Kunst, design & antik. 26. Sep. Kl. 10.00 Lördag 26 Sep 2015 1 Ceramics 3000 DKK 6 Modern art Arne Bang; vase af stentøj med rillet korpus 2500-3000 DKK Jack Kampmann CD: Huse på færøerne Jack Kampmann CD (1914-1989): Huse på færøerne, olie på lærred, sign. Jack Kampmann, 24 x 34 cm. Arne Bang (1901-1983); vase af stentøj med rillet korpus, sign. AB monogram og num. 1. H. 14 Ø 9 cm. Startpris: 500 DKK Varunummer: 10009 Startpris: 500 DKK Varunummer: 10004 7 Modern art 12000-15000 DKK Mogens Balle CD: Abstrakt komposition ca. 1970 Mogens Balle CD (1921-1988): Abstrakt komposition, olie på lærred, sign. MB, stemplet Mogens Balle på blindramme samt etiket dateret ca. 1970. 38 x 46 cm. 2 Older art Startpris: 500 DKK Varunummer: 10010 3000-4000 DKK Christian Benjamin Olsen: Marinebillede Christian Benjamin OLSEN (1873-1935): Marine, olie på lærred, sign. Chr. Benjamin Olsen, 38 x50 cm. 8 Modern furniture Illums Bolighus; barskab af mahogni, 1940/50'erne Startpris: 500 DKK Varunummer: 10005 3 Porcelain Illums Bolighus; barskab af mahogni, buet front med to rillede døre bag hvilke hylder og rum, udtrækplade med messing beslag, stel på tilspidsede ben. Plakette Illums Bolighus på bagsiden, 1940/50'erne. H. 145 B. 107 D.44 cm. 3000 DKK Royal Copenhagen, Flora Middagstallerken nr. 3526 2000 DKK Danica: Startpris: 200 DKK Varunummer: 10065 Flora Danica: Middagstallerken nr. 3526: "Sedum rupestre L. B. vivide Koch. Stemplet Royal Copenhagen. Startpris: 500 DKK Varunummer: 10006 9 Older furniture 4 Ceramics Et par Louis Philippe palisander 19 årh. midte 2500 DKK armstole af Et par Louis Philippe armstole af palisander, ryg udskåret med blomster, sæde og ryg betrukket med broderet stof. Senere ombetrukket, enkelte defekter og reparationer, 19 årh. midte. H. 100 B. 60 D. 70 cm. Arne Bang; vase af stentøj dekoreret med blade og knopper Arne Bang (1901-1983); vase af stentøj dekoreret i brun og grøn glasur samt med blade og knopper i toppen, sign. AB monogram og num. 16. H. 14,5 Ø ca. 9 cm. OBS. fremstår med afslag under et blade, se foto. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10066 Startpris: 500 DKK Varunummer: 10007 10 Music instruments Torben Christensen Christensen: flygel 1950'erne 5 Ceramics 2000 DKK 20000-30000 DKK for Andreas model Tulex Sjældent flygel, formgivet af arkiteket MAA Torben Christensen i 1955, og produceret af Andreas Christensen, som også forestod produktionen af det legendariske PH flygel. Stel stemplet 10189 Flygel fremstår med lakskader, ridser og mærker, en tangent mangler. H. 97 L/B. 145 cm. 4000-6000 DKK Axel salto for Royal Copenhagen: frugtformet skål af stentøj Axel SALTO (1889-1961): frugtformet skål af stentøj dekoreret i sung glasur, H. 11 L. 19 cm. Signeret Salto samt stempel fra Royal Copenhagen. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10061 Startpris: 500 DKK Varunummer: 10008 Sida 1 Kunst, design & antik. 26. Sep. Kl. 10.00 Lördag 26 Sep 2015 11 Modern furniture Dansk møbelsnedker, 1950'erne. 2500 DKK 16 Older lightning lænestol 10000-15000 DKK Et par store Charles X lysestager af patineret og bronze 19 årh. første halvdel Dansk møbelsnedker, lænestol med runde tilspidsende ben af bejdset bøgetræ, betrukket med lysegrønt uldstof, fremstår renoveret. 