Indbo & Samleauktion. 11. Nov. Kl. 17.00 Onsdag 11 Nov 2015 1 Varia 1200 DKK 6 Clocks and Watches 10 kasser blandet indbo 500 DKK Et parti quartzure i Demin stil 10 kasser blandet indbo samt en IRobot robotstøvsuger Et parti dame og herre quartzure i Demin stil. batterier virker ikke, nogle mangler optræk. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10722 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10706 2 Office furniture 7 Varia 1000-1200 DKK 1000-1500 DKK 1 palle julepynt *nyt* 2 Hæve/sænkeborde, Mrk Omann 2 Hæve/sænkeborde, Mrk Omann, bordene er testet og fungerer, men Københavns Auktioner indestår ikke for funktionaliteten. 1 palle med blandet julepynt, engangsdækkeservietter, juletræsophæng, nissehuer mm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10724 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10717 8 Porcelain 1200-1500 DKK Royal Copenhagen og Bing og Grøndahl: samling porcelænsfigurer. 3 Modern furniture Samling syv porcelænsfigurer: Royal Copenhagen: bjørnefigur nr. 1629 og 729 H. 11 og 6 cm., kat nr. 727, H. 6 cm., ællinger nr. 516 H. 4,5 cm., fugle nr. 1189 H. 5,5 cm. (afslag på halen, se foto), samt Bing og Grøndahl: to "piner" nr. 2207 og 2208 H. 11,5 cm. 600-800 DKK 2 paller blandet indbo 2 paller blandet legetøj/børnemøbler indbo, meget Startpris: 200 DKK Varunummer: 10737 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10725 9 Modern furniture 600 DKK Mart Stam for Jox Interni; et par stole Mart Stam for Jox Interni; et par stole med stel af forkromet stålrør, sæder og ryg udspændt med sort patineret læder. Et stol mangler en vange under sæde. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10605 4 Varia 10 Modern furniture 1200 DKK Tremmesofa, lædertaburet Kgl. porcelæn, Holmegaard, Bing & Grøndahl, m.fl sofabord samt Tremmesofa betrukket med gråt uldstof, stel af lys bøg L. 185 H. 85 D. 80 cm samt sofabord af lys bøg L. 135 D. 75 H. 50 cm, taburet af mørkbejdset træ betrukket med mørkebrunt læder Kgl. porcelæn, Holmegaard, Bing & Grøndahl, m.fl, isbjørn Kgl porcelæn nr. 729, Kgl Porcelæn askebæger nr. 3673, Ungdommelig Dristighed, Dreng og pige, Bing & Grøndahl figur nr. 2162 Holmegaard askebæger og vase, Bjørn Wiinblad vase og urtepotteskjuler mm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10731 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10726 5 Modern furniture 600-800 DKK 600-800 DKK Sofa, sofabord samt marmorinobord Sofa i bordeauxrød stof, sofabord af bøgetræ L. 160 D. 60 H. 50 cm samt marmorinobord Ø. 75 H. 50 cm Startpris: 200 DKK Varunummer: 10723 Sida 1 Indbo & Samleauktion. 11. Nov. Kl. 17.00 Onsdag 11 Nov 2015 11 Varia 600 DKK 16 Varia Lille parti blandet indbo 1000-1200 DKK 11 dynejakker forskellige *nye* 1 teaktræsspejl H. 100 B. 55 cm, 1 gulvlampe i stål, 1 bordlampe stål, 2 malerier samt kasse med diverse størrelser, 11 dynejakker, ubrugte, forskellige størrelser og farver Startpris: 200 DKK Varunummer: 10732 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10711 17 Varia 800-1000 DKK Protouch, 20 par benskinner str xs, *nye* Protouch, 20 par benskinner str xs, alle uåbnet i original pakning Startpris: 200 DKK Varunummer: 10718 12 Varia 600 DKK Blandet inbo; Krups espresso maskine mm. 18 Varia Blandet inbo; Krups espresso maskine, Flymo multi trim 250, sy mannequin, stativ og kande. El dele skulle virke iflg, rekvirenten, De Københavnske Auktioner kan ikke garanteret for funktionaliteten. 11 dynejakker forskellige størrelser og farver, *nye* 11 dynejakker forskellige størrelser og farver, nye i plastemballage Startpris: 200 DKK Varunummer: 10712 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10705 13 Electronics Happy Broderimaskine, 1201-40ttc 1000-1200 DKK 6000-8000 DKK Model hca- Happy Broderimaskine, Model hca-1201-40ttc, 12 nåle, monteret på arbejdsbord med hjul Startpris: 500 DKK Varunummer: 10463 19 Glass 1500 DKK Samling diverse glas 19 og 20 årh. Samling diverse glas, vaser, karafler, glas, glasbakke mm. 19 og 20 årh. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10743 14 Varia 1200 DKK 20 Modern furniture Et parti Madam Blå Spisebord/mødebord, lakeret træ Et parti Madam Blå i 2 kasser Startpris: 200 DKK Varunummer: 10707 15 Bikes 1000-1500 DKK plade af sort Spisebord/mødebord, søjle på firepasfod afsluttede med plastdupper af forkromet metal, plade af sort lakeret træ. H. 72 Ø 120 cm. 600-800 DKK Startpris: 200 DKK Varunummer: 10744 Ebsen samt X-zite, to cykler Ebsen cykel "Spirit of Saint Louis" stelnr. PY061212256, X- Zite Phantom herrecykel. stelnr. WTT74537B. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10704 Sida 2 Indbo & Samleauktion. 11. Nov. Kl. 17.00 Onsdag 11 Nov 2015 21 Modern furniture Dansk møbelsnedker, 1950'erne 1200 DKK 26 Electronics øreklapstol, Mixerpult, Mrk Soundcraft VII Mixerpult, Mrk Soundcraft VII, kompakt mixer med 6 monokanaler og 2 stereo kanaler samt 3 bånds EQ med mid sweep samt tilhørende kasse, ledninger mm. Dansk møbelsnedker, øreklapstol, runde tilspidsede ben og negle af teaktræ, løs sædehynde og stol overpolstret med veloursstof, 1950'erne. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10753 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10745 22 Modern furniture 1200 DKK 1000 DKK 27 Electronics To spejle 1950/60erne 1200 DKK Gorenje gaskomfur, Brandt køleskab samt elektronik Spejl i skønvirke stil af forgyldt træ, 88 x68 cm. samt spejl af bemalet og guldbemalet træ, 100 x 48 cm. Begge fra 1950/60erne, Gorenje gaskomfur model G61121AW, 4 gasblus, ovnrum 55 L, Brandt køleskab, H. 85 B. 55 D. 55 cm (testet og virker, dog med lugtgener) samt 1 kasse blandet elektronik, Hp stationær computer, Packardbell skærm, tastatur mm Startpris: 200 DKK Varunummer: 10747 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10570 23 Modern lightning 28 Modern furniture 1200 DKK Sort lædersofa, et par armstole samt messing lysekrone Benny Frandsen for Frandsen Lightning: pendel af messing (ny) Sort lædersofa med stel af lys bøg L. 140 H. 75 D. 75 cm, et par armstole betrukket med hhv rød og grøn velour samt 6 armet messing lysekrone Benny Frandsen for Frandsen Lightning: pendel af messing, hvidlakeret indeni, sort ledning (3 meter) med tilhørende baldakin, Ø 50 cm. Fremstår ny i uåbnet kasse (modelfoto) Nypris 2999 kr. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10569 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10561 24 Varia 29 Varia 800 DKK 800-1000 DKK Parti italienske Girardi fliser, lampe mm 12 stk Gilette barberskraber, Fushion Proglide, *nye* Parti italienske Girardi fliser, hvid loftslampe Ø. 65 cm samt et par "saml-selv" møbler 12 stk Gilette barberskraber, Fushion Proglide, i original emballage Startpris: 200 DKK Varunummer: 10571 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10713 25 Varia 1000-1200 DKK 30 Electronics 500 DKK 1200 DKK Supermount SMR-36 motor 2 kuffertsæt, Roventa mm Supermount SMR-36 motor 2 Kufferter, Coni Cocci, 80X60 cm samt 2 kabinekufferter, Roventa 42X33 cm , begge med kodelås og 2 diverse rygsække Startpris: 200 DKK Varunummer: 10607 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10716 Sida 3 Indbo & Samleauktion. 11. Nov. Kl. 17.00 Onsdag 11 Nov 2015 31 Varia 800 DKK 36 Ceramics 12 stk Gilette barber skraber, Fushion Proglide, *nye* 1500-2000 DKK Syv postej/buddingeforme af keramik, 19 årh. 12 stk Gilette barberskraber, Fushion Proglide, i original emballage Syv postej/buddingeforme af keramik, med løve, frugtkurve og overflødigheds horn, 19 årh. L. 10 - 25 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10714 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10333 37 Toys 32 Modern lightning 1200 DKK Oppustelige frisbees " Funny UFO" ca 2400 stk. 1000 DKK Et par philips industrilamper Oppustelige frisbees " Funny UFO" ca 2400 stk. Et par philips industrilamper med aluminiums skærme. H. 50 Ø 40 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10739 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10750 33 Modern lightning 38 Varia 1000 DKK 1200 DKK Bølle hatte ca 400 stk. Bølle hatte ca 400 stk. Ternede i forskellige farver. Et par store industrilamper Et par Store industrilamper af oranget lakeret metal monteretde med aluminiums skærme. H. 63 Ø 55 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10741 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10751 34 Modern furniture 1000 DKK Jørgen Bækmark for FDB: sofabord af egetræ, samt sofabord af palisander Jørgen Bækmark for FDB: sofabord af egetræ, H. 55,5 L. 160 B. 55 cm. (skjoldmærker på plade samt skade på et ben) samt sofabord af palisander med udtræksplade H. 52 L. 150 B. 58 cm. (bensamling defekt, revne) 39 Toys 600 DKK 3 klo maskiner "The Claw" og 1 kasse med LED lygter Startpris: 200 DKK Varunummer: 10749 The Claw, klo maskiner, 3 stk. samt en kasse med LED lys til camping brug. Alt nyt i kasser. 