Indbo & Samleauktion. 28. Okt. Kl. 17.00 Onsdag 28 Okt 2015 1 Modern furniture 1500 DKK 6 Modern furniture Spisebord af egetræ samt fire stole Kevi; to kontorstole Spisebord af egetræ H. 75 L. 160 B. 80 cm. samt fire stole betrukkede med brun skai, alt af nyere dato. Kevi; to kontorstole med justerbar sæde. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10453 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10415 2 Glass 600 DKK 600 DKK Samling diverse glas samt to karafler Samling diverse glas: flerfarvet cognac og likørglas, kaffeglas med diverse stål bakke og tagtøj samt to dekorations nord afrikanske karafler af brun glas. 7 Modern furniture Dansk møbelproducent; bord af egetræ med hollandsk udtræk Startpris: 200 DKK Varunummer: 10416 3 Older art 1000 DKK Dansk møbelproducent; bord af egetræ med kvadratiske plade og hollandsk udtræk, to tillægsplader à 30 cm. H. 78 B/L 85 L. 145 cm. udslået. 1000 DKK Startpris: 200 DKK Varunummer: 10280 Ubekendt kunstner; Køer på mark Ubekendt kunstner; køer på mark, olie på lærred, usigneret, 100 x125 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10451 8 Modern furniture 4 Older furniture Dansk møbelproducent; teak 1950/60 erne 1200 DKK 800 DKK kommode af Spejl i rokokostil, 20 årh. begyndelse Dansk møbelproducent; kommode af teak, tilspidsede ben af fire skuffer i front, 1950/60 erne H. 80 B. 75 D. 45 cm. 1 nøgle medfølger Spejl i rokokostil af forgyldt træ og guesso 20 årh. begyndelse, H. 86 B. 44 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10278 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10457 9 Older furniture 800 DKK Kommode af mahogni i empire stil, 20 årh. Kommode af mahogni i empire stil, let buet front, med fire skuffer, 20 årh. H. 78 B. 78 D. 48 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10279 5 Modern furniture Et par kommoder af sofabord af nyere dato 1500 DKK egetræ 10 Varia samt 1200 DKK LP samling ca. 250 stk samt nogle singler. Et par kommoder af egetræ H. 100 B. 80 D. 48 samt sofabord af sortlakeret metal på forkromet fod H. 42 B. 70 D. 45 cm., alt af nyere dato. LP samling ca. 250 stk., blandet rock samt nogle singler. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10414 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10281 Sida 1 Indbo & Samleauktion. 28. Okt. Kl. 17.00 Onsdag 28 Okt 2015 11 Modern furniture 1200 DKK 16 Furs Syv caféstole samt to lænestole 600-800 DKK to mink kapper/stolaer Syv caféstole af sort lakeret træ, samt to lænestole med ben af bejdset bøgetræ, ryg, sider og løse hynder betrukket med uldstof. En lysgrå og en i brun. Opbevaret i tilhørende kasse. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10429 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10276 17 Bikes 1200 DKK Tre herrecykler, Mustang, Active bikes og Everton. Mustang ennergy herrecykel med sram S7 gearskifter. Active bikes Spine herrecykel med Quickshift 6 og Everton med sram S7 gearskifter. 12 Varia Startpris: 200 DKK Varunummer: 10459 1500 DKK Tre paller blandet inbo, teak havestole mm. 18 Varia Tre paller blandet inbo, teak havestole, hynder, bil opladere, vin reol mm. Samling ca. 1200 LP'er, maxi singler og CD'er Startpris: 200 DKK Varunummer: 10455 13 Varia 2000 DKK En samling blandede LP'er, maxi singler og CD'er. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10456 1500-2000 DKK 19 Silver Seks kasser blandet indbo Seks kasser blandet indbo med to messing standerlamper, diverse dekorations kunst, mm. 600 DKK Cohr, cigaræske af hammerslået sølv, København 1930 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10275 Cohr, cigaræske af hammerslået sølv, låg med perleborde, stemplet Cohr, og København 1930 H. 6,5 L. 19,5 B. 13,5 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10460 20 Varia 14 Varia fire kasser blandet indbo 1500 DKK Porcelæn, messing ting, køkkenting, glas mm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10331 Thorens TD 316 med pick up Thorens TD 316 med pick up og tilbehør, original transportkasse samt brochure medfølger. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10458 15 Carpets 600 DKK 600-800 DKK Gobelin med nord afrikansk motiv Gobelin med nord afrikansk motiv, H125 B190 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10428 Sida 2 Indbo & Samleauktion. 28. Okt. Kl. 17.00 Onsdag 28 Okt 2015 21 Modern furniture Pedrali Italien, Allure 737 4000 DKK seks armstole 26 Modern art model 1000 DKK Otto Larsen CD; landskab 1942 Otto Larsen 1907-1987 CD; Landskab, olie på lærred, sign. Otto Larsen og dateret 1942, 68 x 95 cm. Pedrali Italien, Seks armstole, model Allure 737., ben af forkromet stål. skal med egetræsfinér, sæade betrukket med stof, H. 73 B. 58 D. 53 Sh. 46 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10467 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10598 22 Porcelain 27 Electronics 600 DKK Projektor, Dell M110 Dell M110 Ultra-Mobile projektor. Intet at bemærke. Københavns Auktioner indestår ikke for funktionaliteten. W.J.S. København, 12 stk. kaffekopper W.J.S. København, 12 stk. kaffekopper med tilhørende underkopper dekorerede i farver og guld. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10446 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10461 23 Varia 800 DKK 28 Electronics 2000 DKK 800 DKK Videokamera, Sony En palle med blandede LP'er ca. 1080 stk. og singler ca. 140 stk. Sony Handycam. HDR-TG5E/TG5VE/TG7VE. Videokamera med flash-hukommelse. Betjeningsvejledning medfølger. Kameraet er tændt og kan optage. Københavns Auktioner indestår ikke for funktionaliteten. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10284 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10447 1 palle ca. 1080 LP og 140 singler blandet 24 Modern art 29 Electronics 600 DKK Mikrofon fra Mikrofon Axel Halldin CD; Gl. tolbod, Nykøbing Falster 1947 Blue, model Yeti, USB Blue Microphones, Yeti. Ultimativ USB mikrofon til professionel Recording. Axel Halldin 1899-1983 CD; Gl. tolbod, Nykøbing Falster, olie på lærred, sign. A. Halldin og dateret 1947. 65 x 80 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10448 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10468 25 Modern art 500 DKK 1000 DKK 30 Modern lightning Johan Behrens CD; olie på lærred 600 DKK To tandlægelamper Johan Behrens 1904-1967 CD; kystparti, olie på lærred, sign. Johan Behrens og dateret 1946, 71 x 117 cm. To tandlægelamper, Dr. Mach, Trigenflex. fremstår afmonteret på palle, KBH Auktioner indestår ikke for funktionaliteten. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10465 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10482 Sida 3 Indbo & Samleauktion. 28. Okt. Kl. 17.00 Onsdag 28 Okt 2015 31 Modern lightning 800 DKK 36 Older art Poul Henningsen for Louis Poulsen: PH 4/3 - pendel Blå 1000 DKK Lauritz Sørensen CD, marine Lauritz Sørensen (1882-1952) CD, marine, olie på lærred Sign. Lauritz Sørensen, 36 x 50 cm. Poul Henningsen for Louis Poulsen. 