Arabisk/Islamisk kunst – en verden af mønstre

Billedkunst 4. årgang.
Forløb om arabisk og islamisk kunst
september 2015
Arabisk/Islamisk kunst – en verden af mønstre
Arabisk og islamisk kunst har i mange år præget store dele af verden. Bortset fra algebra,
trigonometri, optikken, astronomi og de mange andre videnskabelige fremskridt og
opfindelser i den islamiske guldalder, så har kunsten også sat mange og dybe spor.
Islamiske kunsthåndværkere og kunstnere – som fik forbud i mod at fremstille mennesker på
hellige steder – blev nød til at udvikle en øjeblikkeligt genkendelig æstetisk baseret på
gentagne geometriske former.
Introduktion
Undervisningsforløbet tager udgangspunkt i, at eleverne præsenteres for genren og genkendelige træk
inden for arabisk og islamisk kunst. I forløbet her skal eleverne tegne, undersøge og afkode mønstre for at
kunne genskabe stemning og den genkendelige æstetik. Samtidig skal vi gå i dybden med geometriske
former, og hvordan de laves, udnyttes og anvendes i arabisk/islamisk kunst. Eleverne skal primært arbejde
med mønstre, gentagelser og arabesker.
Formål
Målet med undervisningsforløbet er, at eleverne gennem kendskab og arbejde med arabisk/islamisk kunst
som genre i billedfremstilling og som udtryksform.
Derudover er formålet at:
 Eleverne får viden om stencils og skabeloner, anvendelse og fremstilling.
 Eleverne får viden om geometriske former og deres anvendelse i genren
 Eleven får viden om at skabe rytme og gentagelser med geometriske former
 Eleverne kan reflektere over samspillet mellem farver og gentagelser
 Eleverne kan udtrykke sig eksperimenterende med udgangspunkt i egne idéer og arabisk kunst som
genre.
 Eleven kan genkende eksempler på arabesker.
 Eleven kan overføre den nye viden til egne omgivelser og kultur.
Planlægning, arbejdsformer og materialevalg
Undervisningsforløbet indledes med, at eleverne ser en kort film funder på Facebook om, hvordan man i
Marokko producerer fliser og mosaikværker. Man kan sikkert finde noget magen til på YouTube. Man kan
også indlede forløbet med en æstetisk oplevelse, fx ved at lade eleverne lytte til forskellige typer af arabisk
musik. Man kan også have forberedt duftglas med krydderier eller tænde røgelse, igen for at fører eleverne
ind i en sanseoplevelse.
Eleverne får derefter en teoretisk indføring i genren arabisk/islamisk kunst. De præsenteres for værker
igennem hjemmesiden davids samling www.davidmus.dk og/eller en PP med billeder af arabisk arkitektur,
fliser mm. Forløbet er oplagt som tværfagligt forløb med kristendom og/eller historie.
Se helt konkrete eksempler på arabesker, da det er forløbets omdrejningspunkt. Det kan være en rigtig god
idé at analysere et værk sammen, så eleverne får et indblik i de elementer en arabesk er bygget op af.
Udarbejdet af Sarah Urgaard
www. Kundskabogkaos.dk
1
Billedkunst 4. årgang.
Forløb om arabisk og islamisk kunst
september 2015
Materialer:














Kopi papir eller andet hvidt papir til arabesker
Farveblyanter til farvelægning af mønstre
Printet og kopieret tegninger til farvelægning
Printet og kopieret 3D figurer til ophæng
Dobbeltklæbende tape til samling af 3D-fiugurer og snor til ophæng af samme
Printet arabesker som skal fungere som skabeloner til sencil og vinduesarabesker
Overhead plastikark til vinduesarabesk og stencils
Sorte sprittuscher, sprittusch i farver og/eller porcelænstusch
Stiftblyant, passer, lineal og viskelæder.
Akvarelpapir
Syrefrit tape (nemt at pille af papir uden at det rives i stykker)
Svampe (de farverige grydesvampe kan sagtens bruges) til at duppe med
Akrylmaling
5 håndlavet stencils. (Du skal selv kunne skære og lave de stencils børnene skal bruge for at lave
den store fælles ”flisevæg”. Det er meget enkelt. Se en kort vejledning længere nede.
Forslag til læringsmål
Eleverne kan fremstille billeder med øje for mønstre og rytme.
Eleverne kan komponere billeder med udgangspunkt i geometriske former.
2
Eleverne kan forholde sig eksperimenterende til farve og form sammensætning.
Eleverne kan identificere karakteristika, som er kendetegnet for genren arabisk/islamisk kunst.
Eleverne kan redegøre for eget arbejde og individuel proces og fremvise deres produkt i en fælles udstilling.
Omfang
Undervisningsforløbet kan gennemføres på 8 lektioner. Man kan altid tilpasse forløbet ved at tilføje flere
aktiviteter eller ved at gå mere i dybden med enkelte af aktiviteterne.
Gennemførelse
Første gang: En introduktion af genren hvor eleverne vises en PowerPoint, med billeder af eksempler på
arabisk/islamiske værker. Klassen laver i fællesskab med læreren en analyse af former, farver og
karakteristika på værkerne. Læg især mærke til de geometriske former, og hvordan de er placeret oven i og
ved siden af hinanden, for at skabe mønstre. Klassen skal nu prøve at lave arabesker med udgangspunkt i
skabeloner. De skal bruge stift blyant og lineal. Den første laves i fællesskab de sidste to laver eleverne
individuelt. Sørg for at have krav til opgaven. Symmetrien og gentagelsen i farver er vigtigt. Farvetæthed, at
tegne inde for stregerne oa er også en mulighed. Lav evt. en lille flødebollekonkurrence til de 5 flotteste
arabesker, som lever op til kravene. Kan være en lille lektie hjemme, at den skal være færdig til den
efterfølgende gang. (2 lektioner)
Værkstedsarbejde* (2 lektioner)
Værkstedsarbejde* (2 lektioner)
Afrunding af værkstedsarbejde og udstilling (2 lektioner)
Udarbejdet af Sarah Urgaard
www. Kundskabogkaos.dk
Billedkunst 4. årgang.
Forløb om arabisk og islamisk kunst
september 2015
Værkstedsarbejde
Jeg valgte at klassen skulle arbejde i værksteder. Værksteder har mange didaktiske fordele. Bl.a. lægger det
op til undervisning med variation, eksperimentering og arbejde på tværs af klassens faste relationer,
afhængig af værkstedernes indhold og børnegruppen.
Jeg havde 4 værksteder, som eleverne kunne skifte mellem. De fik ikke lov til at skifte før de havde afsluttet
det de var i gang med, men det var sjældent et problem. Alle skulle igennem værksted 1, da de her lavede
det der skulle bruges til fællesværket.
Værksted 1, malet arabesker: Med lærerens forskåret stencils, akrylmaling, duppesvampe, akvarelpapir og
lidt syrefrit tape, skal eleverne duppe-male arabesker på akvarelpapir. Læreren hjælper med at tape
stencilen på akvarelpapiret så den ikke flytter sig når der duppes. Elevernes dupper så maling på stencil og
papir. Pas på med ikke at bruge for meget maling. Undgå at blande sekundær og tertiære farver,
medmindre man ønsker en brunt resultat. Bagefter fjernes stencilen som forsigtigt kan vaskes ren, tørres
og gives videre til den næste elev som gentager processen. Hver elev skal lave min. 1, afhængig af
størrelsen på den færdige arabeskvæg.
3
Udarbejdet af Sarah Urgaard
www. Kundskabogkaos.dk
Billedkunst 4. årgang.
Forløb om arabisk og islamisk kunst
september 2015
Værksted 2, små vindues-arabesker: Der skal være forberedt små printet arabesker og dertil skåret
overhead plastik som passer til størrelsen på arabesken. Eleverne tegner med sort sprittusch efter
skabelonens streger og fylder derefter farve i de tomme felter. På den måde får man en krydsnings mellem
de kristne kirkevinduer og de arabiske arabesker.
4
Udarbejdet af Sarah Urgaard
www. Kundskabogkaos.dk
Billedkunst 4. årgang.
Forløb om arabisk og islamisk kunst
september 2015
Værksted 3, 3D figurer til ophæng: Her skal der være printet og kopieret 3D figurer. De skal farvelægges
efter samme princip om tæthed, symmetri og gentagelse. De skal klippes ud og samles med
dobbeltklæbende tape. For nogen elever kan det være svært både at klippe, folde og samle figurerne, så de
kan have brug for en hånd fra læreren eller en anden elev.
Værksted 4, farvelægning af tegninger: Her til skal der være printet og kopieret arabesk tegninger i 4A,
som eleverne kan farvelægge med tusch eller farveblyant. Værkstedet her er mest beregnet til at eleverne
kan farvelægge og hyggesnakke inden de skal videre til de næste værksteder.
Nogen elever vil trives på dette værkstede, fordi det ikke stiller store krav i forhold til præcision. Nogen vil
også opleve stor succes, da der er rig mulighed for at få lavet rigtig flotte resultater meget nemt.
Udholdenhed er nok den vigtigste egenskab eleven skal træne her.
Som lærer kan man vælge at forstørre tegningerne på kopimaskinen så eleverne på værkstedet laver en
gruppe-tegning. Det udfordre symmetrien og gentagelser og stiller krav til elevernes samarbejde. Man kan
også forstørre tegningen og skære den ud i 4-6 dele. Så stilles der ikke lige så store krav til præcision.
Derefter kan man samle alle de farvet ”brikker” og skabe endnu et fællesværk.
Udarbejdet af Sarah Urgaard
www. Kundskabogkaos.dk
5
Billedkunst 4. årgang.
Forløb om arabisk og islamisk kunst
september 2015
Tegn på læring
Eleverne har kendskab til islamisk/arabisk kunst som genre. Eleverne har viden om genren og kan forholde
sig eksperimenterende til deres egne produkter med udgangspunkt i karakteristika for genren. Eleverne kan
genkende arabisk kunst og karakteristika.
Forslag til evaluering
For at kunne evaluere, hvorvidt eleverne har opnået kendskab til den teoretiske del af genren og dens
elementer, kan eleverne analysere hinandens værker ud fra deres kendskab til genrens former og særlige
træk, og nogen gange er en udstilling og en stille observering af det samlet værk mere end nok. Nogen
gange skal der bare være plafs til at opleve vores egen kunst, uden at vi absolut skal tale det ihjel.
Forslag til undervisningsdifferentiering
Dette undervisningsforløb er lægger op til, at eleverne arbejder i værksteder, hvor der stilles specifikke krav
til de enkelte små værker og hvordan de udføres på værkstederne. På trods af det, er der mulighed for
differentiering og der er også plads til elevernes egne individuelle præg fx i form af farvevalg.