1950'erne. franske forgyldt Et par store Charles X franske empire lysestager af patineret og forgyldt bronze, fem armet top med seks lyspiber, kanelleret stamme, rundt sokkel med dyrepotter, dekoreret med putti og delfinhoveder, 19 årh. første halvdel. H. 58 Ø 23 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10084 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10221 12 Older furniture 17 Clocks and Watches 2000 DKK Et par Louis Philippe armstole palisander, 19 årh. midte. A.D. Mougin Paris, kaminur af forgyldt bronze med Sèvres porcelænsplaketter, 19 årh slutning af Et par Louis Philippe armstole af palisander, ryg udskåret med blomster, sæde og ryg betrukket med broderet stof. Senere ombetrukket, enkelte defekter og reparationer, 19 årh. midte. H. 100 B. 60 D. 70 cm. Fransk kaminur af forgyldt bronze, top prydet med vase, rekt. base med fire søjler, urskive med sorte bemalede romertal samt sider af Sèvres porcelænsplaketter med romatisk motiver, urværk stemplet Paris og A.D. Mougin deux médailles, 19 årh slutning. Pendul medfølger, fremstår uden nøgle H. 40 B. 20 D. 17,5 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10090 13 Older furniture 4000-6000 DKK Startpris: 200 DKK Varunummer: 10223 3000 DKK Louis Philippe sofa af palisander, 19 årh. midte. Louis Philippe sofa af palisander ryg udskåret med blomster, sæde og ryg betrukket med broderet stof. Senere ombetrukket, fremstår med defekt forben (medfølger) og reparationer, 19 årh. midte. H. 100 B. 170 D. 85 cm. 18 Bronzes and Sculptures Otto Schmidt-Hofer, Hest med bronzefigur af patineret bronze Startpris: 200 DKK Varunummer: 10097 14 Older art føl, Otto Schmidt-Hofer (1873-1925) Hest med føl, bronzefigur af patineret bronze på rekt. sokkel af broget marmor, sign. Schmidt-Hofer, H. 25,5 L. 35 D. 13 cm. 2000 DKK Frederik Ernlund CD; marine med sejlog dampskibe Startpris: 200 DKK Varunummer: 10228 Frederik Ernlund (1879-1957) CD marine med sejl-og dampskibe i baggrunden, olie på lærred, sign. F. Ernlund, 70 x 100 cm. 19 Modern art Startpris: 200 DKK Varunummer: 10158 15 Ceramics 4000-6000 DKK 6000-8000 DKK Mogens Hertz CD; Landskab med vej og hus, 1948 4000-6000 DKK Mogens Hertz (1909-1999) CD Landskab med vej og hus, olie på lærred, sign. Mogens Hertz - 48, 65 x 80 cm. Fremstår med flænge (ca. 2 cm.) samt ridser. Patrick Nordström for Royal Copenhagen; vase af stentøj 1920 Patrick Nordström (1870-1929) for Royal Copenhagen; vase af stentøj dekoreret med grønbrun glasur, sign. monogram, Royal Copenhagen samt dateret 27 februar 1920. Antagelig unika. H. 30,2 Ø 14 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10235 20 Older art Startpris: 200 DKK Varunummer: 10220 2000 DKK Axel Söborg, skovparti med sø Axel Söborg (1872-1939), skovparti med sø, olie på lærred, usigneret, betegnet på bagsiden på blindramme, 62 x 80 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10236 Sida 2 Kunst, design & antik. 26. Sep. Kl. 10.00 Lördag 26 Sep 2015 21 Older art 2000-2500 DKK 26 Modern furniture Jens Sinding Christensen CD 2500-3000 DKK Hans Olsen for C.S. Møbler; et par lænestole model 500 Jens Sinding Christensen (1888-1980) CD; havneparti med fiskerbåde, olie på lærred, sign. monogram, 90 x 120 cm. Hans Olsen for C.S. et par lænestole model 500 med ben af palisander, sider, ryg og løse hynder betrukket med sort patineret læder. stemplet C.S. møbler under stellet. H. 80 B. 75 D. 70 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10237 