
PRESENTATION / PLANERING






Konstruera och skriftligen presentera träningsprogram på ett tydligt och förståeligt sätt, med en given
mall som stöd.
Planera sin träning med variation i tex magövningar, löpning.
Behärska och använda de termer som rör träningen.
Behärska ett antal funktionella övningar där man använder kroppen som belastning.
Behärska en övningsbank och kunna variera styrkeövningarna med användandet av olika redskap.
Utveckla kvaliteten i övningarna så att de efterhand utförs korrekt.
GENOMFÖRANDE OCH ARBETSINSATS

En aktiv och koncentrerad arbetsinsats krävs under dessa pass.
ANALYS

Göra en rimlig analys/reflektion av den genomförda träningen, instatsen och de planerade
träningsprogrammen.
Exempel på analysområden
- Vilket mål hade jag med övningarna?
- Varför valde jag de övningarna jag valde?
- Vilka muskler ville jag träna upp?
- Vad lärde jag mig?
- Vad borde jag ha förändrat och vad blev bra?
- Hur var min planering?
- Hur var min arbetsinsats?