Sopkonst och konstiga sopor« som PDF

Sopkonst och konstiga sopor
Maakera tur & retur Sidan 8-9
Beskrivning
Detta förslag vill stimulera till nytänkande kring frågor om sopor och inspirera till nyskapande konst av sådant som
slängs. Det innehåller underlag för samtal och kritiskt tänkande kring sopor och hänvisar till nutida konstnärer och designer, som inspiration till eget skapande av sopkonstverk.
SYFTE
MATERIAL
TIDSÅTGÅNG
Syftet är att eleverna ska öva upp sitt kritiska tänkande, upptäcka att vad vi kallar sopor beror på hur man ser på det och använda sin kreativitet.
Kopior av arbetsbladet Vad är sopor? som finns sist i lektionsförslaget
Diverse material, se de enskilda förslagen under Genomförande moment 4 .
Moment 1-3: En lektion.
Moment 4: En lektion för varje enskilt aktivitet.
Genomförande
Bara för att vi slänger något, försvinner det inte. Det förflyttas till en annan plats, omvandlas eller återvinns. Man kan
t o m göra konst av sopor. Ett flertal konstnärer arbetar i dag just med det vi kallar sopor. De kan vara inspiratörer för att
locka fram den kreativitet som behövs för att hitta nya lösningar på hur vi ska nå en hållbar utveckling.
Moment 1. Vad är en sopa?
Den här övningen syftar till att tänka kritiskt kring vår inställning till sopor. Dela in eleverna i mindre grupper om t ex
fem. Ge varje grupp en kopia på kopieringsunderlaget ”Vad är sopor?” och be dem diskutera sig fram till gemensamma
svar på vad de anser vara en sopa. I vänsterspalten antecknar de sina skäl för vad de tycker. De fyra tomma raderna är
till för elevernas egna exempel.
Moment 2. Samtal och funderingar
Gå igenom listan genom att ta upp en sak i taget och be grupperna redovisa hur de resonerade. Bygg vidare
på elevernas egna funderingar kring frågor som: När blir något en sopa? Vem bestämmer vad som är en sopa?
Är allt vi slänger verkligen sopor?
Moment 3. Återanvändning
Be nu grupperna komma på olika sätt att återanvända de olika sakerna och
anteckna dem i högerspalten i arbetsbladet. Be eleverna rapportera vad de
skrivit i högerspalten och anteckna förslagen på blädderblock, så att alla kan
se alla förslag. Med hjälp av övningarna ovan har eleverna börjat se på sopor
på ett annat sätt, börjat upptäcka möjligheterna för återanvändning. Nästa
steg är att upptäcka den kreativa möjligheten i att göra konst av sopor.
Moment 4. Göra konst av sopor
Det går att göra konst av (nästan) alla sopor. Här är förslag på fyra aktiviteter
som kan användas som de är eller fungera som inspiration till att hitta på
egna idéer.
PLASTBURKAR
Be eleverna att under en vecka ta med sig de plastburkar som slängs i deras
hushåll. Rengjorda, naturligtvis. Visa bilden nedan för eleverna som inspiration att göra egna plastburksfigurer. Be varje elev välja en av de insamlade
burkarna och göra en egen figur. Designern Jenny Lundgren har gjort figurer
av plastburkar. Se www.jennylundgren.se
METALLBURKAR
Be eleverna att under en vecka ta med sig de metallburkar som slängs i deras hushåll. Rengjorda, naturligtvis.
Samla dem i en låda, det synliggör mängden av en typ av sopor.
TEXTIL
Be eleverna att ta med sig något eller några plagg hemifrån som de tänkt slänga. Nytvättade, naturligtvis. Ta
fram överblivna tygbitar från textilslöjden. Om det behövs kan man komplettera med tyger inköpta i secondhand-butiker. Konstnären Ola Wikström har gjort ett flertal pixeltavlor.
Dem hittar man på http://jagvilltillaruba.blogspot.com/search/label/pixeltavlor
TRÄ
Spara alla små träbitar som bli över i träslöjden. Om det behövs kan man komplettera med gratis träbitar från
en brädgård. Konstnären Jacob Dahlgren gör skulpturer av träbitar. Hans verk finns på http://jacobdahlgren.
com
Vad kan man göra?
Gör en utställning av konstverken.
Lägg ut foton på skolans hemsida.
Fördjupningsmaterial
www.sopor.nu
Idé och utformning: Karin Åkerlund, Liv och Lärande, på uppdrag av Svenska Kyrkans Unga (www.livochlarande.se)
Detta material är helt eller delvis finansierat av Sida, Styrelsen för Internationellt Utvecklingssamarbete.
Sida delar inte nödvändigtvis de åsikter som här framförs. Ansvaret för innehållet är uteslutande författarens.
Sopkonst och konstiga sopor
vad är sopor?
Diskutera er fram till gemensamma svar på vad ni tycker är en sopa. I mittenspalten kan ni anteckna varför ni
tycker som ni tycker. De fyra tomma raderna är till för egna exempel. Högerspalten ska användas senare.
exempel på saker
En T-shirt jag inte vill ha längre
En tom konservburk
En tom leksaksförpackning
En tom schampoflaska
En trasig stol
sopa eller inte?
förslag på återanvändning