Katalog i pdf format - Københavns Auktioner

Kunst, design & antik. 26. Sep. Kl. 10.00
Lördag 26 Sep 2015
1
Ceramics
3000 DKK
Modern art
Arne Bang; vase af stentøj med rillet
korpus
2500-3000 DKK
Jack Kampmann CD: Huse på færøerne
Jack Kampmann CD (1914-1989): Huse på
færøerne,
olie
på
lærred,
sign.
Jack
Kampmann, 24 x 34 cm.
Arne Bang (1901-1983); vase af stentøj med
rillet korpus, sign. AB monogram og num. 1. H.
14 Ø 9 cm.
Startpris: 500 DKK
Varunummer: 10009
Startpris: 500 DKK
Varunummer: 10004
Modern art
12000-15000 DKK
Mogens Balle CD: Abstrakt komposition
ca. 1970
Mogens Balle CD (1921-1988): Abstrakt
komposition, olie på lærred, sign. MB,
stemplet Mogens Balle på blindramme samt
etiket dateret ca. 1970. 38 x 46 cm.
2
Older art
Startpris: 500 DKK
Varunummer: 10010
3000-4000 DKK
Christian Benjamin Olsen: Marinebillede
Christian
Benjamin
OLSEN
(1873-1935):
Marine, olie på lærred, sign. Chr. Benjamin
Olsen, 38 x50 cm.
Modern furniture
Illums Bolighus; barskab af mahogni,
1940/50'erne
Startpris: 500 DKK
Varunummer: 10005
Porcelain
Illums Bolighus; barskab af mahogni, buet
front med to rillede døre bag hvilke hylder og
rum, udtrækplade med messing beslag, stel
på tilspidsede ben. Plakette Illums Bolighus på
bagsiden, 1940/50'erne. H. 145 B. 107 D.44
cm.
3000 DKK
Royal Copenhagen, Flora
Middagstallerken nr. 3526
2000 DKK
Danica:
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10065
Flora Danica: Middagstallerken nr. 3526:
"Sedum rupestre L. B. vivide Koch. Stemplet
Royal Copenhagen.
Startpris: 500 DKK
Varunummer: 10006
Older furniture
4
Ceramics
Et par Louis Philippe
palisander 19 årh. midte
2500 DKK
armstole
af
Et par Louis Philippe armstole af palisander,
ryg udskåret med blomster, sæde og ryg
betrukket
med
broderet
stof.
Senere
ombetrukket,
enkelte
defekter
og
reparationer, 19 årh. midte. H. 100 B. 60 D. 70
cm.
Arne Bang; vase af stentøj dekoreret
med blade og knopper
Arne Bang (1901-1983); vase af stentøj
dekoreret i brun og grøn glasur samt med
blade og knopper i toppen, sign. AB monogram
og num. 16. H. 14,5 Ø ca. 9 cm. OBS. fremstår
med afslag under et blade, se foto.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10066
Startpris: 500 DKK
Varunummer: 10007
Music instruments
Torben
Christensen
Christensen:
flygel
1950'erne
Ceramics
2000 DKK
20000-30000 DKK
for
Andreas
model
Tulex
Sjældent flygel, formgivet af arkiteket MAA
Torben Christensen i 1955, og produceret af
Andreas Christensen, som også forestod
produktionen af det legendariske PH flygel.
Stel stemplet 10189 Flygel fremstår med
lakskader, ridser og mærker, en tangent
mangler. H. 97 L/B. 145 cm.
4000-6000 DKK
Axel salto for Royal Copenhagen:
frugtformet skål af stentøj
Axel SALTO (1889-1961): frugtformet skål af
stentøj dekoreret i sung glasur, H. 11 L. 19 cm.
Signeret Salto samt stempel fra Royal
Copenhagen.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10061
Startpris: 500 DKK
Varunummer: 10008
Sida 1
Lördag 26 Sep 2015
Modern furniture
Dansk
møbelsnedker,
1950'erne.
