lærerveiledning

Veiledning for læringsprogrammet
Ole Bulls Regneverden
5.-7. trinn
Varighet: 45 min.
Romtype: Undervisningsrom.
Materialkostnad: Kurset er
gratis og det er ingen materialkostnader.
Ta med: Det kreves ikke noe
spesielt utstyr.
Antall: Maks 30 elever.
Oppmøtetidspunkt:
15 minutter før programstart.
Gi beskjed om dere blir forsinket på tlf. 55 59 45 46.
Dersom dere kommer for sent
kan programmet bli forkortet.
Fagområde
Hva skjer på VilVite?
For- og etterarbeid
Matematikk, tall og algebra,
geometri, måling.
Vi starter med å studere en graf
som beskriver en hendelse, men
som har noen merkelige detaljer.
Elevene analyserer og lager sin
forklaring på hvordan grafen
kunne få en slik form.
Elevenes læringsutbytte økes
om klassen har jobbet noe
med tematikken i forkant av
besøket.
Forarbeidet er å gjøre elevene
kjent med skikkelsen Ole Bull.
Hvem han var og litt av hva
han utrettet..
Etterarbeidet er å pønske ut
mekanikken som laget grafen
for badevannet vi studerer innledningsvis. Se www.vilvite.no
Kompetansemål
som berøres
- Finne informasjon i tekster eller praktiske sammenhenger,
stille opp og beregne fremgangsmåter, vurdere resultat og
presentere og diskutere løsningen.
- Analysere egenskaper ved toog tredimensjonale figurer og
beskrive fysiske gjenstander innen dagligliv og teknologi ved
hjelp av geometriske begreper
Tematikk
Finne system i tall og mengder,
finne løsninger på oppgaver
som ikke har en fast fasit. Oppgavene er knyttet til situasjoner
vi (representert ved Ole Bull)
kan møte i vår hverdag.
Elevene jobber tre og tre sammen, og har hvert sitt skrin med
en del utstyr i. De skal lage et
system og strategi for å finne
svar på hva Ole bull burde ha
med seg i kofferten og finne ut
hvor mange forskjellige melodier
han kunne lage med noen valgte
toner.
Elevene sprer seg etter dette på
ulike stasjoner med utfordringer
knyttet til veiing, reiseruter, komposisjon med riktig total noteverdi i takten (brøk), posisjonssystemet, arealformlene, regne
på tid, regne om verdier.
Lærerens rolle på VilVite
Formidleren har ansvar for
gjennomføringen av programmet. Lærer har ansvar for oppførselen til elevene.
Det kan være behov for at lærer assisterer formidler under
gjennomføring av læringsprogrammet.
Velkommen til VilVite!