35 Modern furniture Dansk møbelsnedker, mahogni, 1950'erne Startpris: 200 DKK Varunummer: 10742 1200 DKK sofabord af Dansk møbelsnedker, sofabord af mahogni, tilspidsende ben, underhylde med flet, sider med klap à 30 cm. og udtræksplade à 34 cm. med aftageligt aluminiumsbakke. 1950'erne. H. 61,5 L. 80 D. 49cm. 40 Toys Startpris: 200 DKK Varunummer: 10277 1500 DKK Oppustelige frisbees " Funny UFO" ca 3000 stk. Oppustelige frisbees " Funny UFO" ca 3000 stk. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10740 Sida 4 Indbo & Samleauktion. 11. Nov. Kl. 17.00 Onsdag 11 Nov 2015 41 Porcelain Samling Kgl. Grøndahl 1000-1500 DKK Porcelæn og Bing 46 Varia & 600-800 DKK En kasse med blandet tasker En kasse med blandet tasker. Samling Kgl. Porcelæn og Bing & Grøndahl. Bland andet: Kgl. Porcelæns lampe, Fajance, Fog & Mørup nr. 927194 H 36 cm. Royal Copenhagen Fajance Baca, usædvanlig formet vase. Designet og signeret af Ellen Malmer, nr. 680/3683. H 10 cm. Vase nr. 566/984, H 13 cm. (revne i). Bing & grøndahl lampe i hvid, H 47 cm. ca. fatning er knækket. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10778 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10771 42 Ceramics 800 DKK Samling stentøj, keramik mm. Blå Søholm lampe i stentøj, H 34 cm. Gerda Østergaard, glaseret stentøj skål. sign. monogram. Bing & Grøndahl stentøjs tallerken mm. 47 Varia 1800 DKK To paller værktøj Startpris: 200 DKK Varunummer: 10772 2 paller med høvlebænk. blandet værktøj og en Startpris: 200 DKK Varunummer: 10761 43 Modern furniture 1500 DKK Toiletmøbel, teak kommode og fire stol Toiletmøbel med spejl H:145cm B:85cm D:50cm, teak kommode H:76cm B:70,5cm D:37,5cm og fire stole. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10773 48 Varia 600 DKK Panasonic videoprojektor samt lærred og spots Panasonic videoprojektor med fjernbetjening samt diverse lærred og spots (uden pærer). Vi garanteret ikke for funktionaliteten 44 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10019 1500 DKK 2 paller blandet indbo, + chaiselongue 2 paller blandet indbo, + chaiselongue. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10776 49 Electronics 1 kasse med stereoanlæg 400-600 DKK CD'er samt Philips 1 kasse med CD'er samt Philips stereoanlæg Startpris: 200 DKK Varunummer: 10799 45 Toys 1500-2000 DKK 22 kg. LEGOklodser En kasse med 22 kg brochurer medfølger. legoklodser, nogle Startpris: 200 DKK Varunummer: 10777 50 Varia 1500-2000 DKK Palle med DVD'er og CD'er Palle med ca. 700 dvd og 380 CD nogle cd holder medfølger. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10775 Sida 5 Indbo & Samleauktion. 11. Nov. Kl. 17.00 Onsdag 11 Nov 2015 51 Toys 600-800 DKK 56 Glass Diverse legetøj 600 DKK Samling diverse glas Diverse legetøj; bolde, dyr mm. Samling diverse glas. Vaser, vinglas, skåle mm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10760 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10780 57 Modern furniture 500-600 DKK To armstole samt 1 spisestol To armstole af bejset bøg samt 1 spisestol af bøg med fletsæde Startpris: 200 DKK Varunummer: 10781 52 Office furniture 1200 DKK 58 Modern furniture 2 Hæve/sænke skriveborde 2 Hæve/sænke skriveborde, L. 200 B. 110/120 cm, begge borde er testet og fungerer, men Københavns Auktioner indestår ikke for funktionaliteten 500-600 DKK To spisestole af teaktræ samt 1 armstol To spisestole af teaktræ med sæde af sort skai. En armstol i bejset bøg med sæde af flet. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10785 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10800 59 Modern furniture 500 DKK Slagbord af egetræ i barok stil, 20 årh. Slagbord af egetræ i barok stil med to halvrunde klapsider og støtteben, H. 76 B. 104 L. 168/50 cm. 20 årh. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10786 53 Wine 60 Electronics 1000-1200 DKK Bang og Olufsen samling: Red line RL 140 samt 2 pladespillere 1 palle blandet vin 1 palle med blandet vin, vinen er af ældre dato og opbevaret i kælder Bang og Olufsen; Red line RL 140 passiv højtaler. H. 50 B 70 cm. (stof med slitage) samt 2 pladespillere: Beogram 3300 og B&O Type 42 VF. begge med pick up. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10779 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10795 54 Porcelain 800-1000 DKK Samling blandet porcelæn. Samling blandet porcelæn, blandt andet kaffe service fra Aalborg Konditori, en samling fingerbøller i sættekasser, ældre blækhus, Bjørn Wiinblad Ø19,5 cm. H 6 cm. mm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10708 55 Varia 2000 DKK 1000 DKK 2 golfsæt, Regal Regal Golfbag samt medfølgende golfvogn og køller, ukendt mærke golfbag med køller. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10757 Sida 6 Indbo & Samleauktion. 11. Nov. Kl. 17.00 Onsdag 11 Nov 2015 61 Modern furniture 800 DKK 66 Modern furniture Spisebord i barok stil samt 4 stole, 1900 tallet midte. 500-600 DKK Tre tremmestole af bemalet træ Tre tremmestole af bemalet træ Spisestue i barok stil af egetræ, spisebord med udtræk H. 77, B. 90, L. 140 cm. samt 4 stole med sæde af sort læder. Spisebord med tilhørende fire stole. 1900 tallet midte. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10784 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10791 62 Modern lightning 1500-1800 DKK Cilindro s70, Pendel 67 Modern lightning Cilindro s70, Pendel, model Modo Luce, cylindrisk pendel med bund i plexiglas og krop med glat bomuldsbetræk på skærmen, Ø 70 cm., Nypris 5.400,- Stor petroleumslampe monteret til el. 20 årh. Stor petroleumslampe monteret til el. 20 årh. H. 87 cm, skærm Ø 44 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10805 63 Modern lightning Startpris: 200 DKK Varunummer: 10828 1500-1800 DKK Cilindro s70, Pendel Cilindro s70, Pendel, model Modo Luce, cylindrisk pendel med bund i plexiglas og krop med glat bomuldsbetræk på skærmen, Ø 70 cm., Nypris 5.400,68 Modern furniture Startpris: 200 DKK Varunummer: 10806 600 DKK Kommode af mahogni, ca 1900 Kommode af mahogni, ca 1900 Nøgle mangler. En skuffe er aflåst. H. 88 B. 91 D. 49 cm. 64 Modern furniture Startpris: 200 DKK Varunummer: 10836 800-1000 DKK Almue spisestue i bemalet fyrretræ. Almue spisestue bemalet fyrretræ, bestående af 2 spiseborde H 79, B 60, L 101 cm, 5 stole samt kistebænk, stole fremstår med knækket sæde Startpris: 200 DKK Varunummer: 10796 65 Modern furniture 600-800 DKK 69 Modern furniture Sofabord med glasplade 800 DKK Ole Wanscher for Fritz Hansen, armstol model FH 1752 Sofabord i kirsebærtræ med glasplade, stellet med guldbemalet udsmykning, H 46, L 124, B 68 cm. Ole Wanscher for Fritz Hansen, armstol model FH 1752 af mahogni, formgivet i 1948. Hul i sæde, defekt betræk og gjorde, til ompolstring. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10797 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10845 70 Electronics Et par vintage Pioneer højtalere model CS 979 800 DKK palisander Et par vintage Pioneer højtalere model CS 979 i kabinet af palisander, H. 94, B. 38, D 34 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10848 Sida 7 Indbo & Samleauktion. 11. Nov. Kl. 17.00 Onsdag 11 Nov 2015 71 Modern furniture Høj bogreol mahogni 1000 DKK samt hjørneskab 76 Modern furniture af Maarten Van Severen for Vitra .04 barstol, 3 stk. Høj bogreol af lakeret mahogni med flytbare hylder og to skydelåger forneden, H. 210 B. 75 D. 29 cm., 1960erne, samt hjørneskab med konkav dør bag hvilke hylder, H. 117 B. 58 D. 67 cm. et nøgle medfølger. 20 årh. første halvdel. 3 stk. Maarten Van Severen for Vitra .04 barstole/højstole, sæde af gråt polyuretan, monteret med højdejusterbar stel, afsluttet med fempasfod monteret med hjul, Ene stol med lille flænge i sæde. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10850 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10849 72 Prints Bamse 1970 77 Varia 800 DKK Kragh-Jacobsen CD: 1000-2000 DKK 600 DKK Et parti "Active Air" duftfrisker til sko, 96 pakker litografi Et parti "Active Air" duftfrisker til sko, 96 pakker med to stk. Bamse Kragh-Jacobsen 1913-1992 CD: Abstrakt komposition, litografi nr. 199/260, sign. Kragh-Jacobsen og dateret 1970. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10840 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10769 73 Modern furniture 1000 DKK Empire stil kommode af mahogni, 20 årh. begyndelse Empire stil kommode af mahogni, buet front med fire skuffer, nøgle medfølger. H. 66 B. 110 D. 53 cm. 20 årh. begyndelse 78 Toys Startpris: 200 DKK Varunummer: 10846 Legetøjs dinosaur æg. ca. 288 stk. 1000 DKK ca. 288 stk. "Dinosaur æg" Startpris: 200 DKK Varunummer: 10839 74 Modern furniture 800-1000 DKK Sofamøbelment; 3 pers. samt 2 pers. sofaer lysebrunt læder 79 Toys Sofamøbelment; 3 pers. L. 200 cm. samt 2 pers. L. 150 cm. sofaer, runde ben af egetræ, ryg, sider og sæde betrukket med lysebrunt læder. Oppustelige frisbees " Funny UFO" ca 1900 stk. Oppustelige frisbees " Funny UFO" ca 1900 stk. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10852 75 Modern furniture Reolsystem System af 1200 DKK Startpris: 200 DKK Varunummer: 10838 1500 DKK palisander, Hjørnebo Reolsystem af palisander, Hjørnebo System, bestående af; To moduler med sokkel og skydelåger, H. 70, B. 85, D. 42 cm. Fire moduler H. 60, B. 85, D. 26 cm. Et med skydelåger og hylde, et med skabslåger og bar i, et med hylde og sidste med en låge hvortil nøgle medfølger. 80 Bikes 1200 DKK Fire cykler Fire cykler; En blå herre cykel af mærket "Greenfield", en pink pige cykel af mærket "By Mustang - Purpleflower", en rød BMX af mærket " Exhaust - Blow torch" samt en pink børnecykel med støttehjul af mærket "Rocky Coco". Startpris: 200 DKK Varunummer: 10851 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10788 Sida 8 Indbo & Samleauktion. 11. Nov. Kl. 17.00 Onsdag 11 Nov 2015 81 Modern furniture 1000-1500 DKK Tolv spisebordstole af egetræ mahogni 20 årh. begyndelse/midte og Seks spisebordstole af egetræ med sædebetræk samt seks stole med sædebetræk, 20 årh. begyndelse/midte blåt lilla 86 Older furniture 800 DKK Kommode af mahogni, 20 årh. Kommode med 4 skuffer, nøgle medfølger. En lås i stykker. H. 82 B. 65 D. 43 cm. 20 årh. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10690 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10847 87 Tools 82 Modern furniture Bramin reolsystem palisander. Fem stk. rørtang 1000 DKK model 160 Fem stk. rørtang i æske. WeiDi tools. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10841 af Bramin reolsystem model 160 af palisander. Skuffemodul: H. 47 L. 100 D. 47 cm. 3 hyldemoduler: H 51 cm, L 100 cm, D 31 cm. 88 Toys 500 DKK Et parti nyt legetøj Startpris: 200 DKK Varunummer: 10834 83 Modern furniture 500 DKK Et parti nyt legetøj. Bland andet oppustelige badedyr, hårpynt mm. Ubrugt i emballage. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10843 500 DKK Dansk møbelproducent: egetræ med lædersæde 4 stole af 89 Varia Dansk møbelproducent: 4 stole af egetræ med lædersæde, H. 78 L. 47 D. 44 cm. 1000 DKK Lotus, papir dispenser samt 5 stk. toiletpapir holdere Startpris: 200 DKK Varunummer: 10829 Lotus, papir dispenser samt 5 stk. toiletpapir holdere. Nye i emballage. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10844 84 Modern furniture 500 DKK Fem spisebordsstole af birketræ, 20 årh. første halvdel Fem spisebordsstole af birketræ, H. 83 L. 39 D. 41 cm. 20 årh. første halvdel. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10830 85 Older art Charley Bendtsen: Bornholm 90 Older art 1200 DKK kystparti 1000-1200 DKK Carl H. Fischer CD: opstilling fra Carl H. Fischer 1885-1955 CD: opstilling, olie på lærred, sign. Carl H. Fischer, 68 x 97 cm. Charley Bendtsen, 20 årh.: kystparti fra Bornholm olie på lærred, sign. Charley Bendtsen, 95 x 135 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10860 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10715 Sida 9 Indbo & Samleauktion. 11. Nov. Kl. 17.00 Onsdag 11 Nov 2015 91 Glass 1000 DKK 96 Modern furniture En samling diverse glas, karafler mm. Pedrali Italien, Seks armstole, model Allure 737 En samling diverse glas, karafler H. 17 - 36 cm. Farvede isskale, H. 9 Ø. 9 cm. mm. Pedrali Italien, Seks armstole, model Allure 737., ben af forkromet stål. skal med egetræsfinér, sæde betrukket med stof, H. 73 B. 58 D. 53 Sh. 46 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10861 92 Tools 4000 DKK Startpris: 200 DKK Varunummer: 10857 500 DKK Fem stk. rørtang Fem stk. rørtang i æske. WeiDi tools. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10842 93 Varia 97 Modern lightning 1200 DKK 1500-1800 DKK Cilindro s70, Pendel En samling diverse tin og pletsølv Cilindro s70, Pendel, model Modo Luce, cylindrisk pendel med bund i plexiglas og krop med glat bomuldsbetræk på skærmen, Ø 70 cm, Nypris 5.400,- En samling diverse tin og pletsølv. Bland andet; Just Andersen salt & peber, Skønvirke vinsæt i tin; 10 bægre, fad sign. MJC 1921. Ø. 34 cm. To cocktail shakere, den ene mærket Wester, Denmark i plet. Den anden mærket Lundtofte stainless steel. 