1894-1967. PH 4/3 pendel med skærme af blålakeret aluminium samt røde og hvide detaljer. Ø. 40 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10267 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10490 37 Older art 1800 DKK Aksel Martin Lassen CD; landskab med trær 1909 Aksel Martin Lassen (1869-1946) CD, landskab med trær, olie på lærred, sign. monogram AL og dateret 09. 32 Older lightning Startpris: 200 DKK Varunummer: 10271 800 DKK 38 Older art To lysekroner af messing To lysekroner af messing stamme med hendholdsvis 8 arme på den ene (H. 60, Ø. 62 cm.) og ni arme på den anden (H. 76, Ø. 60 cm.). Lysarme med montering til el. Københavns Auktioner garanterer ikke for funktionaliteten. 1500 DKK Einar Johansen CD; moleparti Einar Johansen (1893-1965) CD. Moleparti, olie på træ, sign. monogram EJ, 49 x 62 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10273 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10489 39 Older art 2000 DKK Anton Dorph, parti fra Grenaa fjord 1898 33 Porcelain Anton Dorph (1831-1914) parti fra Grenaa fjord, olie på lærred, sign. monogram A D og dateret 98, 24 x 40 cm. 3500 DKK Samling fem porcelænsfigurer; Copenhagen og Bing og Grøndahl Startpris: 200 DKK Varunummer: 10270 Royal Samling fem porcelænsfigurer; Royal Copenhagen, Knud Kyhn, Legende Isbjørne nr. 1107, 1. sortering, 14 cm. Bing og Grøndahl, Mandolinspiller nr. 1600, 1. sortering, H. 28 cm. Royal Copenhagen, Dreng med Kost nr. 3250, 2. sortering. Royal Copenhagen, Pige med Dukke nr. 1938, 1. sortering. Niels Nielsen for Bing & Grøndahl, Murer nr. 18 786, 1. sortering. H. 29 cm. 40 Older art Einar Johansen CD; havneparti akvarel Einar Johansen (1893-1965) CD, havneparti, mix media; akvarel og olie på papir monteret på karton, sign. monogram EJ , 49 x 61 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10272 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10470 34 Porcelain 800-1000 DKK Dahl Jensen for Bing og Grøndahl - Gøg Dahl Jensen for Bing og Grøndahl nr. 1770, Gøg, H. 25, 1. sortering. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10472 35 Modern lightning 1200 DKK 1500-2000 DKK Max Lau for HA Grubert og sønner; et par pendler af kobber, messing og glas. 1960'erne Max Lau for HA Grubert og sønner lampeproducent, et par cylindriske pendler af patineret kobber, messing og flerfarvet pustet glas, H. 41 Ø 15 cm. 1960'erne. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10310 Sida 4 Indbo & Samleauktion. 28. Okt. Kl. 17.00 Onsdag 28 Okt 2015 41 Older art 1200 DKK 46 Older furniture Aksel Martin Lassen CD, landskab med køer 1917 Nyrokoko toiletmøbel/smikebord valnød 19 årh slutning Aksel Martin Lassen (1869-1946) CD, landskab med trær og køer, olie på karton, sign. monogram AL og dateret 1917. 35 x 40 cm. af Nyrokoko toiletmøbel/smikebord af valnød, top med trefløjet spejl, bord med to skabe og svungne ben. H. 140 L. 125 D. 45 cm., 19 årh. slutning Startpris: 200 DKK Varunummer: 10282 42 Glass 2500-3500 DKK Startpris: 200 DKK Varunummer: 10259 1500 DKK Holmegaard glassamling: klukflasker og karafler (7) snapsehund, 47 Prints Holmegaard: snapsehund af klar og blåfarvetglas H. 18 L. 25 cm. (uden prop). tre klukflasker H 18 - 25 cm., og tre forskellige karafler H 15 - 25 cm., i alt syv dele. Robert Thew efter Robert Smirke; To engelske kobberstik med Shakespeare motiver. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10350 43 Older lightning 1500-2000 DKK Robert Thew (1758-1802) efter Robert Smirke (1752-1845): To engelske kobberstik med Shakespeare motiver: “Taming of the Shrew” samt “King henry the Fourth”, 19 årh. Begge 58 x 70 cm. 1000 DKK Heiberg lampe af opalineglas Startpris: 200 DKK Varunummer: 10292 Heiberg lampe af opalineglas med messingmontering og bakelitfatning, H. 69 cm. inkl. skærmholder. 48 Older furniture 3000-4000 DKK C.B. Hansen, København: Spisestue i renæssance stil Startpris: 200 DKK Varunummer: 10352 C.B. Hansen, København: Spisestue i renæssance stil af udskåret egetræ bestående af: bord med hollandsk udtræk H. 78 L. 165 B. 105 cm., to tillægsplader à 75 cm., 12 stole betrukket med sømbeslået læder, lang og kort skænk H.80 B. 105/195 D. 50 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10254 49 Modern art 1000 DKK Arne Tipsmark; Fornæs Fyr, to akvareller Arne Tipsmark (1930-2013); Fornæs Fyr, to akvareller, på papir, begge sign. Arne Tipsmark, begge 30 x 41,5 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10293 44 Older lightning 50 Older lightning 1500-2000 DKK Fransk standerlampe af messing 20 årh. To franske bordlamper af porcelæn, 19 årh slutning Fransk standerlampe messing, fod støbt arme med lyskilder i medfølger, 20 årh. H. To franske bordlamper af porcelæn dekoreret i farver med blomstermotiver, bronzemontering, 19 årh slutning, senere monterede til el, H. ca. 50 cm. inkl. skærmholdere. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10359 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10298 45 Older furniture 2000-2500 DKK Nyrokoko skab af mahogni, 19 årh. slutning. Nyrokoko skab skuffe i toppen, svungne ben, 1 19 årh. slutning. 3000 DKK af mahogni, buet front med to døre bag hvilke hylder, let nøgle samt løs del medfølger, H.140 B. 95 D. 57 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10296 Sida 5 af blank og sort patineret med blade, tre svungen toppen, tilhørende skærm 163 inkl. skærm,Ø 50 cm. Indbo & Samleauktion. 28. Okt. Kl. 17.00 Onsdag 28 Okt 2015 51 Glass 800-1200 DKK 56 Varia Glasservice med bælteslibning, 19 årh. 600 DKK Buddahhoved relief i 3 D, af nyere dato Glasservice med bælteslibning bestående af: vinkaraffel H. 20 cm., fløde/mælkekande H. 11 cm., fem hvidvinsgas H. 11 cm., otte hedvinsglas H. 11 cm., to hedvinsglas H. 10 cm., 12 snapseglas H. 10 cm. samt skål, alt 19 årh. delvis Berlinois. Buddahhoved relief i 3 D, af bemalet træ og glasfiber, 52 x 40 cm. af nyere dato. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10518 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10409 52 Porcelain 1000-1200 DKK Royal Copenhagen og Bing og Grøndahl (9) 57 Porcelain Parti Royal Copenhagen og Bing og Grøndahl, bestående af 9 dele, krakelé lysestage samt skål, diverse vaser mm. Barberskål samt vase porcelæn, 20 årh. midte 58 Silver Severin Hansen for Haslev møbelfabrik: Entremøbel af palisander med skuffe i sargen, plade indlagt med kakler fra Royal Copenhagen dekoreret i farver H.50 L. 59 B. 36 cm. samt tilhørende spejl, ramme af palisander dekoreret med kakler, 110 x 75 cm. Diverse sølv, Georg Jensen pudderdåse dessin 231 B stemplet HN 925S Sterling Denmark, dåbs sæt serviet holder, diverse bestik mm. Vægt uden pudderdåse og knive: 465 gr. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10520 1200 DKK sofabord 59 Older art af 1200 DKK Et parti blandet Malerier, foto, akvarel, broderi mm. Dansk møbelsnedker: sofabord af lakeret mahogni, rund plade med profileret sarg, fire tilspidsede ben. H. 52 Ø 90 cm. Et parti blandet Malerier, foto, akvarel, broderi mm. Blandede motiver og rammer. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10479 55 Varia 1500 DKK Diverse sølv, Georg Jensen pudderdåse, dåbs sæt mm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10475 Dansk møbelsnedker: mahogni krakelé Startpris: 200 DKK Varunummer: 10519 2500 DKK Severin Hansen for Haslev møbelfabrik: Entremøbel og spejl af palisander 54 Modern furniture af Barberskål L. 28 samt ophængt vase H. 29 cm. af krakelé porcelæn, 20 årh midte. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10473 53 Modern furniture 600 DKK Startpris: 200 DKK Varunummer: 10504 60 Bronzes and Sculptures 1500 DKK 600 DKK 7 små bronzefigurer 7 Små bronzefigurer. H. 9 - 15 cm. 17 kasser blandet indbo Startpris: 200 DKK Varunummer: 10507 samt 2 overpolstrede lænestol, elektronik, tin, kobber, legetøj mm Startpris: 200 DKK Varunummer: 10384 Sida 6 Indbo & Samleauktion. 28. Okt. Kl. 17.00 Onsdag 28 Okt 2015 61 Furs 600-800 DKK 66 Glass Tre pelse 1500 DKK Glasservice med slibninger, 34 dele tre pelse, 2 frakker og en kappe/stola. Glasservice med slibninger bestående af: 8 rødvinsglas H. 20 cm., 9 hvidvinsglas H. 16 cm., 7 hvidvinsglas med grønne cuppa H. 14 cm., fire vandglas H. 13 cm., to ølglas H. 14 cm., samt med andre slibning: to ølglas H. 13,8 cm. rødvindsglas H. 15 cm og hedevinsglas H. 12 cm., I alt: 34 dele Startpris: 200 DKK Varunummer: 10508 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10521 62 Varia 67 Modern furniture 1500 DKK 1500 DKK Lænestol, læder Palle blandet indbo Lænestol, læder, stel og ben af bejdset bøgetræ, betrukket med brun læder, fremstår som ny H. 90, B. 90 D. 70 cm Glas, karafler, lysestager, bøger , retro B&O Beomaster2200, bronze figurer, pletsølv, skammel mm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10497 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10509 68 Varia 800-1000 DKK Kimer, lagerreol 63 Porcelain Kimer, lagerreol, 1 enkelt fag består af 2 gavle (blå) 6 bjælker (orange) samt 3 spånplader til hylder, nyere dato, skruer mangler, H. 200, B. 185 cm 500 DKK samling blandet figurer fra Kgl Porcelæn og B&G. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10500 Bing & Grøndahl Nr. 2072, Ruhåret fox terrier H 9 cm.(knækket hale, limet på). Nr. 1926, Sankt Bernhardt hundehvalp H 12 cm. Nr. 2168, Liggende Kalv, H 8 cm. samt Kgl. Porcelæn Nr. 12463, Islandsk danserinde af blanc de chine H 16 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10510 64 Modern lightning 800-1000 DKK 69 Varia To glas loftlamper 14 kasser blandet indbo To glas loftlamper, med stel af messing monterede med rund frostet nubret krystalglas. H. 50 cm. Ø. 38 cm. 14 kasser blandet indbo samt Beomaster 2800 pladespiller Startpris: 200 DKK Varunummer: 10502 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10493 65 Varia 1500 DKK 70 Varia 1000-1200 DKK Fashionation, 36 stk karafler underskål samt 3 lysholdere 800 DKK Acer golfsæt med 36 stk, Fashionation vand/vin karafler af glas med underskål. Dansk design. H. 25,5 cm. Uåbnet i original æske, samt 3 lysholdere, i emballage Acer golfsæt, bag og køller, jern mm, fremstår i næsten ny stand Startpris: 200 DKK Varunummer: 10496 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10498 Sida 7 Indbo & Samleauktion. 28. Okt. Kl. 17.00 Onsdag 28 Okt 2015 71 Porcelain 600 DKK 76 Varia Bing og Grøndahl: Empire stel dele, ca. 50 dele Ni badekåber i hvide Ni badekåber i hvide med logo på. Nye. Bælter mangler til alle. Bing og Grøndahl: Empire stel dele, mange dele med skår, ca. 50 dele Startpris: 200 DKK Varunummer: 10513 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10506 72 Glass 600 DKK 1200 DKK Luminarc: 24 stk. flute rosé champagneglas, 15 stk. Champagneglas samt seks isskåle. Luminarc: 24 stk. flute rosé champagneglas (fremstår ubrugte i org. emballage), 13 stk. Champagneglas H. 24 cm, 2 stk. millenium champagneglas H. 22,5 cm., samt seks isskåle H. 7 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10522 73 Varia 1500 DKK 10 kasser blandet indbo mm 10 kasser blandet indbo babybadekar samt tobaksskab i fyrretræ 77 Varia Startpris: 200 DKK Varunummer: 10524 600 DKK 20 stk. fugle stativer 20 stk. fugle stativer Startpris: 200 DKK Varunummer: 10514 74 Varia 800 DKK Seks biker læder jakker. Nye. Seks biker læder jakker. Nye. Alle ens og i str. M. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10511 78 Varia 800 DKK ca. 1000 lynlås forskellige størrelse garn, mm. Ca. 1000 lynlåse i forskellige strørrelser, en kasse garn samt Linningsvlies pres og fold, til nederdelsog bukselinninger, universelt linningsindlæg . 75 Varia Startpris: 200 DKK Varunummer: 10515 1500 DKK Ca. 400 stk. lightere 79 Glass Ca. 400 stk. lightere. Forskellige motiver. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10512 1500 DKK Ældre glasservice 19/20 årh. 59 styk. Ældre glasservice bestående af: fem rødvinsglas H. 15 cm., 13 stk. hvidvinsglas H. 11 cm., 12 stk. hedvinsglas H. 9,5-10 cm., to sherry glas H. 11,5 cm., syv stk. portvinsglas H. 7 cm., 20 stk. snapseglas H. 7,5 - 9 cm. 19/20 årh. i alt 59 styk. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10525 80 Electronics 600-800 DKK Bang & Olufsen, 2 Fjernbetjening B&O fjernbetjening, model Beo4 samt B&O fjernbetjening, model Beolink 1000. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10536 Sida 8 Indbo & Samleauktion. 28. Okt. Kl. 17.00 Onsdag 28 Okt 2015 81 Varia 400-600 DKK 86 Modern furniture Kaffemaskine, Bosch, model Tassimo 1500 DKK sofabord med plade af egetræ, ben af stål Kaffemaskine, Bosch, model Tassimo, til kapsler, maskinen er tændt og virker, men Københavns Auktioner indestår ikke for funktionaliteten Sofabord af eg sæbe, ben af stål. Brugt som demo model i butik. H. 48, L. 140, B. 80 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10529 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10537 87 Varia 82 Varia 500 DKK Et hestevognshjul til dekoration 600 DKK Et hestevognshjul til dekoration Ø 117cm. Et parti kontorartikler, ringbind, bon ruller mm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10534 Et parti kontorartikler, ringbind, bon ruller mm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10516 83 Silver 800-1000 DKK 88 Carpets Samling sølvplet; korpus og diverse, 23 stk. 500 DKK koskind Samling sølvplet; korpus, to visitkortholder med hanke i form af egern, to saucekander, samt diverse fade, fire vinbakker, dækketallerkner fra Hotel D'angleterre, ranke, jordbærske, tagtøg samt stor ske af tin. i alt 23 stk. Koskind IKEA "Koldby". 3.00 m² Startpris: 200 DKK Varunummer: 10535 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10527 84 Modern furniture Asiatisk sofabord af teaktræ Odense stolefabrik to kontorstole 800 DKK samt Asiatisk sofabord af teaktræ H. 43 L. 127 B. 89 cm. samt Odense stolefabrik: to kontorstole af egetræ, sæde og ryg betrukket med blå skai. 89 Older furniture Startpris: 200 DKK Varunummer: 10494 85 Modern furniture 800 DKK Tre sofaborde af mahogni i engelsk stil Tre sofaborde af mahogni i engelsk stil med skuffe i sargen, den ene med plade indlagt med rødt læder, fremstår med knækket ben (løs dele medfølger) samt med løshed i stellet. 