Tema 1: Synlig læring og læringsmål i fagene Forløb

Tema 1:
Synlig læring og læringsmål i fagene
Forløb: Fælles Mål i 10. klasse
Sommeruni 2015, Københavns Kommune
3. – 4. august 2015. Dag 1, 3. august
Leon Dalgas Jensen, lektor, ph.d.
Program for Læring og Didaktik
Professionshøjskolen UCC, Videreuddannelsen
Mål for de to dage
• I kan planlægge, gennemføre og evaluere læringsmålstyret
undervisning i 10. klasse på grundlag af Fælles Mål og med
fokus på sproglig udvikling
• I kan formulere læringsmål, også for tværfaglige forløb og
projektorganiserede forløb, som er tydelige for eleverne
• I kan planlægge systematisk evaluering, herunder bruge
formativ feedback
Aktiviteter der skal understøtte, at vi når målene:
• Der veksles mellem oplæg, erfaringsudveksling i grupper og
konkret planlægning af undervisningsforløb
Mål for i dag
• I kan formulere læringsmål for undervisning i 10.
klasse på grundlag af Fælles Mål og med fokus på
sproglig udvikling
• I kan formulere læringsmål, også for tværfaglige
forløb og projektorganiserede forløb, som er
tydelige for eleverne
Program for dag 1
08:00-08:30: Fælles check in og morgenmad/kaffe
08:30-10:00:
•
Begreberne undervisning og læring og læringsmålstyring
•
Målkategorierne i Fælles Mål 2014 og relationsmodellen
•
Omsætning af Fælles Mål til mål for konkret forløb
10:00-10:15: Kaffepause
10:15-11:15:
•
Omsætning af Fælles Mål til mål for konkret forløb
•
Sprogligt tydelige mål
11:15-12:00: Frokost
12:15-13:45:
•
Fælles Mål og projektorganiserede og tværfaglige forløb
13:45-14:00: Kaffepause
14:00-14:30:
•
Fortsat arbejde med målformulering
Undervisning og læring
Undervisning er lærerens (evt.
Læring er
elevers og andre aktørers)
• afgrænsning af emner/temaer
• formidling af begreber, sammenhænge,
metoder og faktaviden
• fremskaffelse af læremidler og andre
ressourcer for læring
• ledelse af aktiviteter og processer
• feedback til eleverne
• tilrettelæggelse af undervisningsmiljøet
• indre tilegnelses- og
forarbejdningsproces hos
eleven, som fører til at
eleven opnår viden,
færdigheder og
kompetencer
• samspilsproces mellem
eleven og omgivelserne,
der skaber tilegnelses- og
forarbejdningsprocesser
hos eleven
Alle de nye Fælles Mål for fag og emner i
grundskolen er mål for elevernes
læringsudbytte
Hvad enten de kaldes kompetencemål, færdighedsmål eller
vidensmål i Fælles Mål er der tale om
•
mål for elevernes læringsudbytte – dvs. læringsmål
I alle skolens fag og emner skal der undervises på grundlag af de
fælles mål for elevernes læringsudbytte
(”Bekendtgørelse om formål, kompetencemål og færdigheds- og vidensmål for folkeskolens fag og emner
(Fælles Mål)”, https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=170471
og de vedtagne læseplaner i fagene)
Målene hænger sammen
Kompetencemålene nås gennem at nå
færdigheds- og vidensmålene
Færdigheds- og vidensmålene nås gennem
målene for konkrete forløb
Kompetencemål
Færdighedsmål
og vidensmål
Mål for konkret
forløb
Læringsmålsorienteret didaktik
er didaktik hvor
• der er tydelige læringsmål, som er formidlet klart til eleverne
• eleverne tager læringsmålene på sig
• der er fælles forpligtethed på at nå læringsmålene hos lærere
og elever
• kriterier for målopfyldelse er tydelige for eleverne
• læreren giver omhyggelig feedback på elevernes
læringsresultater undervejs i læreprocessen
• eleverne deltager selv i evaluering af deres læringsudbytte
Indholdsstyret og aktivitetsstyret
Emner
• Indhold beskrevet
med emneord
Pensum
• Indhold udmøntet i
stof
• Undervisning som
formidling af stoffet
Formidling
Forløb
• Undervisning
beskrevet som forløb
og proces
• Rammesætte og lede
proces/aktivitet
Aktiviteter
• Undervisning som
deltagelse i
Deltagelse
proces/aktiviteter
Læringsmålstyret
• Læringsmålstyring
Mål
Miljø
• Etablering af
læringsmiljø/-rum
• Undervisning som
aktiviteter rettet mod
Aktiviteter
at nå læringsmål
• Fælles læringsmål
omsættes til mål for
konkrete forløb og
aktiviteter
• Forløb og aktiviteter er
begrundet i det
læringsudbytte der
opnås – set i forhold til
læringsmål
Læringsmålene er styrende for indholdsvalg
(emner og temaer) og for valg af elevaktiviteter
(produkter, opgaveløsninger, udførelser)
Læringsmål
Indhold
Elevaktivitet
Relationsmodel for
læringsmålstyret
undervisning
Læringsmål
Undervisningsaktiviteter
Evaluering
Tegn på læring
Relationsmodellen for læringsmålstyret undervisning –
inspireret af SMTTE
Sammenhængen er undervisning i fag i grundskolen
Målene er læringsmål ud fra Fælles Mål
Tiltag er undervisningsaktivitet i fagene
Tegn er tegn på læring med reference til læringsmålene
Den erstatter ikke SMTTE
SMTTE er en model for den pædagogiske praksis
som helhed
Relationsmodellen for læringsmålstyret
undervisning har fokus på læringsmålstyret
undervisning
Relationsmodel for
læringsmålstyret
undervisning
Læringsmål
Undervisningsaktiviteter
Evaluering
Tegn på læring
Planlægningen af et læringsmålstyret
undervisningsforløb tager udgangspunkt i Fælles
Mål 2014
Der skal vælges et eller flere kompetenceområder og
kompetencemål fra Fælles Mål
Der skal vælges et eller flere færdigheds- og vidensmål, som
knytter sig til kompetencemålet/kompetencemålene
Målene skal være i den præcise ordlyd fra FFM og færdigheds- og
vidensmålpar skal angives samlet
Påbegynd planlægning af jeres forløb
• Hvilke fag er involveret?
