Uppgift 1 – Mediehistoria - S:t Eriks mediekurser

UPPGIFT 1 MSK 1 SA13A 1 Uppgift 1 – Mediehistoria
Introduktion
Uppgiftens syfte är att ni ska få utveckla kunskaper om den historiska bakgrunden till dagens
mediesituation, hur mediernas roll i samhället har utvecklats och förändrats genom historien och
hur medierna påverkat utvecklingen av det demokratiska samhället och vår samtidskultur.
Syftet är även att ni ska söka, granska, tolka och värdera information på webben och i
litteratur, som ni sedan i avgränsad form presenterar för övriga i klassen.
Vad ska göras?
1. Ni har blivit tilldelade en medieform. Hjälps åt i gruppen att söka information utifrån följande
punkter/frågor:
•
•
•
Redogör för den valda medieformens historik från då till nu (avgränsa och välj ut de
milstolpar som ni anser är viktigast).
Hur har medieområdes roll i samhället utvecklats? Ge exempel.
På vilka sätt har medieområdet påverkat utvecklingen av det demokratiska samhället och
vår samtidskultur?
2. Gör en presentation på omkring 10-15 min med valfritt medium (se riktlinjer nedan). Tänk på
att samtliga i gruppen ska delta vid presentationen. Variera gärna med bilder, rörlig bild, ljud och text.
Kom ihåg att redogöra för vilka källor ni valt! Det är helt ok att låta mediet i sig föra talan.
3. När grupparbetet är färdigt skriver du individuellt en egen reflektion om vad du lärt dig. Se
riktlinjer nedan.
Medieformer
Under nedanstående medieformer finner ni förslag på hjälpmedel. Dock är det önskvärt att ni
söker ytterligare information på egen hand.
Tidning
Radio
Film
Foto
Television
Internet
Litteratur:
- Hemberg, Daniel & Fridolin, Gustav, Kanal: medier, samhälle, kommunikation. 1 & 2, 1. uppl.,
Bonnier Utbildning, Lund, 2011
- Petersson, Lars & Pettersson, Åke, Medieboken. Massmedier, 6., [uppdaterade] uppl., Liber, Malmö,
2000
Länkar:
Allmänt
http://sockom.helsinki.fi/journ/mediehistoria/
https://mediehistoria.wikispaces.com
Radio
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=3113&artikel=1971599
Film
http://www.filmarkivet.se/sv/
http://steriksmedier.weebly.com/uploads/2/2/6/7/22679184/filmhistoria_elevdokument_ht13.pdf
Tidningen
http://www.so-rummet.se/kategorier/tidningens-historia
Internet
http://www.dn.se/kultur-noje/nyheter/internet-forskningsprojektet-som-sparade-ur/
https://mediehistoria.wikispaces.com/INTERNET
Fotografi
http://fotografgruppen.se/fototips/fotohistoria-pa-ett-snabbt-saett.html
Riktlinjer grupp arbete och Presentation
•
•
•
presentation på omkring 10 till max 15 min med valfritt medium
Se till att alla i gruppen får utrymme under presentationen.
Kom ihåg att redovisa för de källor du/ni har valt.
Riktlinjer egen reflektion (v.37)
Reflektera kring följande frågor:
1. Vad har du lärt dig under processens gång (men att bla söka, granska, tolka och värdera
information på webben och/eller i litteratur, som ni sedan presenterat)?
2. Vad tyckte du var mest intressant med den medieform din grupp arbetade med?
3. Vad var intressant med övriga gruppers medieformer? Ge exempel.
4. Hur fungerade samarbetet i din grupp? Hur fördelades arbetet? Vad fungerade bra respektive
mindre bra? Vilken blev din roll i gruppen?
5. Övriga synpunkter/reflektioner
Arbetsgång och Deadline
•
•
•
•
•
•
•
onsdag v.37 – Genomgång, bloggfix, gruppindelning
onsdag v.38 – Uppföljning, gruppindelning, arbete i grupper med lärarstöd
onsdag v. 39 – arbete i grupper med lärarstöd
onsdag v. 40 – arbete i grupper med lärarstöd, slutfas
onsdag v. 41 – Deadline, Presentationer.
onsdag v. 42 – Deadline, Presentationer.
onsdag v. 43 – Deadline: Egen reflektion på bloggen
UPPGIFT 1 MSK 1 SA13A 3 Ur kursens Förmågor och Centrala innehåll
-
Kunskaper om den historiska bakgrunden till dagens mediesituation, mediernas roll
i samhället och deras betydelse för utvecklingen av demokratin och
samtidskulturen.
-
Förmåga att använda digitala medietillämpningar och olika källor för att söka,
granska, tolka och värdera information samt förmåga att presentera resultat
och mediebudskap med hjälp av varierande uttrycksformer.
Bedömning
Betyget E
Eleven redogör översiktligt för mediernas utveckling, mediesituationen i dag och mediernas roll i
samhället. Dessutom redogör eleven översiktligt för enkla samband mellan mediernas roll och
demokratins och samtidskulturens utveckling.
I arbetet använder eleven med viss säkerhet digitala medietillämpningar och andra källor för att söka,
granska, tolka och värdera information. Eleven värderar med enkla omdömen informationens relevans
och källornas trovärdighet. Eleven presenterar med viss säkerhet sina resultat och mediebudskap på
ett strukturerat sätt.
Betyget D
Betyget D innebär att kunskapskraven för E och till övervägande del för C är uppfyllda.
Betyget C
Eleven redogör utförligt för mediernas utveckling, mediesituationen i dag och mediernas roll i
samhället. Dessutom redogör eleven utförligt för samband mellan mediernas roll och demokratins och
samtidskulturens utveckling.
I arbetet använder eleven med viss säkerhet digitala medietillämpningar och andra källor för att söka,
granska, tolka och värdera information. Eleven värderar med enkla omdömen informationens relevans
och källornas trovärdighet. Eleven presenterar sina resultat och mediebudskap på ett strukturerat sätt
samt formulerar sig självständigt i förhållande till källorna.
Betyget B
Betyget B innebär att kunskapskraven för C och till övervägande del för A är uppfyllda.
Betyget A
Eleven redogör utförligt och nyanserat för mediernas utveckling, mediesituationen i dag och
mediernas roll i samhället. Dessutom redogör eleven utförligt och nyanserat för komplexa samband
mellan mediernas roll och demokratins och samtidskulturens utveckling.
I arbetet använder eleven med säkerhet digitala medietillämpningar och andra källor för att söka,
granska, tolka och värdera information. Eleven värderar med nyanserade omdömen informationens
relevans och källornas trovärdighet. Eleven presenterar med säkerhet sina resultat och mediebudskap
på ett strukturerat sätt samt formulerar sig självständigt i förhållande till källorna.
Tack! /Mikael Törnblom