2500 DKK
Older lightning
lænestol
10000-15000 DKK
Et par store Charles X
lysestager af patineret og
bronze 19 årh. første halvdel
Dansk møbelsnedker, lænestol med runde
tilspidsende ben af bejdset bøgetræ, betrukket
med lysegrønt uldstof, fremstår renoveret.
1950'erne.
franske
forgyldt
Et par store Charles X franske empire
lysestager af patineret og forgyldt bronze, fem
armet top med seks lyspiber, kanelleret
stamme, rundt sokkel med dyrepotter,
dekoreret med putti og delfinhoveder, 19 årh.
første halvdel. H. 58 Ø 23 cm.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10084
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10221
Older furniture
17
Clocks and Watches
2000 DKK
Et par Louis Philippe armstole
palisander, 19 årh. midte.
A.D. Mougin Paris, kaminur af forgyldt
bronze med Sèvres porcelænsplaketter,
19 årh slutning
af
betrukket
med
broderet
stof.
Senere
ombetrukket,
enkelte
defekter
og
cm.
Fransk kaminur af forgyldt bronze, top prydet
med vase, rekt. base med fire søjler, urskive
med sorte bemalede romertal samt sider af
Sèvres porcelænsplaketter med romatisk
motiver, urværk stemplet Paris og A.D. Mougin
deux médailles, 19 årh slutning. Pendul
medfølger, fremstår uden nøgle H. 40 B. 20 D.
17,5 cm.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10090
Older furniture
4000-6000 DKK
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10223
3000 DKK
Louis Philippe sofa af palisander, 19
årh. midte.
Louis Philippe sofa af palisander ryg udskåret
med blomster, sæde og ryg betrukket med
broderet stof. Senere ombetrukket, fremstår
med
defekt
forben
(medfølger)
og
reparationer, 19 årh. midte. H. 100 B. 170 D.
85 cm.
18
Bronzes and Sculptures
Otto Schmidt-Hofer, Hest med
bronzefigur af patineret bronze
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10097
Older art
føl,
Otto Schmidt-Hofer (1873-1925) Hest med føl,
bronzefigur af patineret bronze på rekt. sokkel
af broget marmor, sign. Schmidt-Hofer, H.
25,5 L. 35 D. 13 cm.
2000 DKK
Frederik Ernlund CD; marine med sejlog dampskibe
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10228
Frederik Ernlund (1879-1957) CD marine med
sejl-og dampskibe i baggrunden, olie på
lærred, sign. F. Ernlund, 70 x 100 cm.
19
Modern art
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10158
Ceramics
4000-6000 DKK
6000-8000 DKK
Mogens Hertz CD; Landskab med vej og
hus, 1948
4000-6000 DKK
Mogens Hertz (1909-1999) CD Landskab med
vej og hus, olie på lærred, sign. Mogens Hertz
- 48, 65 x 80 cm. Fremstår med flænge (ca. 2
cm.) samt ridser.
Patrick
Nordström
for
Royal
Copenhagen; vase af stentøj 1920
Patrick Nordström (1870-1929) for Royal
Copenhagen; vase af stentøj dekoreret med
grønbrun glasur, sign. monogram, Royal
Copenhagen samt dateret 27 februar 1920.
Antagelig unika. H. 30,2 Ø 14 cm.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10235
20
Older art
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10220
2000 DKK
Axel Söborg, skovparti med sø
Axel Söborg (1872-1939), skovparti med sø,
olie på lærred, usigneret, betegnet på
bagsiden på blindramme, 62 x 80 cm.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10236
Sida 2
Lördag 26 Sep 2015
21
Older art
2000-2500 DKK
26
Modern furniture
Jens Sinding Christensen CD
2500-3000 DKK
Hans Olsen for C.S. Møbler; et par
lænestole model 500
Jens Sinding Christensen (1888-1980) CD;
havneparti med fiskerbåde, olie på lærred,
sign. monogram, 90 x 120 cm.