• Hvilket/hvilke kompetenceområde(r) i faget/fagene?
• Hvilke færdigheds- og vidensmålspar danner grundlag?
Før det over i skemaet
• målene skal være præcist gengivet fra Fælles Mål 2014
• færdigheds- og vidensmål skal holdes sammen
Hvis ikke vi holder den orden mister vi overblikket
Lineær logik med
udgangspunkt i
læringsmål
Læringsmål
Undervisningsaktiviteter
Evaluering
Tegn på læring
Mål vælges fra Fælles Mål
og omsættes til
læringsmål for et konkret
forløb sådan at
• de konkret knyttes til forløb, aktiviteter og elever
• der skabes passende læringsudfordringer for alle
• de derefter kan omsættes, så de kan forstås af eleverne
• lærerne kan vurdere, om eleverne har nået målene
• eleverne selv kan vurdere, om de har nået målene
• der er fokus på det væsentlige nye eleverne skal lære
Vigtig erfaring
Når der skal formuleres konkrete læringsmål hjælper det meget,
hvis sætningen begynder med
”Eleven kan …” og ”Eleverne kan …”
”Du kan …” og ”I kan …”
Læringsmål konstrueres ved at koble en indholdskategori med et
handleverbum
Giv dem sammen sproglige form, som færdighedsmålene i
Fælles Mål – blot mere konkrete tilpasset forløbet og eleverne
Dermed bliver målet evaluerbart
Læringsmålenes indholdskategori
- vi er ofte optaget af
• Vigtige fagbereber – de skal kende dem, definere dem, anvende dem på
forskellig måde
• Sammenhængsforståelser – de skal kunne redegøre for sammenhænge,
kunne anvende dem til at forklare og vurdere konsekvenser
• Metoder og teknikker – de skal kende dem, kunne vælge dem relevant og
kunne anvende dem på forskellig måde
• Faktaviden - om sagsforhold, begivenheder, personer m.v.
• Værdidiskussioner – kende positioner, kende argumenter for og imod
positioner,
Prøv at undgå:
• ”Du skal …” (her følger often aktivitet i stedet for et mål)
• ”Du kan forstå …” ”Du kan se sammenhæng mellem …”
• ”Du kan forholde dig til …”
• ”Du skal vide hvad … er”; ”Du har viden om …”
Blev mere operationelt præcise:
Hvad skal eleven kunne med sin forståelse og viden?
Brug mere handlingsorienterede begreber
De er mere klart evaluerbare
Brug verber, der indeholder en handling
- fx
• Kan finde, redegøre for, beskrive, definere, nævne,
formulere, give eksempler på
• Kan referere, gengive, genkende, sammenfatte, fortælle
• Kan anvende, skelne mellem, sammenligne, identificere,
kategorisere, karakterisere, klassificere, modellere
• Kan fortolke betydning af …, kan forklare sammenhæng
mellem …, relatere, vurdere, diskutere, tage begrundet
stilling til …, opstille plan, opstille løsningsforslag
Undervisningsministeriet om formålet med
sproglig udvikling
• at lærerne i fagundervisningen bliver opmærksomme på
sproget som det medie, faglighed primært formidles igennem
• at denne opmærksomhed omsættes til konkret
sprogintegreret fagundervisning, så alle elever gives
forudsætninger for aktivt at kunne lære, forstå og udtrykke sig
i komplekst fagsprog
Undervisningsministeriet angiver at faglæreren
skal integrere viden fra tre områder
• Fagets ordforråd og teksttyper
• Faglig læsning og skrivning
• Dansk som andetsprog som dimension
De valgte handleverberne skal gøres
forståelige for eleverne
• Dels for at de kan tage læringsmålene på sig og selv være med til
at vurdere, om de når dem
• Dels for at fremme elevernes sproglige udvikling
• I skal løbende trække de centrale handleverber frem i samtaler
med eleverne – ikke kun i begyndelsen af forløbet, men også
undervejs - og på forskellig måde knyttet til den konkrete aktivitet
og det konkrete indhold
• Hvordan kan I gennem passende indlagte samtaler spørge ind til
elevernes begrebsforståelse og bidrage til deres
begrebsforståelse?
De fagbegreber der indgår, skal være tydelige
for eleverne
• Vær især opmærksomme på de fagbegreber der optræder i
læringsmålene og/eller skal inddrages undervejs
• Visse fagbegreber må indgå i formulering af læringsmålene, også
selvom eleverne først bliver fortrolige med dem senere i forløbet,
men så må de introduceres med nogle mere kendte
hverdagsbegreber og/eller med eksemplificeringer i begyndelsen
af forløbet
• Hvilke fagbegreber skal der ikke lægges vægt på, hvilke skal de
kort kunne definere og hvilke skal de kunne anvende aktivt?
• Hvordan gøres det tydeligt for eleverne, hvilke fagbegreber de
skal kunne definere og anvende?
