Kunst, Design & Antik. 24. Nov. Kl. 17.00 Tisdag 24 Nov 2015 1 Older art 1200-1500 DKK 6 Older art Finn andersen CD, Nåleskov; skovvej i sollys Hans Gyde Petersen CD; stor parti fra dyrehaven Finn Andersen 1909 -1987 CD, Nåleskov; skovvej i sollys, olie på lærred, sign. Finn An., 60 x 70 cm. Varunummer: 10754 Hans Gyde Petersen (1862-1943) CD; parti fra dyrehaven, olie på lærred, sign. Gyde Petersen, 130 x 185 cm. Varunummer: 10286 7 Glass 2 Older lightning 2500 DKK Stor gulvvase i Gallé stil 10000-15000 DKK Stor gulvvase i Gallé stil af gulligt glas, dekoreret i brun med bjergmotiver og grantræer, vase er en reproduktion, antagelig ikke fremstillet i Frankrig. H. 61,5 Ø 24 cm. Varunummer: 10427 Et par store Charles X franske lysestager af patineret og forgyldt bronze 19 årh. første halvdel Et par store Charles X franske empire lysestager af patineret og forgyldt bronze, fem armet top med seks lyspiber, kanelleret stamme, rundt sokkel med dyrepotter, dekoreret med putti og delfinhoveder, 19 årh. første halvdel. H. 58 Ø 23 cm. Varunummer: 10221 3 Modern furniture 5000-6000 DKK 2000 DKK Illums Bolighus; barskab af mahogni, 1940/50'erne Illums Bolighus; barskab af mahogni, buet front med to rillede døre bag hvilke hylder og rum, udtrækplade med messing beslag, stel på tilspidsede ben. Plakette Illums Bolighus på bagsiden, 1940/50'erne. H. 145 B. 107 D.44 cm. Varunummer: 10065 8 Modern art 2500-3000 DKK Anders Breiner Mølgaard Født 1962 CD. "Tre mænd i åen" 2013 Anders Breiner Mølgaard Født 1962 CD. "Tre mænd i åen" Olie på lærred, sign. A. Breiner og betegnet på bagsiden, 80 x 100 cm. Varunummer: 10703 4 Prints Richard Mortensen litografi, 1961 1500 DKK CD: 9 Older art "Velizy" Edith Geert CD: Interiør med kvinde der syer Richard Mortensen 1910-1993 CD: "Velizy" litografi, nr. 15/300 sign. Mortensen 61, 60 x 45 cm. Varunummer: 10768 Edith Geert 1906-1983 CD. Interiør med kvinde der syer, olie på lærred, sign. E. Gert. 60 x 70 cm. Varunummer: 10719 10 Modern furniture Frits henningsen: palisander 5 Glass 1200-1500 DKK 1500-2000 DKK sofabord af Frits henningsen: sofabord af palisander, rekt. plade med sarg og fire skuffer med profilering, tilspisede ben med messingsko, H. 52 L. 170 B. 65 cm. Varunummer: 10826 1000-1200 DKK Seks mundblæste champagneskåle 20 årh. begyndelse Seks mundblæste champagneskåle, balustre formet rundt fod, cuppa med guldkant med fem bobler i bunden 20 årh. begyndelse. H. 13,5 Ø 12,5 cm. Varunummer: 10770 Sida 1 Kunst, Design & Antik. 24. Nov. Kl. 17.00 Tisdag 24 Nov 2015 11 Modern art 1600-1800 DKK O.V. Borch CD: motiv forestillingen " Den Gerrige" 16 Modern art fra 2000-2200 DKK Ubekendt kunstner: Diptykon; to kompositioner sign. Peter Holstpetersen O.V. Borch 1891-1969 CD: motiv fra forestillingen "Den Gerrige", olie på lærred, sign. O.V. Borch, 100 x 80 cm. (skæv ramme) Varunummer: 10782 Ubekendt kunstner, Diptykon; to kompositioner, olie på plade. Etiket fra kunstnernes efterårsudstilling på bagsiden, sign. Peter Holst-Petersen og nr. 512, begge ca. 38 x 24 cm. Varunummer: 10864 17 Older furniture 1800 DKK Davenport/skrivepult af nøddetræ 1800 tallets anden halvdel 12 Modern art Davenport/skrivepult af nøddetræ, top med opklappelig låg med pen og brevholder, skriveklap indlagt med brunt læder med rum og små skuffer under, fire skuffer på højre side, nøgle medfølger, H. 80 B. 56 