Hans Olsen for C.S. et par lænestole model
500 med ben af palisander, sider, ryg og løse
hynder betrukket med sort patineret læder.
stemplet C.S. møbler under stellet. H. 80 B. 75
D. 70 cm.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10237
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10261
22
Modern furniture
6000-8000 DKK
27
Older art
Børge
mogensen
for
Fredericia
Stolefabrik: "Den Spanske Stol"
1000 DKK
Lauritz Sørensen CD, marine
Lauritz Sørensen (1882-1952) CD, marine, olie
på lærred Sign. Lauritz Sørensen, 36 x 50 cm.
Børge mogensen for Fredericia Stolefabrik:
Armstol af egetræ model 2226, "Den Spanske
Stol",
sæde
og
ryg
udspændt
med
cognacfarvet kernelæder. Læder med patina,
ridser og pletter. Stol er købt i 1967.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10267
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10241
28
Older art
23
Older art
Ubekendt kunstner, kopi efter Heinrich
hansen, Frederiksborg slot
3000 DKK
hansen, Frederiksborg slot, olie på lærred
sign. F. W. Dobenck bågpå lærred, 24 x 35 cm.
Niels Peter Rasmussen; spurve
Niels Peter Rasmussen (1847-1918); spurve,
olie på lærred, sign. monogram, 16 x 27 cm.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10268
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10248
24
Older art
2000 DKK
29
Modern furniture
6000 DKK
2000 DKK
Hans Olsen for C.S. Møbler; Lænestol
med tilhørende skammel model 500
Carl Ludwig Bille; Marine
Hans Olsen for C.S. Møbler; Lænestol med
tilhørende skammel model 500 med ben af
palisander, sider, ryg og løse hynder betrukket
med sort læder. stemplet C.S. møbler under
stellet. stol H. 80 B. 75 D. 70 cm., skammel H.
45 B. 70 D. 40 cm.
Carl Ludwig Bille (1815-1898), marine med sejl
og dampskibe, olie på lærred, sign. Carl Bille
og dateret 1871, 29 x 41 cm.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10249
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10262
25
Older art
2500-3500 DKK
30
Older art
Niels Holsøe; interiør
1800 DKK
Niels Holsøe, (1865-1928) interiør, olie på
plade, sign. N. Holsøe, 52 x 40 cm.
Aksel Martin Lassen CD; landskab med
trær 1909
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10250
Aksel Martin Lassen (1869-1946) CD, landskab
med trær, olie på lærred, sign. monogram AL
og dateret 09.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10271
Sida 3
Lördag 26 Sep 2015
31
Older art
1500 DKK
36
Older art
Einar Johansen CD; moleparti
Einar Johansen CD; havneparti akvarel
Einar Johansen (1893-1965) CD. Moleparti, olie
på træ, sign. monogram EJ, 49 x 62 cm.
Einar Johansen (1893-1965) CD, havneparti,
mix media; akvarel og olie på papir monteret
på karton, sign. monogram EJ , 49 x 61 cm.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10273
32
Modern furniture
1200 DKK
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10272
4000 DKK
Hans Olsen for C.S. Møbler;
personners sofa model 500
37
Older art
tre-
1000 DKK
Ubekendt kunstner; køer på mark
Ubekendt kunstner; køer på mark, olie på
lærred, usigneret, 100 x125 cm.
Hans Olsen for C.S. Møbler; tre-personners
sofa model 500 med ben af palisander, sider,
ryg og løse hynder betrukket med sort læder.
stemplet C.S. møbler under stellet. H. 75 L.