Handleverbum Eleven kan
redegøre for
beskrive
genkende
give
Indholdseksempel
kategori
definere
Eleven kan
anvende
karakterisere
skelne
mellem
Eleven kan
strukturere
klassificere
modellere
organisere
opstille plan
for, kriterier
for
Eleven kan Eleven kan
analysere vurdere
undersøge diskutere
afgøre
påvise
Eksempler på kombination af vidensindhold og
færdighed i læringsmål i dansk
Faktaviden
Begreber
Sammenhænge
Metoder
Værdidiskussioner
11. august 2015
Emnenavn
Eksempel fra samfundsfag, FFM 10. klasse
Kompetenceområde:
Politik
Kompetencemål:
Eleven kan tage stilling til
politiske problemstillinger
lokalt og globalt og komme
med forslag til handlinger
Omsatte læringsmål for
forløb
Færdigheds- og
vidensmålpar
Eleven kan diskutere hvordan
den ”politiske nyhed”
anvendes af forskellige aktører
til at påvirke den politiske
dagsorden
Eleven kan diskutere, hvilke
roller medier spiller i den
politiske proces
Eleven kan udvikle ideer til,
Eleven har viden om mediers hvordan de selv eller sammen
betydning for politik
med andre kan skabe en
politisk nyhed, som vil kunne
påvirke den politiske
dagsorden
Valg af
Tegn
underpå
visnings- læring
aktiviteter
Fælles Mål forbliver fælles også i den
omsatte form
Men lærerne må kunne skabe en ”læringsbane”, som alle elever
kan træde ind på, og derfra påbegynde deres vej mod at nå de
fælles mål så udtømmende som de kan
I den forstand er der ikke ”individuelle mål”, men forskellige veje
til de fælles mål
Lærerne skal have positive forventninger om at eleverne kan nå
langt mod de fælles mål, men der skal være passende
læringsudfordringer for alle elever på vejen
Fælles Mål forbliver fælles også i den
omsatte form
Læringsbanen er fælles, men
• nogle elever vil bevæge sig hurtigere og andre langsommere
frem
• nogle elever vil nå længere end andre på vejen
I den forstand er der ikke ”individuelle mål”, men forskellige
veje til de fælles mål og forskellige niveauer af målopfyldelse
Læringsmålene skal derfor kunne formuleres som trin på vejen
og som forskellige niveauer af målopfyldelse
Læringsmål skal omsættes til mål for
konkrete forløb, aktiviteter og elever
Fx som
• delmål
• trin på vejen – kronologi
• progression fra det enkle til det komplekse
• delt på niveau minimalt acceptabelt niveau – godt niveau
– udtømmende niveau
Et læringsmål opdelt i delmål
Eleverne kan …
identificere
forskellige former
for demokrati
Kan gøre rede for
direkte
demokrati
Kan gøre rede for
repræsentativt
demokrati
Kan gøre rede for
parlamentarisme
Læringsmål opdelt i trin – kronologi
Eleverne kan …
Kan gøre rede for
forskellige
demokratiformer
Kan gøre rede for de
demokratiformer
der findes i DK’s
grundlov
Læringsmål opdelt fra det enkle til de
mere komplekse og kronologisk
Kan definere
begrebet
direkte
demokrati
Kan undersøge
om direkte
demokrati
indgår i en
forfatningstekst
Kan diskutere
argumenter for
og imod direkte
demokrati
Læringsmål opdelt på niveauer
Eleven kan kritisk
vurdere argumenter
vedr. prioritering
mellem økonomisk
vækst og
bæredygtighed
Eleven kan tage stilling
til problemstillinger
vedrørende
økonomisk vækst og
bæredygtighed
• Målet på det
udtømmende
niveau
Eleven kan opstille
forskellige
synspunkter på
prioritering mellem
økonomisk vækst og
bæredygtighed
Eleven kan give
eksempler på
økonomisk vækst
der er hhv.
bæredygtig og ikke
bæredygtig
• Målet på et
niveau med
mangler
• Målet på det
minimalt
acceptable
niveau
Prøv at formulere læringsmålet så det begynder med:
”Eleven kan … ”
Vær så opmærksom på
• det valgte indhold
• det valgte handleverbum
Er målet relevant, passende ambitiøst og evaluerbart?
Selvvalgt opgave, projektforløb og faglige
læringsmål
Selvvalgt opgave er obligatorisk
Eleven beslutter i samråd med lærerne emne og indhold for
opgaven
Emnet/indholdet skal give mulighed for at anvende forskellige
arbejdsmetoder, undersøgelsesformer og udtryksformer
Der vil derfor ofte være undersøgelsesspørgsmål/hypoteser, som
styrer
Eleven fremstiller et produkt – der vil derfor være valg af
udtryksform
Forholdet mellem projektmål og FFM
Pædagogisk mål 1:
• Eleverne engagerer sig i deres opgaven/projektet, og styres
derfor af deres mål med opgaven/projektet
• De ønsker at undersøge noget og få svar på
undersøgelsesspørgsmål
Pædagogisk mål 2:
• Elevernes arbejde med selvvalgt opgave/projekter giver dem
faglige kompetencer, færdigheder og viden – jf. formål og mål i
fagene
Et eksempel på en typisk model for
projektforløb
Idéfase
Emne
problem
Metodevalg
Analyse
Bearbejdning
Produkt
Konklusion
Formidling
Evaluering
Projektforløb og faglighed
Idéfasen
Her handler det om at formulere ideer til emner og
problemstillinger til mulige projekter
Projektforløbet kan evt. forberedes fagligt gennem at lærere
udfolder det fælles tema ud fra forskellige fags perspektiver
Projektforløb og faglighed
Emneafgrænsning og problemformulering
Formål: Hvorfor denne undersøgelse?
Mål: Hvad er det præcist, der skal undersøges:
Emneafgrænsning: Tema Tid Sted
Problemformulering: Åbne spørgsmål og/eller
Hypoteser
Er projektet fagligt relevant set i forhold til den samlede faglige dagsorden i 10.
klasse og elevens uddannelsesplan?
Er emnet/undersøgelsesfeltet klart afgrænset?
Er undersøgelsesspørgsmål og/eller hypoteser klart formulerede og realistiske
at besvare?
Her kan tilknyttes mål fra FFM der drejer sig om at kunne problemformulere
Fx: Samfundsfag ”Eleven kan gennemføre en samfundsfaglig undersøgelse på
baggrund af en problemformulering. Eleven har viden om samfundsfaglige
undersøgelsesmetoder” – også selvom der ikke er tale om en samfundsfaglig
undersøgelse, men en anden type problemorienteret undersøgelse
Projektforløb og faglighed
Metodevalg – redegørelse for og begrundelse for
Valg af teorier, begreber/modeller og metoder
Valg af litteratur, kilder og materiale. Valg af fremgangsmåde ved indsamling af
materiale (observation, kildeanalyse, spørgemetoder)
Valg af fremgangsmåde ved behandlingen af litteratur og materiale
Valg af vurderingskriterier ved vurderinger
Begrundelse for valg og vurdering af konsekvenser af disse valg
Inddrages fagligt relevante teorier, begreber og modeller?
Inddrages fagligt relevant viden?
Inddrages fagligt relevante metoder?
Opstilles klare kriterier for værdivurderinger?
Lærere kan evt. give metodeundervisning her.
Her kan begreber og modeller, teorier og metoder og værdidiskussioner, som
er angivet i FFM inddrages
Her kan tilknyttes mål fra FFM der vedrører metode
Projektforløb og faglighed
Undersøgelsesfase – analysefase - produktionsfase
- indsamle og bearbejde materiale,
- tilegne sig og anvende teorier, begreber, modeller vidensområder og
metoder,
- tilegne sig positioner i værdidiskussioner og vurdere ud fra
vurderingskriterier
Korrekt forståelse af inddragede faglige teorier, begreber, modeller,
vidensområder, metoder og værdipositioner
Anvendes de relevant til at udvikle begrundede svar på
problemstillingen/skabe holdbare løsninger/anvendelige produkter?
