ור מגלים את הא

‫>>>>‬
‫| מטרות השיעור‬
‫> להכיר את האמצעים הראויים לעבודת‬
‫השליחות‪/‬הפנסאי‪.‬‬
‫> ללמוד על "סביבת העבודה"‪ ,‬הסכנות‬
‫והקשיים שבה‪ ,‬ולהציע פתרונות‪.‬‬
‫> לברר מהם המקומות בהם יש להאיר ומהי‬
‫ההארה‪.‬‬
‫> להבין כיצד ניתן להעצים את הכוחות‬
‫ולשמור על החום החסידי‪.‬‬
‫| מגלים את האור‬
‫שיעור מס' ‪21‬‬
‫מגלים את האור‬
‫שופכים אור על תפקידנו כפנסאים בדור השביעי‬
‫מבנה השיעור <<<<‬
‫פתיחה‪ :‬חסיד הוא פנסאי‪ /‬מליאה‬
‫‪ 8 ‬דק'‬
‫פעילות ‪ :1‬מצטיידים ב…? ‪ /‬מליאה‬
‫‪ 10 ‬דק'‬
‫פעילות ‪ :2‬העצמה שבזולת‪ /‬מליאה‬
‫‪ 11 ‬דק'‬
‫פעילות ‪ :3‬מחוברים למקור החום‪ /‬יחידני‪ ,‬מליאה ‪ 11 ‬דק'‬
‫>>>> מהלך הפעילות‬
‫| פתיחה‪ :‬חסיד הוא פנסאי‪ /‬מליאה‬
‫‪ 8 ‬דק'‬
‫המורה מקריאה‪/‬מספרת את תיאורו של הרבי הריי"צ על 'חסיד הוא פנסאי' (נספח ‪)1‬‬
‫המורה מסבירה את מהלך השיעור‪:‬‬
‫בתחילת השיעור מקבלת כל תלמידה כרטיס "גירוד" ‪" -‬מגלים את האור" (נספח ‪)2‬‬
‫בכל כרטיס יש כמה נקודות לגירוד‪ ,‬למשל את נקודה ‪ ,1‬מגרדים בשלב הראשון של‬
‫השיעור‪.‬‬
‫הכרטיסים מצורפים כנספח‪ .‬יש לצלם אותם על שמיניות בריסטול‪ ,‬ולאחר מכן‪ ,‬לניילן‪.‬‬
‫ולגזור‪.‬‬
‫לאחר הניילון מורחים טיפקס על המקומות שאותם יש "לגלות"‪ ,‬ואפשרות לגימור אחרון‬
‫היא צביעת הטיפקס שהתייבש בטוש כסוף‪.‬‬
‫ניתן כמובן להיעזר בכמה תלמידות קודם השיעור‪ ,‬להכנת הכרטיסים‪.‬‬
‫| פעילות ‪ :1‬מצטיידים ב…?‪ /‬מליאה‬
‫‪ 11 ‬דק'‬
‫כל תלמידה מגרדת את חלון ‪ 1‬בכרטיס‪ .‬האפשרויות הן‪ :‬גפרורים‪ ,‬פנס‪ ,‬אזיקים‪ ,‬סולם‪.‬‬
‫ניתן לקיים דיון בסבב‪ ,‬כאשר כל תלמידה מביעה את דעתה‪.‬‬
‫| נק' לדיון‬
‫> האם ניתן להשתמש באביזר שברשותך במהלך עבודת הפנסאי?‬
‫> כיצד האביזר יכול לסייע בעבודת הפנסאי?‬
‫> אילו אביזרים נוספים ניתן להכניס לתיק העבודה של הפנסאי?‬
‫> מה המשמעות של "גילוי" העצמה היהודית שבזולת? האם זו היתה חבויה שם?‬
‫> מה תפקידינו בגילוי זה?‬
‫סיכום ביניים‪ :‬באזיקים‪ ,‬או כל אייקון אחר שמסמל כפיה לא ניתן להשתמש‪ .‬הרבי בסיפור‬
‫אומר שאין אפשרות לאחוז בצווארו של היהודי‪ ,‬ז"א‪ ,‬לגעת בגופו… קל וחומר בנשמתו‪.‬‬
‫גפרורים למשל‪ ,‬הם אביזר ראוי‪ ,‬ומהווים טריגר להארה‪ ,‬אך את הדלקת אור הנשמה עצמו‪,‬‬
‫עושה היהודי המושפע בעצמו‪ ,‬עלינו רק לעזור בגילוי העצמה והאור הרב הטמון בנשמתו‪.‬‬
‫שליחות‬
‫| רציונאל‬
‫ידוע ומפורסם הסיפור על הרבי הרש"ב ובו‬
‫דו שיח בינו לבין חסיד‪ ,‬בהקשר ל"חסיד הוא‬