185 D. 70 cm.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10274
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10263
33
Older art
38
Modern furniture
2000 DKK
Dansk møbelsnedker,
mahogni, 1950'erne
Anton Dorph, parti fra Grenaa fjord
1898
sofabord
af
Dansk møbelsnedker, sofabord af mahogni,
tilspidsende ben, underhylde med flet, sider
med klap à 30 cm. og udtræksplade à 34 cm.
med aftageligt aluminiumsbakke. 1950'erne.
H. 61,5 L. 80 D. 49cm.
Anton Dorph (1831-1914) parti fra Grenaa
fjord, olie på lærred, sign. monogram A D og
dateret 98, 24 x 40 cm.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10270
34
Older furniture
1200 DKK
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10277
2000 DKK
Tysk smykkeskrin i barok stil ca. 1900
Tysk smykkeskrin i barok stil af sort bemalet
træ og messingblik påsætninger, front med to
døre bag hvilke talrige skuffer og rum, nøgle
medfølger H. 45 B. 48 D. 28 cm., ca. 1900.
39
Clocks and Watches
Fransk lueforgyldt Stor empire kaminur
19 årh. første halvdel
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10266
35
Older art
20000-25000 DKK
Fransk lueforgyldt Stor empire kaminur med
bacchus figur. Urkasse prydet med vase i
toppen, hvid emaljeret urskive med sorte
romertal og blomster guirlander, sokkel på fire
runde fødder, prydet med hoveder og empire
ornamentik, 19 årh. første halvdel. H. 50 L. 36
D. 16 cm.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10265
2000 DKK
Ubekendt kunstner, kopi efter J T.
hansen, Klostergård italien
Ubekendt kunstner, kopi efter J T. hansen,
Klostergård italien, olie på lærred sign. F. W.
Dobenck bågpå lærred, 31 x 23 cm.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10269
40
Older art
1200 DKK
Aksel Martin Lassen CD, landskab med
køer 1917
med trær og køer, olie på karton, sign.
monogram AL og dateret 1917. 35 x 40 cm.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10282
Sida 4
Lördag 26 Sep 2015
41
Silver
4500-5000 DKK
46
Bronzes and Sculptures
K.C. Hermann; Sølvfad København 1931
Fransk standerlampe af patineret og
forgyldt bronze, 19 årh. slutning
K.C. Hermann Ovalt sølvfad, kant med rokoko
kanter. Stemplet K C H, Vægt: 1525 gr. L. 55
B. 35 cm.
Fransk standerlampe af patineret og forgyldt
bronze. Fod støbt med forgyldt rokoko
ornamentik, rocaille og bladværk samt putto
af patineret bronze, kanneleret stamme
afsluttet med fire lysarme og skærmholder,
monteret til el, 19 årh. slutning, H. 178 Ø 50
cm.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10283
42
Glass
8000-10000 DKK
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10289
4000-6000 DKK
Karaffel af blåt glas, Gjøvik, Norge ca år
1810-30
Karaffel
af
blåt
glas
med
hvide
spiralsnoninger, Gjøvik, Norge ca. år 1810-30
H. 19 cm.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10285
47
Modern furniture
Dansk møbelproducent;
teak, 1950/60'erne
43
Older art
5000-6000 DKK
af
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10290
Hans Gyde Petersen (1862-1943) CD; parti fra
dyrehaven, olie på lærred, sign. Gyde
Petersen, 130 x 185 cm.
48
Glass
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10286
1500 DKK
Per Lütken for Holmegaard; samling
glas, 1958-1961
3000 DKK
Per Lütken for Holmegaard; samling glas
bestående af: tre vaser af røgfarvet glas samt
skål af glåt glas H. 10 - 18,5 cm. Alle dele
signeret monogram PL, Holmegaard samt
dateret 1958-1961
Finn Wennerwald CD; stor parti fra
dyrehaven, studenterkilden
Finn Wennerwald (1896-1969), CD: stor parti
fra dyrehaven, studenterkilden, olie på lærred
sign. Finn Wennerwald og dateret 36, 98 x 140
cm.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10291
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10287
45
sofabord
Dansk møbelproducent; sofabord af teak, H.