800 DKK skammel af bøgetræ hynder med sort læder Startpris: 200 DKK Varunummer: 10530 skammel af bøgetræ hynder med sort læder H. 43, B. 62, D. 51 cm. 90 Varia Startpris: 200 DKK Varunummer: 10528 1200 DKK Rain It: 24 stk. regnjakker størrelse M og sko overtræk Rain It: 24 stk. regnjakker størrelse M og sko overtræk. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10532 Sida 9 Indbo & Samleauktion. 28. Okt. Kl. 17.00 Onsdag 28 Okt 2015 91 Porcelain 600 DKK 96 Modern furniture ca. 85 stk. skåle af porcelæn 800 DKK Dansk møbelproducent: reolsystem af palisander ca. 85 stk. skåle af porcelæn H. 3 L/B 18 cm. Dansk møbelproducent: reolsystem af palisander med rum, og skydelåger bag hvilke hylder, samt fem skuffer, H. 160 L. 205 D. 42 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10533 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10481 92 Modern furniture 1200 DKK 97 Older furniture Et parti sideborde reol og stole, fem dele 800 DKK Stor bogreol i renæssance stil af bejdset og udskåret egetræ Sidebord med sort bejdset stel med tre glashylder H. 55,5 B./L. 43 cm., sofabord af egetræ med plade indlagt med fliser H. 45 B./L. 60 cm., to stole af egetræ med sæde betrukket med sort og lys alcantara, grålakeret reol med fire rum, H. 83 B. 83 D. 35 cm. Stor bogreol i renæssance stil af bejdset og udskåret egetræ, overdel med flytbare hylder, underdel med to skabe, hylder samt fire skuffer, H. 186 L. 325 D. 36 cm. To nøgler medfølger. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10505 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10531 98 Glass 1800 DKK Samling diverse glas 19/20 årh. 48 dele 93 Varia Samling diverse glas; Wellington mm. seks vinglas H. 13 cm., syv hvidvinsglas H. 11,5/12 cm., fire snapseglas H. 9 cm. Otte vinglas med egeløv motiver H. 10,5/11 cm., seks glas med lilje medaillon og fire forskellige, nogle med motiver H. 13-14 cm., otte diverse glas, tre ølkrus og to flødekander. 19/20 årh. i alt 48 dele 1500-2000 DKK Et parti blandet indbo Et parti blandet indbo med bla. andet: to armstole af bøgetræ; sofabord af mahogni H. 55 L. 120 B. 54 cm., grøn bemalet standur H. 195 cm., Spejl i forgyldt ramme (af nyere dato); 90 x 50 cm., uld maskinvævettæppe 300 x 400 cm. mm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10543 99 Wine Startpris: 200 DKK Varunummer: 10034 94 Modern furniture 6 flasker Priorat Gr-174 årgang 2014 Rødvin 1500 DKK 1 kasse - ialt 6 flasker. 35 % Garnatxa, 30% Carinyena og 35% Cabernet Sauvignon. Vinen er opkaldt efter den mest vidunderlige vandresti, der krydser Priorat, hvorfra man virkelig kan se distriktets skønhed. Druerne til vinen kommer fra i alt 11 dale, der ligger spredt i Priorat distriktet. Markerne ligger som terrasser på skråninger, og klimaet er her mere ekstremt end i de fleste kontinentale områder. Her er kolde vinde fra nord og den varme mistral vind, der kommer fra øst. Sommerdagene er lange, tørre og varme, men temperaturen kan falde til nul om vinteren. Druerne høstes separat ved håndkraft. Druemosten holdes i kontakt med skallerne så længe som muligt for at trække mest mulig farve og smag ud. Herefter lagres vinen i 9 måneder på barriques lavet på den franske egesort, der hedder Allier. Vinen er mørk kirsebærfarvet med en intens og kraftfuld aroma, der vidner om friske blomsternoter med et strejf af mint. Smagen er frugtig, rund og kompleks. Vinen er elegant og velafbalanceret. Dansk møbelproducent to og tre-pers. sofaer af bøgetræ og læder Dansk møbelproducent to og tre-pers. sofaer af bøgetræ sider ryg og løse hynder betrukkede med lyst brun læder. H. 80 L. 140 og 190 D. 80 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10486 95 Varia 900 DKK 2000 DKK samling LP ca . 500 stk. samling LP samt nogle singler, ca . 500 stk. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10483 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10439 100 Modern furniture 600-800 DKK 2 rumdelere/reoler; 8 rum samt 20 rums 2 reoler/rumdelere hvidmalet, 9 rum på hjul H 107 B 158 D 38 cm samt 20 rum, 2 ud af 3 emballage er i original emballage, B 140 D 34 H 181 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10544 Sida 10 Indbo & Samleauktion. 28. Okt. Kl. 17.00 Onsdag 28 Okt 2015 101 Varia 1500 DKK 106 Electronics 20 kasser blandet indbo 400 DKK LCD-TV, Samsung 22" 20 kasser blandet indbo Samsung 22" LCD-TV Syncmaster 225MW Model: LS22CRASB/EDC. B 52 cm x D 20.4 cm x H 43.9 cm. Vægt ca: 7.4 kg. Fjernbetjening medfølger. Københavns Auktioner indestår ikke for funktionaliteten. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10462 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10444 107 Varia 800 DKK Magasin du Nord Rullemaskine Magasin du Nord Rullemaskine/presse støbejern og træ, H. 150 B. 105 D. 60 cm. 102 Ceramics af Startpris: 200 DKK Varunummer: 10547 800 DKK Et part pynte/dekorations keramik, ca. 300 stk. Et parti pynte/dekorations keramik, små kander og vaser fire askebærger, i alt ca. 300 stk Startpris: 200 DKK Varunummer: 10545 103 Older furniture 500 DKK 2 salonstole samt sortlakeret armstol 108 Older furniture 2 salonstole samt sortlakeret armstol delvis forgyldt, 19. årh. Vurdering 400-600 1200 DKK Chr. VIII sofa af mahogni, ca. 1920 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10546 Chr. VIII sofa af mahogni med svungne ben og sider, betrukket med rød stof. H. 90 L. 190 D. 70 cm. ca. 1920 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10539 109 Older furniture 800-1000 DKK Reol i Japansk stil L. 210 cm. 20 årh. Reol i Japansk stil af rød og guld bemalet træ, H.110 L. 210 D. 38 cm. 20 årh. 104 Varia 2 gadeskilte kaffemaskine Startpris: 200 DKK Varunummer: 10540 600 DKK samt Bartscher 110 Modern furniture 2 gadeskilte, det ene på hjul H. 150, det andet H. 160 cm, samt Bartscher kaffemaskine, model Regina 40, kan brygge 15 L kaffe af gangen To kommoder af teaktræ 1950'erne To kommoder af teaktræ, sort bemalet kommode H. 71 L. 99 D. 42 cm. samt lille kommode H. 70 L. 65 B. 42 cm., begge med runde ben og tre skuffer i front, 1950'erne. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10499 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10382 105 Modern furniture 800 DKK 800 DKK Parti sengerammer og tilhørende spejle Entrespejl H. 190 B. 50 cm samt 2 sengerammer H. 140 B. 100 cm i hvidmalet metal samt 2 stk sengerammer H. 140 B. 100 cm & 1 stk H. 150 B. 160 cm i mørk patineret metal. 1 mørkbejdset sengeramme H. 150 B. 160 med tilhørende spejl H.100 B. 90 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10501 Sida 11 Indbo & Samleauktion. 28. Okt. Kl. 17.00 Onsdag 28 Okt 2015 111 Wine 900 DKK 116 Modern lightning 6 flasker Priorat Gr-174 årgang 2014 Rødvin 1200 DKK Benny Frandsen for Frandsen Lightning: pendel af messing (ny) 1 kasse - ialt 6 flasker. 