LPP - Klädsömnad år 8 i töjbart tyg

LPP i Textilslöjd
Djurgårdsskolan 2013/14
LPP - Klädsömnad år 8 i töjbart tyg
Syfte
Undervisningen syftar till att eleven utvecklar kunskaper i olika hantverk och förmågan att arbeta
med olika material och uttrycksformer. Eleven ska ges möjligheter att utveckla sin skicklighet i en
process där tanke, sinnesupplevelser och handling samverkar. Genom undervisningen i ämnet slöjd
ska eleven ges förutsättningar att utveckla sin förmåga i stegrande svårighetsgrad att:




formge och framställa föremål i töjbart tyg med hjälp av lämpliga redskap, verktyg och
hantverkstekniker.
välja och motivera tillvägagångssätt i slöjdarbetet utifrån syftet med arbetet och utifrån
kvalitets- och miljöaspekter.
analysera och värdera arbetsprocesser och resultat med hjälp av slöjdspecifika begrepp.
tolka slöjdföremåls estetiska och kulturella uttryck.
Centralt innehåll







Töjbara tygernas egenskaper, användningsområden och hur de produceras utifrån ett
hållbarhetsperspektiv.
Hur redskap, verktyg och maskiner benämns och används på ett säkert och ändamålsenligt
sätt.
Slöjdbegrepp som används i samband med tekniken.
Två- och tredimensionella skisser, modeller, mönster och arbetsbeskrivningar,
samt hur de kan läsas, följas och kopplas till matematiska beräkningar.
Material, design och mode som inspirationskällor och förebilder vid bearbetning av egna
idéer. Vad mode och trender signalerar och hur de påverkar individen.
Egen formgivning med hjälp av olika färger och former, och hur dessa påverkar slöjdföremåls
uttryck.
Slöjdföremåls funktion och betydelse som bruks- och prydnadsföremål.
Slöjdspecifika begrepp
trä symaskinen, över- och undertråd, spole, pressarfot, sprättkniv, knappnål, säkerhetsnål, synål,
måttagning, måttband, måttabell(pictogram), mönsterark, mönsterpapper, mönsterritning,
tygpenna, mätsticka, sömsmån, tillklippning, trikå, joggingtyg, resår, zick-zack, raksöm, trikåsöm.
LPP i Textilslöjd
Djurgårdsskolan 2013/14
Uppgiften
Du ska lära dig trikåsömnad och sy ett klädesplagg, en överdel i form av en huvtröja, fleecetröja,
t-shirt, tunika eller ett linne i töjbart tyg. Du arbetar med hela slöjdprocessen: idéutveckling,
överväganden, framställning och värdering och hur de samverkar och påverkar resultatet.
Du undersöker materialens form, funktion och konstruktionsmöjligheter samt dokumenterar i ord
och bild din arbetsprocess och resultatet genom att använda slöjdspecifika begrepp.
Bedömning
Du lämnar in ditt färdiga arbete tillsammans med planering/skiss/värdering för bedömning.
Tillsammans med läraren reflekterar du över arbetsprocessen och det färdiga resultatet i förhållande
till den använda tiden, vilka kunskaper och förmågor som du har visat och vad du kan vidareutveckla.
De förmågor som bedöms är:








Idéutveckling och planering
Hantering av material, verktyg, maskiner och teknik.
Genomförandet
Grad av självständighet och svårighetsnivå
Förmågan att lösa problem
Tiden i förhållande till arbetets omfattning
Förmågan att värdera slöjdprocessen och resultatet
Arbetets kvalitet
Betygskriterier
Betyg E
Du klarar av att med bild och text
formge, planera och genomföra
sömnaden av ett enkelt arbete i
töjbart material.
Du klarar av att med handledning
följa en arbetsbeskrivning.
Du utgår från det
inspirationsmaterial som finns
och med handledning omvandlar
det till ditt slöjdalster.
Betyg C
Du planerar mer självgående och
formger ett par förslag innan du
genomför ett mer avancerat
arbete i töjbart material. Du
följer en arbetsbeskrivning med
viss handledning och arbetar
ganska självständigt.
Du utgår dels från
inspirationsmaterialet som finns
och dels från egna idéer i ditt
slöjdande.
Du klarar av de olika momenten
med hjälp av muntliga
instruktioner och löser problem
med handledning.
Du reflekterar och utvärderar ditt
arbete genom att enkelt beskriva
färg, form och funktion.
Ditt arbete kan användas för det
tänkta ändamålet.
Du upptäcker själv fel och klarar
av att lösa problem dels på egen
hand och dels med viss
handledning.
Du reflekterar kring arbetet, dess
färg, form och funktion genom
att använda termer och begrepp
för trikåsömnad och visar god
kvalitet på arbetet.
Du har viss kunskap om de
töjbara materialens
användningsområden, produktion
och traditioner.
Du visar på kunskaper om de
töjbara materialens
användningsområden,
produktion och traditioner.
Betyg A
Du planerar på egen hand och
visar på fler förslag i din
formgivning innan du genomför
en avancerad modell i töjbart
material. Du arbetar självständigt
och följer en arbetsbeskrivning.
Du hämtar in inspiration och
idéer med hjälp av olika medier
och omvandlar dessa till att ge
slöjdarbetet ett personligt
uttryck.
Du löser problem på ett kreativt
sätt på egen hand genom att
pröva och ompröva.
Du analyserar, reflekterar och
diskuterar kring ditt arbete
genom att använda termer och
begrepp för trikåsömnad. Du
visar genomgående god kvalitet
på arbetet.
Du söker dessutom information
på egen hand om de töjbara
materialens
användningsområden,
produktion och traditioner.
LPP i Textilslöjd
Djurgårdsskolan 2013/14
Namn:_____________________________________________ Klass:___________________
Lämnas in tillsammans med skiss/planering och ditt slöjdarbete.
Reflektion/värdering under arbetsprocessen
vecka
vad gjorde jag och hur gick det?
Redovisning/Utvärdering
Utvärdera din idé
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
Vilka problem uppstod och hur löste du dessa?
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
Vilka kunskaper har du fått?
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
Hur har din arbetsinsats varit?
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
Utvärdera resultatet
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________