Årsplan i tysk 8.trinn 2016/2017. Faglærer

Årsplan i tysk 8.trinn 2016/2017. Faglærer: Jorunn Tjoflaat
Uke
Emne
Læringsmål
(nedbrutt)
Kompetansemål (K06)
Metoder
Læringsmåter
3437
Wer bist du?

Deutschland





utnytte egne erfaringer med
språklæring I læring av det nye
språket
undersøke likheter og ulikheter
mellom morsmålet og det nye
språket og utnytte dette I egen
språklæring
bruke språkets alfabet og
tegn
forstå og bruke tall I praktiske
situasjoner
kommunisere med forståelig
uttale
samtale om språk og sider
ved geografiske forhold i
språkområdet
-likheter for
forskjeller mellom
språkene
Gruppe
-hilse/ta farvel
-alfabetet
Oppgaver
muntlig og
skriftlig
-tall
Sammenligning
-uttaleregler
Lese, skrive og
snakke
Individuelt
-Tyskland vs. Norge
-presentasjon av seg
selv
-spørreord
-fargene
Korlesing
Venn-diagram
Fokus på
hvordan man
lærer seg nye
ord
BOK-lese
Bli kjent med
lærerverket og
ordbøker
Materiell
Los gehts tekstog arbeidsbok.
Lektion 1. Wer
bist du?
Vurdering for læring
Organisering
Individuelt
Samarbeid
Gruppe
Tester av viktige
ord, vurdere seg
selv, hverandre og
ved hjelp av lærer
Glosetyggeren
Muntlig
tilbakemelding fra
lærer på uttale
Heinzelnisse
Egenvurdering
Lenker på Itsl.
Introduksjon av
manuelle
ordbøker
Introduksjon av
digitale ordbøker
3843
Rund um die
Uhr





forstå og bruke tall i praktiske
situasjoner
forstå og bruke et ordforråd som
dekker dagligdagse situasjoner
finne relevante opplysninger og
forstå hovedinnholdet i skriftlige
og muntlige tilpassede og
autentiske tekster i ulike sjangere
delta i enkle, spontane
samtalesituasjoner
presentere ulike emner muntlig
-tall
Gruppe
-ordenstall
Individuelt
-personlige
pronomen
Oppgaver
muntlig og
skriftlig
-sein og haben
-verb i presens
-klokke
Los gehts
tekstbok og
arbeidsbok.Lektio
n 2. Rund um die
Uhr
Individuelt
Samarbeid
Gruppe
Tester av viktige
ord, vurdere seg
selv, hverandre og
ved hjelp av lærer
Lenker på Itsl.
Sammenligning
Lese, skrive og
snakke
-fritidsaktiviteter
Venn-diagram
-telle til 100
BOK-lese
Skriftlig test av verb
i presens, haben og
sein. Skriftlig
tilbakemelding fra
lærer
Muntlig samtale om
læringsmålene vi
har arbeidet med til
nå. Muntlig
tilbakemelding fra
lærer
Egenvurdering
4449
Guten
Appetit!



undersøke likheter og
ulikheter mellom
morsmålet og det nye
språket og utnytte dette i
egen språklæring
finne relevante
opplysninger og forstå
hovedinnholdet i skriftlige
og muntlige tilpassede og
autentiske tekster i ulike
sjangere
-bestille mat og
drikke
-si at du er
sulten/tørst
-be om regningen
-bestemt og
ubestemt artikkel
-analyse
delta i enkle, spontane
Gruppe
Individuelt
Oppgaver
muntlig og
skriftlig
Sammenligning
Lese, skrive og
snakke
Los gehts
tekstbok og
arbeidsbok.
Lektion 3. Guten
Appetit!
Individuelt
Samarbeid
Gruppe
Muntlig
presentasjon av
rollespill. Muntlig
tilbakemelding fra
lærer og medelever
Tester av viktige
ord, vurdere seg
selv, hverandre og
ved hjelp av lærer
Skriftlig test av