Opmærksomhed på hvilke mål fra FFM som eleverne får opfyldt.
Lærere kan evt. give ”projektstøttende” fagorganiseret undervisning i denne
fase.
Projektforløb og faglighed
konklusion – løsning – produktresultat - perspektivering
Sammenfatning af svarene på problemstillingen
Færdiggørelse af produkt – udformning af løsninger
Kritisk vurdering af holdbarheden af resultater, konklusioner, løsninger
Vurdering af betydningen af de svar i en større sammenhæng og i forhold til
elevens uddannelsesplan
Er der tilstrækkelig dokumentation og overbevisende argumentation for
konklusionerne?
Er undersøgelsens metode vurderet kritisk?
Lærere kan evt. give metodeundervisning med projekterne som
eksempelmateriale
Lærerne kan evt. pege på hvilke mål fra FFM, der er nået gennem projekterne
Projektforløb og faglighed
Formidling – fremlæggelse af produkt
Prioritere det indhold som skal formidles (pointer)
Vælge udtryksformer og formidlingsformen
Afklare målgruppen
Udarbejde formidlingsproduktet - præsentationen
Kommunikeres og formidles målrettet i forhold til målgruppen og i forhold til
det indhold som søges formidlet?
Mål fra FFM der vedrører kommunikation og formidling tilknyttes.
Lærere kan evt. give undervisning i formidling/kommunikation og relevante
udtryksformer
Projektforløb og faglighed
Evaluering
Intern evaluering i gruppen/elevens selvevaluering af arbejdet med projektet
- med og uden vejlederen
Andres kritiske evaluering af projektet
Kan gruppen/eleven rette begrundet kritik mod projektet?
Kan gruppen/eleven komme med forslag til hvordan projektet kunne styrkes
fagligt med inddragelse af yderligere teori, begreber, vidensområder og
metoder?
Fokus på mål for metodiske kompetencer i FFM
Lærere kan evt. efterfølgende anlægge forskellige faglige perspektiver på
undersøgelsen
Timing er vigtig – når projektmål og mål
fra fag er i spil samtidigt
Vi skal understøtte at eleverne er engagerede i deres
opgave/projekt og er styret af formål og mål for
opgaven/projektet
Derfor skal fokus på faglige læringsmål fra fagene bringes ind
og doseres med omhu
Fokus på elevens faglige læring må ikke forstyrre elevens
læringsflow knyttet til engagementet i aktiviteten om
opgaven/projektet – men eleven skal også gøres opmærksom
på sin faglige læring – på passende tidspunkt
Refleksion
Hvordan kan vi understøtte sproglig udvikling ved samtaler om
og ved elevens præsentation af den selvvalgte opgave?
Opmærksomhed på sproglig udvikling ved samtaler
om og elevens præsentation af den selvvalgte opgave
Eleven kan sætte ord på egne overvejelser om sin selvvalgte opgave:
”Jeg afgrænsede mit emne til … (tema, tid og sted). I forhold til min
uddannelsesplan var formålet ….”
”Jeg valgte disse arbejdsmetoder og undersøgelsesformer … . Det gav mig
mulighed for at belyse/svare på/skabe …”,
”Jeg brugte følgende kilder og materialer. De gav mig mulighed for at
udforme, analysere, dokumentere, argumentere for …”
Bekendtgørelse om obligatorisk selvvalgt opgave i folkeskolens 10. klasse, https://www.retsinformation.dk/pdfPrint.aspx?id=168742
Opmærksomhed på sproglig udvikling ved samtaler
om og elevens præsentation af den selvvalgte opgave
”Jeg er nået frem til …, har skabt …, har konkluderet at …, ”
”Som produkt har jeg valgt at skabe/udarbejde … ”
”Produktets udtryksformer har givet mig gode muligheder for at
præsentere det centrale indhold/konklusioner i min opgave, fordi …”
Bekendtgørelse om obligatorisk selvvalgt opgave i folkeskolens 10. klasse, https://www.retsinformation.dk/pdfPrint.aspx?id=168742
Stilladsér elevens sprogligt klare præsentation af selvvalgt opgave,
projekter mv. gennem fx spørgsmålstyper og samtaler, skemaer
Refleksion over jeres forløb
Hvad er forholdet mellem
•
selvvalgt opgaves indhold
•
projektmål i projektforløb
•
indholdet i tværfaglige tematiske forløb
og
•
fagenes formål og mål?
Kort vurdering af dagens udbytte – set i
forhold til målet med dagen
- individuel refleksion – 5 minutter
- fælles udveksling
Målene:
• I kan formulere læringsmål for undervisning i 10. klasse på
grundlag af Fælles Mål og med fokus på sproglig udvikling
• I kan formulere læringsmål, også for tværfaglige forløb og
projektorganiserede forløb, som er tydelige for eleverne
Tema 1:
Synlig læring og læringsmål i fagene
Forløb: Fælles Mål i 10. klasse
Sommeruni 2015, Københavns Kommune
3. – 4. august 2015. Dag 2, 4. august
Leon Dalgas Jensen, lektor, ph.d.