35 % Garnatxa, 30% Carinyena og 35% Cabernet Sauvignon. Vinen er opkaldt efter den mest vidunderlige vandresti, der krydser Priorat, hvorfra man virkelig kan se distriktets skønhed. Druerne til vinen kommer fra i alt 11 dale, der ligger spredt i Priorat distriktet. Markerne ligger som terrasser på skråninger, og klimaet er her mere ekstremt end i de fleste kontinentale områder. Her er kolde vinde fra nord og den varme mistral vind, der kommer fra øst. Sommerdagene er lange, tørre og varme, men temperaturen kan falde til nul om vinteren. Druerne høstes separat ved håndkraft. Druemosten holdes i kontakt med skallerne så længe som muligt for at trække mest mulig farve og smag ud. Herefter lagres vinen i 9 måneder på barriques lavet på den franske egesort, der hedder Allier. Vinen er mørk kirsebærfarvet med en intens og kraftfuld aroma, der vidner om friske blomsternoter med et strejf af mint. Smagen er frugtig, rund og kompleks. Vinen er elegant og velafbalanceret. Benny Frandsen for Frandsen Lightning: pendel af messing, hvidlakeret indeni, sort ledning (3 meter) med tilhørende baldakin, Ø 50 cm. Fremstår ny i uåbnet kasse (modelfoto) Nypris 2999 kr. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10556 117 Older lightning 600-800 DKK Holmegaard opaline lampe samt Heiberg lampe af porcelæn Holmegaard opaline lampe H. 38 cm. samt Heiberg lampe af porcelæn H. 35 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10550 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10437 112 Modern furniture 800 DKK 118 Varia To kommoder 1940/50'erne Kommode af birketræ med skråstillede ben, fornt med tre skuffer foroven og to skuffer, H. 68 L. 90 D. 50 cm., høj kommode af palisander og bøgetræ med let buet front og seks skuffer i front, H. 113 L. 78 D. 45 cm. Trænings ribbe af fyr og bøgetræ (ny) Trænings ribbe, stel af fyrretræ med 11 ovale ribber af bøgetræ (ny) H. 235 B. 71 D. 16 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10568 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10548 113 Older furniture 800 DKK 800-1000 DKK Slagbænk af hvidbemalet fyrretræ Slagbænk af hvidbemalet udtræksskuffe, H. L. D. cm. fyrretræ med Startpris: 200 DKK Varunummer: 10549 114 Varia 1500 DKK To paller blandet indbo To paller blandet indbo med diverse stole spejle små møbler og indbokasser samt elevationsbord. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10551 119 Modern lightning 1200 DKK Benny Frandsen for Frandsen Lightning: pendel af messing (ny) Benny Frandsen for Frandsen Lightning: pendel af messing, hvidlakeret indeni, sort ledning (3 meter) med tilhørende baldakin, Ø 50 cm. Fremstår ny i uåbnet kasse (modelfoto) Nypris 2999 kr. 115 Modern furniture Startpris: 200 DKK Varunummer: 10557 1000 DKK 120 Bikes Dansk møbelproducent, øreklapstol samt lænestol 8000 DKK Carbon/Kulfiber, Cykel MTB Focus Raven 29R Dansk møbelproducent, øreklapstol samt lænestol med stel af bejdset bøgetræ, sider, ryg og løse hynder betrukket med brun læder. Hvid MTB, Focus Raven 29R med Carbon/Kulfiber, Stelnummer: D183854. monteret med skivebremser, Indvendig kabelføring, Manitou forgaffel, SLX bagskifter, Deore bremser og forskifter. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10552 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10452 Sida 12 Indbo & Samleauktion. 28. Okt. Kl. 17.00 Onsdag 28 Okt 2015 121 Silver 600 DKK 126 Modern lightning 6 stk. H.C. Andersen jubileumsmønter af sterlingssølv 1200 DKK Benny Frandsen for Frandsen Lightning: pendel af messing (ny) 6 stk. H.C. Andersen 200 års jubileumsmønter af sterlingssølv: Ole Lukøje, Svinedrengen, Kejseren nye klæder, Lille Claus og stor Claus, 2 stk. Hyrdinden og Skorstensfejeren, æske medfølger. Benny Frandsen for Frandsen Lightning: pendel af messing, hvidlakeret indeni, sort ledning (3 meter) med tilhørende baldakin, Ø 50 cm. Fremstår ny i uåbnet kasse (modelfoto) Nypris 2999 kr. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10541 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10558 127 Modern lightning 1200 DKK Flemming Agger for Le standerlampe af sort lakeret model 368 122 Modern lightning klint metal Flemming Agger for Le klint: standerlampe af sort lakeret metal model 368. vippe skærm. etiket Le Klint under foden, H. 146 cm., skærm Ø 38 cm. 2000 DKK Benny Frandsen for Frandsen Lightning: Slimline Led armatur pendel. Matsort, 2 stk. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10578 Benny Frandsen for Frandsen Lightning: Slimline pendel af sort mat malet aluminium. Længde: 110 cm. Ingen synlige ledninger. Tynd stålvire som holder lampen, men på samme tid, giver strøm til lampen. Mulighed for justering af højden op til 150 cm. Lampen er produceret med 60 stk små LED chip Energi AA+. Dette giver det helt optimale arbejds belysning. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10554 123 Modern furniture 128 Modern furniture 1500 DKK Pedrali Italien, Allure 737 Et par lænestole af forkromet metal og sort læder seks armstole model Pedrali Italien, Seks armstole, model Allure 737., ben af forkromet stål. skal med egetræsfinér, sæade betrukket med stof, H. 73 B. 58 D. 53 Sh. 46 cm. Et par lænestole; stel af forkromet metal, sæde betrukket med sort læder. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10573 124 Modern furniture 4000 DKK Startpris: 200 DKK Varunummer: 10583 129 Modern lightning 4000 DKK 1200 DKK model Benny Frandsen for Frandsen Lightning: pendel af messing (ny) Pedrali Italien, Seks armstole, model Allure 737., ben af forkromet stål. skal med egetræsfinér, sæade betrukket med stof, H. 73 B. 58 D. 53 Sh. 46 cm. Benny Frandsen for Frandsen Lightning: pendel af messing, hvidlakeret indeni, sort ledning (3 meter) med tilhørende baldakin, Ø 50 cm. Fremstår ny i uåbnet kasse (modelfoto) Nypris 2999 kr. Pedrali Italien, Allure 737 seks armstole Startpris: 200 DKK Varunummer: 10572 125 Modern lightning Startpris: 200 DKK Varunummer: 10559 130 Modern lightning 2000 DKK 1800-2000 DKK Aage Petersen for Le Klint: standerlampe af messing model 339 Benny Frandsen for Frandsen Lightning: Slimline Led armatur pendel. Mathvid, 2 stk. Aage Petersen for Le Klint: standerlampe af messing model 339, stamme med teleskopisk højdejustering: H. 130 - 178 cm. Etiket Le klint under foden. Benny Frandsen for Frandsen Lightning: Slimline pendel af hvid mat malet aluminium. Længde: 110 cm. Ingen synlige ledninger. Tynd stålvire som holder lampen, men på samme tid, giver strøm til lampen. Mulighed for justering af højden op til 150 cm. Lampen er produceret med 60 stk. små LED chip Energi AA+. Dette giver det helt optimale arbejds belysning. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10577 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10555 Sida 13 Indbo & Samleauktion. 