1 Lærervejledning H. C. Andersen Emne- og

H. C. Andersen Emne- og værkstedsarbejde
Lærervejledning
Forord
Vær opmærksom på, at lærervejledningen indeholder links til materialer. Andre
materialer finder du i linklisterne.
1. Sådan kan du bruge forløbet
 Som et tværfagligt og tværgående emne på tværs af fag og klasser.
 Som et emne- og værkstedsarbejde på ét klassetrin.
 Som del af en projektopgave.
Du kan tilrette forløbet efter dine og klassens behov.
2. Emner - værksteder
Forløbet indeholder 5 forskellige værksteder.
Side 1 af 8
H. C. Andersen Emne- og værkstedsarbejde





Billedværkstedet
Klippeværkstedet
Læse - og skriveværkstedet
Intertekstualitet i Campari-reklamer
Spilleværkstedet - På kryds og tværs
Du kan tilpasse antallet af emner og værksteder efter egne behov og
muligheder.
Du får forskellige muligheder og tilgange til de forskellige værksteder.
Til hvert værksted er en materialeliste, som er i linklisten.
3. Prøvetekster
Hvis du i forbindelse med folkeskolens afgangsprøve overvejer at opgive H. C.
Andersen og bruge hans tekster som prøvespørgsmål, kan du ikke bruge dem i
den daglige undervisning.
4. Læringsmålstyret undervisning
Til forløbet er opstillet mål for læringsmålstyret undervisning med
udgangspunkt i FFM. Målene vil bero på dine valg af: Fag, klasser og
værksteder.
Til forløbet er opstillet mål for dansk, billedkunst og håndværk og design. Du
kan alt efter behov opstille dine egne mål. Dette er kun forslag.
I linklisten finder du et eksempel på: Elevernes læringsmål.
Kompetencemål, kompetenceområder, videns- og færdighedsmål og elevernes
synlige elevlæringsmål beror på, hvilke værksteder eleverne deltager i. Det er
vanskeligt og måske ikke hensigtsmæssigt at opstille synlige elevlæringsmål til
forløbet.
Side 2 af 8
H. C. Andersen Emne- og værkstedsarbejde
5. Organisering
Du skal danne dig et overblik over, hvilke elever der er på de forskellige
værksteder. I linklisten er et ark, du kan bruge.
Værksted
Navne
Klasse
Billedværkstedet
Klippeværkstedet
Intertekstualitet i Campari reklamer
Læse - og skriveværkstedet
Spilleværkstedet - På kryds og tværs
6. Lærere og lokaler
Med fordel kan der være flere lærere på forløbet. Nogle grupper skal være i
billedkunst, håndarbejdslokalet og andre måske i et it-lokale, hvis det ikke kan
organiseres i klassen.
7. Optakt
Som optakt til forløbet kan du vise You Tube klip og Power point om H. C.
Andersen. Du kan vælge bland disse.




H.C. Andersens liv
H.C. ANDERSEN LIVE
Hans Christian Andersen: Bag den gule mur.
H.C. Andersen Museum - Odense
8. Beskrivelse, opgaver og materialer
Til hvert værksted er der en kort beskrivelse, opgaver og materialeliste.
Opgaverne er i elevlinklisten. Materialelisten i lærerlinklisten. Link til andet
materiale er her i lærervejledningen.
Side 3 af 8
H. C. Andersen Emne- og værkstedsarbejde
9. Billedværkstedet
 Billedværkstedet er et værksted, hvor eleverne vælger et eventyr, som
skal omsættes til et applikeret billede.
 Eleven vælger og læser en tekst.
 Eleven vælger skabelon til det udvalgte eventyr og omsætter skabelonen
til et applikeret billede i stof.
 Skabelonerne og tekster er under punkt 10 i lærervejledningen.
 Arbejdsgangen fremgår af elevopgaven.
 Materialeliste er i lærerlinklisten.
 Eleven udfører opgaven og sætter sit produkt i en skifteramme.
 Billedet fremlægges evt. med opgave eller genfortælling af eventyret.
 I elevlinklisten er opgaver.
Du kan se, hvilke eventyr og skabeloner eleverne kan vælge imellem.
Billedværkstedet - filen er i linklisten
Side 4 af 8
H. C. Andersen Emne- og værkstedsarbejde
10.
Links til billeder og tekster
Samlet link til billeder: Stofbilleder og Silhuetklip
Samlet link til små billeder: Bogmærker og uro
Samlet link til H. C. Andersen skoleindsamling 1955
Samlet link til tekster
Link til Kjærstefolkene
Link til Jylland mellem tvende have
Links til Campari reklamer
Links til Campari eventyr
Links til færdig Jeopardy. Du skal downloade spillet.
11.
Klippeværkstedet
 Klippeværkstedet er et værksted, hvor eleverne vælger et eventyr, som
skal omsættes til:
 Silhuetklip
 Bogmærker
 Uroer med eventyrfigurer
 Som idé til uroens ophæng kan du vise dette You Tube klip. Se også
under opgave til uro.
 Billeder- tegninger - collage…
 Eleven vælger og læser tekster.
 I elevlinklisten er opgaver.
12.
Læse - og skriveværkstedet
 Værkstedet er beregnet for elever fra 7. - 9. klasse.
 Eleverne arbejder med udvalgte tekster og eventyr, som de kan:
Side 5 af 8
H. C. Andersen Emne- og værkstedsarbejde