51 L. 150 B. 70 cm. 1950/60'erne.
Hans Gyde Petersen CD; stor parti fra
dyrehaven
44
Older art
2200 DKK
49
Older art
3000-5000 DKK
1500 DKK
Axel jacobsen, vinterparti 20 årh.
Et par Tazzaer af patineret bronze og
marmor, 19 årh.
Ubekendt kunstner, Axel jacobsen, vinterparti,
olie på lærred, sign. Axel jacobsen, 34 x 47
cm.
Et par Tazzaer af patineret bronze på
kvadratiske sokler af gulbroget marmor, 19
årh. H. 23,5 cm.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10301
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10288
50
Older lightning
1500-2000 DKK
To franske bordlamper af porcelæn, 19
årh slutning
To franske bordlamper af porcelæn dekoreret i
farver
med
blomstermotiver,
bronzemontering, 19 årh slutning, senere
monterede til el, H. ca. 50 cm. inkl.
skærmholdere.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10298
Sida 5
Lördag 26 Sep 2015
51
Older furniture
2000-2500 DKK
56
Older art
Nyrokoko skab af mahogni, 19 årh.
slutning.
Ubekendt kunstner, kvindeportræt, ca.
1900
Nyrokoko skab af mahogni, buet front med
skuffe i toppen, to døre bag hvilke hylder, let
svungne ben, 1 nøgle samt løs del medfølger,
19 årh. slutning. H.140 B. 95 D. 57 cm.
Ubekendt kunstner, kvindeportræt, olie på
lærred, usigneret, 29 x23 cm., ca. 1900
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10306
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10296
52
Older furniture
57
Modern ligtning
2500-3500 DKK
Nyrokoko
toiletmøbel/smikebord
valnød 19 årh slutning
1200 DKK
2500-3000 DKK
Et par rokoko dobbelte samt tre
enkelete lampetter af forgyldt bronze
20 årh. begyndelse
af
Nyrokoko toiletmøbel/smikebord af valnød, top
med trefløjet spejl, bord med to skabe og
svungne ben. H. 140 L. 125 D. 45 cm., 19 årh.
slutning
Et par rokoko dobbelte samt tre enkelete
lampetter af forgyldt bronze, 20 årh.
begyndelse, alle H. 38 cm. Senere monterede
til el.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10259
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10304
58
Older art
1500 DKK
E.V. Bøgh, kystparti med røgeri 1913
53
Prints
Einar Villiam Bøgh (1877-1938), kystparti med
røgeri, olie på lærred monteret på karton,
sign. E.V. Bøgh, udstillingsetiket på bagsiden,
32 x 44 cm.
1500-2000 DKK
Robert Thew efter Robert Smirke; To
engelske kobberstik med Shakespeare
motiver.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10305
Robert Thew (1758-1802) efter Robert Smirke
(1752-1845): To engelske kobberstik med
Shakespeare motiver: “Taming of the Shrew”
samt “King henry the Fourth”, 19 årh. Begge
58 x 70 cm.
59
Older lightning
Doberck
& Søns
efter Thorvald
Bindesbøll; messing lysekrone
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10292
54
Older lightning
3000-4000 DKK
F.W. Doberck & Søns Eftf., Efter tegning af
(1846-1908). Fem-armet lysekrone af messing
monteret med seks lyskilder. Ø 60 cm. 20 årh.
begyndelse.
1500-2000 DKK
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10308
Fransk
bordlampe
af
grønbroget
marmor, i empirestil, 20 årh.
Fransk bordlampe af grønbroget marmor, i
empirestil, 20 årh. midte H. 75 cm. inkl.
skærmholder.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10299
60
Silver
8000-10000 DKK
Svend Torxværd, Grann og Laglye mfl.