D. 56 cm. 1800 tallets anden halvdel. Varunummer: 10623 1200 DKK Skønvirke sofa af mahogni, ca 1920. Skønvirke sofa af mahogni, sæde, ryg og sider betrukket med sort stribet stof, H. 110 L. 180 cm D. 73 cm. ca 1920. Varunummer: 10827 13 Older art 18 Glass 4000 DKK 1200 DKK Bent O. Severin for Holmegaard: En samling Princess glas Henrik Strömberg CD, to fiskerbåde, Dragør, 1920 Bent O. Severin for Holmegaard: En samling Princess glas fra Holmegaard : bestående af; 11 hvidvinsglas H. 14 cm., 9 rødvinsglas H. 17 cm., 9 snapsglas H. 15 cm. samt 1 lysestage H. 13,5 cm. Varunummer: 10878 Henrik Strömberg 1880- 1956 CD: to fiskerbåde, Dragør, olie på lærred, sign. H. Strömberg og dateret 1920, 46 x 39 cm. Varunummer: 10823 19 Older art 800-1200 DKK K. V. Stigø: Jesus portræt, olie på lærred 20 årh. midte K. V. Stigø: Jesus portræt, olie på lærred, sign. Stigø, 55 x 48 cm. 20 årh. midte Varunummer: 10783 14 Prints Carl-Henning Pedersen Føniks II" litografi, 1975 2000-3000 DKK CD: "Fugl Carl-Henning Pedersen 1913 - 2007 CD: "Fugl Føniks II", litografi nr. II/20, sign. CarlHenning Pedersen, Paris 1975. Varunummer: 10835 20 Porcelain 15 Modern furniture 4000 DKK Royal Copenhagen: "Flora Danica" fad nr. 3528 Ø 33 cm. 1000 DKK Royal Copenhagen: "Hypochoeris Maculata", Flora Danica fad af porcelæn med gennembrudt kant, dekoreret i farver og guld stemplet Royal Copenhagen og 3528. Ø 33 cm. Varunummer: 10886 Arne Jacobsen for Fritz Hansen: Armstol, model 3207, 'Syveren' 1967 Arne Jacobsen for Fritz Hansen: Armstol model 3207, 'Syveren', betrukket med sort læder. metal kapsel fra 1967, Læder og polstring med slitage og defekter. Varunummer: 10837 Sida 2 Kunst, Design & Antik. 24. Nov. Kl. 17.00 Tisdag 24 Nov 2015 21 Porcelain 3500 DKK 26 Porcelain Royal Copenhagen: "Flora Danica" fad nr. 3524 Ø 33 cm. Kangxi stil Kinesisk vase, ca. år 1900 Kangxi stil Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i blåt med blade, blomster og sommerfugle. ca. år 1900 H. 35 Ø ca. 16 cm. Skade i bunden efter brandningsfejl. Proveniens: Norsk Skibsreder Niels Chr. Thorbjørnsen 1856 - 1929, direkt arving. Varunummer: 10902 Royal Copenhagen: "Mælkebøtte Tarxacum Palustra.", Flora Danica fad af porcelæn, dekoreret i farver og guld stemplet Royal Copenhagen og 3524. Ø 33 cm. Et lille afslag under guldbemaling samt maling rester på bagsiden. Varunummer: 10887 22 Modern art Oluf Gravesen. 1984 4000 DKK 1500 DKK To kompositioner, Oluf Gravesen 1943-1987 CD. To kompositioner, mix media på papir, den ene sign. O gravesen og dateret 1984. 88 x 114 cm. samt 80 x 108 cm. Varunummer: 10889 27 Varia 23 Older art Upoleret, ubehandlet stor ravklump/Amber, vægt ca. 2,130 gram. H. 8 L. 31 B. 19 cm. Varunummer: 10825 Stor ravklump/Amber, vægt ca. 2,130 gram 2500 DKK Georg Anton RASMUSSEN tilskrevet; fjordparti Georg Anton RASMUSSEN tilskrevet, fjordparti, olie usigneret, 18 x 24 cm. Varunummer: 10853 25000-30000 DKK (1842-1914) på lærred, 28 Porcelain 3000 DKK Stor Kinesisk fad 19/20 årh. 24 Porcelain Kangxi stil Kinesisk porcelæn, ca. år 1900 Stor Kinesisk fad, dekoreret i blå og hvid med blomster, grene og blade. 