Analysere
Lave collage til en sang
Omskrive til dagbøger
Breve
Omskrive til artikler
Skifte synsvinkel
Lave illustrationer til det valgte eventyr
Pararbejde er en fordel.
Eleven udvælger et eventyr og en eller flere opgaver til eventyret.
Opgaverne hører til udvalgte eventyr; men du kan selv inddrage andre.
Opgaverne er i elevlinklisterne.
Vær opmærksom på, hvis der er eventyr, du vil bruge som prøvetekster.
Under punkt 10 i lærervejledningen er link til teksterne.
Du får links, hvor du og eleverne kan finde hjælp til opgaverne.
Brevet
Artikler
Sagprosa artikler - vinkling
Fortæller og fortællersynsvinkel
Analysemodel til lyrik
Elevhåndbog i lyrik
Analysemodel til eventyr
Noter til tingseventyr
På Skive DNA er forløb med ovenstående.
Side 6 af 8
H. C. Andersen Emne- og værkstedsarbejde
13. Campari Tales - Fariey Tales Intertekstualitet i Campari reklamer
Værkstedet er beregnet for elever på 8. - 9. klasse.
Eleverne arbejder med eventyr, som passer til reklamen fra Campari.
Campari udgiver hvert år en kalender med reklamer. Kalenderen er fra 2008 og
har modellen Eva Mendes, som frontfigur.
Kalenderen har navnet: Campari Tales - Fairy Tales
Eleverne læser eventyret med tilhørende reklame. De kan efterfølgende
analysere tekst og reklame. De skal have fokus på intertekstualitet i reklamen
og gøre rede for sammenhængen mellem tekst og reklame.
Under punkt 10 i vejledningen er links til tekster og reklamer.
I linklisten vedlagt en oversigt over hele kalenderen; men i værkstedet er kun
udvalgt tre. Vær opmærksom på, hvilke, der skal bruges som prøvetekster.
På SkiveDNA under B-prøven er forløbet beskrevet som et fordybelsesområde.
14.
Spilleværkstedet - På kryds og tværs
Værkstedet består af forskellige spil, eleverne kan vælge. Store og små kan
være med.
Memory
 De kan spille HCA eventyrspil. Der er spilleplader med billeder og tekster
i elevlinklisterne.
 De kan enten spille det med kun billeder, som samles i stik, eller ved at
lægge billeder på tekst eller tekst på billeder.
 Opgaverne er i elevlinklisten.
Side 7 af 8
H. C. Andersen Emne- og værkstedsarbejde
Jeopardy i forskellige udgaver
 Eleverne kan spille Jeopardy på nettet.
 Eleverne kan spille et færdigt Jeopardy, som er lavet i Power Point
 Eleverne kan lave deres eget Jeopardy. I elevlinklisten er en Power Point
skabelon til dette.
Quiz
 Alle eleverne kan spille den lette quiz på nettet
 Spørgsmål
 Svar
Kryds & Tværs
Alle elever kan arbejde med kryds og tvær-opgaven.
Spørgsmål og svar er i linklisten, så eleverne kan spørge, hiv de er i tvivl.
Endvidere er en udfyldt krydsord i linklisten.
Brætspil
Eleverne kan lave et brætspil over HCA og hans eventyr.
Eleverne skal på et stort stykke karton udforme et brætspil over HCA og hans
eventyr. Der skal være spørgsmål og svar til spillet. Spillet skal indeholde
billeder/tegninger. Opgaven er beskrevet under opgaver i elevlinklisten.
God fornøjelse

Side 8 af 8