LPP Mekanik 1 & 2 - Montessori Bjerred

Pedagogisk Planering
Montessori Bjerred
Mekanik 1 & 2
Termin:
Vt år 7
Fysik
Syfte. Varför ska vi arbeta med det här?
Undervisningen i ämnet fysik ska syfta till att eleverna utvecklar kunskaper om fysikaliska sammanhang och
nyfikenhet på och intresse för att undersöka omvärlden. Genom undervisningen ska eleverna ges möjlighet
att ställa frågor om fysikaliska företeelser och sammanhang utifrån egna upplevelser och aktuella händelser.
Vidare ska undervisningen ge eleverna förutsättningar att söka svar på frågor med hjälp av både
systematiska undersökningar och olika typer av källor. På så sätt ska undervisningen bidra till att eleverna
utvecklar ett kritiskt tänkande kring sina egna resultat, andras argument och olika informationskällor. Genom
undervisningen ska eleverna också utveckla förståelse för att påståenden kan prövas och värderas med hjälp
av naturvetenskapliga arbetsmetoder.
Undervisningen ska bidra till att eleverna utvecklar förtrogenhet med fysikens begrepp, modeller och teorier
samt förståelse för hur de formas i samspel med erfarenheter från undersökningar av omvärlden. Vidare ska
undervisningen bidra till att eleverna utvecklar förmågan att samtala om, tolka och framställa texter och olika
estetiska uttryck med naturvetenskapligt innehåll.
Mål. Det här ska du lära dig
Kunna ge olika exempel på krafter och veta hur en kraft förändras och hur man bestämmer den
Känna till relationen mellan massa och tyngd
Delta aktivt vid planering och genomförande av undersökning samt dokumentera denna.
Kunna ge exempel på vardagliga situationer där kraftbegreppet är användbart, som till exempel
centripetalkraft, kaströrelse och gravitation
Känna till hur friktionen inverkar
Veta hur en hävstång fungerar i naturen och tekniken.
Kunna räkna ut hastighet, tid och sträcka
Kunna skilja på olika sorters rörelse
Veta vad fritt fall betyder
Veta hur ett föremåls stabilitet beror på tyngdpunktens läge i förhållande till stödytan.
Kunna ge exempel på hur kunskaper i fysik har förbättrat våra levnadsvilkor. Historiska exempel på hur ett
vetenskapligt arbetssätt hjälpt till att lösa vardagliga problem.
Kunna räkna ut medelfart och acceleration
Ha kunskap om resultant och använda den praktiskt
Christoffer Eideberg 2013-01-14
Utskriven 2013-01-18
Pedagogisk Planering
Montessori Bjerred
Mekanik 1 & 2
Termin:
Vt år 7
Fysik
Centralt innehåll. Det här kommer du att få undervisning om
• Krafter, rörelser och rörelseförändringar i vardagliga situationer och hur kunskaper om detta kan användas,
till exempel i frågor om trafiksäkerhet.
• Hävarmar och utväxling i verktyg och redskap, till exempel i saxar, spett, block och taljor.
• Historiska och nutida upptäckter inom fysikområdet och hur de har formats av och format världsbilder.
Upptäckternas betydelse för teknik, miljö, samhälle och människors levnadsvillkor.
• Systematiska undersökningar. Formulering av enkla frågeställningar, planering, utförande och utvärdering.
• Dokumentation av undersökningar med tabeller, diagram, bilder och skriftliga rapporter.
Arbetsgång. Så här kommer vi att arbeta
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
Medverka på lektion om krafter
Läs sidorna 23-30 i Fysik, Lpo bok 1
Läs sidorna 40-43 i Fysik, Lpo bok 1
Arbeta med studieuppgifterna 56-92 och 97-100, 102, 107, 113, 115-117 i Fysik, Lpo bok 1
Arbeta med laboration 1 (Kraftmätare), se bilaga
Arbeta med laboration 2, Olika slags jämvikt i Fysik Lpo s 33
Arbeta med laboration 3, När välter lådan i Fysik Lpo s 34
Arbeta med laboration 4, Hävstång i Fysik Lpo s 35
Arbeta med laboration 5, Falltid i Fysik Lpo s 47
Ta reda på: Hur beräknar man medelfart? Vad betyder accelerad och retarderad rörelse?
Medverka på lektion om Tryck
Läs sidorna 69-71 i Fysik, Lpo bok 1
Arbeta med studieuppgifterna som tillhör kapitlet Tryck i Fysik Lpo bok 1
Arbeta med laboration 6, Arkimedes princip i fysik Lpo s 78
Läs sidorna 4-11 i Fysik Lpo bok 3
Arbeta med laboration 7, Resultanten till krafter i Fysik Lpo bok 3 s 13
Arbeta med studieuppgifterna som tillhör kapitlet Mekanik i Fysik Lpo bok 3.