Program for Læring og Didaktik
Professionshøjskolen UCC, Videreuddannelsen
Mål for forløbet
• I kan planlægge, gennemføre og evaluere læringsmålstyret
undervisning i 10. klasse på grundlag af Fælles Mål og med
fokus på sproglig udvikling
• I kan formulere læringsmål, også for tværfaglige forløb og
projektorganiserde forløb, som er tydelige for eleverne
• I kan planlægge systematisk evaluering, herunder bruge
formativ feedback
Aktiviteter der skal understøtte, at vi når målene:
• Der veksles mellem oplæg, erfaringsudveksling i grupper og
konkret planlægning af undervisningsforløb
Program for dag 2
08:00-08:30: Fælles check in og morgenmad/kaffe
08:30-10:00:
•
Planlægning af undervisningsaktivitet
10:00-10:15: Kaffepause
10:15-11:15:
•
Tegn på læring og kriterier for målopfyldelse
•
Sprogligt tydelige tegn og kriterier
11:15-12:00: Frokost
12:15-13:45:
•
Formativ feedback – betydningen af timing
•
Evaluering
13:45-14:00: Kaffepause
14:00-14:30:
•
Fortsat arbejde med evaluering
Beskrivelse af
undervisningsaktivitet der
kan føre til læringsmålet
Valg af og beskrivelse af
undervisningsaktiviteter omfatter
• valg af indhold, arbejdsmåder,
elevopgaver, roller og processer
• valg af former for samarbejde,
kommunikation og interaktion
• valg af læremidler og andre ressourcer
• tilrettelæggelse af det fysiske, psykiske og
æstetiske undervisningsmiljø
Undervisningsaktiviteter er de
lærerledede planlagte
aktiviteter og planlagte
interaktion mellem lærere og
elever og elever indbyrdes
I gennemførelsesfasen er der tre sekvenser
Indledning, hvor målene bliver tydelige og forståelige for
eleverne
Bearbejdning, hvor der er fokus på at nå målene
Opsamling, hvor det fælles bliver tydeligt hvilke mål der er
nået
Angiv tydeligt hvad læreren gør og hvad eleverne gør
Gennemførelsesfasen
Indledning
Bearbejdning
Opsamling
Eksempel fra samfundsfag, FFM 10. klasse
Kompetenceområde:
Politik
Kompetencemål:
Eleven kan tage stilling til
politiske problemstillinger
lokalt og globalt og komme
med forslag til handlinger
Omsatte læringsmål for
forløb
Færdigheds- og
vidensmålpar
Eleven kan diskutere hvordan
den ”politiske nyhed”
anvendes af forskellige aktører
til at påvirke den politiske
dagsorden
Eleven kan diskutere, hvilke
roller medier spiller i den
politiske proces
Eleven kan udvikle ideer til,
Eleven har viden om mediers hvordan de selv eller sammen
betydning for politik
med andre kan skabe en
politisk nyhed, som vil kunne
påvirke den politiske
dagsorden
Valg af
Tegn
underpå
visnings- læring
aktiviteter
Eksempel fra samfundsfag (10. klasse)
Kompetenceområde: Politik
Kompetencemål:
Eleven kan tage
stilling til politiske
problemstillinger
lokalt og globalt og
komme med forslag
til handlinger
Omsatte
læringsmål for
forløb
Valg af undervisningsaktiviteter
Færdigheds- og
vidensmålpar
Eleven kan
diskutere
hvordan den
”politiske
nyhed”
anvendes af
forskellige
aktører til at
påvirke den
politiske
dagsorden
Eleverne læser tekst om nyhedskriterier, og finder på
nyhedsmedierne eksempler på nyheder, der på forskellig
måde lever op til kriterierne
Læreren formidler med udgangspunkt i samfundsfaglig
lærebog, hvordan nyhedsmedier opnår deres indtjening
gennem salg af nyheder
Læreren introducerer til begrebet ”politisk nyhed”, som en
særlig slags nyhed og til begrebet ”den politiske dagsorden”.
Eleverne finder eksempler på ”politiske nyheder” i
nyhedsmedierne og undersøger, hvordan forskellige aktører
forsøger at anvende den politiske nyhed til at påvirke den
politiske dagsorden.
Eleverne interviewer en journalist, en repræsentant for en
interesseorganisation, en repræsentant for en
græsrodsbevægelse og en politiker fra et politisk parti om
deres brug af politiske nyheder.
Eleverne udvikler ideer til, hvordan en politisk nyhed kan
skabes, som vil kunne påvirke den politiske dagsorden.
Eleven kan
diskutere, hvilke
roller medier spiller
i den politiske
proces
Eleven har viden om
mediers betydning
for politik
Eleven kan
udvikle ideer
til, hvordan de
selv eller
sammen med
andre kan
skabe en
politisk nyhed,
som vil kunne
påvirke den
politiske
dagsorden
Tegn
på
læring
Fokus på sproglig udvikling
Læreren:
• sætte fagsproglige læringsmål og eksplicitere læse-,skrive- og
samtaleopgaver
• etablere sproglig forforståelse, sikre sprogtilegnelse
• bygge bro fra hverdagssprog til fagsprog, sikre ordtilegnelse i dybden
Eleverne skal udvikle
• udvikle læse- og skrivestrategier
• sprog/tekstforståelse
• aktive lærings- og kommunikationsstrategier
Sprog talt i ansigt-til-ansigt kontekst der er knyttet til og
refererer til det der sker i konteksten
Sprog der er generaliserende, ikke knyttet til handling og
kontekst
• Se, det får dem til at bevæge sig. De her blev ikke siddende.
• Vi fandt ud af at nålene blev på magneten
• Vores eksperiment viste at magneter tiltrækker nogle metaller
• Magnetisk tiltrækning findes kun mellem jernmetaller
Nominalisering: ”Magnetisk tiltrækning”
Elever med dansk som andetsprog har særlige problemer med den
bevægelse. Hvordan kan vi skabe bro med brug af ”skriftsprognært talt
sprog” – bro mellem hverdagssprog og fagsprog (Pauline Gibbons)
Eksempel. De valgte handleverberne skal gøres
forståelige for eleverne undervejs i aktiviteterne
• I skal løbende trække de centrale handleverber frem i samtaler
med eleverne – ikke kun i begyndelsen af forløbet, men også
undervejs
• Læringsmålene skal også rent sprogligt på forskellig måde
knyttes til den konkrete aktivitet og det konkrete indhold – hvis
ikke vi gør det, er det eleven selv der skal oversætte abstrakt
formulerede mål til kontekstens indhold og aktiviteter
• Hvordan kan I gennem passende indlagte samtaler spørge ind til
elevernes begrebsforståelse og bidrage til deres
begrebsforståelse?
Beskriv undervisningsaktiviteter.
Er det tydeligt hvad læreraktiviteten og hvad
elevaktiviteten er?
Hvordan bliver læringsmålene tydelige og forståelige
for eleverne i indledningsfasen?
Hvordan opsamles der i opsamlingsfasen?