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10261 22 Modern furniture 6000-8000 DKK 27 Older art Børge mogensen for Fredericia Stolefabrik: "Den Spanske Stol" 1000 DKK Lauritz Sørensen CD, marine Lauritz Sørensen (1882-1952) CD, marine, olie på lærred Sign. Lauritz Sørensen, 36 x 50 cm. Børge mogensen for Fredericia Stolefabrik: Armstol af egetræ model 2226, "Den Spanske Stol", sæde og ryg udspændt med cognacfarvet kernelæder. Læder med patina, ridser og pletter. Stol er købt i 1967. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10267 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10241 28 Older art 23 Older art Ubekendt kunstner, kopi efter Heinrich hansen, Frederiksborg slot 3000 DKK Ubekendt kunstner, kopi efter Heinrich hansen, Frederiksborg slot, olie på lærred sign. F. W. Dobenck bågpå lærred, 24 x 35 cm. Niels Peter Rasmussen; spurve Niels Peter Rasmussen (1847-1918); spurve, olie på lærred, sign. monogram, 16 x 27 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10268 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10248 24 Older art 2000 DKK 29 Modern furniture 6000 DKK 2000 DKK Hans Olsen for C.S. Møbler; Lænestol med tilhørende skammel model 500 Carl Ludwig Bille; Marine Hans Olsen for C.S. Møbler; Lænestol med tilhørende skammel model 500 med ben af palisander, sider, ryg og løse hynder betrukket med sort læder. stemplet C.S. møbler under stellet. stol H. 80 B. 75 D. 70 cm., skammel H. 45 B. 70 D. 40 cm. Carl Ludwig Bille (1815-1898), marine med sejl og dampskibe, olie på lærred, sign. Carl Bille og dateret 1871, 29 x 41 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10249 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10262 25 Older art 2500-3500 DKK 30 Older art Niels Holsøe; interiør 1800 DKK Niels Holsøe, (1865-1928) interiør, olie på plade, sign. N. Holsøe, 52 x 40 cm. Aksel Martin Lassen CD; landskab med trær 1909 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10250 Aksel Martin Lassen (1869-1946) CD, landskab med trær, olie på lærred, sign. monogram AL og dateret 09. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10271 Sida 3 Kunst, design & antik. 26. Sep. Kl. 10.00 Lördag 26 Sep 2015 31 Older art 1500 DKK 36 Older art Einar Johansen CD; moleparti Einar Johansen CD; havneparti akvarel Einar Johansen (1893-1965) CD. Moleparti, olie på træ, sign. monogram EJ, 49 x 62 cm. Einar Johansen (1893-1965) CD, havneparti, mix media; akvarel og olie på papir monteret på karton, sign. monogram EJ , 49 x 61 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10273 32 Modern furniture 1200 DKK Startpris: 200 DKK Varunummer: 10272 4000 DKK Hans Olsen for C.S. Møbler; personners sofa model 500 37 Older art tre- 1000 DKK Ubekendt kunstner; køer på mark Ubekendt kunstner; køer på mark, olie på lærred, usigneret, 100 x125 cm. Hans Olsen for C.S. Møbler; tre-personners sofa model 500 med ben af palisander, sider, ryg og løse hynder betrukket med sort læder. stemplet C.S. møbler under stellet. H. 75 L. 185 D. 70 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10274 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10263 33 Older art 38 Modern furniture 2000 DKK Dansk møbelsnedker, mahogni, 1950'erne Anton Dorph, parti fra Grenaa fjord 1898 sofabord af Dansk møbelsnedker, sofabord af mahogni, tilspidsende ben, underhylde med flet, sider med klap à 30 cm. og udtræksplade à 34 cm. med aftageligt aluminiumsbakke. 