28. Okt. Kl. 17.00 Onsdag 28 Okt 2015 131 Modern lightning 1500-1800 DKK 136 Modern lightning Fog og Mørup: Kongelys, bordlampe af messing 1200 DKK Poul Henningsen for Louis Poulsen: PH-5 pendel hvid Fog og Mørup: Kongelys, bordlampe af messing, skærm af akryl med messingkant, H. 54 cm. Testet og virker. Poul Henningsen for Louis Poulsen: PH-5 pendel af hvid lakeret aluminium, Ø 50 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10580 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10579 137 Modern lightning 800 DKK Le Klint: bordlampe model 305 samt to loftlamper 132 Varia Le Klint: bordlampe model 305 af sort lakeret stål H. 45 cm.inkl. skærmholder samt to loftlamper med plisserede skærme. Ø 45 cm. 1500 DKK Startpris: 200 DKK Varunummer: 10588 Sort bjørneskind,190 x 175 cm. Sort bjørneskind, 190 x 175 cm. Alle ben med klør. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10587 138 Porcelain 1200-1500 DKK Bing & Grøndahl, spise- og kaffestel, kaktus, 82 dele 133 Modern lightning Bing & Grøndahl, spise- og kaffestel, kaktus best. af: 9 middags- 11 forret- 9 dybe tallerkener, 5 fade, 2 skåle, 1 sovseskål, 1 vase, 7 små askebæger, 1 stor kande, 1 lysestage, 2 bølgeskåle, 1 sukkerskål, 1 flødekande, 15 kagetallerkener, 15 kopper med underkopper, 1 kaffekande ialt 82 dele 2000 DKK Poul Henningsen for Louis Poulsen: PH-80 bordlampe Poul Henningsen for Louis Poulsen: PH-80 bordlampe; sort fod med fodafbryder, forkromet stamme og skærme af akryl, topdæksel af sort plast mangler. Testet og virker. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10594 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10574 139 Glass 600 DKK Glasservice, slebet krystal, 40 dele. Glasservice, slebet krystal, 40 dele. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10596 134 Clocks and Watches 800-1000 DKK 140 Modern furniture Dansk standur, hvidmalet kasse, 20 årh. anden halvdel Pedrali Italien, Allure 737. Dansk standur, hvidbemalet kasse, urskive af messing "Tempus Fugit" med sorte romertal, H. 202 cm. Pendul og lodder medfølger, 20 årh. anden halvdel, pendul knækket fire armstole, model Pedrali Italien, fire armstole, model Allure 737., ben af forkromet stål. skal med egetræsfinér, sæade betrukket med stof, H. 73 B. 58 D. 53 Sh. 46 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10586 135 Electronics 3000 DKK Startpris: 200 DKK Varunummer: 10599 1500 DKK Beocenter 9000, Beogram 3400 samt medfølgende højtalere Beocenter 9000 samt Beogram 3400, fjernbetjening medfølger, 1 højtaler Beovox800 med ramme af palisander, 2 stk Bose model 301 series II Startpris: 200 DKK Varunummer: 10584 Sida 14 Indbo & Samleauktion. 28. Okt. Kl. 17.00 Onsdag 28 Okt 2015 141 Clocks and Watches 800 DKK 146 Cars Et parti dame, herre samt lommeure, 15 stk. 800 DKK 4 stk. mega fælge, 15" 4 stk. mega fælge, 15", monteret med Nokiandæk. 205/54 R 15 Et parti diverse qvartzure, dameure med similibrillanter , herreure samt to lommeure, i alt 15 stk. Nogle ubrugte. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10590 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10593 142 Modern lightning 2000-3000 DKK Jørgen Gammelgaard for Pandul: stander og bordlamper Swing vip samt Luxo mfl. 6 stk. lamper Jørgen Gammelgaard for Pandul: standerlampe H. 90 samt 3 bordlamper model Swing Vip alle ca. H. 55 cm. Luxo: LED bordlampe af grå pulverlakeret metal, multijusterbar (løshed) H. 55 cm., samt halogen loftlampe af hvidlakeret metal og glas Ø 52 cm. 147 Older lightning 1200 DKK To ampel 1900 tallet begyndelse samt fire diverse lamper Startpris: 200 DKK Varunummer: 10581 To ampel 1900 tallet begyndelse, samt et par lamper, guldbemalet porcelæn samt porcelænslampe og keramiklampe Startpris: 200 DKK Varunummer: 10601 143 Varia 1800 DKK Et parti blandet inbo, dåser lamper, mm. Samling dåser, bordlampe, med stofskærm H. 35 cm. gulvlampe af glas med lysdæmper H. 102 cm., bijouteri samt blandet inbo. 148 Varia Startpris: 200 DKK Varunummer: 10592 Blandet indbo, glas, Bjørn Wiinblad nymølle mm. 1000 DKK Blandet indbo, glas, Bjørn Wiinblad mm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10602 144 Varia 1200 DKK 4 stk BMW fælge, 18" 4 stk BMW fælge, 18", monteret på Pirelli dæk, 255/55 R18 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10589 149 Varia 600 DKK Julehatte, ca. 80 stk. Ca. 80 stk. julehatte, filthat med fjermontering i kanten, monteret således de kan lyse, dog virker batteri ikke. 145 Varia Startpris: 200 DKK Varunummer: 10610 800-1000 DKK LP samling samt blandet indbo LP samling småmøbler samt blandet indbo, samt Startpris: 200 DKK Varunummer: 10591 150 Varia 2500-3000 DKK 26 kasser blandet indbo samt Prosonic fladskærmstv 26 kasser blandet indbo, diverse billeder, broderier mm, Philips lysterapilampe, samt Prosonic fladskærmstv, 23", fjernbetjening medfølger, er tændt og virker, men Københavns Auktioner indestår ikke for funktionaliteten Startpris: 200 DKK Varunummer: 10633 Sida 15 Indbo & Samleauktion. 28. Okt. Kl. 17.00 Onsdag 28 Okt 2015 151 Older art 400-600 DKK 156 Varia Ingolf Due Olufsen, olie på lærred, byliv ved kanalerne 1 palle julepynt *nyt* 1 palle blandet julepynt, *nyt*, 500 stk engangsdækkeservietter, julehjerter sølv/guld til ophæng, til/fra kort mm. Byliv ved kanalerne af Ingolf Due Olufsen, født 1904, olie på lærred, sign. Ingolf Due, H. 60 B. 120 cm Startpris: 200 DKK Varunummer: 10615 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10634 152 Modern furniture 1200 DKK 1000-1500 DKK Reolsystem samt spisebord, teak Reolsystem i teak bestående af 7 moduler, 3 underdele med sokler samt 2 overdele med låger bag hvilke hylder samt 2 åbne overdele med hylder, Samlet H. 190 L. 180 D. 40 cm samt spisebord, teak, med tillægsplade L. 120 B. 80 H. 70, tillægsplade L. 40 cm 157 Varia Ca 100 plakater Tuborg motiver, 6 forskellige slags Startpris: 200 DKK Varunummer: 10616 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10635 153 Modern furniture 400 DKK 600-800 DKK 6 stole samt diverse småmøbler 4 stole med stel af eg, betrukket med lys alcantara, 2 armstole betrukket med rødt stof samt tilhørende skammel, samt lille sidebord af teak. 158 Varia Startpris: 200 DKK Varunummer: 10636 600-800 DKK 2 mapper med julepostkort 2 mapper med b.la ældre julepostkort Startpris: 200 DKK Varunummer: 10617 154 Varia 1500 DKK 15 par Von Dutch sko, *nye* 15 par blandede Von Dutch sneakers, Nypris 10.500,Startpris: 200 DKK Varunummer: 10618 159 Varia 1500 DKK 15 par Von Dutch sko, *nye* 15 par Von Dutch sneakers, blandede farver og størrelser, nypris 10.500,155 Varia Startpris: 200 DKK Varunummer: 10619 2500-3000 DKK To tøjstativer med frakker og Tshirts til store piger, ca 200 dele. To tøjstativer med frakker og Tshirts til store piger, ca 200 dele. Sorte og røde frakker i str MXXL. Blå og hvide rib Tshirts med krave. Alt med mærke på. Stativer medfølger ikke men kan købes for 300kr. stk. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10612 160 Varia 1000 DKK Parti uniformer mm 2 gamle postkasketter, 1 kaptajnkasket, 2 gamle postregnfrakker, 2 lædertasker samt kurv med hårbørster Startpris: 200 DKK Varunummer: 10626 Sida 16 Indbo & Samleauktion. 