Lösöreauktion Gustafsberg - Uddevalla

Lösöreauktion
Gustafsberg - Uddevalla
Lördagen den 15/8 kl 11.00 låter Gustafsbergsstiftelsen försälja
omfattande lösöre från en svunnen tid mkt från 1800-talet samt något även från
1700-talet med mkt karaktär samt provenienser, såsom bl.a. en mängd Engelska
Järnsängar, Korgmöbler, Speglar, Halvmånebord, Kanapé, gamla tak- o
golvarmaturer , rokoko - samt biedermeiersoffor, en mängd Bambumöbler såsom
skåp-bord-stolar-skrivbord, Byråar, övriga skrivbord, Karmstolar samt en mängd
Stolar i varierande stilar, Bokhyllor, Gungstolar, Kommoder, Klaffbord, Pigtittare,
Skänkar, Allmogesängar o -soffor. Trädgårdsbord i gjutjärn samt stolar, gamla Kistor,
Kassakista, Thonéstolar, Stringhyllor, g:a skolkartor, Hyvelbänk m.m.
Kontant betalning (inga betalkort). Vägbeskrivning: Gustafsberg – södra Uddevalla
~ Sveriges äldsta badort ~