Lærerveiledning

Veiledning til læringsprogrammet
Elektronisk løgndetektor
8.-10.trinn
Varighet: 75 min.
Romtype: VilLage.
Antall: Maks 30 elever
Materialkostnad: Kurset har
en materialkostnad på 20 kr pr.
elev.
Ta med: Krever ikke ekstra
utstyr.
Oppmøtetidspunkt
15 minutter før programstart.
Gi beskjed om dere blir forsinket på tlf. 55 59 45 46/20.
Dersom dere kommer for seint
kan programmet bli forkortet.
Fagområde
Naturfag, fenomener og stoffer, teknologi og design.
Teknologi i praksis, ideutvikling og produksjon.
Kompetansemål
som berøres
- Ut fra kravspesifikasjoner
utvikle produkter som gjør
bruk av elektronikk, evaluere
designprosessen, og vurdere
produktets funksjonalitet og
brukervennlighet (Naturfag).
- Forklare resultat fra forsøk
med strømkretser ved bruk av
begrepet strøm, spenning,
resistans, effekt og induksjon
(Naturfag).
- Fremstille produktet med
egnet materiale, komponenter, og funksjonelle teknologiske løysinger (Teknologi i
praksis).
Tematikk
Lodding, sensor, koblinger,
strømkrets.
Viktige begreper
Motstand, kondensator, transistor, spenning, probe, sensor og strøm.
Hva skjer på VilVite?
Elevene får utdelt noen elektroninske komponenter (transistor,
kondensator, motstand) og et
kretskort.
De skal selv lodde komponenentene fast til kortet. Formidler styrer fremgangen, og gir litt informasjon om hver komponent.
Etterpå vil elevene lære hvordan
lyden på løgndetektoren vil
variere med fuktigheten på
hendene til den som ”testes”.
Svette hender yter mindre
motstand, og vil derfor gi en mer
høyfrekvent lyd. Endring i lyd
kan derfor bety at testpersonen
stresser og kanskje lyver?
Elevene få detektorene med seg
hjem når de er ferdige.
For- og etterarbeid
Elevenes læringsutbytte økes
dersom som klassen har jobbet
noe med tematikken i forkant
av besøket. Ordene som står
listet opp under Viktige begreper er avgjørende for å sikre
forståelsen.
Det er opp til den enkelte lærer
å velge mellom VilVites anbefalte for- og etterarbeid
(www.vilvite.no) eller annet
tilgjengelig læringsmateriell.
Lærerens rolle på VilVite
Formidler har ansvar for
gjennomføring av programmet.
Lærer har det overordnede
ansvaret for elevene.
Det kan være behov for at
lærer assisterer formidler under
gjennomføring av læringsprogrammet.
Velkommen til VilVite!