"Christiansborg" bestik af hammerslået
sølv (65)
55
Older lightning
"Christiansborg" bestik af hammerslået sølv;
bestående af: 12 stk. middagsknive L. 21,5
cm., 11 stk. middagsgafler L. 20 cm., 12
kagegafler L. 15 cm., 12 dessertskeer L. 18
cm., 11 kaffeskeer L. 11,5 cm. samt syv
tagtøj: To knive L. 27 og 21 cm., to spade L.
21,5 og 14 cm., og to sauceskeer L. 18 cm.,
Alle dele stemplede SvT., GL eller Heimburger,
København 1930'erne med flere, vægt uden
knive: 1836 gr., i alt 65 dele.
2000-3000 DKK
Louis Seize tre-armet lysekrone et par
lampetter af forgyldt bronze
Louis Seize tre-armet lysekrone H. 65 cm. et
par lampetter H. 17,5 cm. af forgyldt bronze,
støbt med bladværk, guirlander og akantus
blade. 20 årh. begyndelse. Et skrue mangler i
toppen af lysekrone
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10309
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10302
Sida 6
Lördag 26 Sep 2015
61
Modern ligtning
1500-2000 DKK
66
Varia
Max Lau for HA Grubert og sønner; et
par pendler af kobber, messing og glas.
1960'erne
1500 DKK
Samling træfigurer, elefanter mm. ()
Samling træfigurer, fem elefanter af sort træ
H. 11-16 cm-, afrikansk kvindehoved H. 15
cm., kinesiske figurer, fossiler af træ,
træskulptur mm.
Max Lau for HA Grubert og sønner
lampeproducent, et par cylindriske pendler af
patineret kobber, messing og flerfarvet pustet
glas, H. 41 Ø 15 cm. 1960'erne.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10332
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10310
67
Glass
2000 DKK
Samling af ældre glas 19/20 årh.
Samling af ældre glas, tre potte af hvidt glas
med påsat hank H.12-18 cm. Ø 18, 21 og 23
cm., stor trakt H. 25 Ø 20 cm., fad Ø 26 cm.
samt vase H. 18 cm. 19/20 årh.
62
Porcelain
2000-2200 DKK
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10330
Royal Copenhagen, Bing og Grøndahl
og Dahl jensen; seks porcelænsfigurer
(6)
Samling seks porcelænsfigurer bestående af:
Royal Copenhagen; elefant nr. 1771, formgivet
af Peter Herold, H, 14,5 L. 23,5 cm., (1 sort.),
Pan med fløjte nr. 1736, H. 14 cm. (1 sort.).
Bing og Grøndahl; dreng nr. 1671 H. 10 cm. (2
sort.) og Dahl jensen; to fugle nr. 1239 og
1250 H. 4 og 7 cm. (begge 1 sort.) (6)
68
Ceramics
Syv postej/buddingeforme af keramik,
19 årh.
Syv postej/buddingeforme af keramik, med
løve, frugtkurve og overflødigheds horn, 19
årh. L. 10 - 25 cm.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10312
63
Modern furniture
1500-2000 DKK
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10333
1500 DKK
Arrebo møbler, sofabord af teaktræ,
1960'erne
Arrebo møbler, sofabord af teaktræ, plade
med to udtræksplader, indlagt med sort
laminat, 1960'erne, H. 52 L. 152 B. 52 cm.
69
Glass
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10326
1500-1800 DKK
Holmegaard; Tre kandisskåle 19 årh.
Holmegaard; Tre kandisskåle af klart og blåt
glas, 1 stk. H. 8 Ø 14 cm., to stk. H. 7,5 Ø 11
cm. 19 årh.
64
Glass
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10334
1500 DKK
Tre glaskurve, 19 årh.