1950'erne. H. 61,5 L. 80 D. 49cm. Anton Dorph (1831-1914) parti fra Grenaa fjord, olie på lærred, sign. monogram A D og dateret 98, 24 x 40 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10270 34 Older furniture 1200 DKK Startpris: 200 DKK Varunummer: 10277 2000 DKK Tysk smykkeskrin i barok stil ca. 1900 Tysk smykkeskrin i barok stil af sort bemalet træ og messingblik påsætninger, front med to døre bag hvilke talrige skuffer og rum, nøgle medfølger H. 45 B. 48 D. 28 cm., ca. 1900. 39 Clocks and Watches Fransk lueforgyldt Stor empire kaminur 19 årh. første halvdel Startpris: 200 DKK Varunummer: 10266 35 Older art 20000-25000 DKK Fransk lueforgyldt Stor empire kaminur med bacchus figur. Urkasse prydet med vase i toppen, hvid emaljeret urskive med sorte romertal og blomster guirlander, sokkel på fire runde fødder, prydet med hoveder og empire ornamentik, 19 årh. første halvdel. H. 50 L. 36 D. 16 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10265 2000 DKK Ubekendt kunstner, kopi efter J T. hansen, Klostergård italien Ubekendt kunstner, kopi efter J T. hansen, Klostergård italien, olie på lærred sign. F. W. Dobenck bågpå lærred, 31 x 23 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10269 40 Older art 1200 DKK Aksel Martin Lassen CD, landskab med køer 1917 Aksel Martin Lassen (1869-1946) CD, landskab med trær og køer, olie på karton, sign. monogram AL og dateret 1917. 35 x 40 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10282 Sida 4 Kunst, design & antik. 26. Sep. Kl. 10.00 Lördag 26 Sep 2015 41 Silver 4500-5000 DKK 46 Bronzes and Sculptures K.C. Hermann; Sølvfad København 1931 Fransk standerlampe af patineret og forgyldt bronze, 19 årh. slutning K.C. Hermann Ovalt sølvfad, kant med rokoko kanter. Stemplet K C H, Vægt: 1525 gr. L. 55 B. 35 cm. Fransk standerlampe af patineret og forgyldt bronze. Fod støbt med forgyldt rokoko ornamentik, rocaille og bladværk samt putto af patineret bronze, kanneleret stamme afsluttet med fire lysarme og skærmholder, monteret til el, 19 årh. slutning, H. 178 Ø 50 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10283 42 Glass 8000-10000 DKK Startpris: 200 DKK Varunummer: 10289 4000-6000 DKK Karaffel af blåt glas, Gjøvik, Norge ca år 1810-30 Karaffel af blåt glas med hvide spiralsnoninger, Gjøvik, Norge ca. år 1810-30 H. 19 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10285 47 Modern furniture Dansk møbelproducent; teak, 1950/60'erne 43 Older art 5000-6000 DKK af Startpris: 200 DKK Varunummer: 10290 Hans Gyde Petersen (1862-1943) CD; parti fra dyrehaven, olie på lærred, sign. Gyde Petersen, 130 x 185 cm. 48 Glass Startpris: 200 DKK Varunummer: 10286 1500 DKK Per Lütken for Holmegaard; samling glas, 1958-1961 3000 DKK Per Lütken for Holmegaard; samling glas bestående af: tre vaser af røgfarvet glas samt skål af glåt glas H. 10 - 18,5 cm. Alle dele signeret monogram PL, Holmegaard samt dateret 1958-1961 Finn Wennerwald CD; stor parti fra dyrehaven, studenterkilden Finn Wennerwald (1896-1969), CD: stor parti fra dyrehaven, studenterkilden, olie på lærred sign. Finn Wennerwald og dateret 36, 98 x 140 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10291 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10287 45 sofabord Dansk