‫פנסאי"‪ .‬החסיד מקשה בנוגע לקשיים‬
‫ולאופנים השונים‪ ,‬והרבי עונה‪.‬‬
‫סיפור זה מתווה את "קוויי היסוד" למפעל‬
‫השליחות של הרבי נשיא דורנו‪ ,‬ומהווה משל‬
‫להתמודדות עם הקשיים השונים ולעשיית‬
‫השליחות באופן הראוי והנכון‪ .‬ממנו מובן כי‬
‫תפקידו של חסיד הוא להדליק את הפנסים‬
‫של היהודים השונים‪ ,‬בין אם הם נמצאים‬
‫באופן של מדבר ובין אם הם נמצאים באופן‬
‫של ים (מלאים תורה שלא חדרה והשפיעה‬
‫על פנימיותם)‪ ,‬וצריך לעשות זאת דווקא‬
‫בדרכי נועם ושלום (שיח"ק תשכ"ב‪ ,‬י"ג‬
‫תמוז)‪.‬‬
‫מטרתנו כחסידים‪ ,‬היא להיות "שליחים" =‬
‫פנסאים ולהאיר את חושך העולם הגשמי‪,‬‬
‫בכדי שיהפוך להיות דירה בתחתונים לקב"ה‪.‬‬
‫זאת יש להתחיל במעגלים הקרובים לנו‪ ,‬ורק‬
‫לאחר מכן לצאת החוצה ולחפש "רחוקים"‪.‬‬
‫בנוגע לחשש המוצדק כי כאשר מתרחקים‬
‫לסביבה מנוכרת‪ ,‬זרה וקרה‪ ,‬גם אם המטרה‬
‫היא טובה‪ ,‬קיים חשש "להתקררות" ‪-‬‬
‫לירידה רוחנית של השליח‪ ,‬השיב הרבי‬
‫באחת ההזדמנויות "כשנשארים מחוברים‬
‫למקור החום‪ ,‬לא מתקררים"‪...‬‬
‫אני‪ ,‬המשפחה‬
‫והחברה‬
‫ב"ה‬
‫כיתה ז'‬
‫אני מיוחדת – יש לי כח‬
‫כיתה ז'‬
‫אני מיוחדת – יש לי כח‬
‫| פעילות ‪ :2‬העצמה היהודית שבזולת‪ /‬מליאה‬
‫‪ 14 ‬דק'‬
‫מגרדים את שדה ‪ . 2‬מתגלה אצל כל תלמידה בכרטיסיה שם של חברה מהכיתה (בחלונית‬
‫‪ 2‬המורה כותבת מראש על כל כרטיסיה שם של תלמידה אחרת בכיתה)‪.‬‬
‫על כל תלמידה בתורה לומר נק' אור או עוצמה שהיא רואה בחברה‪.‬‬
‫אם נותר זמן‪ ,‬ניתן לחלק לתלמידות מאגר תמונות המבטאות "תקלות" אפשריות בדרך‬
‫להארה‪/‬לראיית אור (למשל הפסקת חשמל‪ ,‬עוורון‪ ,‬סנוור‪ ,‬מתח גבוה מידי וכדו‪ ,‬נספח ‪- )1‬‬
‫התלמידות יכולות לבחור סוג מסוים של "תקלה" ובאמצעותה לענות על השאלה ‪ -‬מדוע‬
‫לעיתים קשה לנו לראות את האור שבזולת (קנאה‪ ,‬עין צרה‪ ,‬חשש שנראה "קטנים" לידו‪,‬‬
‫חוסר פרגון‪ ,‬אגו וכד')‬
‫תפקידינו ושליחותנו בדור השביעי‪ .‬לגרום להארת כל ניצוצות יהודיים כדי לעשות לקב"ה‬
‫דירה ולהביא לגאולה שלמה‪ .‬אמנם בד"כ הדבר מצטייר כיציאה החוצה והארת ניצוצות של‬
‫יהודים רחוקים‪ ,‬אך הדבר מתחיל בתוכנו‪ .‬בין החברות‪ ,‬במשפחה‪ ,‬ואצל הקרובים אלינו‬
‫ביו תר‪ .‬כיצד נצליח למצוא נק' אור ברחוקים יותר‪ ,‬אם אנו לא מסוגלות לעשות זאת‬
‫במעגלים הקרובים ביותר?‬
‫ומה לגבי הסכנה הצפויה לשליח הפועל במקומות כמו "מדבר" ‪" /‬ים" רוחניים? הסכנה‬