Redovisning. Så här kommer du att redovisa dina kunskaper
•
•
•
•
Lämna in laborationsrapporter till minst 4 laborationer
Lämna in studieuppgifterna
Lämna in Ta reda på
Medverka på redovisning av arbetsområdet
Christoffer Eideberg 2013-01-14
Utskriven 2013-01-18
Pedagogisk Planering
Montessori Bjerred
Mekanik 1 & 2
Termin:
Vt år 7
Fysik
Bedömning.Så här kommer dina kunskaper att bedömas
• Hur väl du kan genomföra undersökningar utifrån givna planeringar och även formulra enkla
frågeställningar och planeringar som det går att arbeta systematiskt utifrån.
• Hur väl du kan jämföra resultaten med frågeställningarna och drar då slutsatser med koppling till
fysikaliska modeller och teorier.
• Hur väl du resonerar kring resultatens rimlighet och ger förslag på hur undersökningarna kan
förbättras.
• Hur väl du gör dokumentationer av undersökningarna med tabeller, diagram, bilder och skriftliga
rapporter.
• Hur väl du för underbyggda resonemang där företeelser i vardagslivet och samhället kopplas ihop med
krafter, rörelser & hävarmar och visar då på fysikaliska samband.
Christoffer Eideberg 2013-01-14
Utskriven 2013-01-18
Pedagogisk Planering
Montessori Bjerred
Mekanik 1 & 2
Termin:
Vt år 7
Fysik
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Genomföra laboration och
formulera frågeställningar
och planering
Eleven kan genomföra
undersökningar utifrån
givna planeringar och även
bidra till att formulera
enkla frågeställningar och
planeringar som det går att
arbeta systematiskt utifrån.
Eleven kan genomföra
undersökningar utifrån
givna planeringar och även
formulera enkla
frågeställningar och
planeringar som det efter
någon bearbetning det
går att arbeta systematiskt
utifrån.
Eleven kan genomföra
undersökningar utifrån
givna planeringar och även
formulera enkla
frågeställningar och
planeringar som det går att
arbeta systematiskt utifrån.
Utrustning & Säkerhet
I undersökningar använder
eleven utrustning på ett
säkert och i huvudsak
fungerande sätt.
I undersökningar använder
eleven utrustning på ett
säkert och ändamålsenligt
sätt.
I undersökningar använder
eleven utrustning på ett
säkert, ändamålsenligt
och effektivt sätt.
Resultat & Slutsats
Eleven kan jämföra
resultaten med
frågeställningarna och drar
då enkla slutsatser med
viss koppling till fysikaliska
modeller och teorier.
Eleven kan jämföra
resultaten med
frågeställningarna och drar
då utvecklade slutsatser
med relativt god koppling
till fysikaliska modeller och
teorier.
Eleven kan jämföra
resultaten med
frågeställningarna och drar
då välutvecklade
slutsatser med god
koppling till fysikaliska
modeller och teorier.
Rimlighet i resultat,
förbättringar och felkällor
Eleven för enkla
resonemang kring
resultatens rimlighet och
bidrar till att ge förslag på
hur undersökningarna kan
förbättras.
Eleven för utvecklade
resonemang kring
resultatens rimlighet och
ger förslag på hur
undersökningarna kan
förbättras.
Eleven för välutvecklade
resonemang kring
resultatens rimlighet i
relation till möjliga
felkällor och ger förslag
på hur undersökningarna
kan förbättras och visar på
nya tänkbara
frågeställningar att
undersöka.
Rapport
Eleven gör enkla
dokumentationer av
undersökningarna med
tabeller, diagram, bilder
och skriftliga rapporter.
Eleven gör utvecklade
dokumentationer av
undersökningarna med
tabeller, diagram, bilder
och skriftliga rapporter.
Eleven gör välutvecklade
dokumentationer av
undersökningarna med
tabeller, diagram, bilder
och skriftliga rapporter.
Resonemang och samband Eleven kan föra enkla och
utifrån det valda området.
till viss del underbyggda
resonemang där företeelser
i vardagslivet och samhället
kopplas ihop med krafter,
rörelser & hävarmar och
visar då på enkelt
identifierbara fysikaliska
samband.
Christoffer Eideberg 2013-01-14
Utskriven 2013-01-18
Eleven kan föra
utvecklade och relativt
väl underbyggda
resonemang där företeelser
i vardagslivet och samhället
kopplas ihop med krafter,
rörelser & hävarmar och
visar då på förhållandevis
komplexa fysikaliska
samband.
Eleven kan föra
välutvecklade och väl
underbyggda resonemang
där företeelser i
vardagslivet och samhället
kopplas ihop med krafter,
rörelser & hävarmar och
visar då på komplexa
fysikaliska samband.