5051
Frohes Fest




52 -
Juleferie
samtalesituasjoner
presentere ulike emner muntlig
gi uttrykk for egne meninger og
følelser
forstå og bruke tall i praktiske
situasjoner
kommunisere med forståelig
uttale
forstå og bruke et ordforråd som
dekker dagligdagse situasjoner
bruke grunnleggende språklige
strukturer og former for
tekstbinding
tilpasse språkbruken i noen grad
til ulike
kommunikasjonssituasjoner
-sterke verb
Venn-diagram
sterke verb med
vokalskrifte
BOK-lese
bruke digitale verktøy og
andre hjelpemidler
sammenligne noen sider
ved tradisjoner, skikker og
levemåter i språkområdet
og i Norge
beskrive og vurdere eget
arbeid med å lære det nye
språket
finne relevante
opplysninger og forstå
hovedinnholdet i skriftlige
og muntlige tilpassede og
autentiske tekster i ulike
sjangere
-juletradisjoner i
Tyskland vs. Norge
Gruppe/individu
elt
-tyske julesanger
- nyttige ord om jul
Oppgaver
muntlig og
skriftlig
-skrive julekort
Sammenligning
-
Venn-diagram
sterke verb, analyse
og bestemt og
ubestemt artikkel.
Skriftlig
tilbakemelding fra
lærer
-gloser om mat
Egenvurdering
BOK-lese
Los gehts
tekstbok og
arbeidsbok.
Lektion 4. Frohes
Fest
Individuelt
Samarbeid
Gruppe
Egenvurdering
1
1-5
Meine
Familie






bruke digitale verktøy og
andre hjelpemidler
presentere ulike emner
muntlig
kommunisere med forståelig uttale
forstå og bruke et ordforråd som
dekker dagligdagse situasjoner
samtale om dagligliv,
personer og aktuelle
hendelser i språkområdet og i
Norge
skrive tekster som forteller,
beskriver eller informerer
-navn på
familiemedlemmer
Gruppe/individu
elt
-yrker
Oppgaver
muntlig og
skriftlig
-presentasjon av
familie
Los gehts
tekstbok og
arbeidsbok.
Lektion 5. Meine
Familie
Individuelt
Samarbeid
Gruppe
Skriftlig innlevering
av tekst om
familien. Skriftlig
tilbakemelding fra
lærer
Muntlig
presentasjon av seg
selv og familien.
Muntlig
tilbakemelding fra
lærer og medelever
Sammenligning
-eiendomsord
Venn-diagram
BOK-lese
Tester av viktige
ord, vurdere seg
selv, hverandre og
ved hjelp av lærer.
6-11
Das Jahr



forstå og bruke tall i praktiske
situasjoner
sammenligne noen sider ved
tradisjoner, skikker og
levemåter i språkområdet og i
Norge
gi uttrykk for opplevelser
knyttet til språkområdets
kultur
-måneder
Gruppe/individu
elt
-adjektiv
-årstider
-farger
-dager
-tradisjoner/skikker
Oppgaver
muntlig og
skriftlig
Sammenligning
Venn-diagram
BOK-lese
Los gehts
tekstbok og
arbeidsbok.
Lektion 6. Das
Jahr
Individuelt
Samarbeid
Gruppe
Muntlig
presentasjon på
norsk av ulike
tradisjoner/skikker i
Norge og Tyskland
(sammenligning)
Tester av viktige
ord, vurdere seg
selv, hverandre og
ved hjelp av lærer
-dato
-årstall
-valuta
-nyttige småord
-repetisjon av verb i
presens
12 13
Vinter og påskeferie
1418
Einkaufen









bruke digitale verktøy og andre
hjelpemidler
beskrive og vurdere eget arbeid
med å lære det nye språket
presentere ulike emner muntlig
gi uttrykk for egne meninger og
følelser
forstå og bruke tall i praktiske
situasjoner
kommunisere med forståelig uttale
forstå og bruke et ordforråd som
dekker dagligdagse situasjoner
bruke grunnleggende språklige
strukturer og former for
tekstbinding
tilpasse språkbruken i noen grad til
ulike kommunikasjonssituasjoner
-innkjøp
-gloser om klær
-analyse
-nominativ/akkusativ
-adjektivbøyning
etter zu sein
Gruppe/individu
elt
Oppgaver
muntlig og
skriftlig
Sammenligning
Venn-diagram
BOK-lese
Los gehts
tekstbok og
arbeidsbok.
Lektion 7.
Einkaufen
Individuelt
Samarbeid
Gruppe
Fremføring av
muntlig dialog-.
Essen oder Kleider.
Vise ord og utrykk
fra forskjellige
leksjoner
Tester av viktige
ord, vurdere seg
selv, hverandre og
ved hjelp av lærer
Skriftlig prøve av
analyse, nominativ
og akkusativ.
Skriftlig
tilbakemelding fra
lærer
1925
Der
Geburtstag