Fra beskrivelse af undervisningsaktivitet til
angivelse af tegn på læring
Tegn på læring er det som eleven
kommunikerer, praktisk demonstreree og
skaber
Beskrivelsen af
undervisningsaktiviteterne
skal klart beskrive den
elevaktive del
Undervisningsaktiviteterne skal derfor:
• Skabe passende læringsudfordringer for
alle elever
• Støtte alle elever i forhold til at nå
målene
• Rumme elevaktiviteter, der viser lærere
og elever tegn på læring
Det er i elevaktiviteten at der
kan iagttages tegn på
læringsudbytte
Eksempel fra samfundsfag (10. klasse)
Kompetenceområde: Politik
Kompetencemål:
Eleven kan
tage stilling til
politiske
problemstilling
er lokalt og
globalt og
komme med
forslag til
handlinger
Omsatte
læringsmål for
forløb
Færdigheds
- og vidensmålpar
Eleven kan
diskutere
hvordan den
”politiske
nyhed”
anvendes af
forskellige
aktører til at
påvirke den
politiske
dagsorden
Eleven kan
diskutere,
hvilke roller
medier
spiller i den
politiske
proces
Eleven har
viden om
mediers
betydning
for politik
Valg af undervisningsaktiviteter
Tegn på læring
- vi ser tegnene i det eleverne gør
Eleven kan
udvikle ideer
til, hvordan de
selv eller
sammen med
andre kan
skabe en
politisk nyhed,
som vil kunne
påvirke den
politiske
dagsorden
Eleverne læser tekst om
nyhedskriterier, og finder på
nyhedsmedierne eksempler på
nyheder, der på forskellig måde lever
op til kriterierne
Læreren formidler med udgangspunkt
i samfundsfaglig lærebog, hvordan
nyhedsmedier opnår deres indtjening
gennem salg af nyheder
Læreren introducerer til begrebet
”politisk nyhed”, som en særlig slags
nyhed og til begrebet ”den politiske
dagsorden”.
Eleverne finder eksempler på
”politiske nyheder” i nyhedsmedierne
og undersøger hvordan forskellige
aktører forsøger at anvende den
politiske nyhed til at påvirke den
politiske dagsorden.
Eleverne interviewer en journalist, en
repræsentant for en
interesseorganisation, en
repræsentant for en
græsrodsbevægelse og en politiker fra
et politisk parti om deres brug af
politiske nyheder.
Eleverne udvikler ideer til, hvordan en
politisk nyhed kan skabes, som vil
kunne påvirke den politiske
dagsorden.
Eleverne finder konkrete eksempler i nyhedsmedierne
på nyheder, der på forskellig måde lever op til
nyhedskriterierne
Eleverne peger på, hvilke nyhedskriterier nyhederne
lever op til og begrunder en vurdering af, hvorfor
nyhederne kan vække opmærksomhed hos forbrugerne
af nyhedsmediet
Eleverne giver eksempler på ”den politiske nyhed” fra
nyhedsmedierne og viser her, hvordan politiske aktører
anvender politiske nyheder til at påvirke den politiske
dagsorden
Eleverne sammenfatter konklusioner herom fra deres
interviewundersøgelse
Eleverne udvikler en konkret idé til en politisk nyhed
Tegn på læring
Vi kan skelne mellem
•
Angivelse af mål
det som eleverne skal lære
•
Angivelse af tegn på læring
det som eleverne viser, de har lært
•
Angivelse af kriterier for målopfyldelse
grundlaget for vurdering af om læringsudbyttet svarer til
målene og på hvilket niveau målopfyldelse sker
”Tegn på læring”
- knytter sig til elevaktivitet
Tegn på læring, som giver viden om elevernes læringsudbytte,
viser sig i undervisningsaktiviteternes elevaktive dimension
Undervisningsaktiviteterne skal derfor have to kvaliteter:
• understøtte læringen
• via elevaktivitet være egnede til at vise tegn på læring
(validitet)
Forskellige metoder til at vurdere elevernes læringsresultater
giver mere sikker viden
Læringsmål
Elevernes
læringsaktivitet
Tegn på
elevernes
læring
Fokus på ”tegn på læring”
Tegn ud fra lyttende og spørgende metoder
Læreren
• har løbende dialog med elever
• lytter til elevernes dialog
• stiller spørgsmål til elever og får svar
Eleverne bliver også opmærksomme på, hvad de selv og
andre kan gøre rede for, beskrive, tolke og forklare
Fokus på ”tegn på læring”
Tegn ud fra observerende metoder
• Læreren observerer direkte, hvilke færdigheder eleverne
demonstrerer i praksis
• Eleverne bliver opmærksomme på at observere, hvilke
færdigheder de selv og andre har opnået
Fokus på ”tegn på læring”
Tegn ud fra analyse af produkter, eleverne har skabt
• Læreren
• analyserer de produkter, eleverne har skabt
• foretager slutning fra, hvad eleverne har skabt til, hvad de
har lært
• Eleverne bliver opmærksomme på at se efter, hvordan de
produkter, de selv og andre har skabt, er udtryk for, hvad de
har lært
Tegn er forudsætning for evaluering
Nogle læringsmål er vanskeligere at sætte tegn på end andre
• komplekse forståelser – analytiske kompetencer – praktiske
færdigheder
Læreren må være opmærksom på, at der også for vigtige, men
komplekse læringsmål, sættes tegn
• Hvis ikke læreren har overvejet tegn, kan læreren ikke evaluere
og ikke give eleverne feedback
• Hvis eleverne ikke ved, hvordan de kan vide, hvad de har lært,
kan de ikke være med i evalueringen
Tjek jeres forløb: Hvordan kan elevernes
aktivitet giver jer viden om deres læring?
• Vi kan gennem spørgende og lyttende metoder
opnå indblik i deres viden og forståelse
• Vi kan gennem direkte observation opnå indblik i,
hvilke færdigheder de i praksis behersker
• Vi kan gennem at analysere produkter de skaber,
foretage vurdering af, hvad de har lært
Læringsmål
Undervisningsaktiviteter
Evaluering
Tegn på læring
Fra dokumentation af tegn på læring til vurdering
af læringsudbytte
Vurdering af læringsudbytte
forudsætter klare kriterier for
opfyldelse af læringsmål
Der er behov for at kunne se
forskellige niveauer af
målopfyldelse
Lærerne beskriver, hvad kriterierne er for, at
læringsmålene er nået
Det er forudsætningen for at lærere og
elever kan afgøre, om målet er nået, og på
hvilket niveau, det er sket
Hvordan kan den udtømmende
målopfyldelse beskrives?
Hvordan kan den mindst acceptable grad af
målopfyldelse beskrives?
Hvordan kan øvrige grader af målopfyldelse
beskrives?