møbelproducent; sofabord af teak, H. 51 L. 150 B. 70 cm. 1950/60'erne. Hans Gyde Petersen CD; stor parti fra dyrehaven 44 Older art 2200 DKK 49 Older art 3000-5000 DKK 1500 DKK Axel jacobsen, vinterparti 20 årh. Et par Tazzaer af patineret bronze og marmor, 19 årh. Ubekendt kunstner, Axel jacobsen, vinterparti, olie på lærred, sign. Axel jacobsen, 34 x 47 cm. Et par Tazzaer af patineret bronze på kvadratiske sokler af gulbroget marmor, 19 årh. H. 23,5 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10301 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10288 50 Older lightning 1500-2000 DKK To franske bordlamper af porcelæn, 19 årh slutning To franske bordlamper af porcelæn dekoreret i farver med blomstermotiver, bronzemontering, 19 årh slutning, senere monterede til el, H. ca. 50 cm. inkl. skærmholdere. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10298 Sida 5 Kunst, design & antik. 26. Sep. Kl. 10.00 Lördag 26 Sep 2015 51 Older furniture 2000-2500 DKK 56 Older art Nyrokoko skab af mahogni, 19 årh. slutning. Ubekendt kunstner, kvindeportræt, ca. 1900 Nyrokoko skab af mahogni, buet front med skuffe i toppen, to døre bag hvilke hylder, let svungne ben, 1 nøgle samt løs del medfølger, 19 årh. slutning. H.140 B. 95 D. 57 cm. Ubekendt kunstner, kvindeportræt, olie på lærred, usigneret, 29 x23 cm., ca. 1900 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10306 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10296 52 Older furniture 57 Modern ligtning 2500-3500 DKK Nyrokoko toiletmøbel/smikebord valnød 19 årh slutning 1200 DKK 2500-3000 DKK Et par rokoko dobbelte samt tre enkelete lampetter af forgyldt bronze 20 årh. begyndelse af Nyrokoko toiletmøbel/smikebord af valnød, top med trefløjet spejl, bord med to skabe og svungne ben. H. 140 L. 125 D. 45 cm., 19 årh. slutning Et par rokoko dobbelte samt tre enkelete lampetter af forgyldt bronze, 20 årh. begyndelse, alle H. 38 cm. Senere monterede til el. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10259 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10304 58 Older art 1500 DKK E.V. Bøgh, kystparti med røgeri 1913 53 Prints Einar Villiam Bøgh (1877-1938), kystparti med røgeri, olie på lærred monteret på karton, sign. E.V. Bøgh, udstillingsetiket på bagsiden, 32 x 44 cm. 1500-2000 DKK Robert Thew efter Robert Smirke; To engelske kobberstik med Shakespeare motiver. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10305 Robert Thew (1758-1802) efter Robert Smirke (1752-1845): To engelske kobberstik med Shakespeare motiver: “Taming of the Shrew” samt “King henry the Fourth”, 19 årh. Begge 58 x 70 cm. 59 Older lightning Doberck & Søns efter Thorvald Bindesbøll; messing lysekrone Startpris: 200 DKK Varunummer: 10292 54 Older lightning 3000-4000 DKK F.W. Doberck & Søns Eftf., Efter tegning af (1846-1908). Fem-armet lysekrone af messing monteret med seks lyskilder. Ø 60 cm. 20 årh. begyndelse. 1500-2000 DKK Startpris: 200 DKK Varunummer: 10308 Fransk bordlampe af grønbroget marmor, i empirestil, 20 årh. Fransk bordlampe af grønbroget marmor, i empirestil, 20 årh. midte H. 75 cm. inkl. skærmholder. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10299 60 Silver 8000-10000 DKK Svend Torxværd, Grann og Laglye mfl. "Christiansborg" bestik af hammerslået sølv (65) 55 Older lightning Svend Torxværd, Grann og Laglye mfl. "Christiansborg" bestik af hammerslået sølv; bestående af: 12 stk. middagsknive L. 21,5 cm., 11 stk. middagsgafler L. 20 cm., 12 kagegafler L. 15 cm., 12 dessertskeer L. 18 cm., 11 kaffeskeer L. 11,5 cm. samt syv tagtøj: To knive L. 27 og 21 cm., to spade L. 21,5 og 14 cm., og to sauceskeer L. 18 cm., Alle dele stemplede SvT., GL eller Heimburger, København 1930'erne med flere, vægt uden knive: 1836 gr., i alt 65 dele. 2000-3000 DKK Louis Seize tre-armet lysekrone et par lampetter af forgyldt bronze Louis Seize tre-armet lysekrone H. 65 cm. et par lampetter H. 17,5 cm. af forgyldt bronze, støbt med bladværk, guirlander og akantus blade. 20 årh. begyndelse. Et skrue mangler i toppen af lysekrone Startpris: 200 DKK Varunummer: 10309 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10302 Sida 6 Kunst, design & antik. 26. Sep. Kl. 10.00 Lördag 26 Sep 2015 61 Modern ligtning 1500-2000 DKK 66 Varia Max Lau for HA Grubert og sønner; et par pendler af kobber, messing og glas. 1960'erne 1500 DKK Samling træfigurer, elefanter mm. () Samling træfigurer, fem elefanter af sort træ H. 11-16 cm-, afrikansk kvindehoved H. 15 cm., kinesiske figurer, fossiler af træ, træskulptur mm. Max Lau for HA Grubert og sønner lampeproducent, et par cylindriske pendler af patineret kobber, messing og flerfarvet pustet glas, H. 41 Ø 15 cm. 1960'erne. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10332 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10310 67 Glass 2000 DKK Samling af ældre glas 19/20 årh. Samling af ældre glas, tre potte af hvidt glas med påsat hank H.12-18 cm. Ø 18, 21 og 23 cm., stor trakt H. 25 Ø 20 cm., fad Ø 26 cm. samt vase H. 18 cm. 19/20 årh. 62 Porcelain 2000-2200 DKK Startpris: 200 DKK Varunummer: 10330 Royal Copenhagen, Bing og Grøndahl og Dahl jensen; seks porcelænsfigurer (6) Samling seks porcelænsfigurer bestående af: Royal Copenhagen; elefant nr. 1771, formgivet af Peter Herold, H, 14,5 L. 23,5 cm., (1 sort.), Pan med fløjte nr. 1736, H. 14 cm. (1 sort.). Bing og Grøndahl; dreng nr. 1671 H. 10 cm. (2 sort.) og Dahl jensen; to fugle nr. 1239 og 1250 H. 4 og 7 cm. (begge 1 sort.) (6) 68 Ceramics Syv postej/buddingeforme af keramik, 19 årh. Syv postej/buddingeforme af keramik, med løve, frugtkurve og overflødigheds horn, 19 årh. L. 10 - 25 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10312 63 Modern furniture 1500-2000 DKK Startpris: 200 DKK Varunummer: 10333 1500 DKK Arrebo møbler, sofabord af teaktræ, 1960'erne Arrebo møbler, sofabord af teaktræ, plade med to udtræksplader, indlagt med sort laminat, 1960'erne, H. 52 L. 152 B. 52 cm. 69 Glass Startpris: 200 DKK Varunummer: 10326 1500-1800 DKK Holmegaard; Tre kandisskåle 19 årh. Holmegaard; Tre kandisskåle af klart og blåt glas, 1 stk. H. 8 Ø 14 cm., to stk. H. 7,5 Ø 11 cm. 19 årh. 64 Glass Startpris: 200 DKK Varunummer: 10334 1500 DKK Tre glaskurve, 19 årh. Tre glaskurve, 19 årh. H. 16 og 19 cm. Kurv med rillet korpus revnet ved hanke. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10327 70 Modern furniture 1500 DKK Børge Mogensen for FDB Møbler; fire stole model J-39 Børge Mogensen for FDB Møbler; fire stole model J-39 af bøgetræ, sæde af flettet papirgarn. Kopstykker med fugtskader Startpris: 200 DKK Varunummer: 10335 65 Older lightning 1500-1800 DKK To kinesiske bordlamper, 20 årh første halvdel To kinesiske bordlamper af porcelæn med messingmontering og dekorerede i blåt med blomster og dragemotiver, H. ca. 80 cm. inkl. skærme 20 årh første halvdel. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10328 Sida 7 Kunst, design & antik. 26. Sep. Kl. 10.00 Lördag 26 Sep 2015 71 Modern art 10000-12000 DKK 76 Modern art Poul Pava CD; "Jeg er god nok siger spejlet" 10000-12000 DKK Poul Pava CD; "Memory, Det man ik forstår gir som regel mening senere i livet som man så ik forstår man ik forstod dengang" Poul Pava født 1967 CD; "Jeg er god nok siger spejlet", akryl på lærred, sign. Poul Pava samt sign. på bagsiden, 120 x 80 cm. Poul Pava født 1967 CD; "Memory, Det man ik forstår gir som regel mening senere i livet som man så ik forstår man ik forstod dengang", akryl på lærred, sign. Poul Pava samt sign. på bagsiden, 120 x 80 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10336 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10343 72 Modern furniture 77 Glass 2000-2200 DKK Holmegaard glassamling: snapsehund, klukflasker og karafler (7) Hans Olsen for Juul kristensen; lænestol af teaktræ model 519 Holmegaard: snapsehund af klar og blåfarvetglas H. 18 L. 25 cm. (uden prop). tre klukflasker H 18 - 25 cm., og tre forskellige karafler H 15 - 25 cm., i alt syv dele. Hans Olsen 1912-1992 for Juul kristensen; lænestol af teaktræ model 519, med lige ben og åbne armlæn, sæde med gjorde og ryg med flet, løse hynder betrukket med uldstof. Formgivet i 1958 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10350 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10337 78 Older lightning 73 Porcelain 1500 DKK 1500 DKK To kinesiske lamper, 20 årh. 1500 DKK To kinesiske lamper, 20 årh. H. 65 og 45 cm inkl. skærmholdere. Royal Copenhagen: To Gulvvaser Startpris: 200 DKK Varunummer: 10329 Royal Copenhagen: To Gulvvaser nr. 2108/131 med motiv samt 2854/131 med motiv (2 sort.), begge H. 42,5 Ø ca. 23 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10339 74 Modern art 10000-12000 DKK Poul Pava CD; "Det vigtigste ord i livet må være hvorfor" 79 Modern art Poul Pava født 1967 CD; "Det vigtigste ord i livet må være hvorfor", akryl på lærred, sign. Poul Pava samt sign. på bagsiden, 120 x 80 cm. 10000-12000 DKK Poul Pava CD; "Man blir til sort hvis man tror på alt og glemmer at tro på sig selv" Poul Pava født 1967 CD; "Man blir til sort hvis man tror på alt og glemmer at tro på sig selv", akryl på lærred, sign. Poul Pava samt sign. på bagsiden, 120 x 80 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10342 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10345 75 Silver 1200 DKK 80 Modern art Samling diverse sølv; lysestager og bestik. 10000-12000 DKK Poul Pava CD; "Videnskab eller gud vigtigst af alt er kærligheden" Samling diverse sølvbestående af; to par lysestager (den ene defekt) to skeer, brevåbner samt cigaretetui, vægt uden lysestager: 276 gr. Poul Pava født 1967 CD; "Videnskab eller gud vigtigst af alt er kærligheden", akryl på lærred, sign. Poul Pava samt sign. på bagsiden, 120 x 80 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10340 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10346 Sida 8 Kunst, design & antik. 