19/20 årh. H.7 Ø 45 cm. Varunummer: 10931 15000 DKK lågbojan af Kangxi stil Kinesisk lågbojan af porcelæn, dekoreret i blåt med blade, blomster og løvehoveder. ca. år 1900. H. 45 Ø ca. 27 cm. Proveniens: Norsk Skibsreder Niels Chr. Thorbjørnsen 1856 - 1929, direkt arving. Varunummer: 10914 29 Porcelain 8000-12000 DKK Kinesisk kejser bowle ca. år 1900 25 Modern art Kinesisk kejser bowle af porcelæn, dekoreret i blå og hvid, invendigt med blade og sommerfugle, udvendig med figurer, ridder og musikspiller, ca. år 1900 H. 18,5 Ø 41,5 cm. Proveniens: Norsk Skibsreder Niels Chr. Thorbjørnsen 1856 1929, direkt arving. Varunummer: 10899 1500 DKK Niels Peter Bolt CD: Havneparti fra København, 1940 Niels Peter Bolt 1886-1965 CD, Havneparti fra København, pastel på papir, sign. N. P. Bolt, 77 x 119 cm. Varunummer: 10912 30 Porcelain 6000 DKK Kinesisk opsats af porcelæn, 1900 tallet første halvdel Kinesisk opsats af porcelæn, dekoreret i blå og hvid med træ og blade, 1900 tallet første halvdel. H. 14 Ø 32 cm. Kantafslag. Proveniens: Norsk Skibsreder Niels Chr. Thorbjørnsen 1856 - 1929, direkt arving. Varunummer: 10900 Sida 3 Kunst, Design & Antik. 24. Nov. Kl. 17.00 Tisdag 24 Nov 2015 31 Porcelain 6000 DKK 36 Jewellery Kinesisk opsats af porcelæn, 1900 tallet første halvdel. N.E. From; vedhæng samt armbånd af sterlingssølv Kinesisk opsats af porcelæn, dekoreret i blå og hvid med træ og blade, 1900 tallet første halvdel. H. 14 Ø 32 cm. Proveniens: Norsk Skibsreder Niels Chr. Thorbjørnsen 1856 - 1929, direkt arving. Varunummer: 10901 N.E. From; øjetformet vedhæng af sterlingssølv med cabochon slebet antagelig rosa kvarts sten i midten, H./B. 4,5 cm., samt armbånd af sterlingssølv i skønvirke stil med seks cabochon slebet rav stene L. 20 cm. begge stemplet. N.E. From sterling Denmark 925 S. Varunummer: 10728 37 Jewellery 32 Older lightning Guldcollier, 20 årh. midte. stemplet 750 og utydeligt guldsmed, vægt 42 gr. Ø 13 cm (indvendigt) L. 20 cm. Varunummer: 10954 Et par store messing kirkekroner i barok stil, top med ørn, otte aftagelige arme, 1800 tallet. senere monterede til el (nogle defekte lysholdere), begge ca. H.75 Ø 65 cm. Varunummer: 10941 800-1200 DKK 38 Ceramics Mogens Vantore CD: Vej og hus Mogens Vantore 1895 - 1977 CD: Vej og hus, olie på lærred, sign. Vantore. 35 x 42 cm. Varunummer: 10942 34 Modern art Max Momberg-Elsdorf: lyset" 6000-8000 DKK Guldcollier, 18 kt. guld, 20 årh. midte 4000-6000 DKK Et par store messing kirkekroner i barok stil, 1800 tallet. 33 Older art 1200-1500 DKK 800-1200 DKK Nils Thorsson for Royal Copenhagen og Fog & Morup; bordlampe af fajance Nils Thorsson for Royal Copenhagen og Fog & Morup; bordlampe af fajance, H. 47 cm. inkl. skærmholder. Testet og virker, Københavns auktioner kan ikke garanteret for funktionaliteten. Varunummer: 10955 800-1200 DKK "Hen imod Max Momberg-Elsdorf 20 årh. "Hen imod lyset", surrealistisk komposition, olie på lærred, sign. og betitlet på bagsiden, 29 x 39 cm. Varunummer: 10947 35 Older art Victor Borregaard, Dyrehaven 800-1000 DKK parti 39 Prints fra 1000-1500 DKK Per Kirkeby, litografi, 1975 Per Kirkeby, født 1938. CD. Litografi, nr. 33/100, sign. Per Kirkeby og dateret 75. 45 x 61 cm. Varunummer: 10957 Victor Borregaard 1875-1939, parti fra Dyrehaven, olie på lærred, sign. VB, monteret på plade, 28 x 44 cm. Varunummer: 10948 40 Modern art 1000-1500 DKK Einer Johansen fem akvareller, atelier skitser 1940'erne Einer Johansen 1893 - 1965 CD, fem akvareller, bypartier, atelier skitser, alle sign. monogram EJ samt dateret 44-49, mindst 15 x 23 cm. størst 20 x 25 cm. i aluminiumsramme bag glas. Varunummer: 10960 Sida 4 Kunst, Design & Antik. 