”De nye Fælles Mål er ligesom Fælles Mål 2009 mål for
alle elever. Ifølge 7-trinsskalaen skal elever, som leverer
en fremragende præstation, der på udtømmende vis
opfylder målene, have højeste karakter. De nye mål er
derfor formuleret på et taksonomisk niveau, der ligger
over middel, så eleverne kan få højere karakter, hvis de
opfylder målene på udtømmende vis.”
http://uvm.dk/Den-nye-folkeskole/Udvikling-af-undervisning-oglaering/Maalstyret-undervisning-og-laering/Faelles-Maal/Faellesmaal-i-alle-fag set 24. august 2014
Læringsmål opdelt på niveauer
Eleven kan kritisk
vurdere
argumenter vedr.
prioritering mellem
økonomisk vækst
og bæredygtighed
Eleven kan tage stilling til
problemstillinger
vedrørende økonomisk
vækst og bæredygtighed
• Målet på det
udtømmende
niveau
Eleven kan opstille
forskellige
synspunkter på
prioritering mellem
økonomisk vækst
og bæredygtighed
Eleven kan give
eksempler på
økonomisk vækst
der er hhv.
bæredygtig og ikke
bæredygtig
• Målet på et
niveau med
mangler
• Målet på det
minimalt
acceptable
niveau
Forskellige niveauer af
målopfyldelse på den
fælles læringsbane
Passende læringsudfordringer for alle elever –
den nærmeste udviklingszone
• Alle elever får mulighed for at være i den zone, hvor de må yde
deres bedste og trække på de læringsressourcer, der er mulige
• Hvis eleven ikke har mulighed for at nå målene, selvom de gør
deres bedste og trækker på de læringsressourcer, der er til
rådighed for dem, er målene sat for højt, eller der er
utilstrækkelig støtte til deres læring
• Hvis eleverne uden videre kan nå målene uden at trække på de
læringsressourcer, der er til rådighed, så er målene sat for lavt
• Vær opmærksom på at alle elever møder udfordrende mål
Vælg et af læringsmålene i dit forløb
Angiv tegn på det mindst acceptable niveau af
målopfyldelse og det udtømmende niveau
Læringsmål
Undervisningsaktiviteter
Evaluering
Tegn på læring
Fra evaluering af læringsudbytte til
vurdering af læringsforudsætninger
for næste forløb
• Lærernes formative feedback undervejs i forløbet til eleverne: Hvad kan
eleverne nu? Hvad er det næste de skal lære? Hvordan kan de opnå
det?
• Elevernes løbende og afsluttende evaluering af eget læringsudbytte.
• Lærernes summative vurdering af elevernes læringsudbytte set i forhold
til læringsmål: Hvad opnåede eleverne? Hvad er det næste de skal lære?
Lærerens evaluering af elevernes læringsudbytte bruges som grundlag for
vurdering af deres læringsforudsætninger for næste forløb og som
grundlag for at formulere passende læringsmål
Formativ evaluering i gennemførelsesfasen
Læreren er løbende opmærksom på, at alle elever får passende
læringsudfordringer og opnår læringsudbytte i relation til
læringsmålene
• hvor befinder eleverne sig i deres læring?
• hvor skal eleverne videre hen i deres læring?
• hvordan når eleverne frem til de opstillede læringsmål?
Læreren giver løbende eleverne feedback herpå
Eleverne giver læreren feedback på, hvor de får
læringsmuligheder og hvor der opstår læringsvanskeligheder for
dem
Feedback – information til eleven om den
demonstrerede viden og/eller færdighed
For at opfylde sit formål – at støtte den lærendes læring – må
den information feedbacken giver specifikt dreje sig om
• læringsopgaven – den konkrete opgaveløsning/præstation der
forventes fra eleven
• læreproces set i forhold til læringsmål – hvordan eleven
bestræber sig på at lære og nå læringsmålene
Der kan både være et affektivt og et kognitivt sigte:
• affektivt: at inspirere til øget indsats
• kognitivt: at restrukturere forståelse
Effektiv feedback - og ikke-effektiv
Den effektive:
• Feedback på opgaveløsningen set i forhold til tidligere forsøg på
opgaveløsning og med opgaverelevant information
• når målene er specifikke og udfordrende
• opgaven ikke er for kompleks
• opgaven er ikke færdig – eleven skal videre med den
Den ikke-effektive:
• Rosende eller irettesættende feedback på opgaven
• Feedback på personen ”hvor er du dygtig”
• Korrigerende negativ feedback – ”Det er forkert”
• Kontrollerende feedback – præstation set i forhold til det de burde
• Ydre belønning eller straf der ikke indeholder opgaverelevant
information (præmier mv.)
• Feedback på opgaveniveau:
• Bidrager til af forstå hvor godt opgaverne er forstået/udført
set i forhold til målet
• ”du bliver nødt til at definere begrebet ”parlamentarisme”
klart i din tekst, hvis vi skal forstå din argumentation.”
• effektiv, hvis der arbejdes videre med opgaven
• Feedback på procesniveau:
• Bidrager til at forstå hvilken proces der er nødvendig for at
forstå/udføre opgaverne
• ”du kan finde definitionen på begrebet ”parlamentarisme”
i et leksikon”
• effektiv til udvikling af læringskompetence
• Feedback på selvreguleringsniveau:
• Bidrager til at den lærende kan overvåge og styre sine
læringsaktiviteter
• ”prøv lige at undersøge om du har brugt begrebet
”parlamentarisme” korrekt i din tekst”
• effektiv til udvikling af læringskompetence
• Feedback på personligt niveau:
• Bidrager til en personlig evaluering
• ”Det er sørme godt gået. Du er en dygtig elev.”
• Ikke effektiv feedback
Planlægning og beskrivelse af
undervisningsforløb - evaluering
• Hvordan skal eleverne undervejs give feedback til læreren på,
om undervisningsaktiviteterne støttede deres læring?
• Hvor blev de støttet i deres læringsprogression? Hvor opstod der
læringsvanskeligheder for dem?
• Hvordan skal læreren selv vurdere kvaliteten af
undervisningsaktiviteterne?
• Hvordan kan teamet indgå i den evaluering?
• Er der mulighed for at kollegaer kan observere undervisningen
og deltage i evalueringen?