Tre glaskurve, 19 årh. H. 16 og 19 cm. Kurv
med rillet korpus revnet ved hanke.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10327
70
Modern furniture
1500 DKK
Børge Mogensen for FDB Møbler; fire
stole model J-39
Børge Mogensen for FDB Møbler; fire stole
model J-39 af bøgetræ, sæde af flettet
papirgarn. Kopstykker med fugtskader
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10335
65
Older lightning
1500-1800 DKK
To kinesiske bordlamper, 20 årh første
halvdel
To kinesiske bordlamper af porcelæn med
messingmontering og dekorerede i blåt med
blomster og dragemotiver, H. ca. 80 cm. inkl.
skærme 20 årh første halvdel.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10328
Sida 7
Lördag 26 Sep 2015
71
Modern art
10000-12000 DKK
76
Modern art
Poul Pava CD; "Jeg er god nok siger
spejlet"
10000-12000 DKK
Poul Pava CD; "Memory, Det man ik
forstår gir som regel mening senere i
livet som man så ik forstår man ik
forstod dengang"
Poul Pava født 1967 CD; "Jeg er god nok siger
spejlet", akryl på lærred, sign. Poul Pava samt
sign. på bagsiden, 120 x 80 cm.
Poul Pava født 1967 CD; "Memory, Det man ik
forstår gir som regel mening senere i livet som
man så ik forstår man ik forstod dengang",
akryl på lærred, sign. Poul Pava samt sign. på
bagsiden, 120 x 80 cm.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10336
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10343
72
Modern furniture
77
Glass
2000-2200 DKK
Holmegaard glassamling: snapsehund,
klukflasker og karafler (7)
Hans Olsen for Juul kristensen; lænestol
af teaktræ model 519
Holmegaard:
snapsehund
af
klar
og
blåfarvetglas H. 18 L. 25 cm. (uden prop). tre
klukflasker H 18 - 25 cm., og tre forskellige
karafler H 15 - 25 cm., i alt syv dele.
Hans Olsen 1912-1992 for Juul kristensen;
lænestol af teaktræ model 519, med lige ben
og åbne armlæn, sæde med gjorde og ryg
med flet, løse hynder betrukket med uldstof.
Formgivet i 1958
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10350
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10337
78
Older lightning
73
Porcelain
1500 DKK
1500 DKK
To kinesiske lamper, 20 årh.
1500 DKK
To kinesiske lamper, 20 årh. H. 65 og 45 cm
inkl. skærmholdere.
Royal Copenhagen: To Gulvvaser
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10329
Royal Copenhagen: To Gulvvaser nr. 2108/131
med motiv samt 2854/131 med motiv (2 sort.),
begge H. 42,5 Ø ca. 23 cm.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10339
74
Modern art
10000-12000 DKK
Poul Pava CD; "Det vigtigste ord i livet
må være hvorfor"
79
Modern art
Poul Pava født 1967 CD; "Det vigtigste ord i
livet må være hvorfor", akryl på lærred, sign.
Poul Pava samt sign. på bagsiden, 120 x 80
cm.
10000-12000 DKK
Poul Pava CD; "Man blir til sort hvis
man tror på alt og glemmer at tro på
sig selv"
Poul Pava født 1967 CD; "Man blir til sort hvis
man tror på alt og glemmer at tro på sig selv",
bagsiden, 120 x 80 cm.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10342
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10345
75
Silver
1200 DKK
80
Modern art
Samling diverse sølv; lysestager og
bestik.
10000-12000 DKK
Poul Pava CD; "Videnskab eller gud
vigtigst af alt er kærligheden"
Samling diverse sølvbestående af; to par
lysestager (den ene defekt) to skeer,
brevåbner samt cigaretetui, vægt uden
lysestager: 276 gr.
Poul Pava født 1967 CD; "Videnskab eller gud
vigtigst af alt er kærligheden", akryl på
lærred, sign. Poul Pava samt sign. på
bagsiden, 120 x 80 cm.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10340
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10346
Sida 8
Lördag 26 Sep 2015
81
Glass
2000-3000 DKK
86
Older lightning
Samling på 12 stk. tykmælk skåle med
blå kant, 19 årh.