‫יכולה להתבטא הן ברובד הרוחני‪ -‬מצוות שביון האדם למקום‪ ,‬וגם ברובד של מצוות שבין‬
‫האדם לחברו (להיות בחברה שלועגת ופוגעת בחברים וכד')‪.‬‬
‫| פעילות ‪" :3‬מחוברים למקור החום"‪ /‬יחידני‪ ,‬מליאה‬
‫| הגדרה דידקטית‬
‫הפנסאות היא השליחות שלי‪ ,‬בדור השביעי‪.‬‬
‫| הרחבת ההגדרה הדידקטית‬
‫הפנסאות כמשל‪ ,‬היינו הארת פנסי רחוב‪ ,‬בין‬
‫אם ברחוב ממש‪ ,‬או אף במקומות רחוקים‬
‫ונדחים יותר מרמזת רבות על עבודת‬
‫השליחות שלי‪ .‬מהסיפור "חסיד הוא פנסאי"‬
‫ניתן להבין על העקרונות היסודיים בעבודת‬
‫השליחות‪ ,‬ולהיעזר בהם בעת מילוי תפקידנו‬
‫שהוא גילוי העצמה היהודית שבזולת‪,‬‬
‫ותחילה בסביבתנו הקרובה‪ ,‬בדור השביעי ‪-‬‬
‫דור הגאולה‪.‬‬
‫‪ 13 ‬דק'‬
‫מגרדים את שלב ‪ .1‬האפשרויות שנחשפות הן‪ :‬תרמוס או מיחם‪.‬‬
‫בשלב זה כל תלמידה מקבלת טבלה (נספח ‪ ,)1‬ועליה לכתוב ולמצוא הבדלים מהותיים‬
‫במבנה הטכני‪ ,‬בתפקוד וביעילות של התרמוס לעומת המיחם‪.‬‬
‫עליה גם להביע דעה לגבי מה שהתקבל אצלה‪ .‬למשל‪ ,‬אם התגלה אצלה "תרמוס"‪ ,‬האם‬
‫היא מרוצה מהתוצאה‪ ,‬או שהיא חושבת שמיחם טוב יותר? ומדוע?‬
‫| נק' לדיון‬
‫> מהם ההבדלים בין תרמוס למיחם?‬
‫> היכן המים החמים לא מאבדים מהחום שלהם אט אט?‬
‫> מה נדמה כנח יותר כאשר מתניידים? אך מהו החיסרון שלו?‬
‫סיכום‪ :‬כאשר הרבי החל להעצים את מפעל השליחות‪ ,‬הדעות בעולם היהודי‪-‬חרדי התנגדו‬
‫לרעיון של שליחת אנשים יראי‪-‬שמיים למקומות קרים וזרים‪ ,‬גם אם המטרה היא טובה‪.‬‬
‫באחת מההזדמנויות‪ ,‬העלה רב חרדי את התהיה הזו בפני הרבי‪ .‬תשובתו של הרבי היתה‪:‬‬
‫"כשנשארים מחוברים למקור‪ ,‬לא מתקררים"‪...‬‬
‫לסיום ממש‪ ,‬ניתן לבקש מהתלמידות רעיונות ל"כבל" שלהן‪ .‬מה מחבר או מה יכול לחבר‬
‫אותן למקור? ולשמור על החום החסידי גם כשנמצאים בסביבה שעלולה "לקרר"‪...‬‬
‫דוגמאות (מה היה הרבי רוצה שאעשה במקרה מסויים‪ /‬האם הרבי מרוצה מ‪ ,..‬לצייר דמותו‬
‫ולשאוב כח‪ ,‬ללמוד מתורתו ולהיות קשורים אליו)‬
‫| מגלים את האור‬
‫<<<<‬
‫| נספחים‬
‫‪ .1‬חסיד הוא פנסאי להקראה‪.‬‬
‫לצילום כמס' הבנות‪.‬‬
‫‪ .2‬כרטיסיות גירוד מסוגים שונים‪.‬‬
‫לצילום כמס' הבנות (כרטיסיה אחת לכל בת)‪.‬‬
‫יש להכין את הכרטיסיות קודם השיעור‪.‬‬
‫‪ .3‬רשימת תקלות בדרך להארה‪.‬‬
‫לצילום כמס' בנות הכיתה‪.‬‬
‫‪ .4‬הבדלים בין מיחם לתרמוס‪.‬‬
‫לצילום כמס' הבנות‪.‬‬
‫| אביזרים נוספים‬
‫מטבעות ‪ -‬לכרטיסי הגירוד‪.‬‬
‫טוש כסוף‪ ,‬טיפקס‪ ,‬מספריים‪ ,‬מכונת‬
‫למינציה ‪ -‬להכנת כרטיסיות הגירוד‪.‬‬