Øvelse: Giv nogle bud på hvordan evalueringen kan
gennemføres
Både formativ og summativ evaluering
Både evaluering af undervisning og læringsudbytte
Både læreres og elevers deltagelse i evalueringen
Refleksion når vi evaluerer
”Dersom det var saaledes som indbildsk Kløgt mener, stolt af ikke at
bedrages, at man Intet skulde troe, som man ikke kan see med sit
sandselige Øie: da burde man først og fremmest lade være at troe paa
Kjerlighed. Og hvis man gjorde det og gjorde det af Frygt for ikke at
blive bedragen, var man saa ikke bedragen? Man kan jo bedrages paa
mange Maader; man kan bedrages ved at troe det Usande, men man
bedrages dog vel ogsaa ved ikke at troe det Sande; man kan bedrages
ved Skinnet, men man bedrages dog vel ogsaa ved det kløgtige Skin,
ved den smigrende Indbildskhed, der veed sig ganske sikkret mod at
være bedragen. Og hvilket Bedrag er vel det farligste?”
Søren Kierkegaard: Kjerlighedens Gjerninger. København 1847
http://sks.dk/KG/txt.xml
Opmærksomhedspunkt: læringsmål skaber
fokusering, men også en reduktion
Det er ikke muligt at formulere og specificere alle relevante
læringsmål
• Derfor: Læringsmål udpeges og andre udelukkes
Det er ikke muligt rent logisk at deducere sig frem til konkrete
læringsmål ud fra læreplanens overordnede mål
• Derfor: Læringsmål omsættes til konkrete forløb og
aktiviteter og ud fra elevernes forudsætninger i forhold til det
konkrete forløb, og her omsættes læringsmålene på en
fortolket måde – hvor alternativ fortolkning er mulig
Læringsmål, der ikke kan samles data om, kan ikke evalueres
• Derfor: Læringsmål formuleres i en form, der kan samles
data om (operationalisering) og læringsmål, der vanskeligt
kan gives denne form, men alligevel er vigtige, er i risiko for
at forsvinde ud af fokus
Læringsmål, der angiver enkle færdigheder, kan nemmere
formuleres i en form, der kan samles data om, end læringsmål,
der angår komplekse forståelser og dilemmafyldte vurderinger
• Derfor: Komplekse læringsmål må ikke opgives, selvom de
kun delvist kan evalueres
Som lærere er vi tilbøjelige til at have fokus på elevernes
præstationer, der hvor de korresponderer med læringsmålene
• med risiko for at overse læringsresultater, der ikke
korresponderer med læringsmålene, men alligevel er vigtige
og relevante i forhold til læreplanen eller andre pædagogiske
mål
De læringsmål, der forekom relevante i formuleringssituationen
er med
• men ikke alle relevante læringsmuligheder kan overskues på
det tidspunkt - risiko for at overse læringsmuligheder, der
opstår senere. Åbenhed overfor de læringsmuligheder skal
opretholdes
Læreprocesser er dynamiske og komplekse processer
• de kan derfor ikke fuldt målstyres
Fokus på de forhåndsopstillede læringsmål rummer risiko for at
overse andre vigtige læringsresultater, som opstår i forløbet
Forhåndsopstillede læringsmål har tendens til at fastfryse hvilke
læringsresultater, der er fokus på
• forandring af fokus kan ofte være relevant
Løsningen på disse udfordringer er ikke at undlade læringsmål
eller undlade at gøre dem forståelige for eleverne. Løsningen er
didaktisk opmærksomhed på de nævnte udfordringer.
Relationsmodellen er
også en
refleksionsmodel, der
viser de
sammenhænge, der
skal reflekteres
didaktisk over
Læringsmål
Undervisningsaktiviteter
Evaluering
Tegn på læring
Modellen er ikke kronologisk, men en model for didaktisk
refleksion i alle 3 faser over tid
Planlægningsfasen
Gennemførelsesfasen
Evalueringsfasen
Referencer vedr sproglig udvikling
Referencer vedr. læringsmålstyret undervisning
Black, P., & William, D. (1998). Inside the Black Box: Raising Standards through Classroom Assessment. London: King's
College.
Hattie, J. (2009). Visible Learning. A synthesis of over 800 meta-analyses relating to achievement. London: Routledge.
Hattie, J. (2013). Synlig læring - for lærere (S. Søgaard, Trans.). København: Dafolo.
Helmke, A. (2013). Undervisningskvalitet og lærerprofessionalitet: Diagnosticering, evaluering og udvikling af undervisning
(J. P. Christiansen, Trans.). København: Dafolo.
Jussim, L. (2013). Teachers' Expectations. In J. Hattie & E. A. Anderman (Eds.), International Guide to Student Achievement
(pp. 243-246). New York: Routledge.
Karpinski, A. C., & D'Agostino, J. V. (2013). The Role of Formative Assessment in Student Achievement. In J. Hattie & E. A.
Anderman (Eds.), International Guide to Student Achievement (pp. 202-204). New York: Routledge.
Morisano, D., & Locke, E. A. (2013). Goal Setting and Academic Achievement. In J. Hattie & E. A. Anderman (Eds.),
International Guide to Student Achievement (pp. 45-48). New York: Routledge.
Nordenbo, S. E., Larsen, M. S., Tiftikci, N., Wendt, R. E. & Østergaard, S. (2008). Lærerkompetanser og elevers læring i
barnehage og skole – et systematisk review utført for Kunnskapsdepartementet. København: Danmarks Pædagogiske
Universitetsforlag og Dansk Cleraringhouse for Uddannelsesforskning.
Petty, G. (2009). Evidence-based teaching. A practical approach (2 ed.). Chaltenham: Nelson Thornes.
Robinson, V. (2011). Student-Centered Leadership. San Francisco: Jossey-Bass
Shulman, L. S. (1987). Knowledge and teaching: Foundations of the new reform. In Harvard Educational Review, 57 (pp. 122).
Timperley, H. (2013). Feedback. In J. Hattie & E. A. Anderman (Eds.), International Guide to Student Achievement (pp. 402404). New York: Routledge.
Wiliam, D. (2010). The role of formative assessment in effective learning environments. In H. Dumont, D. Istance & F.
Benavides (Eds.), The Nature of Learning. Using Research to inspire Practice (pp. 135-159). Paris: OECD/CERI. Retrieved
from http://www.educ.ethz.ch/pro/litll/oecdbuch.pdf