Som lærer kan man differentiere ved at forstørre tegninger og skabeloner så de laves større, så der
ikke stilles store krav til præcision.

Eleverne kan også selv få lov til at prøve at skære stencils, for at få en fornemmelse for arbejdet der
ligger bag de færdige stencils.

Man kan også forstørre eller formindske 3D figurerne, så man kan lave en himmel af figurere som
svæver i forskellige højder.

Man kan stille flere krav til farver. Man kan bruge mere tid og energi på at analysere farvevalget på
originale arabesker, og forsøge at genskabe det i det fælles værk. Man kan vælge det ud fra et tema
som ”efterår” eller ”Sultanens palads” og have en snak om hvilke farver der er kendetegnet for ens
valgte tema.

Mulighederne er uendelige.
Vejledning til skæring af stencil
Det er egentlig super enkelt. Du printer den enkle arabesk ud, taper printet under et stykke
overheadplastik. Derefter skærer du alt det hvide ud med en skarp skalpel. Husk gummi underlag så du ikke
ødelægger skalpellen eller bordet du sidder ved. Du skal tage højde for størrelsen på det akvarelpapir som
eleverne senere skal male på. Jeg fandt en enkel form ved at søge på ”Arabesk stencil” på Google.
Udarbejdet af Sarah Urgaard
www. Kundskabogkaos.dk
6