28. Okt. Kl. 17.00 Onsdag 28 Okt 2015 161 Books 1600 DKK 166 Modern furniture Anders And & Co, den komplette årgang 1949-1956 Rokado balance, elevation Anders And & Co, den komplette årgang 19491956, 16 bind ialt, fremstår som nye 800-1000 DKK dobbeltseng med Hvid sengeramme med elevation og madrasser. L. 200 B. 180, Elevationen er testet, men Københavns Auktioner indestår ikke for funktionaliteten. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10632 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10641 167 Varia 3000-4000 DKK 5 paller blandet indbo 5 paller blandet indbo, ialt 28 kasser samt Pfaff symaskine, 4 sække med tøj og ca 15 par damesko samt diverse småmøbler 162 Modern lightning Startpris: 200 DKK Varunummer: 10642 2000 DKK Otto Käszner, Københavnerlampen Otto Käszner, født 1938, ´Københavnerlampen´ af patineret glasfiber med topdæksel af aluminium, Ø 54 cm. Industriel lampe tegnet af stadsarkitekt Otto Käszner, fremstillet til Københavns Kommune ca. 1970. 168 Modern furniture 800 DKK Fritstående skrivebord, teaktræ Startpris: 200 DKK Varunummer: 10639 Fritstående skrivebord i teaktræ, front med låger bag hvilke skuffer (den ene låge er låst og uden nøgle) og bagside med hylder, L. 145, B. 75 H. 75 cm Startpris: 200 DKK Varunummer: 10643 163 Ceramics 1200 DKK Samling keramik 169 Office furniture Ditlev keramik, 7 dele, Lars Syberg, Hedebo Keramik, 2 tallerkener, Arabia stentøj, 2 fade samt Cari Zalloni 2 stager, stor i blå, nr 150/25 og mindre i brunlig nuance 2 Hæve/sænkeborde 2 hæve/sænkeborde, L. 180 D. 80 cm, bordene er testet og virker, men Københavns Auktioner indestår ikke for funktionaliteten Startpris: 200 DKK Varunummer: 10620 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10247 164 Ceramics 800-1000 DKK 1200-1400 DKK Arne Bang, Keramikvase Arne Bang, keramikvase, sign. AB. H. 18 cm Har et lille afslag i toppen. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10627 170 Modern furniture 1200 DKK D-line 2 stk dispenser til papirhåndklæder samt 2 dispenser til affald 165 Varia 2 stk D-line dispenser til papirhåndklæder samt 2 stk d-line affaldsbeholder til papirhåndklæder. Alle 4 fremstår helt nye og i original emballage. Der medfølger beslag til vægmontering. 600-800 DKK Startpris: 200 DKK Varunummer: 10656 Antik brandslukker Antik brandslukker, dekorationsgenstand, H. 75 cm Startpris: 200 DKK Varunummer: 10640 Sida 17 Indbo & Samleauktion. 28. Okt. Kl. 17.00 Onsdag 28 Okt 2015 171 Older furniture 800 DKK 176 Varia Brudekiste, Ca år 1850 1500 DKK Georg Jensen lysholdere og pynt. Brudekiste i bemalet fyrretræ med jernbeslag, fremstår med lås og en nøgle, L. 130 D. 60 H. 65 cm Georg Jensen lyseholdere, 13 stk. samt 2 stk juletræs ophæng. Kasser er checket og billedet på kassen passer med indhold. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10648 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10624 172 Modern furniture 600-800 DKK 177 Modern furniture Kommode teaktræ 6 spisestole, lyst læder Kommode teaktræ, let buet front, 6 skuffer, skjold på topplade, H. 115 B. 80 D. 45 cm 6 spisestole betrukket med lyst læder, stel af forkromet stål Startpris: 200 DKK Varunummer: 10649 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10652 178 Modern furniture 173 Carpets 800 DKK 400-600 DKK Tv-møbel samt kontorstol 800 DKK Tv-møbel, sort i højglans, L. 180 D. 45 H. 45 cm samt kontorstol på hjul et parti små tæpper Startpris: 200 DKK Varunummer: 10650 et parti små tæpper, det største måler 140X90 cm, 2 maskinvævet resten håndknyttede Startpris: 200 DKK Varunummer: 10424 179 Modern furniture 1200-1500 DKK Ole Wanscher sofasæt Ole Wanscher sofasæt, sofa med stel af mahogni, hyndesæt betrukket med mønstret stof, L. 180 H. 80 D. 70 cm, 2 hvilestole med stel af mahogni og hyndesæt med mønstret stof, fremstillet af P.Jeppesen, både stel og hynder ses med brugsslidtage og porøst skum Startpris: 200 DKK Varunummer: 10538 174 Modern furniture 800-1000 DKK 180 Varia Hammel Møbelfabrik, Mistral reolsystem Samling kander i rustfri stål, fade mm. Hammel Møbelfabrik, Mistral reolsystem i bøgetræ, bestående af 5 væghængte moduler, 2 moduler med glåslåge og montering af spots, 1 modul med blå skuffer samt 2 moduler med hylder og skuffer, lister til vægophæng medfølger, der ses flader der er falmet af sollys Samling kander i rustfri stål, fade Beståedne af bland andet 7 kander. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10621 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10651 175 Varia 1200 DKK 1500 DKK Samling Bodum kander mm. Samling Bodum kander mm. Bodum kedel i stål med glaskugle og hank i træ, design C. Jørgensen. H. 23 cm. stempelkande, samt en tekande i glas. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10622 Sida 18 mm. Indbo & Samleauktion. 28. Okt. Kl. 17.00 Onsdag 28 Okt 2015 181 Music instruments 600 DKK 186 Varia Diverse Musikinstrumenter Samling af kameraer og fotoudstyr Fire fløjter og fire mundharmonikaer, forskellige størrelser og kvaliteter. Samling af kameraer og fotoudstyr bestående af: . Olympus, Nikon, Samsung mm. Fire stk. Fremstår med aldersrelaterede og alm. brugsspo r. Københavns Auktioner står ikke indefor funktionaliteten. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10630 182 Modern furniture Startpris: 200 DKK Varunummer: 10629 1200 DKK 187 Porcelain D-line 2 stk dispenser til papirhåndklæder samt 2 dispenser til affald Samling Kgl Grøndahl. 2 stk D-line dispenser til papirhåndklæder samt 2 stk d-line affaldsbeholder til papirhåndklæder. Alle 4 fremstår helt nye og i original emballage. Der medfølger beslag til vægmontering. 183 Electronics 600 DKK Porcelæn og Bing & Startpris: 200 DKK Varunummer: 10625 Zanussi Køleskab/fryseskab samt kombiog microovn samt 1800 DKK Samling Kgl Porcelæn og Bing & Grøndahl. Royal Copenhagen Aluminia fajance Riflet blå Tepotte nr. 2225, H 15, B 24 cm ca 1940-1943. To Ølkrus i brunt stentøj - H 12,5 cm. fra L. Hjorth Denmark. To årskrus fra Kgl Porcelæn, 1987 samt 1988. Samt Vase fra Bing & Grøndahl nr. 5447 H 15 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10658 Zanussi Køleskab/fryseskab kombi- og microovn (Schou) 1000 DKK 188 Electronics Daewoo 1200 DKK En samling billedfremvisere. En samling billedfremvisere med film samt Teknik legetøj. Fremstår med aldersrelaterede og alm. brugsspor. Fejl og mangler kan/må på re gne s. Københavns Auktioner står ikke indefor funktionaliteten. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10655 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10628 189 Varia 600-800 DKK Samling div kikkerter Samling div kikkerter, blandt kikkerter, sports kikkerter mm. andet teater Startpris: 200 DKK Varunummer: 10644 190 Modern furniture 1200 DKK D-line 2 stk dispenser til papirhåndklæder samt 2 dispenser til affald 2 stk D-line dispenser til papirhåndklæder samt 2 stk d-line affaldsbeholder til papirhåndklæder. Alle 4 fremstår helt nye og i original emballage. Der medfølger beslag til vægmontering. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10657 184 Modern furniture 600 DKK Spejl af guldbemalet træ Spejl af guldbemalet træ, afskalninger, 140x105 cm fremstår med Startpris: 200 DKK Varunummer: 10654 185 Varia 1200-1500 DKK Samling jagt udstyr. Samling jagt udstyr bestående af: Gevær pudsesæt, høreværn, hundefløjter 2 stk. samt sigte til skarpskytte. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10631 Sida 19 Indbo & Samleauktion. 28. Okt. Kl. 17.00 Onsdag 28 Okt 2015 191 Modern furniture 600 DKK 196 Varia Spejl med ramme af teaktræ Spejl med B:37,5cm. ramme af 2500 DKK Cair; massagebriks med tilhørende stol. teaktræ. H:123cm Cair; massagebriks med tilhørende stol. Fremstår testet og motor ikke funktionsdygtig. H 50-96, L 193, B 73 cm.Vægt: 85 kg. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10661 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10665 197 Office furniture 600-800 DKK Camloc, 2 hejsearbejdsborde Camloc, 2 hejsearbejdsborde Startpris: 200 DKK Varunummer: 10669 192 Modern furniture 1000 DKK Børge Mogensen lænestol i uld Børge Mogensen. Lænestol betrukket med blåt uld, ben af egetræ. Formgivet 1975. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2421. Fremstår snavset og med mange hundehår. 198 Modern furniture Startpris: 200 DKK Varunummer: 10662 600-800 DKK Reoler 2 stk reoler med hylder. H.230cm, B.190cm, D.35cm Startpris: 200 DKK Varunummer: 10667 193 Varia 600-800 DKK Blandet indbo samt haveredskaber Blandet indbo, lille skab, gulvlampe, sofabord H. 55 L. 100 B. 50 cm. diverse ordbøger, mm. samt haveredskaber: Bosch Blæser/støvsuger (testet og virker) ukrudt brander, manuelt græsslåmaskine. 199 Varia Startpris: 200 DKK Varunummer: 10663 Butiksdisplay 1 stk butiksdisplay med skuffer og glashylde. H 120 cm, L 135 cm, D 45 cm Startpris: 200 DKK Varunummer: 10671 194 Varia 600 DKK Airspeed vacumposer 15 store ruller med Airspeed vacuum poser til storkøkken Startpris: 200 DKK Varunummer: 10664 200 Varia Butiksdisplays 2 displays med påmonterede Phillips fladskærmstv. Medfølger hylder. H 180 cm, B 150 cm, D 105 cm Startpris: 200 DKK Varunummer: 10672 195 Modern furniture 800 DKK Reoler 3 stk reoler med hattehylde og garderobestang. b.120cm, h.213cm Startpris: 200 DKK Varunummer: 10666 Sida 20 Indbo & Samleauktion. 28. Okt. Kl. 17.00 Onsdag 28 Okt 2015 201 Modern furniture 800-1000 DKK 206 Modern furniture Spisebord af hvidolieret egetræ samt 6 stole 800 DKK Et par lænestole i gammelrosa velour Et par lænestole i gammelrosa velour. H 78 cm, B 64 cm, D 70 cm. Spisebord L. 195 (295) B. 95 H. 75 cm, med 2 udtræksplader a L. 50 cm, hvidolieret egetræ og 6 tilhørende spisestole betrukket med lyst stof. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10682 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10673 207 Modern furniture 800 DKK Et par lænestole i brunt læder med bøgestel To lænestole med stel af formspændt lakeret bøgetræ, hynder betrukkede med patineret lys brunt læder. 202 Electronics Startpris: 200 DKK Varunummer: 10679 500 DKK DJ Tech Vinyl Encoder 10 V2 Turntable (silver) 208 Books DJ-Tech Vinyl Encoder 10, Professional USB Turnable. Ledning mangler. Københavns Auktioner står ikke inde for funktionaliteten. 2 paller bøger 2 paller med læderindbundet Startpris: 200 DKK Varunummer: 10678 203 Varia 1200-1500 DKK blandet bøger, mange er Startpris: 200 DKK Varunummer: 10683 3000 DKK 3 paller blandet indbo 3 paller blandet indbo, motionscykel mm Startpris: 200 DKK Varunummer: 10677 209 Older furniture 1500 DKK Spisestue i Renæssance-stil fra 1900tallet 204 Varia Spisestue i Renæssance-stil fra 1900-tallet udført i egetræ, spisebord med udtræk, L. 150 B. 95 H. 75 cm, 6 stole betrukket med lyst patineret læder 5000-6000 DKK Startpris: 200 DKK Varunummer: 10685 NESPRESSO GEMINI CS 220 kaffemaskine NESPRESSO GEMINI CS 220 kaffemaskine Indhold: Aftagelig vandbeholder: 2 x 3 ltr Mål: B560 x D392 x H370 mm Vægt: 18 kg El: 230 V 2,41 kW. Maskinen er testet og tænder. Københavns Auktioner står ikke indefor funktionaliteten. 210 Older furniture Chatol af egetræ Chatol af egetræ, overdel med to låger med glasparti bag hvilke hylder, underdel med skriveklap bag hvilke små skuffer og rum, herunder tre større skuffer, H. 180 B. 95 D. 45 cm Startpris: 200 DKK Varunummer: 10680 205 Electronics 800 DKK Startpris: 200 DKK Varunummer: 10684 600-800 DKK Samsung 32", LCD Samsung LE32S86BDX/XEE, 32", LCD. Fjernbetjening samt manual medfølger. Københavns Auktioner står ikke indefor funktionaliteten. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10681 Sida 21 Indbo & Samleauktion. 28. Okt. Kl. 17.00 Onsdag 28 Okt 2015 211 Varia 1200 DKK 216 Wine Havemøbelsæt 800-1000 DKK 30 flasker Cuvée Prestige Les Allées Du Midi. Havemøbelsæt i flet. Bord med glasplade samt 4 stole med hynder og puder. Bord: H 73 cm, Diameter 90 cm Stole: H 75 cm, B 59 cm, D 65 cm Skrammer i flet bag på alle 4 stole samt slidtage. 30 flasker Cuvée Prestige Les Allées Du Midi. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10699 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10693 212 Varia 3000-4000 DKK En stor samling snedkerværktøj, høvlbænk samt værktøjsskab mm. En stor samling ældre Snedkerværktøj bestående af bla. profilhøvle, stemmejern, vinkel, ruban, høvle samt børste, høvlbænk, værktøjsskab m.m. Fremstår med brugsslitage. 217 Modern furniture Startpris: 200 DKK Varunummer: 10696 213 Wine 600 DKK Sidebord i mahogni 800-1000 DKK Sidebord i mahogni, H 52 cm, B 56,5 cm, D 36,5 cm. 30 flasker Cuvée Prestige Les Allées Du Midi. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10691 30 flasker Cuvée Prestige Les Allées Du Midi. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10698 218 Varia 1200 DKK Havemøbelsæt Havemøbelsæt i flet. Bord med glasplade samt 4 stole med hynder og puder. Bord: H 73 cm, Diameter 90 cm Stole: H 75 cm, B 59 cm, D 65 cm Skrammer i flet bag på alle 4 stole samt slidtage. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10695 214 Ceramics 219 Older art 1200 DKK Axel Søborg malerier/akvarel Samling keramik; lamper, vaser mm. ca 17 dele. mfl; fire diverse Axel Søborg, landskab med træhus, sign. monogram, 32 x 40 cm. Gårdparti olie på lærred, sign. V. Skovby, 18 x 22 cm., vej med træer, olie på lærred , sign. L. Mühlbach, 28 x 34 cm. samt byparti fra Ribe, akvarel, 26 x 36 cm. Samling keramik lamper, vaser mm. ca 17 dele. Loftlampe; Axella, udført af designer Jette Hellerøe. To skåle fra Sus Ask. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10697 215 Varia 800 DKK Startpris: 200 DKK Varunummer: 10701 1200 DKK Havemøbelsæt Havemøbelsæt i flet. Bord med glasplade samt 4 stole med hynder og puder. Bord: H 73 cm, Diameter 90 cm Stole: H 75 cm, B 59 cm, D 65 cm Skrammer i flet bag på alle 4 stole samt slidtage. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10694 Sida 22