24. Nov. Kl. 17.00 Tisdag 24 Nov 2015 41 Porcelain Bjørn Wiinblad 1971-1979 2000-2500 DKK juleplatter, 46 Modern furniture årgang 1000 DKK Charles Eames for Vitra, "Plastic Side Chair DSR" stol Samling Bjørn Wiinblad juleplatter for Rosenthal, bestående af; 1971 "Maria mit Kind" 1972"Heilige 3 Könige" 1973 "Heilige 3 Könige" 1974 "Heilige 3 Könige" 1975 "Verkündigung" 1976 "Engel mit Trompete" 1977 "Anbetung der Hirten" 1978 "Engel mit Harfe" 1979 "Flucht nach Ägypten", alle er i original emballage Varunummer: 10982 Charles Eames for Vitra, "Plastic Side Chair DSR" stol med skal af hvid formstøbt plast, monteret med forkromet wirestel. Stemplet Vitra Eames under sæde. Varunummer: 11001 42 Ceramics 47 Silver 18000-22000 DKK Axel Salto CD for Royal Copenhagen; vase af stentøj i knoppet stil model 20708 A. Michelsen: Stor Margrethe bæger af delvis forgyldt sterlingsølv A. Michelsen: Stor Margrethe bæger af delvis forgyldt sterlingsølv udvendigt og forgyldt indvendigt. Stemplet A. Michelsen Copenhagen Sterling Denmark samt K.9 og S. H. 11,5 cm , vægt. 351 gr. Varunummer: 11026 Axel Salto 1889 - 1961 CD for Royal Copenhagen; vase af stentøj i knoppet stil dekoreret med sungglasur, signeret i bunden Salto, stemplet Royal Copenhagen samt nr. 179-34 og model nr. 20708, H. 18 cm. 1 sortering. Varunummer: 10977 43 Ceramics 2200 DKK 48 Silver 4000-6000 DKK 1200 DKK Samling sølvbæger København. 1950'erne Axel Salto CD, vase af stentøj i knoppet stil samt skål, Samling på fire forskellige sølvbæger, den ene (silverco) med bakelit montering på fod. H. 7-10 cm. samt skål Ø 16 cm. Alle stemplede København. 1950'erne. Vægt uden dele med montering: 363 gr. Varunummer: 11029 Axel Salto 1889 - 1961 CD, vase af stentøj i knoppet stil dekoreret med sungglasur, signeret i bunden Salto, H. 9,5 cm. Lille glasurafslag i bunden samt korpus med flere brand og glasurfejl (bobler). Varunummer: 10983 49 Ceramics 14000-18000 DKK Axel Salto for Ipsens Enke: "Aktæon" Figur af lertøj 44 Silver Axel Salto 1889-1961 CD; "Aktæon" Figur af lertøj, dekoreret med grøn glasur, H. 36 cm. Stemplet Ipsens Enke i bunden, sign Salto på bagsiden. Varunummer: 11040 2000 DKK P. Hertz, Ovalt fad af sølv, København 1937. P. Hertz: Ovalt fad af sølv, kant med blademotiv, stemplet P. Hertz, og København 1937. H.3,2 L. 28 B.19 cm. Brugsridser samt graveret monogram i bunden. Varunummer: 10986 45 Modern lightning Verner Panton for Louis "Panthella" standerlampe 1500 DKK 50 Prints Poulsen, 1500-2000 DKK Jørgen Nash CD: "Piratskibet" litografi 1990 Verner Panton; 1926 - 1998 for Louis Poulsen, "Panthella" standerlampe af hvid metal, plast og skærm af akryl. Model med fodafbryder, fod gulnet samt plast skærmholder defekt, testet og virker. Kbh auktioner kan ikke garantere for funktionaliteten. Varunummer: 11000 Jørgen Nash 1920 - 2004 CD: "Piratskibet" litografi nr. 77/150, sign. Jørgen Nash og dateret 1990. Bladstørrelse 66,5 x 56 cm. Fremstår med fugtpletter udenfor motivet. Varunummer: 11042 Sida 5 Kunst, Design & Antik. 24. Nov. Kl. 17.00 Tisdag 24 Nov 2015 51 Prints 3000-5000 DKK Wilhelm Freddie CD: litografi 1977 Wilhelm Freddie 1909-1995 CD. Komposition med liggende kvinde, litografi nr. 163/300. Sign. Freddie og dateret 77. 70 x 54 cm. Mogensen & Raben-Skov nr. 071 Varunummer: 11041 Sida 6