1000 DKK
Heiberg lampe af opalineglas
Samling på 12 stk. tykmælk skåle med blå
kant, H. 5-5,5 cm. Ø 14 -15,5 cm. 19 årh.
Heiberg
lampe
af
opalineglas
med
messingmontering og bakelitfatning, H. 69 cm.
inkl. skærmholder.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10338
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10352
82
Modern art
10000-12000 DKK
Poul Pava CD; "Det er rigtig ikke at gøre
andre forkerte for selv at blive mere
rigtig"
Poul Pava født 1967 CD; "Det er rigtig ikke at
gøre andre forkerte for selv at blive mere
rigtig", akryl på lærred, sign. Poul Pava , 120 x
80 cm.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10344
87
Modern art
10000-12000 DKK
Poul Pava CD; "Husk en beslutning har
en vigtig brik den altid passer sammen
med nemlig konsekvens"
83
Modern art
Poul Pava født 1967 CD; "Husk en beslutning
har en vigtig brik den altid passer sammen
med nemlig konsekvens", akryl på lærred,
sign. Poul Pava samt sign. på bagsiden, 120 x
80 cm.
10000-12000 DKK
Poul Pava CD; "At elske er en kunst"
Poul Pava født 1967 CD; "At elske er en kunst",
bagsiden, 120 x 80 cm.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10348
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10341
88
Modern art
10000-12000 DKK
Poul Pava CD; "Jante bliver kun til noget
hvis du gir den lov"
84
Glass
Poul Pava født 1967 CD; "Jante bliver kun til
noget hvis du gir den lov", akryl på lærred,
80 cm.
1500-1800 DKK
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10347
Stor samling vaser af krystal/presset
glas
Stor samling vaser af krystal/presset glas, tre
stk. i bøhmiske stil, H. fra 18,5 til 30 cm.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10351
85
Modern art
10000-12000 DKK
Poul Pava CD; "Når alt er sagt er det
svært at sige noget nyt"
Poul Pava født 1967 CD; "Når alt er sagt er det
svært at sige noget nyt", akryl på lærred, sign.
, 120 x 80 cm.
89
3000-4000 DKK
Kinesiske Barbérskål og fad af flerfarvet
porcelæn, samt tre familly rose
tallerkner 19/20 årh.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10349
porcelæn L. hhv. 36 og 31 cm., samt tre
familly rose tallerkner Ø cm. 19/20 årh.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10353
90
Porcelain
1800-2000 DKK
Dahl Jensen; Stor Los, figur af porcelæn
nr. 1024
Dahl Jensen; Stor Los, figur af porcelæn nr.
1024 dekoreret i farver (2 sort.) H. 14 L. 28
cm.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10363
Sida 9
Lördag 26 Sep 2015
91
Porcelain
1800-2000 DKK
Dahl Jensen; Sortbroget Tyr, figur af
porcelæn nr. 1264
Dahl Jensen; Sortbroget Tyr, figur af porcelæn
nr. 1264 (2 sort.) H. 16 L. 31 cm.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10364
92
Silver
2500-3500 DKK
Axel Salomonsen; rokoko bonbonnière
af sterlingssølv 20 årh.
Axel Salomonsen - Copenhagen 1933 - 1977,
rokoko bonbonnière af sterlingssølv, fire
fødder i form af dyrepotter, korpus med
rocaille og blomstermotiver, stemplet Ax.S.
Sterling 925s, H. 12 L. 16,5 D. 14 cm. Vægt
548 gr.
Startpris: 200 DKK
Varunummer: 10376
93
Modern art
2500-3000 DKK
Jack Kampmann CD, Huse på færøerne
Jack Kampmann (1914-1989): Huse på
færøerne,
olie
på
lærred,
sign.
Jack
Kampmann, 24 x 33 cm.
Startpris: 500 DKK
Varunummer: 10391
Sida 10