272, Denmark. mm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10807 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10862 94 Porcelain 800-1000 DKK 98 Modern lightning En samling diverse porcelæn Cilindro s70, Pendel En samling diverse porcelæn; To Kaffestel, 4 underkopper, 4 sidetall., sukkerskål samt flødekande. mærket: Suisse - Langenthal 74. 6 kopper med tilhørende underkopper, sukkerskål samt flødekande. Tyk glasur med tegning af kvinde. Jordbærsæt i fajance: skål, 6 tall., mælkekande og sukkerskål. Cilindro s70, Pendel, model Modo Luce, cylindrisk pendel med bund i plexiglas og krop med glat bomuldsbetræk på skærmen, Ø 70 cm, Nypris 5.400,Startpris: 200 DKK Varunummer: 10808 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10863 95 Furs 1500-1800 DKK 600-800 DKK To kapper/stolaer. En i mink, en i bisam. 99 Modern art 500-700 DKK Ubekendt kunstner, byparti, olie på lærred En lysgrå mink og en brun bisam kappe/stola. Opbevaret i tilhørende kasse. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10429 Ubekendt kunstner, byparti, olie på lærred, sign. "Ebert". 38 x 65 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10859 100 Modern furniture 1200 DKK D-line 2 stk dispenser til papirhåndklæder samt 2 dispenser til affald 2 stk D-line dispenser til papirhåndklæder samt 2 stk d-line affaldsbeholder til papirhåndklæder. Alle 4 fremstår helt nye og i original emballage. Der medfølger beslag til vægmontering. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10658 Sida 10 Indbo & Samleauktion. 11. Nov. Kl. 17.00 Onsdag 11 Nov 2015 101 Electronics 1200 DKK 106 Porcelain En samling billedfremvisere. En samling Kgl. Porcelæns juleplatter samt B&G platte En samling billedfremvisere med film samt Teknik legetøj. Fremstår med aldersrelaterede og alm. brugsspor. Fejl og mangler kan/må påregnes. Københavns Auktioner står ikke indefor funktionaliteten. En samling Kgl. Porcelæns juleplatter samt B&G platte. 20 stk. juleplatter fra Kgl. Porcelæn samt en Bing & Grøndahl med H.C Andersen. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10628 102 Modern furniture 800 DKK Startpris: 200 DKK Varunummer: 10875 107 Older furniture 1200 DKK 1000 DKK To armstole af birketræ 1920/30'erne Dansk snedkermester, dækketøjsskab af mahogni 1940'erne To armstole af birketræ med svungen armlæn og sæde med hestehårsbetræk. Dansk snedkermester, dækketøjsskab af mahogni, front med to døre bag hvilke udtræksskuffer og hylder samt to skuffer forneden, 1 nøgle medfølger, 1940'erne, H. 132 B. 130 D. 42 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10746 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10874 108 Modern furniture 1000 DKK 1000 DKK Ukendt producent: To pers. sofa, samt tre opbevaringskasser Aage Dedekam: Kopi efter Monet: "The Tide" Ukendt producent: To pers. sofa, sider ryg og hynder betrukket med sort skai, L. 150 cm. Tre flettede opbevaringskasser 33 x 33 x 33 cm. medfølger. 103 Modern art Aage Dedekam født 1954; kopi efter Monet: "The Tide" 110 x 59 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10752 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10821 109 Modern art 1000 DKK Aage Dedekam Kopimaleri: "Lovers" Aage Dedekam født 1954 deko maleri; Lovers. 39 x 110 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10822 104 Older furniture 110 Modern art 1200 DKK John Mogensen Amager Stor skab af eg og nøddetræ ca. år 1920 CD: kystparti fra John Mogensen 1928-1977 CD (sanger): kystparti fra Amager, olie på lærred, sign. J M og dateret 1971, 46 x 66 cm. Stor skab af eg og nøddetræ, front med tre døre bag hvilke hylder, H. 145 B. 150 D. 45 cm. 1 nøgle medfølger. ca. år 1920 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10820 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10873 105 Glass 800 DKK 800-1000 DKK En samling farvede vin glas, 26 stk. En samling farvede vin glas, 26 stk. H. 16 - 18 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10870 Sida 11 Indbo & Samleauktion. 11. Nov. Kl. 17.00 Onsdag 11 Nov 2015 111 Modern lightning 1200 DKK 116 Modern art Benny Frandsen for Frandsen Lightning: pendel af messing (ny) Kazimierz lærred Benny Frandsen for Frandsen Lightning: pendel af messing, hvidlakeret indeni, sort ledning (3 meter) med tilhørende baldakin, Ø 50 cm. Fremstår ny i uåbnet kasse (modelfoto) Nypris 2999 kr. 1000 DKK Lewicki: "efter" olie på Kazimierz Lewicki 20 årh. ; "efter" olie på lærred, sign. Kazimierz L. 90, sign. og betitlet på bagsiden, 51 x 71 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10883 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10562 117 Clocks and Watches 1500 DKK To amerikanerure ca. år 1900 112 Varia To amerikanerure ca. år 1900. 