beskrive og vurdere eget
arbeid med å lære det nye
språket
-bursdagsfeiring
-bursdagskort
-bursdagssang
-repetisjon av
grammatikk fra
8.klasse
Gruppe/individu
elt
Oppgaver
muntlig og
skriftlig
Los gehts
tekstbok og
arbeidsbok.
Lektion 8. Der
Geburtstag
Individuelt
Egenvurdering
Samarbeid
Gruppe
Sammenligning
Venn-diagram
BOK-lese
Kompetansemålene er vanskelig å skille fra hverandre og de fleste er aktuelle for alle temaene vi arbeider med. I årsplanen skisserer jeg derfor bare de mest aktuelle for
de ulike emnene. Læringsmålene i fremmedspråk skissert i Kunnskapsløftet er som følger:
Språklæring
Hovedområdet språklæring omfatter innsikt i egen språklæring og språkbruk. Å utvikle evnen til å bruke hensiktsmessige læringsstrategier, som å definere egne
læringsbehov, formulere mål, velge arbeidsmåter, bruke hjelpemidler og vurdere arbeidsprosess og måloppnåelse individuelt og i samarbeid med andre, vil kunne øke
læringsutbyttet i faget.
Mål for opplæringen er at eleven skal kunne




utnytte egne erfaringer med språklæring i læring av det nye språket
undersøke likheter og ulikheter mellom morsmålet og det nye språket og utnytte dette i egen språklæring
bruke digitale verktøy og andre hjelpemidler
beskrive og vurdere eget arbeid med å lære det nye språket
Kommunikasjon
Hovedområdet kommunikasjon dreier seg om formidling av mening gjennom fremmedspråket. Det omfatter lytting, lesing, skriving, muntlig produksjon og spontan
samhandling knyttet til ulike kommunikasjonssituasjoner, medier, sjangere og språkfunksjoner. Det omfatter også språklig repertoar – ordforråd, setningsbygning og
tekstsammenheng – og spesifikke språklige ferdigheter som er nødvendig for å mestre ulike kommunikasjonssituasjoner. Nye medier og bruk av språket på tvers av fag og
emner inngår også i dette hovedområdet.
Mål for opplæringen er at eleven skal kunne













bruke språkets alfabet og tegn
finne relevante opplysninger og forstå hovedinnholdet i skriftlige og muntlige tilpassede og autentiske tekster i ulike sjangere
delta i enkle, spontane samtalesituasjoner
presentere ulike emner muntlig
gi uttrykk for egne meninger og følelser
forstå og bruke tall i praktiske situasjoner
kommunisere med forståelig uttale
forstå og bruke et ordforråd som dekker dagligdagse situasjoner
bruke grunnleggende språklige strukturer og former for tekstbinding
tilpasse språkbruken i noen grad til ulike kommunikasjonssituasjoner
skrive tekster som forteller, beskriver eller informerer
bruke lytte-, tale-, lese- og skrivestrategier tilpasset formålet
bruke kommunikasjonsteknologi til samarbeid og møte med autentisk språk
Språk, kultur og samfunn
Hovedområdet språk, kultur og samfunn dreier seg om kulturforståelse i vid forstand. Det dekker sentrale emner knyttet til ulike sider ved målspråklandenes samfunnsliv og
kultur. Arbeid med ulike typer tekster og møte med kulturelle uttrykksformer fra målspråklandet kan utvikle interesse, forståelse og toleranse og fremme innsikt i ens egne
livsvilkår og identitet. Det kan også bidra til leseglede, opplevelse og personlig utvikling.
Mål for opplæringen er at eleven skal kunne




samtale om dagligliv, personer og aktuelle hendelser i språkområdet og i Norge
sammenligne noen sider ved tradisjoner, skikker og levemåter i språkområdet og i Norge
samtale om språk og sider ved geografiske forhold i språkområdet
gi uttrykk for opplevelser knyttet til språkområdets kultur