26. Sep. Kl. 10.00 Lördag 26 Sep 2015 81 Glass 2000-3000 DKK 86 Older lightning Samling på 12 stk. tykmælk skåle med blå kant, 19 årh. 1000 DKK Heiberg lampe af opalineglas Samling på 12 stk. tykmælk skåle med blå kant, H. 5-5,5 cm. Ø 14 -15,5 cm. 19 årh. Heiberg lampe af opalineglas med messingmontering og bakelitfatning, H. 69 cm. inkl. skærmholder. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10338 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10352 82 Modern art 10000-12000 DKK Poul Pava CD; "Det er rigtig ikke at gøre andre forkerte for selv at blive mere rigtig" Poul Pava født 1967 CD; "Det er rigtig ikke at gøre andre forkerte for selv at blive mere rigtig", akryl på lærred, sign. Poul Pava , 120 x 80 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10344 87 Modern art 10000-12000 DKK Poul Pava CD; "Husk en beslutning har en vigtig brik den altid passer sammen med nemlig konsekvens" 83 Modern art Poul Pava født 1967 CD; "Husk en beslutning har en vigtig brik den altid passer sammen med nemlig konsekvens", akryl på lærred, sign. Poul Pava samt sign. på bagsiden, 120 x 80 cm. 10000-12000 DKK Poul Pava CD; "At elske er en kunst" Poul Pava født 1967 CD; "At elske er en kunst", akryl på lærred, sign. Poul Pava samt sign. på bagsiden, 120 x 80 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10348 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10341 88 Modern art 10000-12000 DKK Poul Pava CD; "Jante bliver kun til noget hvis du gir den lov" 84 Glass Poul Pava født 1967 CD; "Jante bliver kun til noget hvis du gir den lov", akryl på lærred, sign. Poul Pava samt sign. på bagsiden, 120 x 80 cm. 1500-1800 DKK Startpris: 200 DKK Varunummer: 10347 Stor samling vaser af krystal/presset glas Stor samling vaser af krystal/presset glas, tre stk. i bøhmiske stil, H. fra 18,5 til 30 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10351 85 Modern art 10000-12000 DKK Poul Pava CD; "Når alt er sagt er det svært at sige noget nyt" Poul Pava født 1967 CD; "Når alt er sagt er det svært at sige noget nyt", akryl på lærred, sign. , 120 x 80 cm. 89 3000-4000 DKK Kinesiske Barbérskål og fad af flerfarvet porcelæn, samt tre familly rose tallerkner 19/20 årh. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10349 Kinesiske Barbérskål og fad af flerfarvet porcelæn L. hhv. 36 og 31 cm., samt tre familly rose tallerkner Ø cm. 19/20 årh. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10353 90 Porcelain 1800-2000 DKK Dahl Jensen; Stor Los, figur af porcelæn nr. 1024 Dahl Jensen; Stor Los, figur af porcelæn nr. 1024 dekoreret i farver (2 sort.) H. 14 L. 28 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10363 Sida 9 Kunst, design & antik. 26. Sep. Kl. 10.00 Lördag 26 Sep 2015 91 Porcelain 1800-2000 DKK Dahl Jensen; Sortbroget Tyr, figur af porcelæn nr. 1264 Dahl Jensen; Sortbroget Tyr, figur af porcelæn nr. 1264 (2 sort.) H. 16 L. 31 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10364 92 Silver 2500-3500 DKK Axel Salomonsen; rokoko bonbonnière af sterlingssølv 20 årh. Axel Salomonsen - Copenhagen 1933 - 1977, rokoko bonbonnière af sterlingssølv, fire fødder i form af dyrepotter, korpus med rocaille og blomstermotiver, stemplet Ax.S. Sterling 925s, H. 12 L. 16,5 D. 14 cm. Vægt 548 gr. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10376 93 Modern art 2500-3000 DKK Jack Kampmann CD, Huse på færøerne Jack Kampmann (1914-1989): Huse på færøerne, olie på lærred, sign. Jack Kampmann, 24 x 33 cm. Startpris: 500 DKK Varunummer: 10391 Sida 10