1. Bonnefoy Nantua inkl. pendul og nøgle. L. 62 cm B. 47 c m 2. kalenderur Inkl. pendul og nøgle. L. 64 cm B. 44 cm 2000 DKK Samling 300+ LP, CD og singler Startpris: 200 DKK Varunummer: 10858 Samling 300+ LP, CD og singler Startpris: 200 DKK Varunummer: 10734 118 Toys 800 DKK Legetøjs dinosaur æg. ca. 180 stk. 113 Older furniture Legetøjs dinosaur æg. ca. 180 stk. 1200 DKK Startpris: 200 DKK Varunummer: 10865 Skønvirke garderobeskab af birketræ med facetslebet ovalt spel Skønvirke garderobeskab af birketræ, svugne top, front med dør med facetslebet ovalt spel, skuffe forneden, 1 nøgle medfølger, ca 1920. H. 200 B. 80 D. 50 cm. 119 Varia Startpris: 200 DKK Varunummer: 10736 2000 DKK Geographical Norway og Gangster Unit herrejakker Geographical Norway 2 stk. og Gangster Unit herrejakker 8 stk. Nye og ubrugte Startpris: 200 DKK Varunummer: 10866 114 Modern furniture 1000 DKK 120 Older furniture Et parti møbler servante, skammel stol bord mm. Seks krostole samt tilhørende rundt bord Et parti møbler; almue bemalet servante med marmorplade, marrokansk skammel, lænestol, spillebord samt Vejle stole og møbelfabrik: sofabord af teaktræ: H. 50 L. 140 B. 73 cm. Seks krostole med hynder, samt rundt bord med tillægsplade Ø. 95 cm. Tillægsplade B. 40, L. 95 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10798 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10748 115 Older lightning Et par messing lampetter løvehoveder, 20 årh. midte 800-1000 DKK 800 DKK med Et par messing lampetter med løvehoveder, monterede til el, 20 årh. midte, H. inkl. skærme 25 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10766 Sida 12 Indbo & Samleauktion. 11. Nov. Kl. 17.00 Onsdag 11 Nov 2015 121 Varia 600-800 DKK 126 Varia To kasser diverse børne tøj *Nyt* 500 DKK South Park Bokser short M/L ca 45 stk. To kasser diverse børne tøj *Nyt* South Park Bokser short M/L ca 45 stk. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10867 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10869 122 Glass 1000 DKK Stor samling glas 1930-50'erne ca 107 stk. 127 Varia Stor samling glas 1930-50'erne ca 107 stk. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10871 1000-1200 DKK En palle med blandet julepynt En palle med blandet julepynt. 123 Glass Startpris: 200 DKK Varunummer: 10880 500 DKK En samling krystal glas, karafler mm. ca 38 dele. En samling krystal glas, karafler mm. ca 38 dele. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10872 124 Wine To flasker Barolo vinoptrækker sæt 128 Varia "Von Dutch" sko, 15 par i kasser 600 DKK 1999 1500 DKK "Von Dutch" sko, 15 par i kasser, 4 forskellige slags samt Startpris: 200 DKK Varunummer: 10881 To flasker Barolo 1999 samt vinoptrækker sæt Startpris: 200 DKK Varunummer: 10868 129 Varia 600 DKK Julehatte, ca. 80 stk. 125 Glass 800-1000 DKK Ca. 80 stk. julehatte, filthat med fjermontering i kanten, monteret således de kan lyse, dog virker batteri ikke. En samling diverse glas, bland andet Lyngby Glas Startpris: 200 DKK Varunummer: 10610 En samling diverse glas, bland andet Lyngby Glas. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10876 130 Bikes 1200 DKK Tre herrecykler, Mustang, Active bikes og Everton. Mustang ennergy herrecykel med sram S7 gearskifter. Active bikes Spine herrecykel med Quickshift 6 og Everton med sram S7 gearskifter. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10459 Sida 13 Indbo & Samleauktion. 11. Nov. Kl. 17.00 Onsdag 11 Nov 2015 131 Glass 800 DKK 136 Modern furniture En samling diverse glas En samling diverse glas. Holmegaard fyrfads stage. Bland Falsig møbelfabrik, palisander andet; reolsystem i Reolsystem fra Falsig møbelfabrik i palisander. Bestående af 3 stk. underdele med skabslåger bag hvilke hylder og skuffer samt 3 overdele bestående af hylder og et med klap. H. 175 B. 90/270 D. 45 cm Startpris: 200 DKK Varunummer: 10877 132 Varia 1200-1500 DKK Startpris: 200 DKK Varunummer: 10890 1000-1500 DKK En palle med blandet julepynt 137 Older furniture En palle med blandet julepynt Startpris: 200 DKK Varunummer: 10879 4 Krostole spisebord 600-800 DKK samt tilhørende rundt 4 Krostole samt tilhørende rundt spisebord med udtræksplade under, Ø. 110/170 H. 75 cm, bejdset bøgetræ 133 Varia Startpris: 200 DKK Varunummer: 10891 1500 DKK "Von Dutch" sko, 15 par i kasser "Von Dutch" sko, 15 par i kasser, 4 forskellige slags Startpris: 200 DKK Varunummer: 10882 134 Electronics 138 Modern furniture 1200-1500 DKK Dansk møbelproducent; 3 pers. sofa med 2 lænestole fra 1950/60'erne 800-1000 DKK Dansk møbelproducent; 3 pers. sofa L. 190 H.75 D. 80 cm, betrukket med flaskegrøn silkebrokade og ben af palisander samt 2 lænestole ligeledes betrukket med silkebrokade og ben af palisander, 1950/60'erne Philips 42" fladskærmstv samt diverse elektronik Philips 42" fladskærmstv samt Philips DVDafspiller, Matsui DVD-afspiller og Combimicroovn fra Kenwood (manual til denne medfølger) Startpris: 200 DKK Varunummer: 10892 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10789 139 1200 DKK Severin Hansen for Haslev møbelfabrik, indskudsborde mm. 4 dekorationsmalerier, 70X70 cm, det ene med svæveramme Severin Hansen for Haslev møbelfabrik, indskudsborde i palisander, H. 50 B. 57 D. 37 cm samt lampe i palisander med plisseret skærm H. 140 cm og 1 lænestol i lamineret bejdset bøg betrukket med grøn læder 135 Modern art 4 dekorationsmalerier Startpris: 200 DKK Varunummer: 10790 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10893 140 Modern lightning 1200 DKK Benny Frandsen for Frandsen Lightning: pendel af messing (ny) Benny Frandsen for Frandsen Lightning: pendel af messing, hvidlakeret indeni, sort ledning (3 meter) med tilhørende baldakin, Ø 50 cm. Fremstår ny i uåbnet kasse (modelfoto) Nypris 2999 kr. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10563 Sida 14 Indbo & Samleauktion. 11. Nov. Kl. 17.00 Onsdag 11 Nov 2015 141 Modern art 600-800 DKK 146 Modern art Roald Hansen CD, skovparti samt fisker Plakat med Danske Møbelklassikere Roald Hansen født 1938: skovparti samt fisker to olie på lærred skovparti samt fisker begge sign. Roald Hansen og 65 x 32 cm. Plakat med møbelklassikere. Danske møbler fra 1920-1970. 125 x 42 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10896 Startpris: 200 DKK Varunummer: 10758 142 Modern lightning 800 DKK 1200 DKK Benny Frandsen for Frandsen Lightning: pendel af messing (ny) Benny Frandsen for Frandsen Lightning: pendel af messing, hvidlakeret indeni, sort ledning (3 meter) med tilhørende baldakin, Ø 50 cm. Fremstår ny i uåbnet kasse (modelfoto) Nypris 2999 kr. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10564 143 Modern art Junichi lærred Nakagana; 1000 DKK "Wave" olie på Junichi Nakagana født 1959; dekorations maleri: "Wave" olie på lærred 56 x 88 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10854 144 Toys 600-800 DKK Et parti legetøjsbiler samt fjernstyrede biler Et parti legetøjsbiler Bla. a. James bond bil og Moonraker shuttle, samt diverse både ca. 65 stk. (mangler og defekter) samt 5 stk. fjernstyrede biler. 147 Varia Startpris: 200 DKK Varunummer: 10884 1500 DKK et parti blandet indbo, værktøj mm Aage Dedekam; kopi efter John Singer Sofabord mørkbejdset egetræ med skuffe, L. 140 D. 100 H. 50 cm, messinglampe H. 165, Dahle skæremaskine, lysekrone, elovn (testet og virker) krukke, højtalere mm. Aage Dedekam født 1954; kopi efter John Singer 59 x 59 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10756 145 Modern art 1000 DKK Startpris: 200 DKK Varunummer: 10855 148 Older furniture 500 DKK Armstol; Nyrokoko stil i gammelrosa velour Armstol; Nyrokoko stil med udskæringer i mørkbejdset / lakeret træ, sæde og ryg betrukket med gammelrosa velour. H. 112 cm. Sædehøjde. 48 cm. Fremstår med afslag i udskæring i toppen. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10895 149 Modern art 600 DKK Vilhelm Th. Skovgaard samt glasmaleri i skønvirke ramme Vilhelm Th. Skovgaard H. 68, B. 96 cm. samt glasmaleri i skønvirke ramme H. 35, B. 50 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10885 150 Varia 1200 DKK ca 30 japanske forhæng/gardiner ca 30 japanske forhæng/gardiner, 2 forskellige farver, længde mellem 2-3 m, pakket separat Startpris: 200 DKK Varunummer: 10894 Sida 15 Indbo & Samleauktion. 11. Nov. Kl. 17.00 Onsdag 11 Nov 2015 151 Modern furniture 1200-1500 DKK Dansk møbelproducent; Otte spisestole af lakeret bøgetræ Dansk møbelproducent; Otte spisestole af lakeret bøgetræ, ca 1960, betrukket med uldent brunt stof Startpris: 200 DKK Varunummer: 10898 152 Modern art 800 DKK Plakat med Danske møbelklassikere Plakat med møbelklassikere. Danske møbler fra 1920-1970. 125 x 42 cm. Startpris: 200 DKK Varunummer: 10897 Sida 16